Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.11.2010, 10:02:43
mihaela212005 mihaela212005 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2010
Mesaje: 1
Implicit explicatie

Buna ziua si Doamne ajuta, sunt nou inscrisa pe acest forum, si asta pt ca fiul meu mi-a pus o intrebare aseara, cand ii explicam ca se lasa Postul Craciunului.M-a intrebat care-i legatura intre faptul ca postim si credinta?A zis ca el a invatat la scoala(are 16 ani) si mereu vine cu argumente despre religie, ca de fapt postul spiritual il tinem tot timpul, ca intelege ca nu trebuie sa ne uram aproapele, sa nu injuram, sa nu furam, etc, dar nu intelege de ce trebuie sa postim, nu am stiut sa-i raspund.Va rog pe dvs argumentati acest raspuns.Va multumesc
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.11.2010, 11:03:36
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Imi cer iertare tuturor celor pe care cu voia sau fara voia mea i-am suparat.
Mantuitorul nostru Iisus Hristos sa ne daruiasca un post linistit, sa ne intareasca, sa ne lumineze prin harul, mila, dragostea si intelepciunea Sa.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.11.2010, 11:49:53
angelica daniela angelica daniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2010
Mesaje: 1
Implicit post cu impliniri sufletesti

Da ai dreptate.
De fapt postul inseamna schimbarea omului in bine in tot ceea ce face si cum gandeste, sa ne dea Dumnezeu intelepciunea de care avem nevoie.
Si eu sper ca la sfarsitul postului sa simt aceea liniste si impacare sufleteasca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.11.2010, 12:02:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cine poate sa-mi clarifice cum e cu dezlegarile la peste in postul asta? Pe http://www.crestinortodox.ro/calenda...010-noiembrie/ dezlegarile difera putin de cele din calendarul local cumparat din Timisoara.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.11.2010, 12:42:33
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
Un Post al Craciunului cu bucurie si folos va doresc!
La fel va doresc si multa sanatate .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.11.2010, 12:51:42
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine poate sa-mi clarifice cum e cu dezlegarile la peste in postul asta? Pe http://www.crestinortodox.ro/calenda...010-noiembrie/ dezlegarile difera putin de cele din calendarul local cumparat din Timisoara.
Doamne ajuta si post binecuvantat !

probabil, te referi la 23 si 25 noiembrie cand sunt dezlegari la peste -asa cum este trecut si in calendarul meu .

Cu speranta ca ti-am fost de folos iti scriu si ce spunea Costel pe alt topic , la sectiunea Postul .

,, Nu avem "harti" in aceasta saptamana (8-14 noiembrie). E bine de stiut ca avem dezlegare la peste sambata si duminica din timpul Postului, la care se adauga si alte sarbatori: Sfantul Antonie de la Iezerul - 23 noiembrie, Sfanta Ecaterina - 25 noiembrie, Sfantul Andrei - 30 noiembrie, Sfantul Gheorghe de la Cernica 3 decembrie, Sfantul Nicolae - 6 decembrie, Sfanta Filofteia - 7 decembrie, Sfantul Dosoftei - 13 decembrie. Vom avea "harti" miercuri si vineri dupa Postul Craciunului, mai bine zis dupa sarbatoarea Sfantului Stefan - 27 decembrie. ,,
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.11.2010, 14:40:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Post cu folos tuturor. Sa ne ajute Bunul Dumnezeu in acasta calatorie a postului sa biruim patimile pentru ca Hristos sa se nasca si in pestera sufletelor noastre.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.11.2010, 15:27:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela212005 Vezi mesajul
Buna ziua si Doamne ajuta, sunt nou inscrisa pe acest forum, si asta pt ca fiul meu mi-a pus o intrebare aseara, cand ii explicam ca se lasa Postul Craciunului.M-a intrebat care-i legatura intre faptul ca postim si credinta?A zis ca el a invatat la scoala(are 16 ani) si mereu vine cu argumente despre religie, ca de fapt postul spiritual il tinem tot timpul, ca intelege ca nu trebuie sa ne uram aproapele, sa nu injuram, sa nu furam, etc, dar nu intelege de ce trebuie sa postim, nu am stiut sa-i raspund.Va rog pe dvs argumentati acest raspuns.Va multumesc

Postul are mai multe foloase: curatare de patimi, supunerea voii trupesti, ridicarea gandurilor catre cele ceresti..
Eu spun copilului (6 ani, nu posteste inca) ca este ca o renuntare la lucrurile care-mi plac caci in felul acesta ii spun lui Dumnezeu ca pe El il iubesc mai mult decat pe cele lumesti. La varste mai mari cred ca se pot da explicatii mai profunde: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu".
Prima postire a fost poruncita de Dumnezeu, cand a interzis lui Adam sa manance din acel pom al cunoasterii.


