Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2009, 15:08:38
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Exclamation cununia religioasa in post

buna , am o mare dilema.....
sunt casatorita dar din X motive nu am facut decat cununia civila. momentan sunt in strainatate, urmeaza sa nasc in luna august, problema esta ca nu pot ajunge in tara decat in luna decembrie, in post. atunci urmeaza sa fac botezul bebelului si doresc si cununia religioasa....din unele parti aud ca se poate, platind o taxa si motivand de ce, din alte parti aud ca nu se poate. v-as ruga frumos daca stie cineva despre subiect sa-mi spuna si mie. multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2009, 17:12:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Emanouela, dar acolo unde esti nu exista biserica ortodoxa? In general exista biserici ortodoxe in fiecare oras mare sau chiar mijlociu in mai toate tarile. Chiar daca nu romaneasca, poate ruseasca sau greaca..
Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2009, 17:43:13
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

exista si varianta asta o stiu si eu. intrebarea mea era alta. eu tin neaparat sa fiu cu familia si cei dragi iar ceea ce fac sa fac pt sufletul meu. stim bine ca nunta in ziua de azi a devenit in majoritatea cazurilor o afacere, eu nu vreau asta, ii vreau pe cei dragi langa mine, atat. ceea ce nu inteleg e de ce pt unii se poate si pt altii nu. dispensa aia pt ce e atunci?!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2009, 18:14:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu prea inteleg de ce nu s-ar putea. Eu n-am auzit de asta ceva. Poate doar sa vi se dea un canon ca ati trait impreuna inainte de a va casatori la biserica, dar de ce sa nu puteti fi cununati?
A, pardon, e vorba de post.. Cred ca fiind vorba de conditii speciale se poate, depinde de preot (si de episcop).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2009, 18:21:35
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce la unii se poate si la altii nu? Pai... de ce ne uitam in gradina altuia? Dumnezeu a stabilit niste randuieli,care daca vrei le ti,daca nu nu. Nu e vorba daca se poate sau nu. Orice se poate,daca nu s-ar putea poate am muri pe loc sau cine stie ce ni s-ar intampla,insa ideea e daca si Hristos e deacord.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2009, 18:25:24
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

biserica de unde apartin a zis da, dar sa fac o cerere la mitropolie unde sa explic de ce si cum....ok, am rugat-o pe mama mea sa faca asta, ea fiind in tara, eu fiind in luna 7 si jumatate deci se exclude calatoria pt asa ceva, chiar azi a fost si i s-au refuzat pana si cererea.....cu interventii s-a acceptat primirea cererii dar cu avertismentul ca nu cred ca se rezolva pt ca s-a schimbat mitropolitul si se pare ca are reguli noi....nu mai inteleg nimik....religia nu e una si aceeasi pt toti, nu se aplica la fel??? ca si legea ......
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2009, 18:29:13
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

nevrednicul.....eu zic ca din moment ce exista acea dispensa e o usa deschisa, daca nu ar exista, daca nimeni nu ar fi facut as zice ca nu e de acord nici Hristos si nici Dumnezeu, dar ea exista. problema e ca nu stiu de ce nu se aplica pt toata lumea aceleasi reguli
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2009, 23:15:44
Lumi-giu Lumi-giu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 7
Implicit crestinism#"de forma"

"eu tin neaparat sa fiu cu familia si cei dragi iar ceea ce fac sa fac pt sufletul meu. stim bine ca nunta in ziua de azi a devenit in majoritatea cazurilor o afacere, eu nu vreau asta, ii vreau pe cei dragi langa mine, atat. ceea ce nu inteleg e de ce pt unii se poate si pt altii nu. dispensa aia pt ce e atunci?!"

Emanouela, iti inteleg supararea, pentru ca pe vremuri as fi gandit si eu la fel;
acum pot privi si altfel problema ta; incearca sa intelegi ce scriu fara sa-ti creasca tensiunea:

Tu vrei sa fii de fapt cu "forma" in regula ( casatorita religios) dar sa-ti implinesti toate planurile tale; faptul ca nu vrei sa fie o afacere nunta ti se pare chiar de laudat;

problema e ca crestinismul ne invata sa-l iubim pe Dumnezeu cu toata inima, si sa-L punem pe primul loc; antrenamentul il facem ( noi, muritorii de rand) respectand niste reguli ale Bisericii ( care au un rost la origine) chiar daca nu ne plac intotdeauna.
De fapt, stiu de la un preot : bineinteles ca si in post se poate savarsi orice taina , inclusiv botez sau cununie, dar ce nu se poate face e petrecerea de dupa(fiind perioada de post si abstinenta), de aceea se cere " dispensa" , iar preotul care o da isi cam ia multe pe suflet.

Confunzi nunta doar cu o mare bucurie personala la care esti indreptatita: asa si trebuie sa fie, dar ea este IN PRIMUL RAND O TAINA A BISERICII ! fara ea uniunea dintre barbat si femeie este numita intr-n fel care ne jeneaza sa auzim, si este mare pacat in fata Domnului; faptul ca "asa se face acum" nu inseamna nimic in fata Lui; nu degeaba ca sa te poti apropia din nou de Sf. Impartasanie trebuie canon si rugaciune de iertare. Nu doar facand "forma" de casatorie rezolvi totul.
Incearca sa gandesti ca postul nu exista doar ca sa te incurce pe tine in planuri ci are el un rost (perioada de rugaciune, curatire personala, apropiere de Dumnezeu) ; oare ar fi sfarsitul pamantului daca v-ar casatori pur si simplu un preot ortodox acum, acolo unde sunteti, si ar veni si bebelusul pe lume din uniune binecuvantata, ati petrece postul Craciunului cum se cuvine iar apoi ati face petrecerea mare odata cu botezul, dupa post; ca doar familia si prietenii se vor bucura la fel pentru voi oricand veti hotara sa-i chemati!

iarta-ma daca te-am suparat
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.06.2009, 02:51:35
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Te-ai gandit unde o sa mergi daca o sa mori la nasterea copilului?Nu te supara ,dar iadul te mananca.Este bine sa iei sfatul de mai sus,sa faci nunta inainte de a se naste copilul si cand te duci acasa faci botezul si te bucuri de toate.Din cate stiu eu botezul se poate face si in post.
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.06.2009, 11:12:51
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

nimeni, dar nimeni nu a putut raspunde la intrebarea mea.
dragii mei nu ma ia nici tensiunea si nici nervii si nici nimic si nici nu am mustrari de constiinta la ceea ce am facut. dupa parerea mea sa faci rau altora, sa gandesti rau despre altii, mai ales fiind in necunostinta de cauza mi se pare si mai mare pacat. multi vad ca arunca cu pietre....bravo, daca sunteti atat de curati la suflet faceti-o eu una nu aplec urechea la asa ceva. cineva zice voi arde in iad.....foarte frumos din partea ta....dar cine esti tu sa imi zici mie asa ceva????????? stai la dreapta Domnului cumva?
atata timp cat eu ma simt cu constiinta impacata si nu regret ceea ce am facut, nimeni dar nimeni in afara de Dumnezeu nu are drept sa ma judece. cine ma judeca e mai pacatos decat mine. daca nu stiti sa raspndeti la o intrebare, respectiv cea pusa de mine, nu aruncati cu pietre, ca nu am omorat pe nimeni, nu am dat in cap la nimeni, nu am facut rau nimanui, doar mie daca mi-am facut.
multumesc oricum pentru atenia acordata.
PS. aici e un forum in care ti se spune ce va urma dupa moarte si cum vei ade, unde ti se spune ca esti pacatos etc????ca sa stiu si eu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55