Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.08.2016, 17:43:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
O sa incep cu faptul ca la noi in tara, sa zicem in orasul Bucuresti ca si exemplu, in biserica ortodoxa nimeni nu cunoaste pe nimeni si toti suntem ca niste straini cand stam la sfanta liturghie, pentru ca nimeni nu vorbeste cu nimeni. Exceptie fiind cei care se cunosc si merg impreuna la biserica, ori sunt vecini intr-un bloc care apartin de o parohie, care oricum discuta pentru ca pur si simplu se intimpla sa fie vecini, rude ori cunoscuti. Asadar, din punct de vedere crestinesc, este oarecum sub semnul intrebarii aceasta stare latenta de indiferenta in care ne aflam cu totii.
Dar in acelasi timp este si ca un fel de protectie impotriva persoanelor dubioase cu care nu ai vrea sa ai de a face, ceea ce e de inteles din acest punct de vedere.
(Re)cititi Matei 8:14. Sau/si Luca 4:38 ; Marcu 1:29

Sa retinem, din aceasta intamplare prezentata de toti sinopticii, ca ucenicii lui Isus se intrunesc dupa ceea ce era, pe atunci, slujba. Nu o zbughesc fiecare la casa lui, ci merg la casa unuia dintre ei. Foarte probabil ei luau pranzul impreuna (Marcu 1 cu 31: "ea le slujea"). V-ati gandit, oare, sa formati un mic grup cu care sa va intalniti dupa slujba ? Daca nu chiar pentru un pranz, cel putin in jurul unei cafetiere si a unor fursecuri. Desigur, apostolii se cunosteau mai dinainte, nu se invitau netam-nesam. La fel de bine se poate obiecta ca Biblia nu mentioneaza la intrunirea din casa lui Petru pe toti apostolii, ci pe 4 dintre ei (doua "perechi de frati") care erau pescari. Inspirandu-va din acest lucru, puteti selecta pe cei care au preocupari comune.

Citat:
Acum, sunt si biserici, exceptii, unde se infiripa cercuri de tineri din incurajarea preotilor, pentru socializare si activitati de cluburi.
Nu asteptati ca astfel de cluburi sa apara la initiativa preotilor. Pe de alta parte, nimic important nu trebuie sa se faca in parohie fara incuviintarea preotului. Adunati-va "doi sau trei in numele Lui", cateva Duminici, iar apoi preotul, afara de cazul ca e incuiat, va fi foarte multumit sa va ajute. Va va da binecuvantarea la inceput, apoi, vazand ca grupul se mareste si se stabilizeaza, va face mentiune despre el in adunare si vi se vor alatura si altii. Dar primum movens-ul, incepatura, trebuie sa o faceti dv impreuna cu cei asemenea dv.


Citat:
Insa am fi surprinsi ca chiar si in acest caz, cu greu poti sa te bagi in seama cu o fata, fara riscul de a cadea in penibil, din varii motive: ori ca ea e deja intr-o relatie, ori ca se afla intr-o deceptie, ori ca asteapta dupa vre-un tanar preot sau diacon sau situatia speciala si preferata mea: cand vine de mana cu unul din parinti, sau cu ambii, la o varsta de peste 20 de ani, ca nu cumva sa se intimple ceva fetei (nu ar trebui sa se intimple acest lucru dupa ce fata implineste 18 ani, dar asta nu e treaba mea). Sau pur si simplu sa te refuze subit din motive numai de ea stiute.
Mai este un caz: cazul fetelor care se cred cuvioase. Daca doar le arunci o privire, fug ca de foc sau se ascund ori isi schimba pozitia si se feresc ca nu cumva sa intri in vorba cu ele. E funny, dar ele chiar exista. Iar acest lucru este amuzant si in acelasi timp unul trist. Pentru ca ori sunt prea timide, ori se considera ca fiind la un alt nivel de gandire si existenta, ca sa fie bagate in seama de vreun baiat casual, sau mai grav: poate un pacatos.
Sau poate pur si simplu se comporta asa ca nu-i place de el.
Acuma, sper ca nu va inchipuiti ca vreo fata va va invita sa mergeti in doi la mare imediat ce faceti cunostinta cu ea. Fetele, cel putin acelea bine crescute, adica acelea care va intereseaza, au o anumita prudenta. Pe urma, daca inca nu ati facut-o, invatati-va sa fiti refuzat. Din zece incercari de agatat, noua se soldeaza cu un refuz. In sfarsit, trebuie observat ca, in cadrul complicatei psihologii feminine, intre un "nu" si un "da", uneori nu incape nici varful unui ac. Imi amintesc cu placere de anii cautarilor si imi amintesc si ca de cateva ori am gresit crezand ca un "nu" este un "nu pentru totdeauna". Fetelor le place sa fie curtate. Acest lucru se poate face foarte bine si daca fata este insotita de parinti. Laudati un aspect sau altul, cu precadere unul care tine de educatia aleasa, in fata lor. Mai ales a mamei. Cand fata e insotita, trebuie cucerita impreuna cu mama ei. Puteti merge pana acolo incat, cand prindeti un moment in care mama e singura, sa va plangeti ca tare ati vrea sa-i cuceriti fata, dar nu stiti cum sa faceti, fiind din cale-afara de timid. Legat de asta: daca sunteti doi timizi, folositi ambasadori. Gasiti o prietena, o sora, o colega a fetei pe care ati pus ochii si transmiteti un mesaj concret. De exemplu, o invitatie la un spectacol. Marea majoritate a fetelor gusta teribil asemenea misiuni de bune oficii. Ambasadoarea nu doar transmite mesaje, ci va poate da informatii si face sugestii utile. De exemplu, ca ii plac pisicile, caz in care o mica investitie intr-un album cu pisici se poate dovedi mai fructuoasa decat aceeasi investitie intr-un buchet de flori.

Succes! Si nu uitati: rabdare si prudenta!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.08.2016, 19:14:10
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
L-am intrebat si eu, nu vrea sa zica.

Una cu zodiacul, oricum.
Neh, neognostic, clar.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.08.2016, 01:15:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.................................................. ......................................

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:06:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.08.2016, 14:23:06
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
[...]
Acuma, sper ca nu va inchipuiti ca vreo fata va va invita sa mergeti in doi la mare imediat ce faceti cunostinta cu ea. Fetele, cel putin acelea bine crescute, adica acelea care va intereseaza, au o anumita prudenta. Pe urma, daca inca nu ati facut-o, invatati-va sa fiti refuzat. Din zece incercari de agatat, noua se soldeaza cu un refuz. In sfarsit, trebuie observat ca, in cadrul complicatei psihologii feminine, intre un "nu" si un "da", uneori nu incape nici varful unui ac. Imi amintesc cu placere de anii cautarilor si imi amintesc si ca de cateva ori am gresit crezand ca un "nu" este un "nu pentru totdeauna". Fetelor le place sa fie curtate. Acest lucru se poate face foarte bine si daca fata este insotita de parinti. Laudati un aspect sau altul, cu precadere unul care tine de educatia aleasa, in fata lor. Mai ales a mamei. Cand fata e insotita, trebuie cucerita impreuna cu mama ei. Puteti merge pana acolo incat, cand prindeti un moment in care mama e singura, sa va plangeti ca tare ati vrea sa-i cuceriti fata, dar nu stiti cum sa faceti, fiind din cale-afara de timid. Legat de asta: daca sunteti doi timizi, folositi ambasadori. Gasiti o prietena, o sora, o colega a fetei pe care ati pus ochii si transmiteti un mesaj concret. De exemplu, o invitatie la un spectacol. Marea majoritate a fetelor gusta teribil asemenea misiuni de bune oficii. Ambasadoarea nu doar transmite mesaje, ci va poate da informatii si face sugestii utile. De exemplu, ca ii plac pisicile, caz in care o mica investitie intr-un album cu pisici se poate dovedi mai fructuoasa decat aceeasi investitie intr-un buchet de flori.

Succes! Si nu uitati: rabdare si prudenta!
Nu m-am referit la mine cand am scris, ci am vorbit despre fenomen in general, explicand anumite particularitati observate pe parcurusl timpului.
De asemenea nu-mi inchipui nimic cum ca ele ar veni la mine sau la X sa ne invite la mare, asa ceva nu se intimpla decat in fanteziile de moment pe care le genereaza entuziasmul la unele persoane.
Partea cu refuzul o stiu si pot sa zic ca am experimentat-o de cateva ori. Am vazut ca ati prezentat un scenariu despre cum ar putea un baiat timid sa abordeze o fata care e cu mama ei la biserica. Apropo: eu nu as aborda o astfel de fata, care este urmarita de mama ei la biserica, sa vada ce si cum se intimpla in viata ei, oriunde se duce, cu ea de mana. Asta este parerea mea personala, asadar nu o luati ca o regula.
In primul rand, din punctul meu de vedere, cred ca este cea mai proasta alegere ca un baiat sa aleaga aceasta varianta, adica sa-i zica mamei cand fata nu e prin preajma ca el e foarte timid, dar ce-ar vrea s-o mai cunoasca pe fata ei. Aceasta abordare nu face decat sa agraveze si mai rau situatia, pentru ca mama ei nu va vrea in veci sa aiba asa un sot pentru fata ei. Asadar este un scenariu care e sortit unui esec lamentabil si penibil.
Baiatul trebuie sa impresioneze soacra, nu sa para un pui parlit care nu e in stare sa deschida gura in fata unei fete. La fel trebuie sa impresioneze si sa castige atentia fetei, nu sa apara intr-o lumina de incompentent. Chestiile astea le-a precizat si Iorest, asadar le-am mai precizat si eu odata, ca sa fie doua opinii de acelasi fel, sa se valideze treaba.
Gandeste-te ca chiar si cand incearca sa para interesant si sa dea bine, tot e riscul sa fie refuzat, daca fata nu-i place ceva la el sau pur si simplu nu e atrasa de el in nici un fel.
Altfel e atat de usor atunci cand ea il place, ca parca nici nu trebuie sa se intimple nimic special, ca ea trage mai mult de el sa se cunoasca, etc.
Aparent, afacerea e simpla: daca fata il place, el nu trebuie decat sa intre in vorba cu ea. Dar ce face el, ca nu are nimeni cititor de ganduri. Sau poate ca sunt multi care nu stiu sa interpreteze semnele date de ea, ca nu toti sunt experti in observarea unor semnale obscure, care de multe ori sunt generate cu multa retinere, precautie sau timiditate, fiind aproape insesizabile sau inexistente vederii si simturilor.
Asa ca de fapt, treaba nu mai e simpla, si putem sa trecem de multe ori pe langa multe persoane care ne plac, dar noi sa nu realizam acest lucru, din neatentie, interpretare eronata sau pur si simplu criterii de atractie.
Si inca ceva, referitor la varianta cu ambasadorii: nici o fata nu va ajuta un baiat sa agate alta fata. Exceptie daca este sora sau verisoara lui, nefiind interes emotivo-sentimental la mijloc.

Last edited by veilur; 11.08.2016 at 14:39:09.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.08.2016, 21:21:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.................................................. ......................................

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:05:40.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.08.2016, 12:59:13
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Daca se considera ca este posibil prin varianta propusa de userul Mihnea Dragomir, atunci eu imi limitez opinia.
Dar totusi, simtul barbatesc din mine imi spune si imi dicteaza ca aceasta varianta a timiditatii si comunicarii cu fata prin parinti nu este castigatoare, ci duce la o situatie in care baiatul are sanse mari sa cada in penibil sau sa se faca de ras.
Dar asa e, bine este sa incerci, poate in cazul tau va fi o reusita, mai stii? Poate in anumite circumstante functioneaza.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.08.2016, 16:40:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

.................................................. .................................................. .......

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:05:02.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2016, 18:42:24
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

E o idee buna asta cu socializatul in parohie. Ideal e sa fie si reuniuni dupa slujba unde poti ramane la o poveste. La bisericuta unde merg se fac agape ,dar mai rar, doar inaitne de posturile mari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare