Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.04.2009, 23:38:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Daca e vorba de bautura si moldoveni ,depinde de care moldoveni,sucevenii si iesenii poate si nemtenii obisnuiesc sa bea mult alcool,mai putin cei din Bacau,Galati,Buzau..

Mi se pare o prostie sa generalizezi. In fiecare regiune sunt oameni care beau foarte mult, si altii care nu beau deloc.

Cat despre Buzau... nu e in Moldova. Moldova incepe de la Focsani in sus. Milcovul desparte Moldova de Muntenia. Bucovina incepe de la orasul Suceava in sus.

Si da, de asta as fi vrut si eu sa vad din ce ziar ai luat chestia asta, Cristi. Ce fel de surse au folosit ei? Si mai mult, 250 de oameni din cate milioane, 10-12 milioane de moldoveni? Ha!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.04.2009, 23:44:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mi se pare o prostie sa generalizezi. In fiecare regiune sunt oameni care beau foarte mult, si altii care nu beau deloc.

Cat despre Buzau... nu e in Moldova. Moldova incepe de la Focsani in sus. Milcovul desparte Moldova de Muntenia. Bucovina incepe de la orasul Suceava in sus.

Si da, de asta as fi vrut si eu sa vad din ce ziar ai luat chestia asta, Cristi. Ce fel de surse au folosit ei? Si mai mult, 250 de oameni din cate milioane, 10-12 milioane de moldoveni? Ha!
Ha , ha , ha, norocul tău că ești simpatică și moldoveancă ca a mea soție. Deci știrea a apărut în 3 , 4 ziare. Unul ți l-a dat mai sus Sia, dacă mai vrei , îți trimit pe privat. Înțelesu-mai ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.04.2009, 23:46:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu stiu...dar pentru mine tot oras de moldoveni este....:))
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.04.2009, 23:47:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sunteti ca Toma in legatura cu dati site-ul ,dati site-ul,dati site-ul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.04.2009, 23:49:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și tu m-ai făcut să zâmbesc ! Acum înteleg că ești din Galați și ți parte gălâțenilor, dar îți spun aproape ca sigur că cei de la Combinatul Siderurgic, m-ai întrec măsura prin însăși viața grea de acolo. In general, metalurgia, siderurgia, mineritul , atrag această patimă ca un fel de "consolare"de moment , dar foarte amăgitoare, cum e și fumatul și alte asemenea. În general se spune că alcoolul în cantități rezonabile constituie un aliment, mă refer mai ales la vin. Cât despre țuica de prună , curată fără nimic altceva, 50 -100 de grame înainte de masă este chiar indicată. Părerile sunt împărțite și aici !
E criza,nu mai au ce bea.Eu ma refeream la cei de la sat.Nu cred ca este vreo unul de la oras care sa traiasca peste 100 de ani.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.04.2009, 23:57:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
E criza,nu mai au ce bea.Eu ma refeream la cei de la sat.Nu cred ca este vreo unul de la oras care sa traiasca peste 100 de ani.
Trăiască criza Aline ! Numai în bloc, pe scara mea am 5 persoane ce au depășit 80. La biserică toți de lângă mine au între 75 și 83 de ani . Așa că nu poți fi atât de sigur Aline. Cei ce mor la 99 nu se pun la socoteală, dar fi sigur că sunt mulți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.04.2009, 00:16:17
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Pai de ce daca criza nu mai e de baut?
Mai e, mai e...
Lumea daca vrea sa bea, face acasa de baut si tot bea.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.04.2009, 00:49:06
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Asa-i Nina ,romanu-i inventiv .
Dar as vrea sa va amuz un pic ,tot legat de 100 de ani .Am citit si va arat si voua ce ! Poate ati citit ca-i o stire mai veche ..dar e draguta ,nu ?

[COLOR=#0000ff]„Caut sot. Sa aiba peste 100 de ani”[/COLOR]


O chinezoaică în vârstă de 107 ani își caută perechea – iar bărbatul perfect trebuie să aibă peste 100 de ani. Femeia spune că i-a fost teamă să se căsătorească atunci când era tânără, iar acum a rămas singură și vrea să cunoască pe cineva cu care să aibă „lucruri în comun”, scrie The Sun.

Wang Guiying a mărturisit că nu vrea să devină o povară pentru nepoții ei, mai ales că nu mai este nici în cea mai bună formă, după ce și-a rupt piciorul, când avea 102 ani.

„Am deja 107 ani și încă nu m-am măritat. Ce se va întâmpla dacă nu mă grăbesc să îmi găsesc un soț?”, se întreabă Wang, citată de The Sun.

Femeia s-a născut în provincia Guizhou, din sud, fiind fiica unui negustor de sare, și întreaga copilărie a văzut femei bătute de soții lor. Pe vremea aceea, povestește chinezoaica, femeile aveau puține drepturi și un statut social insignifiant. Prin urmare, i-a fost teamă să se căsătorească și ea, ca să trăiască la fel.

Wang a devenit fermier, și așa a trăit până la 74 de ani, tot nemăritată. Când a îmbătrânit și nu a mai putut să lucreze pământul, s-a mutat la oraș, la nepotul ei – fiul surorii sale mai mari, care a murit între timp.

Autoritățile locale s-au declarat încântate să o ajute pe Wang să își găsească un mire, și au sugerat familiei să înceapă căutările prin căminele de bătrâni.

[COLOR=#800080]http://www.bihoreanul.ro/magazin/caut-sot-sa-aiba-peste-100-de-ani-3734861[/COLOR]


Ma gandeam ca ..l-ar fi gasit la noi in Moldova !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.04.2009, 04:03:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ma gandeam si eu, insa Cristi e secretos si nu vrea sa dea dusra de informatie, ca s-o facem fericita pe biata chinezoaica.

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.04.2009, 10:11:08
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Traiasca Moldova!si glumeata de silvia.unde intra,aduce si ura.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
File de peste cu rosii tanty12 Intrebari utilizatori 2 13.03.2010 01:47:15
Talcuirea evangheliilor de peste an patinina34 Rugaciuni 82 09.01.2009 08:44:01