Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2009, 07:30:35
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Patima slavei desarte

Slava desarta este patima prin care omul cauta sa fie apreciat de ceilalti, nu de Dumnezeu. Aceasta patima este motorul de functionare al societatii. Societatea e o constructie al carei principiu este slava desarta. Aproape toti se tem de parerile celorlalti si toata viata se chinuie sa-si construiasca o imagine si pentru asta sacrifica orice.

Chiar si cei mai îmbunatatiti crestini sufera de aceasta fiindca le este frica sa se ia în piept cu lumea, sa fie singuri împotriva tuturor. Nebunii pentru Hristos nu sunt cei care simuleaza nebunia ci cei care nu se supun acestei fatarnicii generale. Pot fii nebun pentru Hristos nearanjându-ti aspectul hainelor, al parului (decât pentru propria comodtate fizica) sau nefiindu-ti frica sa spui sau sa faci lucruri care par ciudate celorlalti.


Frica de parerea oamenilor se opune slujirii lui Dumnezeu, dupa cum spune evanghelistul:

Caci cum puteti, zice, sa credeti voi, cei ce primiti slava unii de la altii, si slava cea de la Unul Dumnezeu nu o cautati?" (I In. 5, 44).


Sfântul Ioan Scararul recomanda ca metoda de vindecare auto-umilirea zilnica:

[SIZE=2]Care este sfarsitul acestei lucrari? El sta in a face inaintea oamenilor, fara sa simtim vreun necaz, ceea ce ne aduce necinste. Asta este deja ceva cu totul departe de asezarea noastra sufleteasca, este cununa sporirii, pe care o vedem la nebunii pentru Hristos. [/SIZE]



Parintii spun ca slava desarta este începutul mândriei. Pe lânga slava desarta lumeasca, este si cea duhovniceasca, când omul lucreaza virtutile crestine nu pentru slava lui Dumnezeu ci pentru pentru propria placere de a se crede superior altora. Despre aceasta au scris mult Parintii, ei fiind în majoritate pustnici si netraind în mijlocul societatii:

http://www.filocalia.ro/despre/54/Slava_desarta


Orice virtute este contaminata de slava desarta, cu exceptia smereniei. De postesti, de te rogi sau faci alt lucru bun, imediat apar gândurile slavei desarte. Ea este ca un ciuline pe care oricum l-ai aseza, sta cu un ghimpe în sus.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2009, 10:02:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Uite am sa fac o slava desharta, aratandu-o public ca sunt robit de ea... shi asta degeaba o fac ca poate mi se socoteshte tot slava desharta dar la care se adauga shi viclenie shi fatzarnicie...

deci:

cand am vazut noua fatza a site-ului, deshi mi-a parut rau dupa cea dinainte, pentru ca se pierduse din traditzie, totushi am studiat-o pe aceasta noua, shi parindu-mi-se parca mai utila, mai comoda de folosit am acceptat-o shi m-am bucurat dar cand am vazut ca ultimele fire de discutzie lipsesc, deci nu se vad pe pagina site-ului ci doar pe forum, atunci m-am intristat, pedeoparte din lene, ca eram obijnuit sa citesc doar ce era pe prima pagina shi apoi din slava desharta, gandindu-ma in sinea mea ca "vai de mine" ce bine ar fi ca sa ne citeasca shi altzii... asha ca o "responsabilitate" ce se arata la rubrica noutatzi printre shtiri...

deci iata cum m-am impatimit de chipul marshav interior al ereticului-sectant-ortodox care ishi apropie inima de trufie fara sa shtie shi nu intzelege cu inima aceasta... caci el ishi pune nadejdea in viseSF... nalucifariferizabilizandSF imprietenindu-se cu un gand...rau... unde se vor intalni ca sa-shi arate goliciunile unii altora, robitzi de iubirea "femeii" straine ce pare feciuara... dar nu-i fecioara nici la suflet shi nici la trup ci e un narav din sheol...

cum poate fi mai clar explicata legea II a decalogului?...
"de doua ori are sa cante cocoshul pana ai sa te lepezi de Mine de trei ori"
-iar Simon Petru sarmanul a ajuns ca sa se jure shi sa se blesteme pe sine spunand shi marturisind ca nu-L cunoashte pe Acela ce auzea ca este judecat shi i se cauta vina shi pricina... shi au gasit... Hula, ca a spus Domnul Adevarul... caci alta pricina nu i-au gasit pentru ca marturiile "martorilor" nu se potriveau shi pentru ca era clar ca este o inscenare... iar in cazul altora marturiile se potriveau... perfect... tu trebuind doar ca sa semnezi... declaratzia ta in care shi tu spuneai ca shi ei...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2009, 10:33:55
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Eu nu am înteles mai nimic din ce ai spus. Concentreaza-ti ideile si exprima-le clar, ca nu avem timp sa descifram ezoterismele tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2009, 11:01:35
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vsovi, ca sa vezi rapid ce se discuta pe forum, foloseste linkul Ultimele Postari din bara de sus a forumului, intre butonul de Mesaje Private si cel de Cautare.

Iti arata mai multe discutii in care s-a postat recent decat pe site-ul principal.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2009, 12:10:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mândria , bat-o vina, e generatoarea de multe rele și ea, mândria, stă atât de bine lângă slava deșartă incât sunt ca două picături de apă. Ea slava deșartă aduce plăcerea lingușirii de sine, ne schimbă firea, caracterul . Dar iată ce ne spun Sfintii Părinți : " In șirul patimilor, slava deșartă este așezată foarte corect lângă mandrie, pentru că cine este in primejdie să cadă in mândrie, dacă a biruit slava deșartă ? Legătura pe care o au intre ele aceste dou rele infricoșătoare este ca și relația dintre copil și omul matur, sau dintre grâu și pâine. Pentru că slava deșartă inseamnă inceputul , iar trufia sfârșitul . Slava deșartă schimba firea omului, ii strică caracterul . . . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2009, 12:11:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Eu nu am înteles mai nimic din ce ai spus. Concentreaza-ti ideile si exprima-le clar, ca nu avem timp sa descifram ezoterismele tale.
poi vezi draga domnule traditzie de ce nu ai intzeles? "aici este intzelepciunea!" trebuia sa te straduieshti dar auto suficientza de care dam dovada nu ne lasa decat sa ne dam dreptate propriilor scrieri...

te rog mai citeshte odata shi sa vezi ca nu sunt ezoteric cum insinuezi pana shi dumneata... pana shi dumneata... deci nu-s ezoteric... ci doar poate putzin mai incalcit ori incurcat... dar dumneata nicimaimult nici mai putzin m-ai osandit direct ca ash lucra cu duhurile cele rele din sheol...

shi bineintzeles ai sa spui ca eu sunt de vina... fireshte... ca eu te-am atras in ispita... sa osandeshti... fara judecata...

deci te rog sa reciteshti shi sa vezi ca scriu cat se poate de clar... mai clar de atat n-am cum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2009, 12:26:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
vsovi, ca sa vezi rapid ce se discuta pe forum, foloseste linkul Ultimele Postari din bara de sus a forumului, intre butonul de Mesaje Private si cel de Cautare.

Iti arata mai multe discutii in care s-a postat recent decat pe site-ul principal.
multzumesc draga scrabble, pacat ca eshti ateu... dar macar recunoshti... eu poate is un fel de ateu interior dar care nu-shi da seama shi se crede credincios, shi daca deja te crezi credincios nu mai faci nimic pentru mantuirea ta ca ai impresia ca shi sectantzii ca eshti gata mantuit... doar pentru ca ai nume, ai parere de sine ca ei fi credincios... ca noi de aia ne zicem credincioshi, nu pentru ca sa nu mai pacatuim ci pentru ca lingushindu-ne sa intram in lumea Caldeenilor caldicei...

caci spune sf Ioan Gura de aur:
"increderea ii pierde pe cei din picioare shi deznadejdea pe cei cazutzi" iar intre acestea este poarta cea larga a caldeenilor caldicei pe care intra toata gLumea...

shi daca o sa-i intrebe la judecata Domnul:
"pentru ce n-ai crezut?" fireshte ca sa nu mai pacatuieshti shi sa nu te umplii de mandrie, trufie shi slava desharta... adica te intreaba pentru ce n-ai avut dragoste nefatzarnica?
iar unii din noi o sa raspunda siguri pe ei:
"ba am crezut!"
shi atunci o sa spuna Domnul "arata-mi"
shi se va ashterne o linishte de pushtiu insuportabila...


deci eu m-am intristat ca nu este pe prima pagina undeva mesajele zilei, ma intzelegi dumneata draga scrabble? dar tu eshti ateu shi recunoshti, iar eu poate is ateu interior shi ma cred shi credincios... deci mai rau ca tine... caci ashtia sunt ereticii aia in haine de oaie ca nishte pui ca nici ei nu shtiu ca sunt pui de naparparca ori de vipvipera... dar am impresia ca shtiu dar nu vor sa recunoasca, sa-shi recunoasca macar lor... ce scaitzi au ajuns, caci scaietele se lipeshte shi intzeapa... cu ce intzeapa? ce sunt tzepii aceia?... asha ceva ne intreba CLD despre trandafiri... caci el voia sa fim fara spini... asha ca nishte trendafiri dar fara spini... fara spini...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2009, 12:35:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Intr-adevăr, care dintre oameni știe cele ascunse ale omului, in afară de duhul omului, care se află inlăuntrul lui ? " scrie Apostolul Pavel ( I Corinteni 2, 11 ) . Așadar, să se rușineze și să-și inchidă gura cei care incearcă sa-i laude pe ceilalți , in timp ce ei sunt de față. Pentru că tot Sfintii Părinți ne invață că : << Cei care au inaintat in viața duhovnicească au puterea sâ sufere disprețul cu bărbăție și mulțumire. Dar puterea să pâșească peste laude, fără să fie vătămati, o au doar sfinții. >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2009, 13:04:54
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi vezi draga domnule traditzie de ce nu ai intzeles? "aici este intzelepciunea!" trebuia sa te straduieshti dar auto suficientza de care dam dovada nu ne lasa decat sa ne dam dreptate propriilor scrieri...

te rog mai citeshte odata shi sa vezi ca nu sunt ezoteric cum insinuezi pana shi dumneata... pana shi dumneata... deci nu-s ezoteric... ci doar poate putzin mai incalcit ori incurcat... dar dumneata nicimaimult nici mai putzin m-ai osandit direct ca ash lucra cu duhurile cele rele din sheol...

shi bineintzeles ai sa spui ca eu sunt de vina... fireshte... ca eu te-am atras in ispita... sa osandeshti... fara judecata...

deci te rog sa reciteshti shi sa vezi ca scriu cat se poate de clar... mai clar de atat n-am cum.
Am citit mesajul tau de doua ori si tot nu am înteles despre ce e vorba. Nu te acuz, dar cred ca dai importanta prea mare laturii artistice a mesajelor tale, care sunt interesante dar nu reusesc sa prind sensul.


.................

Legatura dintre slava desarta si mândrie o expune Scararul. Mândria e diferita de slava desarta, desi ambele sunt înrudite. Mândria e convingerea omului ca el ar fi ceva. Slava desarta e înclinatia spre a fi laudat de altii. Mândria e o stare, slava desarta e o actiune, fie ca e un fapt fizic fie acceptarea unor gânduri.

Slava desarta o putem detecta si evita daca avem cultura patristic-ascetica si deprinderea supravegherii gândurilor; mândria e greu de detectat si de fapt Sfintii spun ca numai Dumnezeu ne poate vindeca de mândrie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2009, 14:33:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Oricum ai arunca această buruiană ghimpele ei , al slavei deșarte , va rămâne drept . Sfântul Ioan Sinaitul ne spune : << Postind, mă slâvesc in deșert. Și când inchei postirea, nu vreau să mă arăt altora, și din nou cad in slava deșartă. Purtând haine frumoase, săvârșesc acest păcat , schimbându-le cu altele sărăcăcioase, din nou ma mândresc. Mă biruiește și când vorbesc și când tac. "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 00:22:32
Pacatul slavei desarte casandrasa Generalitati 26 04.08.2009 20:49:25
Vederea slavei lui Dumnezeu de Sfintii Apostoli pe Tabor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 9 04.05.2009 11:03:00
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 13:44:00
patima? stef_sumner Generalitati 74 13.06.2007 23:32:06