Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.09.2014, 09:39:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai si atunci de ce ajung sa spuna cand se fac mari ca " parintii nu au facut nimic pentru ei"???
( si cand zic nimic, majoritatea se refera ca nu le-au oferit o locuinta decenta si nu le-au inlesnit accesul la o educatie superioara, ci, datorita dificultati financiare au fost nevoiti sa munceasca de timpuriu; de ex sotul meu le reproseaza la ai lui 1) ca s-au despartit si a ramas fara tata de pe la vreo 10_12 ani ( desi nu stiu cat de mult s-ar fi putut baza pe taica-su); 2) ca maica-sa l-a sfatuit sa dea la profesionala si nu la liceu ca poate nu intra si nu isi permite sa-l tina acasa, 3) ca maica-sa i-a lasat casa surorii lui, cu toate ca ea mai avea, isi cumparase una ( au facut schimb) , iar pe el l-a lasat de izbeliste considerand ca-i ajunge casa care si-o cumparase, cu greu, impreuna cu fosta sotie , si care e mult mai mica ( conf 3) iar ei erau 2, ca si acum dealtfel- dar poate aici e vina lui ca nu trebuia sa se insoare :) ). Iar pe parintii mei ii acuza ca il lasa pe frate-miu sa bea si sa stea degeaba la ei in casa, in detrimentul meu,fara sa se duca la munca decat cand are chef, etc...deci cam toate nemultumirile lui se leaga in principal de spatiul locativ si alte considerente materiale...
Eu nu imi urasc parintii, Doamne fereste, chiae daca poate au gresit mukt....ba chiar consider ca greseala lor e ca ne-au dat si ne-au ingaduit prea multe libertati, si mie si fratelui meu, poate era bine sa fie mai rai si sa ne trimita de mici la munca sa ne obisnuim cu greutatile vietii... ( poate dc munceam la vreo fabrica de la 16-18 ani, pana acum reuseam sa imi cumpar si eu un conf 3 si sa fiu pe picior de egalitate cu sotul :))
(Cu toate ca nu as fi plecat de la parinti, din comoditate, decat daca fie ma alungau ei, fie imi gaseam mai de timpuriu un sot)

Deci oricum am da-o, copiii sunt nemultumiti si nerecunoscatori pt ce au facut sau n-au facut parintii lor...
Daca nu le iei bomboane te urasc pt asta, insa daca se vor ingrasa si vor rade ceilalti de ei...sa vedem atunci cine va fi invinuit!

Last edited by fallen; 15.09.2014 at 10:44:05.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.09.2014, 15:51:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Și eu am fost nemulțumit, măcar uneori, de părinții mei. Până când am început să nu mai fiu doar copil. Iar de când mă aflu și în situația de a fi eu însumi părinte, oho, multe s-au schimbat în percepția mea asupra părinților mei...
Copilul începe prin a iubi îngerește pe părinți, continuă prin a se răzvrăti și, în cazul fericit, sfârșește prin a iubi din nou pe părinți, de data aceasta cu multe lacrimi de căință. Și îi e foarte dor, uneori, foarte mare dor de părinții pe care nu i-a prețuit și mângâiat suficient când ei încă mai erau în viață...
Tinerețea e o fiară, deseori. Colții ei dăltuiți din înfumurare și pripeală, din neascultare și închipuire de sine, mușcă cel mai tare din părinți. Pentru că ei ne iubesc și ne iartă mereu - lucru care nu prea e pe placul fiarei.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.09.2014, 16:11:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Poate ca sunt si parinti care ajung sa isi urasca proprii copii si sa nu-i ierte...si parinti care mor fara sa ceara sau sa primeasca iertarea de la copiii lor pt eventualele greseli, si viceversa....poate ca, in principiu, fiecare aduna roadele, culege ceea ce a " semanat", cultivat in proprii copii....
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.09.2014, 20:43:22
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Și eu am fost nemulțumit, măcar uneori, de părinții mei. Până când am început să nu mai fiu doar copil. Iar de când mă aflu și în situația de a fi eu însumi părinte, oho, multe s-au schimbat în percepția mea asupra părinților mei...
Copilul începe prin a iubi îngerește pe părinți, continuă prin a se răzvrăti și, în cazul fericit, sfârșește prin a iubi din nou pe părinți, de data aceasta cu multe lacrimi de căință. Și îi e foarte dor, uneori, foarte mare dor de părinții pe care nu i-a prețuit și mângâiat suficient când ei încă mai erau în viață...
Tinerețea e o fiară, deseori. Colții ei dăltuiți din înfumurare și pripeală, din neascultare și închipuire de sine, mușcă cel mai tare din părinți. Pentru că ei ne iubesc și ne iartă mereu - lucru care nu prea e pe placul fiarei.
Va multumesc pentru acest mesaj care mi-a adus mult folos. Multa lumea ar trebui sa il citeasca, ma bucur ca e un forum deschis, sper sa il citeasca cat mai multi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.09.2014, 13:20:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cred ca intre timp am realizat ca toata tulburarea din ultimele zile ar putea fi karma, rasplata divina pt greselile mele...
Mi-am amintit cum am judecat si eu la randul meu si am invinuit pe cei care nu isi ingrijesc animalele si le imbolnavesc, si apoi ne deranjeaza pe noi la ora plecarii, in ajun sau zi de sarbatoare, si se mai si plang ca tratamentele sunt scumpe si dureroase...si complicate, de durata, necesita efort si timp si deplasari...si doar e sarbatoare si pt dansii, si au si alte cheltuieli....
Intotdeauna, probabil, cand un pacient vine prea tarziu, sau cand boala i se agraveaza in ciuda tratamentului, medicul va da vina pe el ca a venit prea tarziu sau ca nu a respectat intocmai recomandarile, in timp ce pacientul va invinui pe medic ori ca trat nu a fost bun, ori ca nu stie ce sa faca, e depasit de situatie, si de aceea da vina pe el....

