Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.10.2006, 16:33:54
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
Sti ce ti-ar spune Maica Siluana?
Du-te dupa ea si ad-o la ortodocsi, pe urma mai du-te dupa vreo doua si cu a patra sau a cincea casatoreste-te.
Bafta.
Daca ar fi atat de simplu. Pentru cineva smerit ca Maica Siluana probabil n-ar intampina necazuri gen mandrie ca a intors pe cineva la Hristos. Si in plus nu cred ca va mai fi alta... Nu vreau si nu va fi...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2006, 16:36:30
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Absolut nimic decat "Iubiti-va, oameni buni"! Dragostea nu cunoaste religie, granite si alte bariere pe care le pun oamenii, nu Dumnezeu.
Cum? Fata se marita... Nici eu nu stiu daca e dragoste. Poate nu e dragoste ci e o patima... Dar mi-e greu sa cred asta... Urasc dragostea:(
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.10.2006, 16:44:36
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Deci problema se pune si in vederea faptului ca acea fata urmeaza sa se casatoreasca,si deci nu poti interveni pur si simplu in aceasta situatie,tulburand-o,doar pentru ca iubesti.Depinde acum de ceea ce simte si ea pt.tine,depinde de cat este domnisoara atasata de religia parintilor ei,depinde de multe lucruri,dar tu ai initiat topicul cu o intrebare evaziva...specific tinerilor!Ei vor totul daruind doar sentimente si ignorand responsabilitatea ce li se atribuie acestora.
Eu nu vreau sa intervin.:angry: Eu pur si simplu vreau sa scap de sentimentul asta. Mi-a distrus viata. Si nu pot scapa de ea ca mi-a colega de serviciu. Ce simte ea pentru mine? Iarta-ma ca n-o intreb dar sunt un baiat foarte, foarte ( si bineinteles ), foarte timid. :(Stiu ca nu-i pot oferi nimic. :(In mod normal as privi-o de sus ca o fata din alea care stau tot timpul la discoteca si care ajung in fundul iadului. Nu stiu de ce Dumnezeu a permis nebunia asta. N-avem nimic in comun. Nimic de discutat in comun. Doar glumim foarte mult. Poate prea mult ( unii colegi ne vad ca o pereche, iar mai exact unul mi-a spus daca nu vreau sa o invit la ceva ca ma ajuta el. Nici nu-i pasa ca e casatorita. Eu bineinteles am spus nu ). N-am fost in viata mea cu o fata si sunt un om cu foarte multe probleme asa ca nu-mi fac sperante ci doar sufar. :(
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.10.2006, 18:02:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Absolut nimic decat "Iubiti-va, oameni buni"! Dragostea nu cunoaste religie, granite si alte bariere pe care le pun oamenii, nu Dumnezeu.
Cum? Fata se marita... Nici eu nu stiu daca e dragoste. Poate nu e dragoste ci e o patima... Dar mi-e greu sa cred asta... Urasc dragostea:(
Saurian, cum poti sa spui ca urasti dragostea? Iti dai seama ce-ai spus? Inseamna ca urasti oamenii!... Imi pare rau ca nu pot sta cu tine fata in fata, sa te privesc in ochi si sa-ti spun cate am patimit eu din cauza barbatului, singurul pe care l-am iubit, de altfel... Si, daca ar fi sa se intample din nou, cu riscul de a patimi la fel, tot pe el as alege sa-l iubesc, pentru acele clipe absolut divine pe care apoi le-am platit cu atata durere... Sa stii ca pedeapsa, oricum, vine... Fericirea, multa, putina, trebuie platita cu suferinta si durere. De asta nimeni nu-i scutit!...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.10.2006, 18:09:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Saurian draga,

In momentul in care traiesti intr-un cadru destul de inchis (serviciu, casa, cativa prieteni) si mai esti si o persoana timida, orice femeie care ar vorbi cu tine, mai ales daca ti-ar mai spune cate o gluma, o poanta, ar fi putin atenta cu tine, te-ar putea face sa te indragostesti de ea. Dar nu e DRAGOSTE in adevaratul ei sens.

Daca intre voi ar fi DRAGOSTE, apropierea ei ti-ar aduce pace, nu neliniste. Nu ai spune "N-avem nimic in comun. Nimic de discutat in comun". Cand il iubesti pe celalalt, ai intotdeauna ceva sa-i spui, descoperi in celalalt numai aspecte care-ti incanta inima si sufletul. Eu (parere personala privind din afara) cred ca nu e vorba de DRAGOSTE, ci de atractie datorata factorilor de mai sus.

Hai sa-ti spun ceva din viata mea. Si eu la birou am 2 musulmani cu care ma inteleg f bine, cu unul chiar facem tot felul de poante, celalalt chiar mi-a spus ca el se poate casatori cu o crestina (evident ca eu i-am spus ca eu nu ma pot casatori decat cu un ortodox si nu oricare, ci cu adevarat practicant); mai am un ortodox dragut, simpatic, saritor, inteligent, etc....o gramada de calitati, dar ortodox numai cu numele. Pai pe mine nici unul din acestia nu ma atrage, ca stiu ca nu avem nimic comun. Nimic. Si atunci eu nu vreau sa-mi petrec vesnicia langa o persoana cu care nu pot avea nimic in comun, iar Hristos sa fie si pus la usa. Intelegi ce vreau sa spun?

Nu-ti face probleme! Dumnezeu vede ca doresti sa duci o viata crestina. Astea sunt niste ispite pe care le vei depasi ca sa poti sa apreciezi mai bine ce va veni. :p Si o sa ne anunti in scurt timp ca ai cunoscut o crestina ortodoxa adevarata. Sa nu uiti!!! :D

Elena

Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2006, 18:24:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Daca spui ca n-ai fost pana acum cu o fata,inseamna ca esti f.tanar,iar la aceasta varsta nu poti spune ca "ti-a distrus" viata,ci doar ti-a complicat-o,caci mai ai un drum lung de comstatari in viata.Nu este anormal sa te atraga acea fata chiar daca sunteti atat de diferiti precum afirmi,cred ca ai auzit sintagma "contrariile se atrag"...dar asta nu-nsemna ca se si potrivesc in perspectiva pentru ca de regula cuplurile cu mentalitati si cu indeletniciri diferite nu rezista in timp.Iar daca spui ca esti prea timid,incearca sa te tratezi caci baietii mai indrazneti ti-o vor lua inainte si s-ar putea sa ramai pe tusa,intr-un final...aceasta in general.Daca glumesti mereu cu fata inseamna ca nu esti chiar atat de timid,probabil esti doar nesigur pe tine,sau fata nu-ti ofera nici un motiv pentru a da frau exprimarii sentimentelor inaintea ei.Sau poate pur si simplu o intelegi gresit!Daca esti atat de tanar pe cat cred,atunci esti la varsta intrebarilor,la varsta cand sufletul cu simtirile de care este capabil,iti poate juca farse,si dorintele pot pune stapanire pe fiinta ta.Faptul ca esti crestin schimba oarecum statutul tineretii tale,si nu-ti ramane decat sa lupti ignorand situatia,sau poate chiar metamorfozand-o,transformand aceasta energie intr-una benefica.Este prematuri sa ti se dea sfaturi intelepte,pentru ca tineretea este una care se vrea plina de aventuri si bucurie,de greseli si experiente,dar si una care da posibilitatea formarii unui drum spre maturitate,de rezolvarea inteleapta a acestor situatii depinde cat de lin si curat va fi acest drum.Deocamdata,daca telul tau este sa o uiti pe aceasta fata nu-ti ramane decat sa ai rabdare,gandindu-te intens la posibilitatile de uitare nu faci decat sa o apropii de mintea ta,mai bine incearca sa ignori ceea ce crezi ca se-ntampla cu tine,sa-ti umpli timpul cu alte lucruri care te poate distrage,sa te rogi chiar(Paraclisul Maicii Domnului).E mai putin probabil sa fie o iubire atat de profunda si reala atata timp cat nu ai avut relatii decat amicale cu ea,poate este doar un nor trecator,si cum spunea Eminescu:"ce e val,ca valul trece!".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.10.2006, 16:34:48
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Cred ca Va_iubesc are dreptate. Consider acest subiect incheiat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Dragostea de Hristos ! iustin10 Rugaciuni 1 18.03.2010 14:21:52
dragostea lore86 Nunta 166 09.11.2009 13:59:12
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00