Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2011, 00:03:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Duminica Sfintilor Romani

Duminica aceasta ii sarbatorim pe Sfintii Romani, care si-au inchinat viata lui Dumnezeu, care s-au jertfit pentru Acesta - si imi vin in minte cuvintele de la iesirea cu Sfintele Daruri, "in lagare,in inchisori si deportari" - care au dus o viata curata sau au luptat pentru credinta neamului nostru. E bine sa stim ca avem si noi, ca neam, sfintii si dreptii nostri, ca pamantul acesta, asa cum e el, a odraslit si oameni precum sfintii de la Niculitel, Sfantul Ioan Casian, Sfantul Dionisie Exiguul, Sfanta Filofteea, Sfantul Dimitrie, Sfantul Grigorie Decapolitul, Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava, Sfantul Nicodim de la Tismana, Sfintii Calinic si Gheorghe de la Cenica, Sfintii domnitori Stefan cel Mare si Constantin Brancoveanu cu fiii... si sa nu o uitam nici pe Sfanta Parascheva de la Iasi, care, desi nu e romanca, ocroteste poporul acesta.

Pentru ale lor sfinte rugaciuni, Doamne, ocroteste poporul acesta!

Am deschis acest thread pentru a povesti fiecare la ce sfant roman avem evlavie, cum ne-a ajutat acesta si pentru a ne cunoaste mai bine ocrotitorii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2011, 20:26:18
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Duminica aceasta ii sarbatorim pe Sfintii Romani, care si-au inchinat viata lui Dumnezeu, care s-au jertfit pentru Acesta - si imi vin in minte cuvintele de la iesirea cu Sfintele Daruri, "in lagare,in inchisori si deportari" - care au dus o viata curata sau au luptat pentru credinta neamului nostru. E bine sa stim ca avem si noi, ca neam, sfintii si dreptii nostri, ca pamantul acesta, asa cum e el, a odraslit si oameni precum sfintii de la Niculitel, Sfantul Ioan Casian, Sfantul Dionisie Exiguul, Sfanta Filofteea, Sfantul Dimitrie, Sfantul Grigorie Decapolitul, Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava, Sfantul Nicodim de la Tismana, Sfintii Calinic si Gheorghe de la Cenica, Sfintii domnitori Stefan cel Mare si Constantin Brancoveanu cu fiii... si sa nu o uitam nici pe Sfanta Parascheva de la Iasi, care, desi nu e romanca, ocroteste poporul acesta.


Pentru ale lor sfinte rugaciuni, Doamne, ocroteste poporul acesta!

Am deschis acest thread pentru a povesti fiecare la ce sfant roman avem evlavie, cum ne-a ajutat acesta si pentru a ne cunoaste mai bine ocrotitorii.
Așa este, de-alungul veacurilor avem mărturii despre mii și chiar milioane de sfinți români. Dintre aceștia unii sunt cunoscuți, alții necunoscuți. Unii sunt canonizați, alții nu. Dar toți sunt sfinți. Fără ajutorul și mijlocirea lor țara noastră nu ar fi rezistat la marile încercări prin care a trecut. Ei pot mijloci la Dumnezeu pentru noi și au putere să ne ajute.
Dintre acești sfinți, cei mai cunoscuți și mai apropiați pentru mine, care mi-au dat ajutor grabnic atunci când i-am chemat, sunt (îi scriu în ordine alfabetică, pentru că pe toți îi consider la fel de importanți):

Antonie de la Iezerul Vâlcea
Antim Ivireanul
Arsenie Boca
Astion și Epictet
Calinic de la Cernica
Constantin Brâncoveanu cu fiii
Dimitrie cel Nou
Filofteia de la Argeș
Gheorghe de la Cernica
Grigorie Dascălu
Grigore Decapolitul
Ilie Lăcătușu
Ioan cel Nou de la Suceava
Ioan Iacob Românul
Parascheva de la Iași
Tatiana de la Craiova
Teodora de la Sihla
Valeriu Gafencu

Last edited by Carmen FUNIERU; 30.06.2011 at 20:34:30.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2011, 00:14:42
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Sfintii martiri Brancoveni si Sfetnicul Ianache
Sf. Calinic de la Cernica
Sf. Ioan Iacob Hozevitul (Romanul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2012, 03:45:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Duminica Sfinților Români

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E bine sa stim ca avem si noi, ca neam, sfintii si dreptii nostri, ca pamantul acesta, asa cum e el, a odraslit si oameni precum sfintii de la Niculitel, Sfantul Ioan Casian, Sfantul Dionisie Exiguul, Sfanta Filofteea, Sfantul Dimitrie, Sfantul Grigorie Decapolitul, Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava, Sfantul Nicodim de la Tismana, Sfintii Calinic si Gheorghe de la Cenica, Sfintii domnitori Stefan cel Mare si Constantin Brancoveanu cu fiii... si sa nu o uitam nici pe Sfanta Parascheva de la Iasi, care, desi nu e romanca, ocroteste poporul acesta.

Pentru ale lor sfinte rugaciuni, Doamne, ocroteste poporul acesta!

Am deschis acest thread pentru a povesti fiecare la ce sfant roman avem evlavie, cum ne-a ajutat acesta si pentru a ne cunoaste mai bine ocrotitorii.
În fiecare an, în a 2-a Duminică după Rusalii se sărbătoresc Toți Sfinții Români.
(și/sau, după caz, ai țării în care se găsește biserica ortodoxă respectivă)

Am găsit o frescă foarte frumoasă înfățișând această prăznuire deosebită, și m-am gândit să vă bucurați și voi de ea. :) deși am impresia că o să iasă un pic din schema/ formatul forumului.


Last edited by mirela.t; 27.07.2012 at 06:46:24.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
jertfa, pelerinaj, sfinti romani

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Tuturor Sfintilor costel Diverse Sarbatori 12 16.06.2014 11:31:05
Predica la Duminica Tuturor Sfintilor Silvia Calancea Intrebari utilizatori 0 19.06.2011 22:06:20
Duminica Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic ciprian69 Intrebari utilizatori 0 17.05.2010 02:05:49
Duminica Sfintilor Romani , o sarbatoare ciudata mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 14 23.02.2010 00:29:20
Vietile Sfintilor D.C. Despre Biserica Ortodoxa in general 28 08.09.2009 23:14:14