Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.06.2022, 16:47:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atunci să facem "𝐜𝐚𝐥𝐢𝐜𝐞𝐚𝐥𝐚" la uleiul pentru candelă , pentru lumânări , tămâie , pentru pomelnicul de la Sfântul Altar , pentru parastase ..... 😞
Mie mi-a zis un preot că se ține candela aprinsă pe tot parcursul zilei, sau măcar cât ești în casă deci și noaptea când dormi dacă ziua ești la serviciu, cine ține vreo 10-12 ore candela aprinsă, nu știu pe nimeni ?
Aș vrea să văd și casele preoților dacă o țin măcar 5 ore aprinsă, unii poate n-au nici candelă, în unele Biserici poate stă 3-5 ore aprinsă și vine un ”pălimar” și tot alimentează.

Spre deosebire de lumânare din ceară curată(nu parafină), candela afumă în jurul icoanelor și lasă o ramă desenată în perete dacă ridici icoana, am văzut și la o parohie asta când au ridicat icoanele cu candelă sub ele, deci se afumă pereții, (mai degrabă o lumânare din ceară face același lucru ce s-a scris în tâlcuirile de la începutul threadului) mai eficient.

Nu știam că s-a scumpit tămâia, în Germania a aprins cineva o tămâie și a activat senzorii de fum de unde stătea, au venit pompierii și au cadorisit locul cu o amendă, deci și la tămâie trebuie avut grijă unde se aprinde cărbunele, nu e peste tot la fel.

Parastase facă fiecare câte o vrea, cine are o viață îndreptată cu nădejdea învierii s-ar mântui și fără parastase și fără să aibă urmași care să le facă, nu tot omul are parte de parastase după trecere, dar unii au șansa să nu aibă nevoie de ele, fiecare câte fapte bune bagă în sacul vieții, cu acelea se duce.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.06.2022 at 16:55:00.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.06.2022, 19:49:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mie mi-a zis un preot că se ține candela aprinsă pe tot parcursul zilei, sau măcar cât ești în casă deci și noaptea când dormi dacă ziua ești la serviciu, [b]cine ține vreo 10-12 ore candela aprinsă, nu știu .
Desigur, din motive practice, ea nu poate fi ținută aprinsă „mereu” (de exemplu, nu vei pleca din casă pentru multă vreme și vei lăsa candela aprinsă, deoarece poate fi periculos), însă atunci când ești acasă și atunci când te rogi nu ai nici un motiv să nu o ții aprinsă cât mai multă vreme.

Despre candelă spunea cineva că „ne ajută în primul rând la adunarea minții și la odihnirea gândurilor”. „Lumina lui Hristos luminează tuturor”, ne spune adesea Biserica. El este Răsăritul cel de Sus, care a răsărit lumii lumina Învierii și a Împărăției Sale. În Biserica de Răsărit, totul este lumină, căci în toate transpare Hristos, Lumina lumii”

Așadar, ține candela aprinsă cât de des poți și dă slavă lui Dumnezeu pentru toate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.06.2022, 19:58:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Parastase facă fiecare câte o vrea, cine are o viață îndreptată cu nădejdea învierii s-ar mântui și fără parastase și fără să aibă urmași care să le facă, nu tot omul are parte de parastase după trecere, dar unii au șansa să nu aibă nevoie de ele, fiecare câte fapte bune bagă în sacul vieții, cu acelea se duce.
Sufletele celor mutați la Domnul așteaptă de la noi rugăciunea și milostenia făcută în numele lor, ca jertfă adusă lui Dumnezeu pentru iertarea păcatelor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.06.2022, 23:51:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sufletele celor mutați la Domnul așteaptă de la noi rugăciunea și milostenia făcută în numele lor, ca jertfă adusă lui Dumnezeu pentru iertarea păcatelor.
Există călugări sau pustnici care mor neștiuți de nimeni și totuși au nădejdea învierii, nu li se fac nici parastase pt că sunt neștiuți.
Pragmatic vorbind fiecare dintre noi ar trebui să ne concentrăm să dobândim mântuirea în așa fel încât să nu avem nevoie de parastase, că poate nu o să aibă cine să ni le facă.

Ce se întâmplă în cazul oamenilor care mor fără urmași, văduvi și nu le face nimeni parastas ?

Noi facem parastas pt că mulți oameni au fost puturoși duhovnicește din lipsă de educație religioasă, dormeau acasă binemersi în timpul Liturghiei, au murit nespovediți, făceau glume cu ale Bisericii, nu luau în serios, dar sunt și oameni care s-au mântuit.

