Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.01.2013, 22:34:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sincer, abordarea ta este putin gresita.

A.
Iisus nu prea este Iisus cu care bei o bere. Nu este din gasca ta de prieteni si nu iesi seara la o bere cu El.

X-Protestantii se trag de sireturi cu Iisus al lor, de parca ar fi prieteni de bar. Doamne iarta-ma, dar si relatia cu Dumnezeu implica un anumit tip de raportare.

Iisus Hristos este Dumnezeu, si Fiul lui Dumnezeu.
Este bun, iubitor si drept, dar nu este Iisus cu care bem bere, sau un simplu Iisus dintr-o carte. Afirmatia asta este temelia credintei.

Daca vrei sa crezi, sa crezi in Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, cel care ii iubeste pe cei care Il iubesc.

B.
Chestia asta cu "credinta in Iisus" este destul de complicata.
Este o adevarata stiinta sa "crezi in Iisus".
Sunt multe drumuri catre Hristos, multe "adevaruri si false adevaruri" spuse despre Hristos.
Sunt multi care propun tot felul de cai de apropiere de Hristos, care de care mai severe.

Intrebarea este: ce spune Hristos, despre cum sa te apropii de El?
Ca sectari si secte sunt suficiente care sa-ti spuna vino la noi.
Iar discursul tau are un miros usor sectar. Sper sa ma insel aici....


Deci, vrei sa te apropii de Hristos, si nu stii cum?

C.
Hristos este in invatatura Sa. Hristos a avut zeci de ucenici permanenti langa El, in timpul in care a predicat invatatura Sa.

Iar invatatura Sa se afla in 2 locuri:

1. In Evanghelii, in care Apostolii au incercat sa memoreze temelia invataturii Sale.
2. In cartile Apostolilor care au fost dupa Apostoli; folosesc formularea asta de "Apostol dupa Apostol" pentru ca invatatura acestora este la fel de importanta pentru Biserica, la fel ca si invatatura Apostolilor.


D.
Nu exista decat o singura cale catre Hristos: intre Ortodoxie, Catolicism si restul de (mai mult de) 4000 secte protestante si neoprotestante este o singura cale catre Hristos.

Daca vei intreba un pastor baptist, unul evanghelist, unul adventist, un preot ortodox si unul catolic unde este Adevarul fiecare va zice: "la mine".

Dar unde este Hristos cu Adevarat?

E.
Sunt cateva argumente date si de scripturi, dar pe care si Hristos le da.
Primul argument este cel al rugaciunii pe care tu trebuie sa o faci catre HRistos:
"Doamne, Iisuse Hristoase, tine-ma in toate zilele vietii mele in Adevar, si ajuta-ma sa nu fiu inselat.".

Asta este o rugaciune pe care trebuie sa o zicem zilnic in zilele acestea; nu este o rugaciune nici ortodoxa, nici catolica. Este o rugaciune a Adevarului.

Biserica lui Hristos este o Biserica a puterii, a Duhului Sfant care este in ea, care de mii de ani da putere trupului lui Hristos.

Cine spune: "Biserica a murit acum 300 de ani" este nebun.
De ce? A spune "Biserica a murit" este egal cu a spune "Duhul Sfant a murit".
Pentru ca Biserica este Duhul Sfant in credinciosi.

Hristos a venit pe pamant pentru a ne arata calea catre Imparatia Sa.
A venit pentru intregul pamant, pentru toate natiile pamantului.
A venit ca toti sa mergem in Imparatia Sa.
Daca a venit, a venit sa cucereasca pamantul si nu sa plece de el dupa 300 de ani, Dumnezeu invins de... logica protestanta ?

Dumnezeu a venit, a murit in chinuri pe cruce, pentru a disparea in nori. Si a reveni pe la anul 1500. Asta pare o telenovela, nu un lucru pe care Dumnezeu sa-l faca.

Ai mare grija pe unde umbli, pentru ca din cate vad eu, iti plimbi picioarele pe la sectari, si ai inceput sa repeti si tu textele lor.

F.
Il vrei pe Hristos. Ce trebuie sa faci mai departe?

Sa stii ca sunt si altii care "il urmeaza pe Hristos". Nu esti nici singurul si nici ultimul.
Ar fi bine sa te lipesti de o comunitate care il urmeaza pe Hristos.

Iar singura comunitate care il urmeaza cu adevarat pe Hristos este CEA ORTODOXA.
In comunitate poti sa inveti despre:

- ce vrea HRistos de la tine
- cum sa-L iubesti pe Hristos
- TOTUL despre Hristos.

Sunt foarte multi inaintea ta care L-au urmat pe Hristos si au ajuns mult mai departe decat tine. Ar fi frumos sa citesti si ce au zis acestia.
Intre ei iti recomand multimea de Sfinti ORtodocsi din secolul trecut: Sfantul Siluan, Sfantul Serafim de Sarov, Fericita Xenia, Sfantul Nectarie, si multi multi alti oameni mari, care au ajuns la sfintenie prin iubirea fata de Hristos.

G.
Sper sa nu fi aruncat postul asta din perspectiva sectara, pentru a ne ispiti pe noi ortodocsii, pentru a ne vedea "reactia si raspunsurile".

Vezi tu, minciuna si ascunderea proprie este una dintre caracteristicile principale ale sectarilor; daca HRistos a zis "vorba ta sa fie ce este da, da, iar ce este nu, nu", sectarii nu respecta asa ceva.


Poate ne spui si noua, din ce confesiune faci parte, pentru a intelege si noi mai bine abordarea ta asupra "crestinismului", si zelul tau in a-L cunoaste pe Iisus (Hristos, Fiului lui Dumnezeu).
macar dati-i omului "benefit of a doubt" cum ar spune americanii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.01.2013, 21:37:00
cuvantul cuvantul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2012
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Sincer, abordarea ta este putin gresita.

A.
Iisus nu prea este Iisus cu care bei o bere. Nu este din gasca ta de prieteni si nu iesi seara la o bere cu El.

X-Protestantii se trag de sireturi cu Iisus al lor, de parca ar fi prieteni de bar. Doamne iarta-ma, dar si relatia cu Dumnezeu implica un anumit tip de raportare.

Iisus Hristos este Dumnezeu, si Fiul lui Dumnezeu.
Este bun, iubitor si drept, dar nu este Iisus cu care bem bere, sau un simplu Iisus dintr-o carte. Afirmatia asta este temelia credintei.

Daca vrei sa crezi, sa crezi in Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, cel care ii iubeste pe cei care Il iubesc.

B.
Chestia asta cu "credinta in Iisus" este destul de complicata.
Este o adevarata stiinta sa "crezi in Iisus".
Sunt multe drumuri catre Hristos, multe "adevaruri si false adevaruri" spuse despre Hristos.
Sunt multi care propun tot felul de cai de apropiere de Hristos, care de care mai severe.

Intrebarea este: ce spune Hristos, despre cum sa te apropii de El?
Ca sectari si secte sunt suficiente care sa-ti spuna vino la noi.
Iar discursul tau are un miros usor sectar. Sper sa ma insel aici....


Deci, vrei sa te apropii de Hristos, si nu stii cum?

C.
Hristos este in invatatura Sa. Hristos a avut zeci de ucenici permanenti langa El, in timpul in care a predicat invatatura Sa.

Iar invatatura Sa se afla in 2 locuri:

1. In Evanghelii, in care Apostolii au incercat sa memoreze temelia invataturii Sale.
2. In cartile Apostolilor care au fost dupa Apostoli; folosesc formularea asta de "Apostol dupa Apostol" pentru ca invatatura acestora este la fel de importanta pentru Biserica, la fel ca si invatatura Apostolilor.


D.
Nu exista decat o singura cale catre Hristos: intre Ortodoxie, Catolicism si restul de (mai mult de) 4000 secte protestante si neoprotestante este o singura cale catre Hristos.

Daca vei intreba un pastor baptist, unul evanghelist, unul adventist, un preot ortodox si unul catolic unde este Adevarul fiecare va zice: "la mine".

Dar unde este Hristos cu Adevarat?

E.
Sunt cateva argumente date si de scripturi, dar pe care si Hristos le da.
Primul argument este cel al rugaciunii pe care tu trebuie sa o faci catre HRistos:
"Doamne, Iisuse Hristoase, tine-ma in toate zilele vietii mele in Adevar, si ajuta-ma sa nu fiu inselat.".

Asta este o rugaciune pe care trebuie sa o zicem zilnic in zilele acestea; nu este o rugaciune nici ortodoxa, nici catolica. Este o rugaciune a Adevarului.

