Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.06.2007, 16:46:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TNTman
da mirean asa e ...si recunosc ca inca nu sunt pregatit pentru hirotonie...... deoarece casa ma intretin m-am angajat si am cam neglijat facultatea ...ceea ce a provocat un mare gol in cunostintele mele si pregatirea mea
Pentru preotie cunostintele acumulate in Facultate nu sunt suficiente. Cand vorbeam de pregatire ma refeream la altceva.
Postarea mea facea referire atat la pregatirea pentru preotie, cat si pentru casatorie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.04.2008, 10:34:26
flobert flobert is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

Vad ca dialogul s-a oprit in primavara anului trecut, eu as recomanda ca studiu http://www.roboam.com/identitate/identitateindex.htm
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.09.2008, 04:39:03
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TNTman
Salutare,


Sunt student la Teologie Ortodoxa Pastorala anul 3 in Bucuresti si am o mica mare problema:
De 5 luni vorbesc cu o fata care este catolica ....tin foarte mult la ea . . .si ea tine la mine foarte mult...dar ma gandesc daca asta inseamna un obstacol pentru viitor din cauza ca este catolica. . .. adevarul este ca in asa putin timp am ajuns sa o iubesc enorm si sa tin la ea .....si nu vreau sa se rupa ceea ce s-a creat intre noi....vreau sa stiu daca se poate sa ma casatoresc cu ea si sa nu afecteze eventuala mea hirotonie. . . !
multumesc!
Doamne ajuta!
Am citit cu atentie toate postarile de mai jos si am dedus ca sint aici oameni cunoscatori de ortodoxie. Eu ma minunez cind citesc asa discutii despre casatorii mixte de natie si religie. In cazul asta un student teolog care vrea sa devina preot sa raspunda de suflete si nu poate lua o decizie. Scuza-ma Stefan chiar nu era cazul sa intrebi aici, voi teologii ar trebui sa stiti mai bine ce fel de preotese treb sa aveti linga. Ea se boteaza la ortodocsi de dragul tau apoi tu trebuie sa o cresti de la inceput trebuie sa o inveti sa-si faca si crucea si cite cite.Eu ca enoriasa nu as urma o preoteasa fost catolica ca nu as avea ce sa invat de la ea apoi preotesele trebuie sa educe copii din comunitate in ale credintei. Romania e o tara ortodoxa plina de fete frumose si credincioase mai gindeste-te.
Doamne ajuta

Last edited by Hartford; 18.10.2009 at 02:35:48.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.02.2010, 01:30:56
ihodios's Avatar
ihodios ihodios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ihodios Send a message via Skype™ to ihodios
Implicit Doamne ajuta!!:)

Citat:
În prealabil postat de jeny Vezi mesajul
fiind student, realizez ca eu, nu te pot invata pe tine, dar indraznesc sa iti dau doar un sfat citeste paraclisul maicii domnului 40 de zile si fa ascultare de duhovnic!!! de multe ori iubirea este confundata cu atractia trupeasca...cand ea dispare ramaneti voi un preot crestin si o catolica...gandeste-te mult la asta..maica domnului sa te acopere cu sfantul acoperamant sa ei deciza care iti este de folos spre mantuire!!
Jenica
frumoase sfaturi cine sunteti jenica???? Intratzi pe messul meu yahoo....
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.02.2010, 21:08:01
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
In vederea hirotoniei, duhovnicul tau si al sotiei va scrie o adeverinta in care trebuie sa va prezinte cum sunteti, "duhovniceste" vorbind. Abaterea de la credinta cea adevarata (la unul din cei doi) este impedimentul primordial al hirotoniei (citeste Ancira 1,2,3,12; Sf. Petru 10,12,14 si Sf. Vasile 81). Deci singura solutie e ca ea sa devina ortodoxa. Expune-i framantarile tale si dorinta ta de a-L sluji pe Hristos si ce ar implica in perspectiva de a fi cu ea. Daca ea se va converti si tu vei ajunge preot apoi, sa-mi dai si mie coordonatele, ca sigur mare e bucuria in ceruri pentru un om care pune ca prioritara viata sa in si cu Hristos si cred ca Dumnezeu va lucra intr-un mod special prin tine.

Elena
ACTE NECESARE PENTRU
BINECUVÂNTAREA CĂSĂTORIEI
1. Cerere către Preafericitul Părinte Patriarh prin care se solicită acordarea Înaltei binecuvântări în vederea căsătoriei;
2. B.I./C.I. - soț și soție (copie);
3. Declaratie din partea viitoarei sotii că este de acord să se căsătorească cu tânărul teolog si că îl va urma oriunde va fi numit preot, dată în fata preotului paroh;
4. Declaratie din partea părintilor viitoarei sotii că sunt de acord cu căsătoria fiicei lor cu tânărul teolog, dată în fata preotului paroh;
5. Certificatul de botez crestin – ortodox al viitoarei sotii (copie);
6. Certificatul de bună purtare al viitoarei sotii, eliberat de preotul paroh;
7. Declaratie pe propria răspundere, din partea ambilor soti, că nu au mai fost căsătoriti civil si nici cununati religios, dată în fata preotului paroh.

http://www.crestinism-ortodox.ro/
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
casatorie viitor preot livadarufelix Generalitati 61 17.01.2011 15:50:18