Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.10.2009, 20:37:52
sunteu sunteu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Mesaje: 1
Implicit Intrebare!

Eu si prietena mea am decis sa nu facem dragoste inainte de casatorie fiind convinsi( mai mult ea) ca astfel vom avea binecuvantarea Lui Dumnezeu completa, si o casnicie fericita. Totusi eu am anumite dorinte care ma fac sa uit de lucrul asta. Ea se supara de fiecare data cand incerc sa devin intim cu ea (nu pentru ca nu i-ar placea , ci pt ca ne "infierbantam" prea tare si se simte vinovata. ca si mine, desi eu ma simt vinovat pt ca se simte ea prost, dar si din motive religioase. ). e destul de neplacut atunci cand ma impinge si se intristeaza cand o sarut mai .... pasional si chestii de astea. eu am inteles ca nu e bine sa facem dragoste inainte de casatorie , si respect asta, dar nu stiu cum sa fac sa nu mai ajungem in situatii asa neplacute... sper ca intelegeti ce vreau sa spun, e un subiect destul de delicat si nu prea se poate vorbi chiar direct. Va rog sa ne dati niste sfaturi... ne iubim foarte mult si nu vrem sa stricam relatia dintre noi sau cea cu Dumnezeu. va rog sa fiti seriosi si intelegatori. multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2009, 10:06:32
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit ...

pai, in primul rand, evitati momentele de intimitate. e clar ca nu va puteti abtine sa va pisiciti. cum vreti sa n-ajungeti acolo daca stati bot in bot? e ca magnetul si e clar ca e foarte greu sa va abtineti. daca dai cu miere pe la botic e greu sa-ti stapanesti limba sa nu dea ocol buzelor... chiar daca e greu, ganditi-va ca faceti o jertfa un timp scurt pentru restul vietii cat veti fi impreuna dupa cununie. suferiti putin acum pentru ca mai tarziu sa va fie mai usor.
apoi, stabiliti data nuntii si nu amanati foarte mult. boala lunga moarte sigura....
si nu in cele din urma, incepeti spovedania deasa. la 40 de zile sau ori de cate ori aveti ispite fugiti la duhovnic. macar pana la nunta.
si in rest... rugaciune, rugaciune, rugaciune...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.10.2009, 15:16:34
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Presupun ca va cunoasteti destul de bine din moment ce ati devenit ...aproape intimi!
Intrebare: daca va cunoasteti atat de bine ca sa doriti sa fiti intimi (un trup!) nu va cunoasteti tot atat de bine ca sa va doriti sa fiti si soti ?! ...sa fiti impreuna pentru tot restul vietii ?
Ce va impiedica sa luati binecuvantarea lui D-zeu in biserica prin Sfanta Taina a Cununiei? Este foarte frumos si de folos sa urmati aceasta cale....sa intrati puri in casa Domnului, veti primi de la D-zeu exact cum spunea Ap.Pvel "...clatinat, indesat si cu varf" pentru "jertfa" voastra...pt. ca tot lucrul bun trebuie inceput cu binecavantarea Lui! si pentru ca toate cate sunt bune si frumoase trebuiesc inchinate Lui!
D-zeu sa va lumineze sa va intareasca si sa va binecuvinteze!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2009, 20:30:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

daca relatia dintre voi e asa de frumoasa sfatul meu:fuga la preot si puneti-va pirostiriile pa cap.dupa aceea unda verde:si Binecuvantarea lui Dumnezeu si posibilitaea de a va iubi muult:)
eu asa am facut...si pe vremea aia nu aveam decat 17 ani :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2009, 21:43:04
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunteu Vezi mesajul
Eu si prietena mea am decis sa nu facem dragoste inainte de casatorie fiind convinsi( mai mult ea) ca astfel vom avea binecuvantarea Lui Dumnezeu completa, si o casnicie fericita. Totusi eu am anumite dorinte care ma fac sa uit de lucrul asta. Ea se supara de fiecare data cand incerc sa devin intim cu ea (nu pentru ca nu i-ar placea , ci pt ca ne "infierbantam" prea tare si se simte vinovata. ca si mine, desi eu ma simt vinovat pt ca se simte ea prost, dar si din motive religioase. ). e destul de neplacut atunci cand ma impinge si se intristeaza cand o sarut mai .... pasional si chestii de astea. eu am inteles ca nu e bine sa facem dragoste inainte de casatorie , si respect asta, dar nu stiu cum sa fac sa nu mai ajungem in situatii asa neplacute... sper ca intelegeti ce vreau sa spun, e un subiect destul de delicat si nu prea se poate vorbi chiar direct. Va rog sa ne dati niste sfaturi... ne iubim foarte mult si nu vrem sa stricam relatia dintre noi sau cea cu Dumnezeu. va rog sa fiti seriosi si intelegatori. multumesc
unde e intrebarea ?!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2009, 22:04:04
Dunnamite
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunteu Vezi mesajul
Totusi eu am anumite dorinte care ma fac sa uit de lucrul asta. Ea se supara de fiecare data cand incerc sa devin intim cu ea (nu pentru ca nu i-ar placea , ci pt ca ne "infierbantam" prea tare si se simte vinovata. ca si mine, desi eu ma simt vinovat pt ca se simte ea prost, dar si din motive religioase. ).

in primul rand, cati ani ai?
mare problema ai, prietene! sincer! daca tu zici ca-i place, da' nu-i place e grav... stiu, stiu, nu e bine s-o fortezi, da' daca n-o fortezi tu o s-o forteze altul...
se supara? si cam ce face? sta botoasa se ia de tine?
si ea are aceleasi dorinte, numai ca nu vrea sa se simta vinovata, asa sunt toate femeile, vor si ele numai ca nu vor sa se "murdareasca"...
apropos, daca tu crezi ca prin cununie religioasa o sa fiti fericiti, te inseli amarnic! daca sunteti sortiti unu altuia ff bine daca nu, nu! vezi ca pe site-ul asta este la rubrica de rugaciuni o rugaciune pt. tineri care isi doresc sa se casatoareasca (da' nu din motive sexuale, ci din iubire adevarata)... arunca si tu un ochi peste ea, vezi ce zice!
yo sunt orb si nu pot sa-ti arat calea ce-a dreapta, da' ti-am vb din punctul meu de "vedere" !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2010, 00:06:27
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Raspuns la mesajul lui Sunteu: e o problema delicata cea cu care te confrunti tu, dar daca te ajuta cu ceva sa stii ca nu esti singurul care a trecut sau trece prin asa ceva, este absoluta normala aceasta atractie dintre sexe, dar din experienta personala iti spun ca nu e bine sa se ajunga pana ''acolo'' adica la relatia intima, pentru atat ea ca fata va suferi, cat si tu vei trage ponoasele actiunii voastre, pe scurt amandoi va veti simti vinovati, mai mult sau mai putin in functie de cata frica de Dumnezeu aveti. Placere exista dar este placerea vinovata si nu cea binecuvantata de Dumnezeu. Si da, ai simtit bine raspunsul ei la atractia dintre voi, pe scurt nu incerca sa o convingi ca e bine, feriti-va cat puteti sa fiti singuri, nu se stie niciodata cand te ia ''valul'' si dupa aia tot voi suferiti. E ca atunci cand mananci de dulce, cand esti in post, te simti ''vinovat'' deoarece constiinta ta iti sopteste ca ceea ce faci nu este bine, sper ca sfatul meu micut dar scris din suflet sa te ajute si sa nu fie prea tarziu scris. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2010, 00:21:29
