Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.10.2009, 17:40:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Celelalte Parascheve

Cred ca e bine sa cunoastem si celelalte Parascheve ca sa nu le confundam. In calendar mai sunt pomenite: Sf. Parascheva, martirizata in timpul lui Nero, la 26 februarie, Sf. Parascheva - Piatnita, martirizata in timpul lui Diocletian, la 28 octombrie 304, Sf. Parascheva de la Polotc, numita, in Apus, Praxeda, fiica cneazului Vasile Rogvolod, care a trait in secolul al XIII-lea si a fost martirizata la Roma. Cel mai des este confundata insa cu Sf. Parascheva cea Veche, martirizata in timpul lui Antonin Piosul. Cunoscuta si drept Sf. Cuvioasa Mucenita Paraschevi, este pomenita in calendar la 26 iulie. Bisericile ce pretind ca detin moaste ale Sf. Parascheva, detin, de fapt, particele din moastele acestei Cuvioase Mucenite, foarte cinstita de greci. Dupa cum se stie, moastele Sf. Cuvioase Parascheva cea Noua, pomenita la 14 octombrie, se afla intregi in Catedrala mitropolitana din Iasi, in panza pecetluita de mitropolitul Varlaam si domnitorul Vasile Lupu, in 1641.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.10.2009, 11:18:48
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit ???

In cazul acesta , ce sa mai cred? Tocmai ce am citit ieri in newslleter -ul ce-l primesc despre blestemul lasat , acela in care se spune , blestemat sa fie cel ce va imprastia moastele Sfintei. Despre ce fel de particele este vorba? ce sunt particelele?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.10.2009, 11:21:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
In cazul acesta, ce sa mai cred? Tocmai ce am citit ieri in newslleter-ul ce-l primesc despre blestemul lasat, acela in care se spune, blestemat sa fie cel ce va imprastia moastele Sfintei. Despre ce fel de particele este vorba? ce sunt particelele?
"Particelele" sunt mica bucatele din Sfintele Moaste. In general, pentru bucuria credinciosilor si luminarea bisericilor, Moastele Sfintilor se impart in mai multe parti si se dau fiecarui loc sau biserica, spre inchinare. Cu toate acestea, unele Moaste au legatura de episcop, spre a nu se imparti si imprastia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.10.2009, 12:28:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ar fi interesant sa amintim minunile Sfintei Cuvioase Parascheva.


Last edited by georgeval; 13.10.2009 at 12:32:51.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.10.2009, 14:17:17
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Particelele" sunt mica bucatele din Sfintele Moaste. In general, pentru bucuria credinciosilor si luminarea bisericilor, Moastele Sfintilor se impart in mai multe parti si se dau fiecarui loc sau biserica, spre inchinare. Cu toate acestea, unele Moaste au legatura de episcop, spre a nu se imparti si imprastia.
Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca ce urmeaza sa fie adus in oras la mine ....sunt sau nu sunt Particele din moastele Sfintei Parascheva , daca a fost data porunca ca, ale ei sa nu fie imprastiate!

Am gasit raspunsul . Cred ca acesta este, las postarea sa fie de ajutor si altor nestiutori ca mine.
..........
"Tot atunci s-a pus si un blestem prin care sunt afurisiti (blestemati) cei care ar indrazni sa instraineze fragmente din Sfintele Moaste. "Aceasta interdictie ramane neschimbata", a precizat Mitropolia Moldovei.

De la sosirea lor, Moastele au fost protejate de blestem, iar calugarii Catedralei spun ca acestea se afla intr-un giulgiu in care au fost infasurate de cand au fost aduse. Acest giulgiu este dintr-o panza de in, ros de trecerea anilor, si care are inscris pe el, ca un sigiliu, blestemul lui Vasile Lupu si al Mitropolitului Varlaam: "Blestemat sa fie cel care va imprastia vreodata Moastele Sfintei Cuvioase Parascheva".

Sfintenie prin vesminte

Daca Moastele Cuvioasei nu pot fi dezmembrate sau imprastiate, vesmintele ei se afla peste tot in lume, fiind donate in special bisericilor care-si au hramul pe 14 octombrie."
......
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2009, 12:33:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ar fi interesant sa amintim minunile Sfintei Cuvioase Parascheva.
E bine sa amintim ca in anul 1884, incep lucrarile de restaurare a Bisericii "Sf. Trei Ierarhi", conduse de Lecomte de Nouy. In anul 1888, moastele sunt mutate in sala gotica a acestei manastiri, intr-o racla de lemn, imbracata cu argint si cu un capac care se incuia. In noaptea dintre 26-27 decembrie, paraclisul a luat foc de la lumanarea din sfesnicul de langa racla. Incendiul a fost observat abia a doua zi. Datorita temperaturii mari mai multe obiecte metalice s-au topit efectiv. Sfintele moaste au ramas insa neatinse de incendiu. Ridicate din jar, Sfintele moaste au fost puse in altarul capelei de la "Sf. Trei Ierarhi", insa la scurt timp, in anul 1889, au fost mutate in Catedrala mitropolitana, intr-o racla din lemn de chiparos, acoperita cu argint.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.05.2010, 20:56:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit O minune credibilă

În timpul unei veri foarte secetoase, Sfintele Moaște ale Sfintei Parascheva au fost purtate pe umerii unor flăcai. Acolo unde sătenii știau că locul nu este curat, cu nimic nu puteau fi purtate mai departe- deveneau foarte grele. Preoții făceau rugăciuni și abia după aceea se putea continua procesiunea .Minunea s-a petrecut- a plouat bogat și curat! - minunea mi-a fost relatata de o persoana foarte draga mie. Deci este adevărat! -Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2010, 23:16:04
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Eu cand am fost mai mica am fost la moastele Sfintei Parascheva ,sora mea e nascuta chiar de Sfanta Parascheva .

As avea o intrebare ,eu as putea sa citesc pentru sora mea acatistul Sfintei Parascheva ?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2010, 00:49:02
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit biancaalexa, bineinteles ca ai putea

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
Eu cand am fost mai mica am fost la moastele Sfintei Parascheva ,sora mea e nascuta chiar de Sfanta Parascheva .

As avea o intrebare ,eu as putea sa citesc pentru sora mea acatistul Sfintei Parascheva ?
da, bineinteles ca ai putea, atat pt. ea, cat si pt. tine; poti citi acatistul si te poti ruga Sf. Parascheva sa va trimita ajutor amandurora.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2010, 01:38:08
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit alte bis. bucurestene care adapostesc moaste de Sfinti si icoane facatoare de minuni

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Daca vreti sa faceti o plimbare prin Bucuresti si sa salutati niste Sfinti, nu uitati de:
- SF. Dimitrie Basarabov (moaste intregi la Patriarhie),
- pe racla sunt si particele de la Sfintii Imparati Constantin si Elena.
- Apoi la Sf. Gheorghe Nou, aveti mana Sf. Nicolae si mormantul Sf. Constantin Brancoveanu.
- Langa CEC, pe Calea Victoriei, Mana Sf. Ciprian.
- De la Unirea mai sus, moastele Sf. Mina.
- Tot pe acolo, particele de la Sf. Spiridon.

Mini-pelerinajul se face in cateva ore, deci incercati. Eu stiu sa ajung, n-am dat detalii chiar clare legate de Biserici, dar va interesati si va vor purta Sfintii pasii. In Drumul Taberei, la biserica de langa parc, e un vesmant al Sf. Cuvioase Parascheva, sunt particele de la Sf. Ioan Hozevitul si de la Sf. Tiron.
In Pantelimon, mana Sf. Pantelimon.
La Radu-Voda, o particica din moastele Sf. Nectarie.

Toate numai in Bucuresti. Ati avut probleme si nu v-ati dus sa vorbiti cu Sfintii? Nu ezitati data viitoare. (N)-ati avut probleme, mergeti sa multumiti!
Elena
Ca o completare... (mai adaug si eu cateva) tot in Bucuresti, mai sunt particele de moaste de Sfinti si la:
- Schitul Darvari (zona parc Gradina Icoanei, pe niste stradutze undeva intre zonele Piata Romana si Universitate, pe aceeasi parte cu hotel Intercontinental) - racla cu particele din moastele mai multor Sfinti;
- man. Antim (zona Piata Unirii, pe niste stradutze, in directia de mers din jos de Dealul Patriarhiei inspre Casa Poporului, pe partea stanga) - racla cu particele din moastele mai multor Sfinti;
- bis. rusa Sf. Nicolae (sau 'a studentilor' - zona Universitate, langa facultatea Spiru Haret si BCR) - racla cu particele din moastele mai multor Sfinti;
- bis. Sf. Gheorghe - Coltzea (tot la Universitate, iesirea de metrou Coltzea), particele din moastele Sf. Ecaterina (aduse relativ recent de la man. din M-tele Sinai);
Si la toate aceste 4 bis. mentionate de mine aici mai sus, este adapostita si cate o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului. Iar o alta se mai afla si la bis. Icoanei, tot in Bucuresti, localizata pe stradutza 'coltz' cu Schitul Darvari. Si inca o alta, f. veche, la bis. Olari (salvata de la fosta bis. Sf. Vineri, demolata de Ceausescu; dar din cate stiam, fusese dusa la restaurare, nu stiu daca e posibil ca intre timp sa fi fost mutata la o alta bis.)... Si inca o alta icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, Indoliata, care a scapat nevatamata/intreaga dintr-un incendiu, se afla in Bis. Doamnei (situata tot in zona Universitate, in spatele Pizza Hut de pe Calea Victoriei, in directia care duce spre zona Unirii - centrul istoric etc)... Si icoana facatoare de minuni a Sf. Antonie cel Mare, la bis. Sf. Antonie - Curtea Veche, vis-a-vis de Hanul lui Manuc, in centrul istoric, tot zona Piata Unirii (unde se afla un cerc de bis. care adapostesc particele din moastele unor mari Sfinti).
- la bis. Sf. Ecaterina (situata pe o strada vecina cu cea pe care se afla catedrala-paraclis patriarhal Sf. Spiridon Nou, cu moastele Sfantului, adica mai precis, pe undeva prin spatele micului Hotel Horoscop, la iesirea de metrou de la P-ta Unirii1 aflata f. aproape de fatza acestui hotel, si totodata in vecinatatea Patriarhiei), particele din moastele Sf. Ioan-Gura-de-Aur (Hrisostomul, si autorul Sf. Liturghii care se savarseste in fiecare duminica si sarbatoare etc);
- la bis. Domnitza Balasa (situata tot in zona Piata Unirii, dar in zona care duce spre Izvor, pe una din strazi) se afla capul Sf. Grigorie de Nisa;
- la bis. Podeanu, tot din Buc., se afla particele din moastele Sf. Apostol Simon Zilotul, mirele de la nunta din Cana Galileii, care se spune ca este ajutator mai ales pt. casatorie etc.
http://www.crestinortodox.ro/stiri/c...sti-74815.html

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamurire in privinta unei icoane a Sfintei Parascheva Erethorn Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 03.06.2011 21:00:07
Sarbatorea Sfintei Parascheva-2010 la Catedrala Mitropolitana din Iasi cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.10.2010 12:22:38
Moastele Sf. Nectarie Taumaturgul, vindecatorul de boli, vor fi aduse la Iasi teostancu Intrebari utilizatori 1 12.03.2010 15:21:11
Cazare Iasi-Sf Parascheva oanamiki26 Generalitati 5 11.03.2010 20:38:48
Sarbatoarea Sfintei Parascheva - Iasi 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 30 15.10.2009 13:45:32