Biserica lui Hristos este o Biserica a puterii, a Duhului Sfant care este in ea, care de mii de ani da putere trupului lui Hristos.

Cine spune: "Biserica a murit acum 300 de ani" este nebun.
De ce? A spune "Biserica a murit" este egal cu a spune "Duhul Sfant a murit".
Pentru ca Biserica este Duhul Sfant in credinciosi.

Hristos a venit pe pamant pentru a ne arata calea catre Imparatia Sa.
A venit pentru intregul pamant, pentru toate natiile pamantului.
A venit ca toti sa mergem in Imparatia Sa.
Daca a venit, a venit sa cucereasca pamantul si nu sa plece de el dupa 300 de ani, Dumnezeu invins de... logica protestanta ?

Dumnezeu a venit, a murit in chinuri pe cruce, pentru a disparea in nori. Si a reveni pe la anul 1500. Asta pare o telenovela, nu un lucru pe care Dumnezeu sa-l faca.

Ai mare grija pe unde umbli, pentru ca din cate vad eu, iti plimbi picioarele pe la sectari, si ai inceput sa repeti si tu textele lor.

F.
Il vrei pe Hristos. Ce trebuie sa faci mai departe?

Sa stii ca sunt si altii care "il urmeaza pe Hristos". Nu esti nici singurul si nici ultimul.
Ar fi bine sa te lipesti de o comunitate care il urmeaza pe Hristos.

Iar singura comunitate care il urmeaza cu adevarat pe Hristos este CEA ORTODOXA.
In comunitate poti sa inveti despre:

- ce vrea HRistos de la tine
- cum sa-L iubesti pe Hristos
- TOTUL despre Hristos.

Sunt foarte multi inaintea ta care L-au urmat pe Hristos si au ajuns mult mai departe decat tine. Ar fi frumos sa citesti si ce au zis acestia.
Intre ei iti recomand multimea de Sfinti ORtodocsi din secolul trecut: Sfantul Siluan, Sfantul Serafim de Sarov, Fericita Xenia, Sfantul Nectarie, si multi multi alti oameni mari, care au ajuns la sfintenie prin iubirea fata de Hristos.

G.
Sper sa nu fi aruncat postul asta din perspectiva sectara, pentru a ne ispiti pe noi ortodocsii, pentru a ne vedea "reactia si raspunsurile".

Vezi tu, minciuna si ascunderea proprie este una dintre caracteristicile principale ale sectarilor; daca HRistos a zis "vorba ta sa fie ce este da, da, iar ce este nu, nu", sectarii nu respecta asa ceva.


Poate ne spui si noua, din ce confesiune faci parte, pentru a intelege si noi mai bine abordarea ta asupra "crestinismului", si zelul tau in a-L cunoaste pe Iisus (Hristos, Fiului lui Dumnezeu).
Nu inteleg de ce esti atat de vehement in afirmatiile tale.Tot ce'am facut a fost sa adresez o simpla intrebare,o simpla curiozitate.Nu vreau ca manifestarea credintei sa se limiteze la inchinat haotic la orice schit si pupat icoane doar pentru ca asa se face.Deci ideea era daca a fost vreun moment declansator.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.01.2013, 22:16:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, Iisus s-a pricopsit cu el "ucenic"
Saracul Iisus nu stia cine este Iuda si de ce este capabil, si undeva va ajunge cu el, pur si simplu Iuda s-a lipit ca un scaiete, asa cum patesti cand mergi pe drumuri prafuite..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.01.2013, 23:35:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Saracul Iisus nu stia cine este Iuda si de ce este capabil, si undeva va ajunge cu el, pur si simplu Iuda s-a lipit ca un scaiete, asa cum patesti cand mergi pe drumuri prafuite..
Ba știa, și încă foarte bine de ce era capabil, însă totuși l-a luat tocmai pentru a se împlini Voia Tatălui.

Dacă ai spus-o în glumă ești și de râs și de plâns; dacă nu, ceea ce ai spus mai sus confirmă că vrei sa fii un trol.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.01.2013, 00:13:06
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit wow, pipalsi, stati un pic

Citind topicul asta m-am bulversat de tot.

Unii zic ca l-au descoperit pe Iisus, altu zice ca nu poate fi descoperit, unu zice ca e in inima, etc.

Ca sa ma lamuresc pun si eu niste intrebari:

1. Poate fi descoperit pana la urma Iisus ?
2. Ce inseamna de fapt sa il descoperi ?
3. Ce inseamna sa il urmezi pe Iisus ? A face fapte bune , sau a face cruce cand treci pe langa o biserica ?
4. Daca prin natura mea fac fapte bune, inseamna ca il am pe Iisus in mine ? Presupunand ca nu cred ca exista.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2013, 00:22:04
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Citind topicul asta m-am bulversat de tot.

Unii zic ca l-au descoperit pe Iisus, altu zice ca nu poate fi descoperit, unu zice ca e in inima, etc.

Ca sa ma lamuresc pun si eu niste intrebari:

1. Poate fi descoperit pana la urma Iisus ?
2. Ce inseamna de fapt sa il descoperi ?
3. Ce inseamna sa il urmezi pe Iisus ? A face fapte bune , sau a face cruce cand treci pe langa o biserica ?
4. Daca prin natura mea fac fapte bune, inseamna ca il am pe Iisus in mine ? Presupunand ca nu cred ca exista.

2. Sa nu Il acoperi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2013, 00:28:24
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
2. Sa nu Il acoperi.
La asa ceva nu m-am asteptat. De fapt, m-am asteptat din partea lui Cezar, citindu-i postarile, dar nu chiar atat de adanc.

Ok, sa nu-l acopar deci. Adica sa nu il reneg. Sa nu ma fac ca nu exista, nu-i asa ?

Dar daca, ipotetic vorbind, nu stiu ca exista, atunci nu am ce sa acopar. Acoperi ceva pe care vrei sa-l ascunzi, nu ceva care nu exista. Sau ma rog, o fi existand Iisus din punct de vedere istoric, dar ideea de bine, iubire, poate exista in om fara neaparat sa existe ceva sau cineva supranatural.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2013, 00:32:36
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
La asa ceva nu m-am asteptat. De fapt, m-am asteptat din partea lui Cezar, citindu-i postarile, dar nu chiar atat de adanc.

Ok, sa nu-l acopar deci. Adica sa nu il reneg. Sa nu ma fac ca nu exista, nu-i asa ?

Dar daca, ipotetic vorbind, nu stiu ca exista, atunci nu am ce sa acopar. Acoperi ceva pe care vrei sa-l ascunzi, nu ceva care nu exista. Sau ma rog, o fi existand Iisus din punct de vedere istoric, dar ideea de bine, iubire, poate exista in om fara neaparat sa existe ceva sau cineva supranatural.
Care va sa zica, vrei s-o luam de la Capat....
Bine, de acord.
Numai ca eu nu sunt adeptul catehezei de urgenta. Cauta-l mai bine pe N.Priceputu (nu glumesc! Cristian are ceea ce mie imi lipseste: o bunavointa nemarginita pentru a lamuri si aprofunda chestiunile de baza ale dreptei credinte. Talantul lui, slava lui Dumnezeu!)

P.S. Hai Ilie, lasa glumele... Nu de alta dar porti nume sfant si nu pari deloc prostovan. Ci doar un pic prea distrat, te rog frumos!....:)

Last edited by cezar_ioan; 26.01.2013 at 00:35:33.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.01.2013, 00:34:42
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Care va sa zica, vrei s-o luam de la Capat....
Bine, de acord.
Numai ca eu nu sunt adeptul catehezei de urgenta. Cauta-l mai bine pe N.Priceputu (nu glumesc! Cristian are ceea ce mie imi lipseste: o bunavointa nemarginita pentru a lamuri si aprofunda chestiunile de baza ale dreptei credinte. Talantul lui, slava lui Dumnezeu!)
Nu sa o luam de la capat vroiam, ci sa aprofundam subiectul.
O sa-l caut pe nepriceputu.


P.S. Mda, ce pareai, si ce esti de fapt

Last edited by iliegh; 26.01.2013 at 00:37:08.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.01.2013, 00:38:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nu sa o luam de la capat vroiam, ci sa aprofundam subiectul.
O sa-l caut pe nepriceputu.


P.S. Mda, ce pareai, si ce esti de fapt
Si reciproc: pari neserios dar pana si eu imi dau seama ca esti doar un pic prea distrat la ora asta.
Reply With Quote
Răspunde