Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2023, 15:20:25
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 707
Implicit Ce parere aveti despre ortodoxia din America?

Expun aici mai intai parerile mele. Nu am fost in State, nu am legatura cu ei, zic doar din ce am citit si am auzit.

Cine sunt ortodocsii din State?

Eu am inteles astfel: dupa istorie si atitudine, in America sunt doua tipuri de ortodocsi si anume comunitatea mai international-americana si comunitatile mai nationalist-izolate.

1) Ortodocsii internationali. Prin misionarii rusi, ortodoxia a inceput sa patrunda mai intai prin Alaska in State prin veacul al XVIII-lea. Mai incolo, in a 2-a jumatate a veacului XIX, dupa ceva cearta intre catolicii si greco-catolicii din America, un val de greco-catolici (imigranti austro-ungari) s-au convertit la ortodoxie, formand o parte din fundatia ortodoxa din America. In sfarsit, in veacul XX, cand bolsevicii au rasturnat regimul tsarist, multi rusi au inceput sa se duca in America si ei. Aceasta mi se pare mie ca formeaza aripa americana/internationala a ortodoxiei din State.

2) Ortodocsii nationalisti. Pe langa aceste miscari, sunt in primul rand imigrantii greci care fac parte din Arhiepiscopia Ortodoxa Greaca din America. Apoi imigrantii sarbi, ucrainieni, si asa mai departe. Acestia de fapt formeaza majoritatea ortodoxa din America, dar am vazut ca sunt criticati pentru tendinte etnonationaliste, caci au liturghia in limba lor nationala si ar interactiona mai putin cu restul.

Ce ne arata statisticile din State?

Mai intai sunt cam 1 milion de crestini ortodocsi in America, deci mai mult ca in Cipru si cam 1/3 din cati sunt in Rep. Moldova. Mai departe, ma refer in principal la studiul asta din 2007-2014: https://www.pewresearch.org/religion...ndscape-study/.

Ortodocsii din State sunt:
- Foarte educati: 40% au studii universitare si jumate din acestia au studii post-universitare, fiind deci cea mai educata confesiune crestina;
- Foarte bogati: 30% castiga peste $100,000 peste luna, ortodocsii fiind, din nou, cea mai bogata confesiune crestina.

Mai intai, aceste lucruri arata ca mitul preferat al anti-clericalilor romani, si anume ca Romania este saraca si/sau needucata din cauza religiei ortodoxe, este fals. Ortodocsii pot fi bogati, educati, si orice altceva. Religia ortodoxa nu opreste pe nimeni din a se realiza cum doreste.

Insa, sunt si semne proaste venite din State: in privinta casatoriilor homosexuale, mai mult de jumatate sunt pentru ele (54%). Desi mai putin in favoare ca romano-catolicii, nu e normal ca majoritatea ortodocsilor sa fie pentru ceva condamnat deschis de toata traditia ortodoxa. Tot la fel, 53% sunt pentru avort, un alt act condamnat de traditia ortodoxa inca de la bun inceput.

Mai mult de atat, ortodocsii au printre cele mai mici rate de transmitere a credintei catre copii: 53% din adultii crescuti ortodocsi inca se identifica cu ortodoxia, mai putini decat catolicii (59%) si cu mult mai putin decat confesiuni precum hindusii (80%), musulmanii (77%), sau evreii (75%).

Concluzie

Acest lucru mi se pare ca arata ca, pana acum, Ortodoxia a esuat in State. In loc ca Biserica sa schimbe cultura, a fost schimbata ea insasi. Desi s-au realizat pe plan profesional si social, au ajuns sa neglijeze credinta, punand-o pe locul 2 sau mai rau. Poate acum cu cresterea conservatorismului pe plan global, America poate sa repuna ortodoxia de acolo pe nivel de plutire, dar, deocamdata, pare un experiment cu roade dezamagitoare.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 12.10.2023 at 12:39:06. Motiv: Redenumit titlul (State -> America)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2023, 17:15:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Acest lucru mi se pare ca arata ca, pana acum, Ortodoxia a esuat in State. In loc ca Biserica sa schimbe cultura, a fost schimbata ea insasi. Desi s-au realizat pe plan profesional si social, au ajuns sa neglijeze credinta, punand-o pe locul 2 sau mai rau. Poate acum cu cresterea conservatorismului pe plan global, America poate sa repuna ortodoxia de acolo pe nivel de plutire, dar, deocamdata, pare un experiment cu roade dezamagitoare.
331.9 milioane de locuitori are U.S, 1 milion din aproape 332 mil loc e cam puțin, sub 1%.

Există câteva personalități duhovnicești care au ajuns prin U.S. chiar și pr Gheorghe Calciu, mă întreb de ce n-au revenit de tot cu domiciliul în Ro, după căderea comunismului.

Problema e că nu doar în U.S. cultura mainstream distruge nivelul de practică duhovnicească, ci că și în Europa sau România se întâmplă.

Eu personal sunt sceptic cu privire la sondaje, 55-75% fluctuează rata de încredere în B.O.R., dar cum de nu mai e 90% ca în anii 90, deci e clar că sondajele nu sunt relevante, chiar dacă s-au schimbat contingente întregi generaționale de atunci.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2023, 12:51:58
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
.............
Concluzie

Acest lucru mi se pare ca arata ca, pana acum, Ortodoxia a esuat in State. In loc ca Biserica sa schimbe cultura, a fost schimbata ea insasi. Desi s-au realizat pe plan profesional si social, au ajuns sa neglijeze credinta, punand-o pe locul 2 sau mai rau. Poate acum cu cresterea conservatorismului pe plan global, America poate sa repuna ortodoxia de acolo pe nivel de plutire, dar, deocamdata, pare un experiment cu roade dezamagitoare.
Mi se pare cam dura concluzia, ar fi interesanta o discutie despre cei care pleaca in SUA, cine sunt, care sunt motivele, etc.
Eu cred ca majoritatea pleaca sa se realizeze profesional si material nu sa raspandeasca credinta ortodoxa. Nu stiu nici cati din ei au fost ortodocsi practicanti inainte sa plece, eu personal din persoanele cunoscute (putine la numar) care au emigrat in SUA si Canada nici una nu avea nici o treaba cu Biserica.

Am citit zilele astea despre o femeie care a vrut sa ajute si a cazut in plasa escrocilor.
https://www.mediafax.ro/justitie/ame...macie-22102526
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2023, 15:45:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Mi se pare cam dura concluzia, ar fi interesanta o discutie despre cei care pleaca in SUA, cine sunt, care sunt motivele, etc.
Eu cred ca majoritatea pleaca sa se realizeze profesional si material nu sa raspandeasca credinta ortodoxa. Nu stiu nici cati din ei au fost ortodocsi practicanti inainte sa plece, eu personal din persoanele cunoscute (putine la numar) care au emigrat in SUA si Canada nici una nu avea nici o treaba cu Biserica.

Am citit zilele astea despre o femeie care a vrut sa ajute si a cazut in plasa escrocilor.
https://www.mediafax.ro/justitie/ame...macie-22102526
Etalonul în ortodoxie nu este America, ci Athosul, unele zone din Ierusalim, Grecia, unele mănăstiri din Serbia cum e Celie.

Cei care vor să facă Athos în Grecia, nu se gândesc tocmai la lipsa de continuitate, poate e o generație sau două care se va mântui de acolo, dar cam la a 3-a generație de emigranți nu mai e deloc tradiție.

Problema nu e Statele Unite în chestiunea ortodoxiei, ci că și Grecia, România, Serbia, Muntenegru, Macedonia se degradează de la cultura mainstream, e sarea care se strică și nu mai sărează pământul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2023, 12:01:16
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Etalonul în ortodoxie nu este America, ci Athosul, unele zone din Ierusalim, Grecia, unele mănăstiri din Serbia cum e Celie.

Cei care vor să facă Athos în Grecia, nu se gândesc tocmai la lipsa de continuitate, poate e o generație sau două care se va mântui de acolo, dar cam la a 3-a generație de emigranți nu mai e deloc tradiție.

Problema nu e Statele Unite în chestiunea ortodoxiei, ci că și Grecia, România, Serbia, Muntenegru, Macedonia se degradează de la cultura mainstream, e sarea care se strică și nu mai sărează pământul.
Da, nu e etalon. Stiu doar de parintele Serafim Rose, americanul care a trecut la ortodoxie, am citit demult cele 2 carti mai cunoscute ale lui. Americanii erau prin traditie protestanti, insa generatiile noi se indeparteaza de valorile traditionale, crestine. De fapt e generalizata situatia asta, asa cum zici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2023, 15:49:09
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
331.9 milioane de locuitori are U.S, 1 milion din aproape 332 mil loc e cam puțin, sub 1%.
Proportional nu sunt multi, dar 1 milion de ortodocsi nu sunt de ignorat. Atati erau si in veacul al III-lea, deci nu e problema de cantitate cat e de calitate (asta e un fenomenon global, nu restrictionat la State.)


Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Mi se pare cam dura concluzia, ar fi interesanta o discutie despre cei care pleaca in SUA, cine sunt, care sunt motivele, etc.
Eu cred ca majoritatea pleaca sa se realizeze profesional si material nu sa raspandeasca credinta ortodoxa.
Pai n-am zis nimic de raspandit credinta, nu ma asteptam sa faca nu stiu ce misiune de evanghelizare. Dar sa cer ca majoritatea sa nu batjocoreasca Taina Cununiei si viata umana mi se par niste standarde de bun simt. Daca majoritatea "ortodocsilor" vor casatorii homosexuale si avorturi, atunci nu sunt ortodocsi si deci proiectul e la pamant. Nu mi se pare o concluzie dura, e doar realitatea. Si sa nu uitam ca Rusia se mandreste cu actiunea lor misionara in America si ca au oferit autocefalie celor de la Orthodox Church in America. Pentru ce? Nu sunt eu in masura sa judec, dar pana acum nu am vazut nimic convingator. Sper sa n-am dreptate.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Stiu doar de parintele Serafim Rose, americanul care a trecut la ortodoxie
Si eu l-am vazut pe Pr. Seraphim Rose pe care vad ca americanii deja il considera sfant desi nu a fost canonizat, dar nu am gasit ceva sa ma atraga. Mi se pare ca se pierdea in certuri despre evolutionism si alte chestii neesentiale.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 30.08.2023 at 17:34:58.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2023, 23:09:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Da, nu e etalon. Stiu doar de parintele Serafim Rose, americanul care a trecut la ortodoxie, am citit demult cele 2 carti mai cunoscute ale lui. Americanii erau prin traditie protestanti, insa generatiile noi se indeparteaza de valorile traditionale, crestine. De fapt e generalizata situatia asta, asa cum zici.
Am vrut să spun cei care vor să facă Athos în America trebuie să ia în calcul și generația a 3-a de emigranți, am scris cei care vor să facă Athos în Grecia, dar nici pe Grecia continentală nu se poate face Athos, e o dovadă că și Meteorele care erau odată Athos au decăzut într-un turism obositor.

Cine pleacă în State, pleacă pt bani sau ca să fugă de prigoană, nu ca să se călugărească acolo sau să facă preoție de nevoință.

Chiar e greu să faci nevoință într-o țară cu mâncare foarte proastă, de unde procuri ce trebuie și la calitatea la care trebuie ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2023, 23:19:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dar sa cer ca majoritatea sa nu batjocoreasca Taina Cununiei si viata umana mi se par niste standarde de bun simt.
Nu putem să-i judecăm pe Nord Americani după standardele Est Europene, fiindcă acolo de mic te naști cu desfânare la tot pasul, tentațiile sunt de 10x mai mari și spre droguri și altele, eu sunt onest deși cred că societatea americană a eșuat.
De aceea și Trump e un desfrânat, s-a născut într-un stat care votează numai Partidul Democrat care e pro libertinaj, deci ei sunt ipocriți când îl critică pe tema asta fiindcă acolo așa e cultura predominantă.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Daca majoritatea "ortodocsilor" vor casatorii homosexuale si avorturi, atunci nu sunt ortodocsi si deci proiectul e la pamant.
Eu nu cred că ajunge doar botezul să fii considerat ortodox, trebuie practică + înțelegere a fenomenului.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu mi se pare o concluzie dura, e doar realitatea. Si sa nu uitam ca Rusia se mandreste cu actiunea lor misionara in America si ca au oferit autocefalie celor de la Orthodox Church in America. Pentru ce? Nu sunt eu in masura sa judec, dar pana acum nu am vazut nimic convingator. Sper sa n-am dreptate.
Rușii în afară de câteva mănăstiri de mare rafinament, nu cred că au o credință foarte mare, doar că acolo nu se face bășcălie de cele sfinte ca în România la iumor, măcar pe tema credinței procentual mult mai puțini sunt imbecili, decât românii.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Si eu l-am vazut pe Pr. Seraphim Rose pe care vad ca americanii deja il considera sfant desi nu a fost canonizat, dar nu am gasit ceva sa ma atraga. Mi se pare ca se pierdea in certuri despre evolutionism si alte chestii neesentiale.
Nu ar trebui să fie doar Seraphim Rose, așa și starețul Efrem a făcut mănăstiri prin Arizona și Arizona a înclinat spre Partidul Democrat, nu cel republican, deci e clar că nici acolo nu-și sfințesc oamenii viața îndeajuns că altfel s-ar vedea și la vot.

În Suceava pe unde sunt mănăstiri și grupări mari de neoprotestanți e singura zonă unde a trecut referendumul pt familie, nu poți să fii creștin și să votezi experimente destructive și imorale pt țara ta de tip USR, înseamnă că împărtășania îți va fi spre osândă.

Cumva e ca și cum azi te rogi și după rupi ușile cârciumilor și ale cluburilor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.08.2023 at 23:23:52.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2023, 06:26:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
... sau să facă preoție de nevoință.

Chiar e greu să faci nevoință într-o țară cu mâncare foarte proastă, de unde procuri ce trebuie și la calitatea la care trebuie ?
Nu pricep ce intelegi tu prin nevointa?
Ce calitate e necesara la... nevointa?
Tu nu faci nevointa fara caviar?

PS
Nu intreb ce scrie in dictionar, ci ce intelegi tu prin "nevointa"?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2023, 06:27:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Si eu l-am vazut pe Pr. Seraphim Rose pe care vad ca americanii deja il considera sfant desi nu a fost canonizat, dar nu am gasit ceva sa ma atraga. Mi se pare ca se pierdea in certuri despre evolutionism si alte chestii neesentiale.
Oare cum sa intelegem ultima fraza?

Oare evolutionismul il bagi(datorita conjunctiei si) intre "chestiile" neesentiale?
Daca foloseai conjunctia sau(in loc de si) se putea intelege ca evolutionismul e diferit de alte chestii neesentiale.

Trebuie sa adaug ca dpmdv evolutionism inseamna induhovnicire.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
america, ortodox, statele unite

Thread Tools
Moduri de afișare