Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2011, 20:35:59
elcipo elcipo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 8
Post Teoria evolutiei - un basm! spun oamenii de stiinta

Salut!Am gasit aceasta serie de videouri pe youtube, subtitrate in romana, care aduc argumente puternice care sa suporte creationismul!Este impartit in 7 parti:
Oameni de Stiinta spun: Pamantul a fost creat ! Teoria evolutiei - Un basm !

Partea 1
http://www.youtube.com/watch?v=ZOr4JPhXOPc

Partea 2
http://www.youtube.com/watch?v=QvHNSgbcLgs

Partea 3
http://www.youtube.com/watch?v=m3ITWH8r2KM

Partea 4
http://www.youtube.com/watch?v=1oap8mwuOwI

Partea 5
http://www.youtube.com/watch?v=p-IWNKYHzzo

Partea 6
http://www.youtube.com/watch?v=GIaNUIdsjjY

Partea 7
http://www.youtube.com/watch?v=0xhVf4tK1GI


Vizionare placuta !Si spuneti-mi ce credeti.
  #2  
Vechi 13.06.2011, 21:38:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Am sa fac un lucru nu foarte inteligent dar pana la urma de dragul discutiei, am sa imi exprim parerea inainte sa ma uit la filme. In primul rand, nu cred ca respectivii sunt oameni de stiinta. In eventualitatea extrem de improbabila ca acestia chiar sunt oameni de stiinta, probabil nu sunt intr-un domeniu strans legat de biologie. Dupa care, argumentele prezentate fac pariu ca nu au legatura cu stiinta, ci sunt rastalmaciri care ar trebui sa fie respingatoare pentru orice zeu atotstiitor si presupus extrem de inteligent. Afirmatiile de mai sus se vor dovedi false sau adevarate in cel mult 5 minute de film, fara sa fie nevoie de mai mult. Aceste afirmatii le-am facut pe baza experientelor anterioare cu filme cu oameni de stiinta care spun ca evolutia e falsa, iar in cazul in care cineva nu crede ca nu m-am uitat la filme, imi mentin afirmatiile si pentru postarile ulterioare care vor contine filme de acest gen. Acum nu o sa discut primele 5 minute din film, dar promit sa revin cu detalii.
  #3  
Vechi 16.06.2011, 21:41:05
elcipo elcipo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Am sa fac un lucru nu foarte inteligent dar pana la urma de dragul discutiei, am sa imi exprim parerea inainte sa ma uit la filme. In primul rand, nu cred ca respectivii sunt oameni de stiinta. In eventualitatea extrem de improbabila ca acestia chiar sunt oameni de stiinta, probabil nu sunt intr-un domeniu strans legat de biologie. Dupa care, argumentele prezentate fac pariu ca nu au legatura cu stiinta, ci sunt rastalmaciri care ar trebui sa fie respingatoare pentru orice zeu atotstiitor si presupus extrem de inteligent. Afirmatiile de mai sus se vor dovedi false sau adevarate in cel mult 5 minute de film, fara sa fie nevoie de mai mult. Aceste afirmatii le-am facut pe baza experientelor anterioare cu filme cu oameni de stiinta care spun ca evolutia e falsa, iar in cazul in care cineva nu crede ca nu m-am uitat la filme, imi mentin afirmatiile si pentru postarile ulterioare care vor contine filme de acest gen. Acum nu o sa discut primele 5 minute din film, dar promit sa revin cu detalii.
Am fost si eu la fe de sceptic cand am vazut titlurile.Dar chiar am cautat umpic despre acesti oameni de stiinta si chiar sunt personalitati cunoscute, cativa chiar au carti publicate(se vorbeste despre Rare Earth, care am citit-o).Mi s-a parut clar ca astea nu sunt: '' rastalmaciri care ar trebui sa fie respingatoare pentru orice zeu atotstiitor'' doarece nu este stresata ideea de Dumnezeu, ddaca nu gresesc cuvantul Dumnezeu nici nu e este mentionat, doar vag in ultima parte, si dupa parerea mea argumentele prezentate sunt destul de suportate stiintific.
  #4  
Vechi 16.06.2011, 23:36:35
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Aceste filmulete m-au convins. De azi sunt creationist.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #5  
Vechi 16.06.2011, 23:57:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Aceste filmulete m-au convins. De azi sunt creationist.
e o gluma?
  #6  
Vechi 17.06.2011, 09:25:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pentru mine e de ajuns sa vad sintagma "oameni de stiinta" ca sa inteleg ca mesajul, oricare ar fi el, e adevarat.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #7  
Vechi 17.06.2011, 10:20:05
rezadiniran rezadiniran is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2011
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
...
Sunteti foarte credincios. Mai credincios decat majoritatea crestinilor. Va invidiez si va apreciez.
Chiar inainte de a vedea o prima secventa din film, ati si crezut ca:
- Respectivii NU sunt oameni de stiinta
- In eventualitatea extrem de improbabila ca acestia chiar sunt oameni de stiinta, probabil NU sunt intr-un domeniu strans legat de biologie.
- In eventualitatea extrem de improbabila ca acestia chiar sunt biologi, argumentele prezentate NU au legatura cu stiinta, ci sunt rastalmaciri
- Argumentele - rastalmaciri sunt fara indoiala respingatoare
  #8  
Vechi 17.06.2011, 11:27:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Sunteti foarte credincios. Mai credincios decat majoritatea crestinilor. Va invidiez si va apreciez.
Chiar inainte de a vedea o prima secventa din film, ati si crezut ca:
- Respectivii NU sunt oameni de stiinta
- In eventualitatea extrem de improbabila ca acestia chiar sunt oameni de stiinta, probabil NU sunt intr-un domeniu strans legat de biologie.
- In eventualitatea extrem de improbabila ca acestia chiar sunt biologi, argumentele prezentate NU au legatura cu stiinta, ci sunt rastalmaciri
- Argumentele - rastalmaciri sunt fara indoiala respingatoare
Da, toti credinciosii se mira cat de credinciosi sunt cei care cred in evolutinism. Probabil e un bun exemplu si pentru crestini de credinta in ceva, macar noi avem niste dovezi ca exista Dumnezeu.
  #9  
Vechi 17.06.2011, 20:32:47
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Sunteti foarte credincios. Mai credincios decat majoritatea crestinilor. Va invidiez si va apreciez.
Si nu e asa? Nu m-am uitat la filmele respective, dar sunt familiarizat cu retorica de tip creationist. Deci, e asa sau nu?

Citat:
macar noi avem niste dovezi ca exista Dumnezeu.
Norocul nostru, al tuturor, ca sunt si oameni care considera cuvantul "dovada" in mod mult mai riguros, din punct de vedere semantic, decat tine.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #10  
Vechi 21.06.2011, 14:10:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Sunteti foarte credincios. Mai credincios decat majoritatea crestinilor. Va invidiez si va apreciez.
In acest caz ar fi bine sa discutam ce inseamna credinta pentru ca mie imi lipseste cu desavarsire in sensul practicat de crestini.
Citat:
Chiar inainte de a vedea o prima secventa din film, ati si crezut ca:
Chiar inainte de a vedea secvente din film, am vazut alte filme cu aceleasi pretentii si toate s-au incadrat perfect in cele spuse de mine. De aceea, ceea ce pentru unii pare credinta, a fost o simpla extrapolare. Daca ar fi existat dovezi stiintifice, asa cum pretinde titlul topicului, as fi aflat. Am aflat insa ca exista o predispozitie in special a oamenilor credinciosi de a nu privi cu un ochi prea critic afirmatiile care ii gadila-n orgoliul personal.
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 16:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 09:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 14:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 21:42:45