De pildă și părintelui Iustin Pârvu i se face parastas până la canonizare, dar nu cred că nu s-a mântuit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.06.2022, 14:26:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există călugări sau pustnici care mor neștiuți de nimeni și totuși au nădejdea învierii, nu li se fac nici parastase pt că sunt neștiuți.
Pragmatic vorbind fiecare dintre noi ar trebui să ne concentrăm să dobândim mântuirea în așa fel încât să nu avem nevoie de parastase, că poate nu o să aibă cine să ni le facă.

Ce se întâmplă în cazul oamenilor care mor fără urmași, văduvi și nu le face nimeni parastas ?

Noi facem parastas pt că mulți oameni au fost puturoși duhovnicește din lipsă de educație religioasă, dormeau acasă binemersi în timpul Liturghiei, au murit nespovediți, făceau glume cu ale Bisericii, nu luau în serios, dar sunt și oameni care s-au mântuit.

De pildă și părintelui Iustin Pârvu i se face parastas până la canonizare, dar nu cred că nu s-a mântuit.
Biserica îi pomenește pe toți știuți sau neștiuți și pe cei care tu îi consideri puturoși duhovnicește.
Datoria ta , este să-i pomenești pe ai tăi și cei dragi ție , fără a emite judecăți nefolositoare.
Apoi , eu am scris destul de clar :

Sufletele celor mutați la Domnul așteaptă de la noi rugăciunea și milostenia făcută în numele lor, ca jertfă adusă lui Dumnezeu pentru iertarea păcatelor
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.06.2022, 14:30:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există călugări sau pustnici care mor neștiuți de nimeni și totuși au nădejdea învierii, nu li se fac nici parastase pt că sunt neștiuți.

Ce se întâmplă în cazul oamenilor care mor fără urmași, văduvi și nu le face nimeni parastas ?

.
Nu ai citit ce spune Dumnezeu ???

Cele ce sunt cu neputință la oameni sunt cu putință la Dumnezeu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.06.2022, 14:56:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In al cincilea rand, ca sa fie o sperietoare pentru puterile cele rele, care navalesc uneori asupra noastra si la rugaciune si ne abat gandurile de la Facatorul nostru-fiindca puterile cele rele iubesc intunericul si fug de orice lumina, mai ales de cea care este inchinata lui Dumnezeu si Sfintilor lui.
Același lucru îl face și icoana...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.06.2022, 16:05:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Același lucru îl face și icoana...
Cui îi spui ,
Sfantului Nicolae Velimirovici ???
El a scris această învățătură....dar n-ai citit atent(ă) , ai fost superficial ( ă ) .... 😀
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.06.2022, 16:56:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cui îi spui ,
Sfantului Nicolae Velimirovici ???
El a scris această învățătură....dar n-ai citit atent , ai fost superficial
Am văzut domnule, dovadă că în comentariul 6 de pe fir(needitat) am făcut referire la Nicolae Velimirovic ieri, așa și teologul sârb are mai multe comentarii pe teme diferite.

De ce sunt superficial, că pun problema din mai multe perspective, că am făcut un racord și referitor la situația economică actuală și din anii care vin referitor la ulei și nu numai ?

Credeți că vor fi resurse nelimitate ca acum și în domeniul consumului de obiecte bisericești ?

Credeți că dacă se va pune impozit bisericesc per familie cum e la neoprotestanți 10% sau 100 lei cultul/ per persoană, mulți își vor permite să-l plătească după cum e situația actuală ?

Eu am dovedit că nici măcar noaptea 8 ore când ar trebui ținută candela aprinsă de veghe să apere omul, nu se ține din motive financiare probabil, deci candela conform învățăturilor pe care le-am auzit de la un preot profesor, ar trebui aproape continuu să fie aprinsă dar lumea nu-și permite, nu văd nimic superficial, sau răutăcios în constatarea aceasta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.06.2022 at 17:32:52.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.06.2022, 17:56:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Eu am dovedit
Mii de scuze , dar ai dovedit un singur lucru , că ești obsedat de cele materiale , speriat de prețuri și cam atât !!!
Eu vorbesc de mere și dumneata de pere , ne înțelegem perfect :))
Deci nu ai dovedit nimic din punct de vedere spiritual !!!
Deci multă superficialitate , superficialitatea fiind un păcat al zilelor noastre care se manifestă destul de pregnant.
Faci cum crezi , după cum crezi și în cine crezi !+++++
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare