Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2013, 14:01:38
IonutDaniel IonutDaniel is offline
 
Data înregistrării: 05.01.2013
Mesaje: 1
Implicit Denigrarea Biserici Ortodoxe Romane

Ma numesc Ionut si as vrea ca Biserica Ortodoxa Romana sa ia atitudine fata de denigrarile aduse de unele televiziunii din zilele astea.Este revoltator aceste acuze cu privire la neefectuarea slujbei de imormantare a regizorului Sergiu Nicolaescu..Nu pot sa cred ca incearca sa oblige si sa induca ideea ca Biserica ortodoxa Romana trebuie sa se abata de la niste reguli Bisericesti si obiceiuri pe care NOI cei Ortodoxi Romani le respectam,Iar noi nu suntem de acord cu practicele Pagane....Va rog cei care cititi acest articol si aveti putere de decizie si comunicare cu presa sa luati atitudine.PS Eu nu sunt nu ortodox practicant impatimit si poate am multe pacate.. dar sunt un Ortodox Roman si cred in Biserica Ortodoxa Romana.Cei care vor sa comenteze nu accept contraziceri cei care ma contrazic sunt liberi sa isi caute credinta in alta parte. Cu respect Ionut 32 ani Tr severin

Last edited by IonutDaniel; 05.01.2013 at 14:42:15.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2013, 15:56:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ALTE RANDUIELI SI POVATUIRI

Pentru cei ce au raposat fara lumanare (adica nu li s-a putut aprinde si pune in mana o lumanare cand si-au dat sufletul), in preziua Sfintelor Pasti se da la altar o lumanare mare (numita faclie), adesea impodobita cu o panza alba ori un prosop, pe care preotul o aprinde de la Pasti pana la Inaltare, la ceremoniile din sfantul locas. Unii crestini practica aceasta randuiala in fiecare an, pana la pomenirea de sapte ani.
  • Lumanarile folosite la slujbele de inmormantare si de pomenire a mortilor sunt o jertfa si, ca orice ofranda adusa lui Dumnezeu, trebuie sa fie curata. De aceea, crestinii trebuie sa evite procurarea si folosirea lumanarilor din comertul de stat ori de la persoane particulare, intrucat in majoritatea covarsitoare a cazurilor fabricarea lor se face fara a respecta procesul tehnologic conservat de Biserica, folosindu-se deseuri petrolifere si diversi inlocuitori care prin ardere provoaca fum inecacios si toxic. In acelasi timp, multi din cei ce fabrica in clandestinitate lumanarile sunt necredinciosi si lucreaza in conditii de neglijenta si insalubritate. De aceea, amintind si faptul ca fabricarea lumanarilor de cult este monopol bisericesc, credinciosii au indatorirea sa foloseasca numai lumanari de la pangarele parohiale, intrucat sunt produse la atelierele specializate ale Episcopiei, de oameni cu frica lui Dumnezeu si in conditii care le confera calitatea de dar potrivit pentru jertfa.
  • Pentru pruncii morti pana la varsta de sapte ani, pentru diaconi si preoti de mir, precum si pentru arhierei si calugari, slujba inmormantarii este diferita.
  • Pentru toti decedatii care se inmormanteaza in Saptamana Luminata (intre Sf. Pasti si Duminica Tomii), slujba inmormantarii se face dupa o randuiala speciala.
  • Celor care urmeaza a fi incinerati (adica li se ard trupurile in crematoriu) nu li se savarsesc nici slujba inmormantarii si nici slujbele de la soroacele de pomenire a celor morti, randuite de Biserica. (Vezi Hotararea Sf. Sinod din anul 1928, la sfarsitul acestei lucrari).
  • Celor care s-au sinucis cu buna stiinta si in integritatea facultatilor mintale nu li se savarseste nici o slujba si sunt ingropati la marginea cimitirului, intr-un loc anume destinat.
  • Pentru sinucigasii iesiti din minti se savarseste slujba inmormantarii pe marginea gropii, dupa un ritual redus. Nu se trage clopotul si nu se tin cuvantari. (Vezi hotararea Sf. Sinod nr.506/1949 la sfarsitul acestei lucrari).
  • Crucea de la mormant care se "ridica", de regula, dupa pomenirea la 40 de zile ori de la un an de la moarte, inlocuind pe cea de lemn, se sfinteste la cimitir de catre preot, printr-o slujba speciala. Pentru aceasta se vor pregati la mormant un vas cu apa curata, busuioc, lumanari, tamaie, o coliva si putin vin. Unii credinciosi acopera crucea cu o panza alba, inainte de a se stropi de catre preot cu agheasma, panza aceea fiind data apoi de pomana. Obiceiul este profan si se practica la dezvelirea unor monumente, sculpturi ori placi comemorative. Asadar, prezenta panzei nu este absolut necesara.
  • Mormintele trebuie ingrijite de rudele decedatului in permanenta (nu numai la anumite zile de pomenire a mortilor). In legatura cu aceasta, sa luam aminte ca unii crestini se silesc a face din morminte adevarate case ori palate luxoase. Se cheltuiesc bani multi pentru marmura, pentru feronerie si grilaje de lux, dar se uita milostenia care trebuie sa fie grija de capatai pentru cei ce gem sub greutatea lespezilor lustruite, sub povara lanturilor nichelate, incorsetati in adevarate cutii de beton si mozaic. De multe ori, langa aceste morminte se aliniaza altele pline de balarii si de negrija noastra. Crestineste este ca si mormintele vecine, chiar daca nu apartin familiei, sa ne preocupe curatindu-le de buruieni, fiindca responsabilii lor directi au uitat de cei morti sau le neglijeaza cu vinovatie.
  • Timp de 40 de zile, dupa traditie, arde la piciorul crucii candela si mormantul se tamaiaza (de una din rude ori de la o persoana desemnata in acest scop). Pararea ca rudele apropiate nu au voie sa mearga la mormant sau sa tamaieze groapa pana la pomenirea de 40 de zile este incorecta si trebuie parasita.
  • La pomenirea de 7 ani nu se dezgroapa osemintele, dupa cum se practica pe alocuri, ci se face doar slujba parastasului. Odihna celor raposati nu trebuie deranjata cu atat mai mult, cu cat preotul, la inmormantare, a insemnat groapa zicand: "Se pecetluieste mormantul acesta pana la A Doua Venire a Domnului".
  • Pentru alte datini, obiceiuri, traditii si practici locale (in masura in care Biserica le accepta) trebuie sa se ia legatura cu preotul de enorie, asa cum am mai spus.
  • Suntem datori insa, ca niste buni crestini, sa facem precum ne-a invatat Biserica noastra Ortodoxa, imdepartand obiceiurile si datinile omenesti si indeplinind, pentru folos sufletesc, povatuirile ei.
Sursa:

http://ortodoxism.ro/carte.shtml

Last edited by antoniap; 05.01.2013 at 16:04:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2013, 16:12:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutDaniel Vezi mesajul
Ma numesc Ionut si as vrea ca Biserica Ortodoxa Romana sa ia atitudine fata de denigrarile aduse de unele televiziunii din zilele astea.Este revoltator aceste acuze cu privire la neefectuarea slujbei de imormantare a regizorului Sergiu Nicolaescu..Nu pot sa cred ca incearca sa oblige si sa induca ideea ca Biserica ortodoxa Romana trebuie sa se abata de la niste reguli Bisericesti si obiceiuri pe care NOI cei Ortodoxi Romani le respectam,Iar noi nu suntem de acord cu practicele Pagane....Va rog cei care cititi acest articol si aveti putere de decizie si comunicare cu presa sa luati atitudine.PS Eu nu sunt nu ortodox practicant impatimit si poate am multe pacate.. dar sunt un Ortodox Roman si cred in Biserica Ortodoxa Romana.Cei care vor sa comenteze nu accept contraziceri cei care ma contrazic sunt liberi sa isi caute credinta in alta parte. Cu respect Ionut 32 ani Tr severin
De ce sa fie denigrata Biserica? Pentru ca isi respecta hotararile si canoanele? Daca marele regizor voia slujba de inmormantare, putea sa lase mandria la o parte si sa se conformeze acestor hotarari. De asemenea, rudele mai induhovnicite puteau sa nu-i ia in seama o astfel de hotarare. Daca un copil cere otrava, parintii chiar trebuie sa i-o dea?

Nu stim cat de preocupat o fi fost Sergiu Nicolaescu de cele duhovnicesti, dar cei care-l iubesc cu adevarat puteau lua atitudine impotriva deciziei sale, nu impotriva Bisericii care condamna practica incinerararii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2013, 16:17:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta cu lumanarile e cam trasa de par, majoritatea lumanarilor care se vand la biserica NU sunt exclusiv din ceara - iti poti da seama dupa miros (daca ai tinut vreodata in mana o lumanare de ceara autentica).

In unele locuri se folosesc cvasi-exclusiv lumanari tip pastila (din parafina) pentru ca se pare ca fumul lor afecteaza mai putin peretii bisericii (pictura).

Nu stiu daca e singura solutie sau alternativa - lumanarile din ceara curata ar fi mai bune (dar mult mai scumpe).

Sunt oameni credinciosi care fac lumanari din ceara 100%, dar nu cred ca vreo biserica ar putea comercializa de capul ei aceste lumanari, trecand peste anumite decizii luate de sus in jos.

Ca e o sursa de venit pentru Biserica, asta asa e si intr-adevar nu e recomandat ca acesti bani sa ajunga in alte buzunare.

Personal, cred ca se acorda prea multa importanta lumanarilor, sunt destui pe care ii vezi cu cate un somoiog de lumanari in mana si cred ca nu e greu sa-ti dai seama cam pe unde e amplasat centrul vietii crestine la ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.01.2013 at 16:21:53.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2013, 16:27:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Parerea mea este ca rudele (sotia, in primul rand) au facut foarte bine respectand ultima dorinta a celui mort. Asemanarea cu copilul care cere otrava nu rezista. Mai intai, noi nu vorbim aici de un copil, ci de un adult care a facut o alegere libera. Pe urma, in timp ce otrava omoara un om viu, noi nu stim starea sufletului celui plecat.

Mereu i-am admirat pe oamenii care urmeaza o alegere, fie ea si proasta, pana la ultimele ei consecinte. Unii ar putea numi asta incapatanare, eu o numesc consecventa. Sergiu Nicolaescu a murit asa cum a trait: ca un comunist. Un om care a sprijinit regimul comunist prin activitatea de o viata, care si-a asumat cu curaj ateismul, care nu s-a dezis niciodata. In comparatie cu asta, comunistii care aleg sa fie inmormantati crestineste sunt, pentru mine, ceva de neinteles.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.01.2013 at 16:33:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2013, 19:58:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
ALTE RANDUIELI SI POVATUIRI

Pentru cei ce au raposat fara lumanare (adica nu li s-a putut aprinde si pune in mana o lumanare cand si-au dat sufletul), in preziua Sfintelor Pasti se da la altar o lumanare mare (numita faclie), adesea impodobita cu o panza alba ori un prosop, pe care preotul o aprinde de la Pasti pana la Inaltare, la ceremoniile din sfantul locas. Unii crestini practica aceasta randuiala in fiecare an, pana la pomenirea de sapte ani.

http://ortodoxism.ro/carte.shtml
Din categoria "ALTE RANDUIELI SI POVATUIRI" care nu au legatura cu invatatura Bisericii, ci cu alte practici si superstitii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2013, 20:39:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Din categoria "ALTE RANDUIELI SI POVATUIRI" care nu au legatura cu invatatura Bisericii, ci cu alte practici si superstitii.
Acuma, nu as incadra practica luamanarilor, mai ales a facliilor pascale, la "superstitii". Sunt practici care tin de pietatea populara care fac parte din tezaurul mostenit si imbogatit de la evrei. Eu tare mult as vrea, cand nu voi mai fi in trup, ca urmasii mei, ori altii pentru care voi fi contat, sa imi aprinda lumanari in binecuvantatul timp pascal.

Pe de alta parte, e perfect adevarat si ca practica lumanarilor nu are nici pe departe importanta Liturghiei si nici macar importanta altor fapte de credinta precum posturi, panacide, pelerinaje, indulgente, pomeni etc si ca, din acest punct de vedere, se poate ajunge la superstitiie si gandire de tip magic cu lumanarile. Asa cum am auzit de practici vrajitoresti facute cu Biblia, inclusiv de unii preoti. Asta nu inseamna ca e de vina Biblia intr_un caz, ori lumanarile in celalalt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2013, 21:03:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lumanarile au rostul lor, reprezinta o jertfa.

Dar nu asta-i baiul. E bai ca acest mare regizor nu a prevazut niste detalii de regie pentru propriile servicii funebre. Nu e in firea romanilor care l-au iubit datorita filmelor sale remarcabile sa-i accepte decizia de a fi incinerat si de a-l lipsi astfel de ocrotirea divina in aceste momente.

Romanul este obisnuit sa se roage pentru cei plecati. Asta l-ar fi putut ajuta. Biserica trebuie sa-si pastreze asezamintele cu privire la slujba de inmormantare. Caci in slujba se spune ,,in pamant vei merge'', nu ,,in foc vei merge".

Romanul simte o neliniste atunci cand dintr-un motiv sau altul inmormantarea nu decurge conform traditiei. Doi metri patrati de pamant se gaseau si pentru el.

Daca moartea ne ia pe nepregatite, dupa ce am scris un testament inspirat de cel rau sau dupa ce am spus o vorba la suparare, se poate s-o patim si noi asa sau mai rau. Fereasca Dumnezeu!

Last edited by antoniap; 05.01.2013 at 21:42:50.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2013, 22:51:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Caci in slujba se spune ,,in pamant vei merge'', nu ,,in foc vei merge".
uite ca el a ales sa mearga aici doamna, IN FOC. Cred ca nu a stiut ce a ales
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2013, 13:16:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
uite ca el a ales sa mearga aici doamna, IN FOC. Cred ca nu a stiut ce a ales
Cu siguranta nu a stiut ce a ales. Inconstient s-a grabit sa ajunga mai repede... acolo unde ne tot straduim sa nu ajungem. Ce conteaza sa ai lumea la picioare, sa fii iubit si pretuit pentru activitatea depusa daca sufletul n-a fost ingrijit si pregatit pentru intalnirea cu Dumnezeu? Daca omul nu Il primeste pe Dumnezeu in viata sa,Dumnezeu incearca sa ne apropie de El dar nu intra in viata noastra cu forta, pentru ca nu voieste sa faca sila nimanui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un parinte necunoscut windorin Mari Duhovnici si predicile lor 3 13.02.2013 23:37:09
Intrebare despre Prefericitul Parinte Patiarh Daniel alinnasser2010 Generalitati 6 22.03.2011 04:00:26
2o DE ANI DE LA HIROTONIA INTRU ARHIEREU a Preafericitului Parinte Patriarh Daniel cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 7 22.03.2010 18:33:57
Doi ani de la întronizarea preafericitului parinte daniel ca patriarh al b.o.r. cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 3 30.09.2009 21:06:16
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08