Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2009, 22:44:37
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit Scoaterea religiei din scoli

Dupa ultimele informatii se pare ca religia va fi scoasa pe usa din dos, atat din invatamantul gimnazial cat si din cel liceal.
Daca proiectul Miclea prevedea un statut incert doar la nivel liceal, proiectul Andronescu prevede trecerea pe linie moarta a acestei materii pe toate palierele.
Aceste informatii au fost prezentate atat in mass-media, dar mai ales si de unii reprezentanti ai ministerului educatiei care au participat la discutiile pe marginea acestei legi.

Last edited by bogdani; 31.07.2009 at 23:00:59.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2009, 12:19:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pana acum cateva zile deranja prezenta unei icoane intr-o sala de curs, acum am ajuns sa fim deranjati chiar de Dumnezeu, indiferent unde ar fi. Nu ar fi exclus sa vedem in cativa ani reactii ale unor oameni care cer ca biserica sa fie mutata de langa blocul lor pe motiv ca le deranjeaza orizontul privirii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2009, 15:55:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdani Vezi mesajul
Dupa ultimele informatii se pare ca religia va fi scoasa pe usa din dos, atat din invatamantul gimnazial cat si din cel liceal.
Daca proiectul Miclea prevedea un statut incert doar la nivel liceal, proiectul Andronescu prevede trecerea pe linie moarta a acestei materii pe toate palierele.
Aceste informatii au fost prezentate atat in mass-media, dar mai ales si de unii reprezentanti ai ministerului educatiei care au participat la discutiile pe marginea acestei legi.
Mai devreme sau mai tarziu aici se va ajunge. Insa aceasta situatie va obliga preotii sa dezvolte o catehizare mult mai intensa decat in prezent.

Patriarhia va trebui sa dezvolte, in cadrul parohiilor, programe de catehizare in care sa fie implicati profesorii de religie. De fapt, este nevoita sa-si asume faptul ca facultatile de teologie au scos, in ultimii ani, absolventi "pe banda", care acum sunt incadrati in sistemul de invatamant.

Acest program ar mai avea marele avantaj, de a se adresa tuturor membrilor parohiei, indiferent de varsta. Oricum, vor fi mai multe sanse ca membri parohiei sa deprinda credinta, nadejdea si dragostea in atmosfera ecleziala, decat parcurgand manualul de religie. Tot raul spre bine!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2009, 16:13:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

In Franta se studiaza in ciclul secundar, echivlentul Scolii Generale la noi, BIBLIA. Materia este predata de un preot in functie de cultul pentru care familia copilului a optat.

Se poate sa fie doar un zvon faptul ca se intentioneaza scoaterea religiei ca disciplina de studiu din programa scolara. Cred ca o ora pe saptamana atat la gimnaziu, cat si la liceu nu poate deranja pe nimeni, iar pe copii nici atat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2009, 16:17:13
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