Exista articole despre postired pe site, eu dau 2 linkuri:
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...cat-97892.html
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ost-69624.html
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.11.2010, 17:07:29
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela212005 Vezi mesajul
Buna ziua si Doamne ajuta, sunt nou inscrisa pe acest forum, si asta pt ca fiul meu mi-a pus o intrebare aseara, cand ii explicam ca se lasa Postul Craciunului.M-a intrebat care-i legatura intre faptul ca postim si credinta?A zis ca el a invatat la scoala(are 16 ani) si mereu vine cu argumente despre religie, ca de fapt postul spiritual il tinem tot timpul, ca intelege ca nu trebuie sa ne uram aproapele, sa nu injuram, sa nu furam, etc, dar nu intelege de ce trebuie sa postim, nu am stiut sa-i raspund.Va rog pe dvs argumentati acest raspuns.Va multumesc
Alături de faptele bune, de rugăciune, de smerenie, postul este un mijloc pentru dobândirea virtuților. Spun Sfintii Parinti ca el (postu) este desăvârșit atunci când abținerea de la mâncărurile de dulce este unită cu efortul spre virtute și progres spiritual. Timp de 40 de zile credincioșii se vor nevoi cu postirea sufletească și trupească pentru a întâmpina cum se cuvine marele praznic al Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Față de celelalte trei posturi mari de peste an în Postul acesta sâmbăta și duminica este dezlegare la pește, dezlegare ce se face și la sărbătorile sau sfinții mai mari pomeniți în această perioadă. Din pacate pentru noi, cei de astăzi, a posti este însă tot mai greu. Pentru că, în primul rând, nu mai cunoaștem sensul adevărat al postirii. A posti nu înseamnă doar să nu mănânci carne, lapte, brânză, ouă sau sa consumi băuturi alcoolice, ci mult mai mult. E nevoie de o înțelegere mai profundă a omului – trup și suflet; trupul exprimă persoana, este templu al Duhului Sfânt, pe care suntem chemați să-l curățim și să-l transformam împreună cu sufletul. A posti înseamnă a ne îngriji în aceiași măsură de trup și de suflet. Postul cel adevărat, zice Biserica în cântările sale, este înstrăinarea de răutate, înfrânarea limbii, lepădarea mâniei, depărtarea de pofte, de clevetire, de minciună și de jurământul mincinos. Pentru a ajunge la această măsură a postului duhovnicesc o treaptă necesară este împlinirea postului trupesc sau alimentar. Nu ca un simplu regim alimentar, ci ca un mijloc de disciplinare a simțurilor, a instinctelor și a întregii noastre ființe. Temeiul acestui post (trupesc) îl avem din exemplul vieții in rai și din experiența de veacuri a Bisericii. Ce ne propune Biserica pentru înțelegerea sensului duhovnicesc al postului: 1. Ocolirea pricinilor de cădere 2. Paza simțurilor: mai puțină mâncare – chiar și de post - , mai multă grijă pentru ce vorbim, ce privim sau ce ascultăm 3. Disciplinarea vieții noastre prin participarea la slujbele Bisericii, un programul de viață duhovnicească, 4. și milostenie.Si cand vorbim de milostenie intelegem atat faptele milei trupesti cat si faptele milei sufletesti. Nu putem să ajungem la bunătate dacă mai înainte nu am stârpit răutatea din noi. Nu putem să -L iubim pe Dumnezeu dacă nu ne interesează cel de lângă noi. Pe de altă parte, se uită un lucru esențial: postul este prin excelență o stare a Bisericii, o împreună lucrare a tuturor și a fiecăruia în parte pentru dobândirea Împărăției lui Dumnezeu.
Și nu în ultimul rând – Postul Crăciunului – este vremea în care trebuie și putem să ne înmulțim rugăciunile și să ne curățăm sufletul mărturisindu-ne păcatele, greșelile și neputințele prin Taina Spovedaniei. Astfel fiind pregătiți sufletește și trupește să putem primi înăuntru ființei noastre, așa precum odinioară ieslea din Betleem, pe Hristos cel viu, pe Hristos cel nascut din Fecioara,pentru mantuirea noastra.Doar așa înțeles postul își justifică sensul și exprimă în același timp semnul libertății și al biruinței.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.11.2010, 19:04:34
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

o intrebare cum numai copiii pot sa puna

aparent naiva dar profunda

adica ne trage de urechi ca de fapt ar trebui sa fim in curatenie permanent ... nu numai in post

ps: de multe ori mai mult invatam noi de la copii decat ei de la noi

Citat:
În prealabil postat de mihaela212005 Vezi mesajul
...A zis ca el a invatat la scoala(are 16 ani) si mereu vine cu argumente despre religie, ca de fapt postul spiritual il tinem tot timpul, ca intelege ca nu trebuie sa ne uram aproapele, sa nu injuram, sa nu furam, etc, dar nu intelege de ce trebuie sa postim, nu am stiut sa-i raspund.Va rog pe dvs argumentati acest raspuns.Va multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14