Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.09.2011, 13:33:31
audsoarele audsoarele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Unuia care e contestastarul Creatorului lui Einstein ,i se pare hilar ca Einstein e contestat.Ateii si logica.
Mi se pare in regula ca oamenii (in special cei de stiinta) sa puna la indoiala descoperirile altor oameni de stiinta (lucru cu atat mai adevarat in cazul fizicii teoretice). Nu este necesar ca ceva acceptat de majoritatea oamenilor sa fie neaparat corect (tot Einstein a mai gresit si cand spunea ca universul este constant asa ca exista posibilitatea sa fi gresit si cu teoria relativitatii). Din aceleasi motive pot si eu sa il contest pe Einstein, dar si pe "Creatorul" lui Einstein (care cel mai probabil au fost chiar parintii lui, dar o sa presupun ca te referi la Dumnezeu)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.09.2011, 14:32:17
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
"Creatorul" lui Einstein (care cel mai probabil au fost chiar parintii lui, dar o sa presupun ca te referi la Dumnezeu)
Parintii nu sunt creatorii copiilor,caci a crea inseamna a-ti folosi inteligenta la crearea proiectului ,iar parintii nu-si folosesc deloc inteligenta cand fac un copil ,apoi in al doilea rand habar-n-au ce se intampla in pantecele mamei timp de 9 luni . Ce mai creatori sunt parintii astia....
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.09.2011, 15:13:12
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Parintii nu sunt creatorii copiilor,caci a crea inseamna a-ti folosi inteligenta la crearea proiectului ,iar parintii nu-si folosesc deloc inteligenta cand fac un copil ,apoi in al doilea rand habar-n-au ce se intampla in pantecele mamei timp de 9 luni . Ce mai creatori sunt parintii astia....
Poate unii au fost conceputi in eprubeta.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.09.2011, 15:14:04
audsoarele audsoarele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 19
Arrow Imi cer scuze ca suntem off topic

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Parintii nu sunt creatorii copiilor,caci a crea inseamna a-ti folosi inteligenta la crearea proiectului ,iar parintii nu-si folosesc deloc inteligenta cand fac un copil
Pentru inceput, copii nu sunt niste proiecte.
Cum sa nu iti folosesti deloc inteligenta? E relativ similar cu a incerca sa bagi piesa patrata in gaura destinata cercului.
Citat:
apoi in al doilea rand habar-n-au ce se intampla in pantecele mamei timp de 9 luni . Ce mai creatori sunt parintii astia....
Cum sa nu aiba habar ce se intampla?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.09.2011, 15:38:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Mi se pare hilar ca au aparut pe forum contestatari ai lui Einstein.
asa si? Care e problema?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.09.2011, 18:13:33
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,bin000

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Parintii nu sunt creatorii copiilor,caci a crea inseamna a-ti folosi inteligenta la crearea proiectului ,iar parintii nu-si folosesc deloc inteligenta cand fac un copil ,apoi in al doilea rand habar-n-au ce se intampla in pantecele mamei timp de 9 luni . Ce mai creatori sunt parintii astia....
da,parintii procreeaza(sex)si independent de vointa lor apar copiii.
curiozitate:ca sa apara copii facuti in eprubeta,parte din materia prima este tot spermatozoidul uman?daca da,este un alt tip de procreere,parerea me.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.09.2011, 18:29:47
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Mie mi se pare de plans ca sunt unii care spun ca ateii nu au ucis oameni, cand se stie ca regimul ateu comunist a exterminat pe tot pamantul nu mai putin de 200 de milioane de oameni.
Mie mi se pare de plans ca in 2011 mai exista oameni care fac asocierea ateu = comunist.

Citat:
asa si? Care e problema?
Problema e ca respectivii experti de pe forum nu au nici cele mai vagi cunostinte de fizica. Au citit si ei vreun titlu senzational de pe realitatea.net si acum isi dau cu parerea.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.09.2011, 18:44:53
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Poate unii au fost conceputi in eprubeta.
Nu prea stii ce vorbesti asa?Cum a zis si Codana: conceptia in eprubeta sau sexul ,tehnic sunt acelasi lucru si nu au treaba cu planurile dezvotarii noii fiinte care sunt codate in ADN de Creator . Mama habar n-are ce se intampla in pantece ,in sensul ca nu se gandeste :acum sa dezvolt sistemul nervos , hopa gata l-am terminat, acum sa cobor inima in torace si sa inchid sistemul circulator port...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.09.2011, 20:24:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

asa cum am mai scris intr-un mesaj anterior, teoria relativitatii lui Einstein a fost contestata de insusi Nikola Tesla. Si Tesla a fost un ignorant? Ce, fizica cuantica a inceput si s-a sfarsit cu Einstein? S-a dovedit ca Einstein in teoria sa nu a avut dreptate.Doamne ajuta!
Mesajul este pt prietenul richard_d
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.09.2011, 20:28:55
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Allegro non tropo,
N-am zis ca ateu=comunist.
Am zis ca regimul comunist era ateu. Nu e adevarat?
Am zis ca a persecutat biserica. Nu e adevarat?
Atunci care e problema?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zombie Experiment NYC CostinC Generalitati 0 05.08.2012 09:20:06
Doua predictii are relativitatii - confirmate (prin experimente de NASA) Eugen7 Teologie si Stiinta 2 18.07.2011 23:26:35
Teoria relativitatii: cu cat locuiesti mai sus cu atat mai repede imbatranesti Eugen7 Teologie si Stiinta 10 26.09.2010 22:56:20
experiment... Cristi007 Pocainta 9 04.01.2009 13:59:35
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01