E ingrozitor ce se intampla. Si eu sunt profesor de religie si va dati seama cat de mult ma afecteaza aceasta veste. Nici nu ma mir, de fapt, religia le-a stat multora in coasta. Mi-aduc aminte, cand predam, ca ceilalti profesori, de matematica, romana, isi doreau ca aceste ore, de muzica, religie, desen, inutile, dupa parerea lor, sa fie scoase. In locul lor, doreau sa fie introduse cat mai multe ore de-ale lor.
Eu am predat, insa si stiu ca elevii au nevoie si de ore relaxante, la care sa se simta bine, sa discute, sa nu se mai simta ingraditi doar de note.
In legatura cu ceea ce a spus Marius22, ar fi ideal, dar nu prea cred ca se va intampla. De obicei, preotii isi apara cu strasnicie teritoriul, chiar daca ei nu fac ore de catehizare. Nu stiu cati ar fi deschisi cu adevarat catre aceste experiente.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.08.2009, 17:33:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Personal, cred ca este doar un zvon. Am citit saptamana trecuta in presa ca in Rusia se incearca introducerea religiei in liceu, iar noi ne gandim sa o scoatem?
Despre eficienta religiei in scoala nu cred ca trebuie sa se discute pe termen scurt, ci pe termen lung. Ca in Scriptura: Pavel a sadit, Apolo a udat iar Dumnezeu a facut sa rasara.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.08.2009, 19:11:03
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Personal, cred ca este doar un zvon. Am citit saptamana trecuta in presa ca in Rusia se incearca introducerea religiei in liceu, iar noi ne gandim sa o scoatem?
Despre eficienta religiei in scoala nu cred ca trebuie sa se discute pe termen scurt, ci pe termen lung. Ca in Scriptura: Pavel a sadit, Apolo a udat iar Dumnezeu a facut sa rasara.
Din pacate nu cred ca e doar un zvon. Discutiile se poarta intre minister si sindicate. Au ajuns punctul in care religia sa fie scoasa din trunchiul comun si sa i se dea statut de optional, ceva nedefinit, in pur spirit legislativ romanesc.
@Marius22: Cati preoti crezi ca ar accepta asta sau ar vedea cu ochi buni o astfel de initiativa? Eu cred ca destul de putini.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2009, 14:47:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdani Vezi mesajul
Din pacate nu cred ca e doar un zvon. Discutiile se poarta intre minister si sindicate. Au ajuns punctul in care religia sa fie scoasa din trunchiul comun si sa i se dea statut de optional, ceva nedefinit, in pur spirit legislativ romanesc.
@Marius22: Cati preoti crezi ca ar accepta asta sau ar vedea cu ochi buni o astfel de initiativa? Eu cred ca destul de putini.
Treptat Biserica trebuie sa se pregateasca. Nu trebuie sa uitam ca in multe tari din Europa invatamanutul este particular, de aceea predomina foarte multe scoli confesionale. La noi cred ca este foarte greu ca Biserica Ortodoxa Romana sa infiinteze scoli asemenea celor confesionale din celelalte tari europene.
La baza educatiei trebuie sa existe o componenta morala- daca scoatem religia cu ce o vom inlocui? si cine va preda disciplina, sa zicem, de educatie morala???
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2009, 18:50:58
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Este imbucurator faptul ca dupa atatia ani se scoate in sfarsit religia din scoli. Cei care isi doresc un suflet la fel de imaculat ca si creierul, sa opteze pt profesori particulari. Sub supravegherea parintilor, de preferinta, pt a nu avea surprize de genul celei de la Caldarusani. In cadrul invatamantului obligatoriu, copiii au nevoie de cunostinte care sa ii ajute in viata, nu de povesti cu balauri vandute pe post de adevaruri. La urma urmei, e si ridicol sa inveti la ora 9 la Biologie despre evolutie, iar la ora 10 sa vina nenea parintele si sa iti explice ca alea sunt minciuni, totul sub indemnul 'crede si nu cerceta'. Dupa care sa le ceara bani pt biserica.

Astept cu nerabdare ziua in care bisericile, moscheile si toate lacasurile de cult din lume vor fi vizitate doar de catre turisti, la fel ca templele din Grecia, alte vestigii parasite ale unor zei inchipuiti de oameni prea inapoiati pt a-si putea explica fenomenele inconjuratoare. Eu nu voi mai prinde ziua aceea, probabil nici copiii mei, dar acest lucru se va intampla inevitabil, iar Biblia va lua loc in raft langa Legendele Olimpului, unde ii e locul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2009, 18:56:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Cei care isi doresc un suflet la fel de imaculat ca si creierul, sa opteze pt profesori particulari.
desigur ateii au si ei parerile lor... dar jignirile nu se accepta pe acest forum, asa ca pregatiti-va sa primiti un BAN.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 13:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 20:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 22:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 23.11.2009 00:26:44