Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 24.02.2017, 10:40:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

După ce o să ascultați "dialogul" de mai jos, o să înțelegeți că vă pierdeți timpul degeaba. Nici preoți profesori nu au reușit să-i aducă pe calea cea bună.

https://www.youtube.com/watch?v=IqdLiwCaDWg&t=9m24s

https://www.youtube.com/watch?v=ist05MEJiQw
Reply With Quote
  #992  
Vechi 24.02.2017, 10:48:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Antonia vocea ta se aude acolo ?
Reply With Quote
  #993  
Vechi 24.02.2017, 10:51:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ma enervez si cine stie ce-ti mai zic. gandesti rau! te gandesti la rau! asta faceti voi cand va adunati? vorbiti de pedepse, de crime, de eretici, de draci, numai d'astea? asta credeti voi ca inseamna crestinismul?
De ce spui ,,voi"?
Binele iese in evidenta in contrast cu raul. Despre rau trebuie sa vorbim, ca sa ne ferim de el. Despre bine trebuie sa vorbim, ca sa ni-l dorim. Fiecare imparat mentine ordinea in imparatia lui prin pedepse si prin recompense. La fel procedeaza si Imparatul Ceresc. E simplu! Hristos S-a rastignit pentru noi, ca sa ne faca posibila intrarea in Rai. Frumusetea Raiului este in contrast cu uratenia iadului.

,,Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!" (sfat dumnezeies descoperit Sfantului Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #994  
Vechi 24.02.2017, 10:56:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Antonia vocea ta se aude acolo ?
Eu sunt mai emotiva. Numai in fata tastaturii prin curaj...
Reply With Quote
  #995  
Vechi 24.02.2017, 11:03:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu sunt mai emotiva. Numai in fata tastaturii prin curaj...
Dar ai fost acolo in sala ? Spune-ne si noua cum a fost. Cine era femeia aia ? Parca a fost si la Bucuresti una cand s-au adunat la catolici acolo.
Reply With Quote
  #996  
Vechi 24.02.2017, 11:08:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
După ce o să ascultați "dialogul" de mai jos, o să înțelegeți că vă pierdeți timpul degeaba. Nici preoți profesori nu au reușit să-i aducă pe calea cea bună.

https://www.youtube.com/watch?v=IqdLiwCaDWg&t=9m24s

https://www.youtube.com/watch?v=ist05MEJiQw
Am urmărit parțial înregistrarea de la primul link. Și e tare trist ce am văzut acolo, oameni (diletanți în teologie) cuprinși de frici iraționale și de neîncredere, având în fața lor teologi respectabili, care încearcă prin argumente raționale să le răspundă. N-au cum să-i liniștească, pentru că problema nu e de domeniul raționalului.

Sigur, și cei din auditoriu au liderii lor, persoane pe care le creditează nelimitat (ceea ce consider că e idolatrie) și care au stârnit, practic, valurile astea de neîncredere în oamenii Bisericii.

Totuși, e și o anumită predilecție a adutitoriului de a pune accent pe anumite afirmații ale unor părinți respectabili (dar care au ajuns la o viață duhovnicească deosebită nu cultivându-le pe acestea) și ignorarea altor părinți, cel puțin la fel de respectabili, dar mai raționali, ca Părintele Galeriu, Teofil Părăianu ori Vasile Mihoc, Serafim Joantă, Rafail Noica, Constantin Necula și mulți alții.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #997  
Vechi 24.02.2017, 11:15:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Am urmărit parțial înregistrarea de la primul link. Și e tare trist ce am văzut acolo, oameni (diletanți în teologie) cuprinși de frici iraționale și de neîncredere, având în fața lor teologi respectabili, care încearcă prin argumente raționale să le răspundă. N-au cum să-i liniștească, pentru că problema nu e de domeniul raționalului.

Sigur, și cei din auditoriu au liderii lor, persoane pe care le creditează nelimitat (ceea ce consider că e idolatrie) și care au stârnit, practic, valurile astea de neîncredere în oamenii Bisericii.

Totuși, e și o anumită predilecție a adutitoriului de a pune accent pe anumite afirmații ale unor părinți respectabili (dar care au ajuns la o viață duhovnicească deosebită nu cultivându-le pe acestea) și ignorarea altor părinți, cel puțin la fel de respectabili, dar mai raționali, ca Părintele Galeriu, Teofil Părăianu ori Vasile Mihoc, Serafim Joantă, Rafail Noica, Constantin Necula și mulți alții.
Dar nu facem si noi acelasi lucru ? Ce e si mai amuzant e cand si unii si altii aduc ca argumente spusele acelorasi sfinti sau parinti ( de exemplu Sf. Marcu sau Parintele Staniloae ).
Reply With Quote
  #998  
Vechi 24.02.2017, 11:19:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Am urmărit parțial înregistrarea de la primul link. Și e tare trist ce am văzut acolo, oameni (diletanți în teologie) cuprinși de frici iraționale și de neîncredere, având în fața lor teologi respectabili, care încearcă prin argumente raționale să le răspundă. N-au cum să-i liniștească, pentru că problema nu e de domeniul raționalului.

Sigur, și cei din auditoriu au liderii lor, persoane pe care le creditează nelimitat (ceea ce consider că e idolatrie) și care au stârnit, practic, valurile astea de neîncredere în oamenii Bisericii.

Totuși, e și o anumită predilecție a adutitoriului de a pune accent pe anumite afirmații ale unor părinți respectabili (dar care au ajuns la o viață duhovnicească deosebită nu cultivându-le pe acestea) și ignorarea altor părinți, cel puțin la fel de respectabili, dar mai raționali, ca Părintele Galeriu, Teofil Părăianu ori Vasile Mihoc, Serafim Joantă, Rafail Noica, Constantin Necula și mulți alții.
Asta am constat și eu, nu mai este pic de resepect față de oamenii ăștia care chiar se străduiesc să facă ceva pentru noi. M-am uitat la înregistrări și mai jalnice, dar nu le postez, nu aș face decât să le fac jocul.

P.S. Am postat aceste înregistrări pentru a se vedea că un dialog, în momentul de față, nu prea are sens.

Last edited by simpllu; 24.02.2017 at 11:23:26.
Reply With Quote
  #999  
Vechi 24.02.2017, 11:25:20
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar nu facem si noi acelasi lucru ? Ce e si mai amuzant e cand si unii si altii aduc ca argumente spusele acelorasi sfinti sau parinti ( de exemplu Sf. Marcu sau Parintele Staniloae ).
Nu facem același lucru dacă avem încredere în teologii Bisericii și dacă mai facem apel și la rațiunea proprie și nu la frici iraționale. Asta nu exclude diferențele de opinie, care există și între teologi. Dar cu toate aceste diferențe, teologii reușesc să se înțeleagă bine între ei, să aibă dialog real, să vorbească aceeași limbă. Poți fi foarte bine în acord cu cei pe care i-am citat mai sus (împreună cu mulți alții) și să iei de la fiecare ceva valoros.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 24.02.2017 at 11:28:48.
Reply With Quote
  #1000  
Vechi 24.02.2017, 11:30:07
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Avem aici și câteva medicamente pentru vindecarea acelora care văd "schizofrenici":

https://www.youtube.com/watch?v=Z3LxKebZYXs&t=1h31m48s

https://www.youtube.com/watch?v=SGjjAiQUUJQ&t=2h27m14s
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare