Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2008, 06:28:24
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

am citit putin hotaririle sinoadelor ecumenice si la cel de-al 3-lea sinod din 431 de la Efes am gasit urmatoarele (http://www.credo.ro/sinodul-al-treilea-ecumenic-efes.php):
"Sfântul Sinod a hotărât că nimănui nu îi este îngăduit să propovăduiască, să scrie sau să alcătuiască o altă mărturisire de credință decât cea statornicită de Sfinții Părinti adunați la Niceea împreună cu Duhul Sfânt."
intrebarea mea e urmatoarea : mai exista sfinti Parinti dupa anul 431?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2008, 07:45:24
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
am citit putin hotaririle sinoadelor ecumenice si la cel de-al 3-lea sinod din 431 de la Efes am gasit urmatoarele (http://www.credo.ro/sinodul-al-treilea-ecumenic-efes.php):
"Sfântul Sinod a hotărât că nimănui nu îi este îngăduit să propovăduiască, să scrie sau să alcătuiască o altă mărturisire de credință decât cea statornicită de Sfinții Părinti adunați la Niceea împreună cu Duhul Sfânt."
intrebarea mea e urmatoarea : mai exista sfinti Parinti dupa anul 431?
TFL, eu zic sa citesti un pic mai mult si nu doar putin, ca sa te lamuresti si singur si sa nu mai fie deschise topiduri de dragul argumentelor si contraargumentelor, cand nu avem de facut decat sa ne lamurim in ce priveste Ortodoxia=dreapta credinta, si nu pe un forum poti face asta - aici poti doar citi niste informatii, dar tot mai sigur citesti un catehism adica invatatura de credinta.. - ci tu cu tine, acasa, dupa ce spui eventual si o rugaciune, ca sa nu te trezesti ca ai idei care combat invataturile Sf Parinti! Marturisirea de credinta nu a fost schimbata o iota in Ortodoxie, pentru ca este vorba despre Adevarul Scripturic, de care Domnul Insusi ne-a asigurat: "Cuvintele Mele nu vor trece", adica vor ramane in veac, iar Ortodoxia este pastratoarea Cuvintelor Mantuitorului... Poate tu te referi de fapt la invataturile Sf Parinti, care tot nu au cum sa fie decat marturisitoare de Credinta. Este o aberatie intrebarea ta...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2008, 07:45:43
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

topicuri*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2008, 07:48:38
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti-ortodoxe/invatatura-de-credinta-crestina-ortodoxa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2008, 18:18:40
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Este o aberatie intrebarea ta...
multumesc de raspuns.rapunsul tau este plin de spirit crestin.da pe dinafara
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.06.2008, 23:22:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
am citit putin hotaririle sinoadelor ecumenice si la cel de-al 3-lea sinod din 431 de la Efes am gasit urmatoarele (http://www.credo.ro/sinodul-al-treilea-ecumenic-efes.php):
"Sfântul Sinod a hotărât că nimănui nu îi este îngăduit să propovăduiască, să scrie sau să alcătuiască o altă mărturisire de credință decât cea statornicită de Sfinții Părinti adunați la Niceea împreună cu Duhul Sfânt."
intrebarea mea e urmatoarea : mai exista sfinti Parinti dupa anul 431?
Aici este vorba de smerenie.Posteritatea recunoaste smerenia avand in vedere anumite criterii, asa cum cei de la sinodul al III-lea au reconoscut sfintenia celor de la Sinodul I.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.06.2008, 00:24:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
am citit putin hotaririle sinoadelor ecumenice si la cel de-al 3-lea sinod din 431 de la Efes am gasit urmatoarele (http://www.credo.ro/sinodul-al-treilea-ecumenic-efes.php):
"Sfântul Sinod a hotărât că nimănui nu îi este îngăduit să propovăduiască, să scrie sau să alcătuiască o altă mărturisire de credință decât cea statornicită de Sfinții Părinti adunați la Niceea împreună cu Duhul Sfânt."
intrebarea mea e urmatoarea : mai exista sfinti Parinti dupa anul 431?
conform istoricilor sirul sfintilor parinti se incheie cu sfantul ioan damaschinul in secolul 7
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.06.2008, 00:26:42
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

[quote=TFL]
Citat:
În prealabil postat de dragomirna
Este o aberatie intrebarea ta...

dragomirna omul doar intreba si el, avea o nelamurire, puteai sa-i raspunzi, daca stiai, puteai sa-l indrumi frumos sau puteai sa-i dai pace, decat sa sari sa cataloghezi intrebarea lui ca aberanta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.06.2008, 00:52:36
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
conform istoricilor sirul sfintilor parinti se incheie cu sfantul ioan damaschinul in secolul 7
si in anii dintre 431 si secolul 7....au mai fost Sfinti parinti?pt ca daca raspunsul e DA....apare conflict cu hotaririle acelui sinod.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.06.2008, 08:10:41
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

seminaristul eu l-am "indrumat frumos", sa te citez, sa citeasca un catehism, si s-o ia mai usor cu hotararile Sf Parinti de la Sinoade... intrebarea e pur si simplu provocatoare, si aberanta totodata - am cataloga-to asa cum e, nu am mai judecat pe nimeni!
TFL, in ce priveste spiritul meu crestin este destul de alterat de cand ma afisesz pe aici, recunosc..! :D
georgeval ti-a dat o idee, de fapt ti-a sugerat o directie in care sa privesti lucrurile, nu cum vrei tu sa dezbati acum hotararile Sinoadelor...! Pt asta ti-am catalogat intrebarea drept aberanta, pt ca topicul poate sa devina o aberatie, la fel ca multe altele unde membri cu pareri la obiect, si clar exprimate, sunt cititi printre randuri, si in plus si contestati de catre "imberbi", ca sa citez pe cineva de pe aici. :D ??? :|
O zi binecuvantata tuturor! :rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinodul I Ecumenic de la Niceea din anul 325 cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 10 19.08.2010 23:12:43
Duminica Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic ciprian69 Intrebari utilizatori 0 17.05.2010 01:05:49
Sinodul Mitropolitan al Clujului,Albei,Crișanei și Maramureșului spune NU Pasapoartor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.02.2009 21:10:32