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Pentru Dunnamite: nu te supara pe mine pentru ceea ce voi scrie aici, dar ar fi bine ca prin ceea ce scrii sa nu ii influentezi pe ceilalti in rau in cazul asta pe Sunteu, faptul ca tu nu ai suficienta incredere in Dumnezeu incat afirmi ca nunta religioasa nu are puterea de a-i conduci pe soti spre fericire nu inseamna ca este si adevarat. Stiu la ce te referi si sunt de acord cu tine, ca nu e suficient sa te cununi la biserica ca sa fii si fericit intr-o cununie, asta depinde de cat de mult sunt dispusi cei doi sa faca la relatia sa mearga, sa functioneze, totul in viata e un risc si deci si casnicia cred ca asta ai vrut de fapt sa zici, dar noi cei care incercam sa-L urmam pe Dumnezeu, ne asumam acest risc alaturi de El, si nu singuri. Si poate tu nu iti dai seama ca faci mult rau prin ceaa ce ai scris si te rog sa ma ierti daca poate te vei simti jignit dar nu-l mai sfatui tu pe Sunteu cum ca e bine sa se cunoasca intim cu prietena lui inainte de casatoria religioasa, pentru ca daca vei fi sincer atat cu tine insuti cat si cu el, vei stii foarte bine la ce ma refer si anume la faptul ca ''pofta'' dupa ce a fost satisfacuta pentru prima data se cere din nou, si din nou si tot asa, pana cand devine dominanta. Asta e relatia dintre cei doi atunci cand nu este binecuvantata de Dumnezeu, nici cand este binecuvantata nu este perfecta dar cel putin acolo avem speranta ca Dumnezeu este alaturi de noi si nu singuri dupa capul nostru.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2010, 15:31:33
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Mie imi place sa raspund din propria experienta sau din a altora.M-am casatorit civil pe 1 iunie si am convenit cu partenerul meu sa nu avem relatii sexuale pana pe 9 septembrie cand ne-am cununat religios si am facut nunta.A inteles ca asa e bine pt noi,dar asta nu ne-a impiedicat sa ne imbratisam sau sa ne pupam.O cunostinta de a mea a procedat asa:s-au hotarat sa se casatoreasca ,dar trebuiau sa stranga bani pt nunta ,deci mai dura pana sa faca nunta.Parintii erau de acord sa se casatoreasca,asa ca s-au dus la o manastire din apropiere ,s-au spovedit ,au vb cu preotul,au spus ca sigur se vor casatori si atunci preotul i-a logodit :le-a facut o slujba ca de casatorie[practic i-a casatorit prin acea logodna bisericeasca].Aceascta s-a facut ca ei sa poata avea si relatii intime.Dar,retine:logdna asta se face DOAR DACA SIGUR VA CASATORITI.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2010, 19:01:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuly21 Vezi mesajul
Mie imi place sa raspund din propria experienta sau din a altora.M-am casatorit civil pe 1 iunie si am convenit cu partenerul meu sa nu avem relatii sexuale pana pe 9 septembrie cand ne-am cununat religios si am facut nunta.A inteles ca asa e bine pt noi,dar asta nu ne-a impiedicat sa ne imbratisam sau sa ne pupam.O cunostinta de a mea a procedat asa:s-au hotarat sa se casatoreasca ,dar trebuiau sa stranga bani pt nunta ,deci mai dura pana sa faca nunta.Parintii erau de acord sa se casatoreasca,asa ca s-au dus la o manastire din apropiere ,s-au spovedit ,au vb cu preotul,au spus ca sigur se vor casatori si atunci preotul i-a logodit :le-a facut o slujba ca de casatorie[practic i-a casatorit prin acea logodna bisericeasca].Aceascta s-a facut ca ei sa poata avea si relatii intime.Dar,retine:logdna asta se face DOAR DACA SIGUR VA CASATORITI.
Nu, draga mea, logodna de la biserica nu ingaduie relatiile intime! Ei nu sunt casatoriti deplin! La logodna se pun verighetele dar prin Taina Cununiei (precedata de logodna) devin un singur trup inaintea lui Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde