Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2006, 11:39:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Vrea cineva sa-mi explice de ce cifra 7 este cifra magica si care este deosebirea dintre magic si sacru. Despre cifra 3 stiu ca e sacra. Si, in lagatura cu 40. Ce simbolizeaza la noi, la crestini, si poate mai stiti si alte simboluri.
Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2006, 01:39:12
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Cifra 7 nu este magica,ci e foarte importanta,deoarece lumea a fost facuta de Dumnezeu in 7 zile.6 zile,iar in a saptea s-a odihnit.In rest,nu stiu sa va explic prea bine insemnatatea unor cifre,dar va spun sigur ca "magicul"nu apartine credintei noastre,ci stiintelor oculte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2006, 19:25:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

In lumea laica, sau in matematica este o cifra obisnuita obtinuta prin adaugarea a cate o unitate la cifra 0, deci are aceiasi insemnatate, ca si celelalte cifre, doar ca in calcule se considera a fi mai mare decat precedentele deoarece reprezinta o cantitate de unitati mai mare si mai mica decat urmatoarele putand fi reprezentata in diferite sisteme de numeratie, in binar, hexazecimal, ... , dar in crestinism, in lumea sfintzilor ea este simbolul Domnului Dumnezeu, fiind intarita de Domnul Iisus cand spune sa iertam de 70 de ori cate 7 respectand voia Domnului care a ales aceasta cifra in simbolistica cuvintelor sale, si nu alte cifre...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2006, 19:46:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Eu tocmai asta as vrea sa stiu: diferenta dintre magic si sacru.
Si40, la noi, la crestini, ce reprezinta? Cunosc doar ca la 40 de zile se fac parastase pentru cei decedati. In rest? Poate laic sa reprezinte ceva. Ma intereseaza aceste trei cifre, 7, 3, 40 pentru un studiu pe care il am in pregatire. Sigur ca as putera merge la numerologie sa ma interesez. Pe mine, insa, ma intereseaza cum sunt percepute aceste numere de oameni. Inca o data, multumesc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2006, 12:45:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

cred ca semnificatia religioasa a cifrei 40 este reprezentata de "cei 40 de sf.mucenici"."cele 40 de zile postite de Mantuitorul in pustie",....Dar cea mai importanta este cifra 3,de la SF.Treime.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2006, 15:18:54
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Cifra 7 nu este magica,ci e foarte importanta,deoarece lumea a fost facuta de Dumnezeu in 7 zile.6 zile,iar in a saptea s-a odihnit.In rest,nu stiu sa va explic prea bine insemnatatea unor cifre,dar va spun sigur ca "magicul"nu apartine credintei noastre,ci stiintelor oculte.
Ba da, cifra 7 este magica. De indata ce voi afla am sa te informez de ce.
Si daca "magicul" nu apartine credintei noastre crestine, ci stiintelor oculte, are cineva dreptul sa-mi interzica mie sa ma informez? Unde scrie ca eu trebuie sa stiu, sa invat, sa vorbesc doar ce apartine credintei noastre crestine?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2006, 16:31:27
dvcristea dvcristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Cifra 7 nu este magica,ci e foarte importanta,deoarece lumea a fost facuta de Dumnezeu in 7 zile.6 zile,iar in a saptea s-a odihnit.In rest,nu stiu sa va explic prea bine insemnatatea unor cifre,dar va spun sigur ca "magicul"nu apartine credintei noastre,ci stiintelor oculte.
Ba da, cifra 7 este magica. De indata ce voi afla am sa te informez de ce.
Si daca "magicul" nu apartine credintei noastre crestine, ci stiintelor oculte, are cineva dreptul sa-mi interzica mie sa ma informez? Unde scrie ca eu trebuie sa stiu, sa invat, sa vorbesc doar ce apartine credintei noastre crestine?
Ceea ce este sacru este de la Dumnezeu, iar ceea ce este magic aparţine magiei adică este legat de diavol. Nimeni nu-ţi ia libertatea de a face ce vrei (inclusiv a cerceta ştiinţele oculte), dar ţi se recomandă - ca oricărui creştin - să nu apelezi la magiei şi la ocultism pentru că îţi fac rău. Cifra 7 este doar o cifră obişnuită pentru un om indiferent religios, este sacră (sfântă) numai prin raportarea la Dumnezeu şi poate fi magică dacă este folosită în ritualuri magice, adică în formule prin care se cere orice apelând la forţele demonice (când nu asculţi de Dumnezeu te laşi practic în voia Satanei, chiar dacă nu eşti conştient de asta). Dumnezeu îţi respectă libertatea, diavolul îţi ia minţile. Dacă nu crezi că există Dumnezeu cercetează aghiasma, apa sfinţită ce are o mişcare ordonată a moleculelor (după cum spun fizicienii ce au studiat-o la microscop), mişcare ce nu exista înainte de sfinţire în apă (în natură există doar mişcare browniană, dezordonată la nivel molecular), iar sfinţirea se face numai prin preoţi sau episcopi, cu puterea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2006, 16:36:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Auzi,silverstar,din cate am inteles esti destul de matura si ai acumulat ceva experienta de-a lungul timpului,de ce judeci pe cei tineri,ca nu sunt informati,ca nu stiu ce...Ce,vrei sa faca un salt de intelepciune peste noapte?,ca sa ajunga la nivelul tau?Este absurd,cinzeci de ani nu este echivalentul a douazeci-treizeci de ani,pentru nici un aspect,si n-o sa fie niciodata,poate nici pentru genii.Fiecaruia-i este dat,printr-o, ordine,sa invete si sa se confrunte cu tot felul de situatii,in timp,este firesc sa fim la un nivel inferior tie,in ceea ce priveste experienta si in anumite circumstante,in informatii.Nu te mai da "mare" printre cei "mici"!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2006, 16:39:48
dvcristea dvcristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dvcristea
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Cifra 7 nu este magica,ci e foarte importanta,deoarece lumea a fost facuta de Dumnezeu in 7 zile.6 zile,iar in a saptea s-a odihnit.In rest,nu stiu sa va explic prea bine insemnatatea unor cifre,dar va spun sigur ca "magicul"nu apartine credintei noastre,ci stiintelor oculte.
Ba da, cifra 7 este magica. De indata ce voi afla am sa te informez de ce.
Si daca "magicul" nu apartine credintei noastre crestine, ci stiintelor oculte, are cineva dreptul sa-mi interzica mie sa ma informez? Unde scrie ca eu trebuie sa stiu, sa invat, sa vorbesc doar ce apartine credintei noastre crestine?
Ceea ce este sacru este de la Dumnezeu, iar ceea ce este magic aparţine magiei adică este legat de diavol. Nimeni nu-ţi ia libertatea de a face ce vrei (inclusiv a cerceta ştiinţele oculte), dar ţi se recomandă - ca oricărui creştin - să nu apelezi la magiei şi la ocultism pentru că îţi fac rău. Cifra 7 este doar o cifră obişnuită pentru un om indiferent religios, este sacră (sfântă) numai prin raportarea la Dumnezeu şi poate fi magică dacă este folosită în ritualuri magice, adică în formule prin care se cere orice apelând la forţele demonice (când nu asculţi de Dumnezeu te laşi practic în voia Satanei, chiar dacă nu eşti conştient de asta). Dumnezeu îţi respectă libertatea, diavolul îţi ia minţile. Dacă nu crezi că există Dumnezeu cercetează aghiasma, apa sfinţită ce are o mişcare ordonată a moleculelor (după cum spun fizicienii ce au studiat-o la microscop), mişcare ce nu exista înainte de sfinţire în apă (în natură există doar mişcare browniană, dezordonată la nivel molecular), iar sfinţirea se face numai prin preoţi sau episcopi, cu puterea lui Dumnezeu.
SCUZE! REPET Ceea ce este sacru este de la Dumnezeu, iar ceea ce este magic apartine magiei adica este legat de diavol. Nimeni nu-ti ia libertatea de a face ce vrei (inclusiv a cerceta stiintele oculte), dar ti se recomanda - ca oricarui crestin - sa nu apelezi la magiei si la ocultism pentru ca îti fac rau. Cifra 7 este doar o cifra obisnuita pentru un om indiferent religios, este sacra (sfânta) numai prin raportarea la Dumnezeu si poate fi magica daca este folosita în ritualuri magice, adica în formule prin care se cere orice apelând la fortele demonice (când nu asculti de Dumnezeu te lasi practic în voia Satanei, chiar daca nu esti constient de asta). Dumnezeu îti respecta libertatea, diavolul îti ia mintile. Daca nu crezi ca exista Dumnezeu cerceteaza aghiasma, apa sfintita ce are o miscare ordonata a moleculelor (dupa cum spun fizicienii ce au studiat-o la microscop), miscare ce nu exista înainte de sfintire în apa (în natura exista doar miscare browniana, dezordonata la nivel molecular), iar sfintirea se face numai prin preoti sau episcopi, cu puterea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2006, 16:47:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Silvester,revin,pentru a te ruga sincer SA MA IERTI!,AM FOST CAM RAUTACIOASA,si-mi pare rau,a fost un sentiment de moment,pentru faptul ca m-ai lua si tu tare cu faza cu citatul,stiind ca eu chiar nu apelez la ele frecvent,folosindu-ma de propriile-mi pareri despre tot ce vad si simt...si citesc.Inca o data,te rog IARTA-MA,am dat dovada de slabiciune si lipsa de respect,chiar daca e doar un forum.Stiu sigur ca nu avem decat de invatat de la tine,daca intentionam sa invatam.Am constatat ca tu nu treci prin viata pur si simplu,ci insotita de dorinta cunoasterii.Sper sa-mi accepti scuzele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaminte anaid37 Rugaciuni 8 21.07.2012 13:35:17
Rugaminte la dvs. MariusPetre Generalitati 14 16.09.2010 15:36:45
rugaminte brindusa Teologie si Stiinta 0 06.01.2010 21:06:52
Rugaminte Tia Rugaciuni 9 04.12.2009 14:53:49
Rugaminte eduardd Slujba inmormantarii 5 12.10.2009 22:52:03