Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2009, 12:26:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ce pot face ca lumea sa-si gaseasca pacea

Am citit un articol pe acesta tema. O persoana ajunge la duhovnic si-l intreaba ce poate face ca lumea sa scape de conflicte, certuri, neintelegeri, deci sa-si gaseasca pacea. Duhovnicul i-a raspuns: "Pentru pacea lumii, tu poti face urmatorul lucru, care este esential: atunci cand vei iesi din chilia aceasta, sa ai grija sa nu trantesti prea tare usa!". Ce inseamna asta? Ca trebuie sa fim atenti la lucrurile aparent nesemnificative.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2009, 12:46:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Pentru pacea lumii, tu poti face urmatorul lucru, care este esential: atunci cand vei iesi din chilia aceasta, sa ai grija sa nu trantesti prea tare usa!".
Frumos spus. [COLOR=darkred]Cat de minunata ar fi lumea daca[/COLOR] nu am mai tranti usile, daca nu am mai arunca pe jos nici cea mai mica hartiuta ori gunoi, daca am saluta pe tot omul de pe scara blocului, daca nu am mai arunca obiectele, daca am intinde frumos cuvertura pe pat, daca nu am mai stropi oglinda la baie, daca am aranja incaltamintea in hol, daca nu am mai claxona in trafic, daca nu am mai vorbi tare in public, daca nu am mai vorbi atat de mult la telefon, daca am gandi apoi vorbi, daca nu am mai merge alergat, etc.

[COLOR=darkred]Lucruri trecute cu vederea, insa atat de mari.[/COLOR] Toate acestea creaza si hranesc starea sufleteasca a omului. In liniste si asezare, omul se cunoaste mai bine pe sine. Asta in care omul isi doreste sa se cunoasca pe sine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2009, 13:07:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

F.frumos a spus duhovnicul.
Trebuie sa pastram pacea fiecare din noi, atat cea interioara, cat si cea exterioara.
Trebuie sa respectam pe cei din jur, linistea si armonia.
Lucruri aparent fara importanta pot deranja pe altul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2009, 13:34:25
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Binele mic, binele aproapelui meu

Doamne-ajuta!

Daca incercam sa raspundem la aceasta frumoasa tema - multumim frate Costel pentru topic - ajungem fata in fata cu dimensiunile monstruase ale realitatii zilei de azi si realizam cata durere si lacrimi s-au adunat in Cer, acolo unde se cunoaste tot ceea ce suntem dar si ceea ce nu suntem.

Poate ca este un bun prilej sa ne reamintim fiecare cine suntem (si nu doar sa observam cine sunt ei) si in ce raporturi ne aflam cu "aproapele nostru". O buna ocazie sa reflectam la binele mic pe care il putem face continuu si care daca ar fi insusit de cat mai multi ar fi ca niste mici cercuri de lumina in bezna pacatului care si-ar intrepatrunde aurele dezvelind cu gratie frumusetea inefabila a Vietii.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.07.2009, 14:29:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Doua imagini ale Domnului din Sfintele Evanghelii sunt foarte dragi sufletului meu: cea a Domnului datator de pace - "pacea Mea dau voua" si cea a Domnului datator de odihna - "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu va voi odihni pe voi!"

Cati dintre noi vedem Sfanta Liturghie ca actualizare a cuvintelor Mantuitorului, "pacea Mea dau voua" si "Eu va voi odihni pe voi!"?

In timpul Sfintei Liturghii ma rog Domnului "cu pace", "pentru pacea de sus", "pentru pacea a toata lumea" insa, nu sunt de fiecare data pregatit pentru a primi si a purta mai departe in mine, in viata de zi cu zi, pacea Domnului. Ce ma tine departe de ea? Tocmai acele lucrurile aparent nesemnificative de care amintea, ceva mai sus, Costel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2009, 15:37:05
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Bunavoire intre oameni

Doamne-ajuta!

Intru-totul de acord si as mai adauga la cele doua imagini dragi lui Marius, una pe care am descoperit-o de curand. Iata cum este anuntata Nasterea Domnului:

Luca 2.13-14: Si deodata s-a vazut, impreuna cu ingerul, multime de oaste cereasca, laudand pe Dumnezeu si zicand:
Slava intru cei de sus lui Dumnezeu, si pe pamant pace, intre oameni bunavoire!

Am mai amintit de bunavoire pe alt topic pentru ca am senzatia ca desi vine ca vestit de sus - mie imi pare ca este temelia pacii pe pamant - i-am diminuat prezenta in vocabular pana apropae de zero. Ratacind cuvantul saracim discursul, apoi si fapta de semnificatiile atat de necesare devenirii noastre ca persoana si ca parte indisolubila a comunitatii.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2009, 16:15:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ce poti face...sa nu pierzi nici o ocazie de a face bine in jurul tau,chit ca e vorba de oameni,animale,natura in general.
Sa incerci sa devii schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2009, 13:00:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Gaseste'ti pacea si multime de oameni se vor mantui in jurul tau." ([COLOR=darkred]Sfantul[/COLOR] [COLOR=darkred]Serafim de Sarov[/COLOR])

[COLOR=darkred]Un parinte duhovnicesc [/COLOR]spune adesea: "Uita'te doar la pacatele tale. Atunci nu vei mai avea timp si putere sa te mai uiti la pacatele altora, la rautatea din lume. Vezi'ti pacatele, caci acesta este cel mai mare bun si ajutor pe care il poti da lumii."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2009, 22:59:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pacea lui Hristos se refera la toate dimensiunile vietii omenesti. In persoana lui Hristos, Care este Dumnezeu desavarsit si Om desavarsit, omul isi gaseste pacea cu Dumnezeu si cu sine insusi. Iar cand este reasezata pacea aceasta, atunci se impaca si cu toata creatia: "impaca-te in tine insuti", zice Cuviosul Isaac Sirul, "si se va impaca cu tine cerul si pamantul". Pe baza aceasta se cladeste si pacea intre oameni. Prezenta unui om pasnic devine epicentrul impacarii multora.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2009, 21:08:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cred ca o usa "trantita prea tare", are multe sanse sa nu se mai deschida, poate ramane blocata. Nimeni nu mai poate trece dincolo de ea. Daca vom face toate cu luare aminte si nu vom scoate lucrurile din firescul lor, vom avea parte de pace.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 15:36:21
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Pacea buna si pacea inselatoare NECTARIE Generalitati 0 11.01.2011 15:17:21
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Pacea in sufletele noastre- Pactul cu vrajmasul - pacea mincinoasa patinina34 Pocainta 5 20.02.2009 10:02:44