Asa cum am judecat si am invinuit si eu pe altii de neglijenta si ignoranta, nepasare, acum sunt si eu la randul meu invinuita de aceleasi lucruri...m-am imbolnavit de raceala pt ca am mancat cu mainile murdare, ori am baut/mancat prea rece, si am dus raceala si acasa si mi-am imbolnavit sotul, care acum nu poate munci si pierde bani, sau se straduieste dar ii e foarte greu...
Mai mult, as putea fi invinuita si de colegi ca datorita alimentatiei neglijente si haotice pe care mi-o administrez, am probleme si cu stomacul si in loc sa stau la vanzare, am monopolizat incaperea din spate destinata " reculegerii"( "restroom,", " lady's room", etc)....
Si asa mai departe...oricand se pare putem fi acuzati si noi la randul nostru ca ne-am imbolnavit din propria neglijenta, devenind astfel ineficienti atat acasa cat si la locul de munca, compromitand astel activitatea profesionala si performantele companiei pe care o reprezentam, ceea ce aduce implicit prejudicii atat celorlalti angajati, cat si clientilor...ca sa nu mai zic ca dc esti medic, odata risti sa contaminezi pacientii, apoi ca daca te simti rau, nu esti bine, risti sa iei o decizie gresita, sau sa faci un calcul gresit, sau sa nu obsrve un detaliu, greseli ce pot fi fatale pt pacient...

Asadar, e foarte posibil ca invinuirile, nemultumirile celorlalti sa fie intemeiatr, mai ales cand sunt mai multi care o fac ( cand zic doi ca esti beat....), iar noi intodeauna sa cautam si sa gasim " cuvinte de viclesug" cu care sa incercam sa ne dezvinovatim....
De ex, am observat ca de vreo 2 zile nici colega nu mai vorbeste cu mine, decat ca sa imi dea ordine ( da cu mopul, strange sacii de gunoi, etc); acum nu stiu exact ce motive ar avea sa fie suparata (afara ca ma considera lenesa si jegoasa), ori poate oi fi contaminat-o si pe ea cu raceala, ori o deranjeaza ca m-am dus prea des la baie? Ori ca m-am certat cu dna proprietara cand a venit dupa bani, luni dim la prima ora, sustinand ca mi-a zis la tel ca vine luni, doar ca nu am retinut eu, si bineinteles ca nu aveam banii....( desi vb si cu colega de duminica care-i spusese ca are doar 500 lei la ora inchiderii; ma intreb acum cum si-o fi imaginat si dansa ca se fac restul de bani pana la 1600 peste noapte, in cond in care nu se lucreaza peste noapte, nu suntem cazino sau altceva de genul....)....

Last edited by fallen; 16.09.2014 at 13:44:02.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.09.2014, 10:18:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question Ajutati-ma va rog cu o " traducere"....

Din nou sunt victima unor pareri contradictorii despre mine si activitatea mea...

Sefa la care lucrez de vreo 3 ani sustine ca am facut treaba buna si ca m-as putea descurca f bine si in continuare daca mi-ar lasa ( vinde) mie afacerea, pt ca era destul de varza cand am preluat-o si cu toate astea m-am descurcat sa o aduc si sa o mentin pe linia de plutire.

Sotul insa spune ca vrea sa ma pacaleasca ca sa imi lase mie pe cap afacerea care nu e chiar asa profitabila, si decat sa piarda dansa, mai bine sa-si recupereze investitia si apoi noi sa ne spalam pe cap cu ea...( cu afacerea)

Mai mult decat atat, imi spune ca ceea ce am facut eu tot timpul asta, este egal cu 0 dpdv profesional, nu am evoluat cu nimic, am batut pasul pe loc ba chiar am regresat ( dat inapoi).

El considera ca nu esti indreptatit sa te plangi ca te-ai surmenat, ai obosit, te-ai epuizat, atata timp cat efortul tau nu a avut o finalitate, adica ai fost la servici, unde fie ai muncit fie ai stat degeaba si ai asteptat clienti cat ii ziua de lunga, insa nu a venit nimeni, sau nu suficienti, sau tu ai facut treaba dar altcineva a cules roadele, beneficiile, si tu nu te-ai ales cu nimic, nici financiar, nici ca experienta profesionala sau de viata, situatie in care nu ai nici un drept sa spui gata, vreau sa iau o pauza, am obosit, atata timp cat rezultatele trudei tale nu se vad, nu se regasesc nicaieri, e ca si cand ai stat degeaba acasa si ai facut umbra pamantului....
( sau daca rezultatele trudei tale se regasesc undeva, insa nu in buzunarul propriu :) .... pt familia ta totuna e...ca si cum ai fi stat degeaba...)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.09.2014, 18:07:04
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din nou sunt victima unor pareri contradictorii despre mine si activitatea mea...

Sefa la care lucrez de vreo 3 ani sustine ca am facut treaba buna si ca m-as putea descurca f bine si in continuare daca mi-ar lasa ( vinde) mie afacerea, pt ca era destul de varza cand am preluat-o si cu toate astea m-am descurcat sa o aduc si sa o mentin pe linia de plutire.

Sotul insa spune ca vrea sa ma pacaleasca ca sa imi lase mie pe cap afacerea care nu e chiar asa profitabila, si decat sa piarda dansa, mai bine sa-si recupereze investitia si apoi noi sa ne spalam pe cap cu ea...( cu afacerea)

Mai mult decat atat, imi spune ca ceea ce am facut eu tot timpul asta, este egal cu 0 dpdv profesional, nu am evoluat cu nimic, am batut pasul pe loc ba chiar am regresat ( dat inapoi).

El considera ca nu esti indreptatit sa te plangi ca te-ai surmenat, ai obosit, te-ai epuizat, atata timp cat efortul tau nu a avut o finalitate, adica ai fost la servici, unde fie ai muncit fie ai stat degeaba si ai asteptat clienti cat ii ziua de lunga, insa nu a venit nimeni, sau nu suficienti, sau tu ai facut treaba dar altcineva a cules roadele, beneficiile, si tu nu te-ai ales cu nimic, nici financiar, nici ca experienta profesionala sau de viata, situatie in care nu ai nici un drept sa spui gata, vreau sa iau o pauza, am obosit, atata timp cat rezultatele trudei tale nu se vad, nu se regasesc nicaieri, e ca si cand ai stat degeaba acasa si ai facut umbra pamantului....
( sau daca rezultatele trudei tale se regasesc undeva, insa nu in buzunarul propriu :) .... pt familia ta totuna e...ca si cum ai fi stat degeaba...)
D-voastra ce considerati, cine are dreptate, sotul sau sefa?

Mi se pare ca el are o parere foarte proasta despre d-voastra, si incearca sa va minimalizeze meritele si sa va faca sa va simtiti prost, eu cred ca starea d-voastra este negativa din cauza lui.
Si mi se pare ca reduce totul la material, ceea ce nu e bine. Nu sunt de acord ca un om a stat degeaba la un loc de munca si nu a castigat nimic din punct de vedere profesional si nici ca experienta, oriunde ai lucra castigi experienta , vrei nu vrei, si profesionala si umana.
Oricum e foarte urat din partea lui ca va face sa va simtiti asa, un om care iubeste pe cineva nu se comporta in acest hal.

Last edited by aubergine; 19.09.2014 at 18:11:38.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.09.2014, 18:49:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Intr-adevar face greseala dupa parerea mea ca reduce totul la material, cu asta nu sunt de acord nici eu.
Insa de ce am " realizat" in tot acest timp, atat profesional cat si moral, intr-adevar nici eu nu sunt mandra deloc. A fost intr-adevar o perioada de stagnare daca nu chiar regres intelectual, deja imi atrage lumea atentia ca am adoptat si un limbaj necorespunzator, agramat, etc...
Asa ca ar trebui sa fac cum spune si duhovnicul meu, ori sa ma opresc din ce fac acum, ori sa fac o schimbare si de acum inainte sa nu mai fac ce am facut...( ori o iau de la zero in alta parte, ori raman aici pe pozitie si incerc sa nu mai fac si sa indrept relele ce s-au facut pana acum... desi asta ar presupune sa platesc impozitul pe care nu l-au platit cei dinaintea mea, si nu stiu daca m-as descurca....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare