Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.10.2016, 14:29:29
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Borcanele "moderne" au capace cu filet, nu se mai capsează.
Dar eu stric filetul cu cutitul, cand le desfac... Doar n-or fi elastice!?....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.10.2016, 14:55:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Ba au o oarecare elasticitate. Când bagi vîrful cuțitului o faci doar cât să intre puțin aer, iar apoi îl desfaci ușor cu mâna. Nu trebe să trici capacul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.10.2016, 14:59:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă frate, dozează-ți bre efortul.
Sau, de le strici, se găsesc de cumpărat separat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.10.2016, 16:42:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
... cât să intre puțin aer...
Pai vezi?...:) Odata ce a invatat drumul, facindu-si o ferestruica, hotomanul asta de aer intra si dupa aceea cand zic io ca am facut grozavia de conserva...
Da' uite ca-mi veni o idee: insemnez cu markeru' locul unde umblu cu cutitu', apoi, dupa ce pun capacu' ii ard cateva cu ciocanu' pana il indrept. Bingo!
Zic bine?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.10.2016, 16:48:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu mai intră dacă-l închizi fierbinte. După ce se răcește se face vid sub capac (scade presiunea, în orice caz) și-l fixează bine.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.10.2016, 16:55:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Ioan, sfat desinteresat: stai în bucătărie doar ca mesean, nu ca meseriaș.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.10.2016, 17:35:33
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Tocmai acum zici, dupa ce toata obstea a acceptat ca dulceata mea de struguri pe care am faurit-o azi-noapte, e de vis?....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.10.2016, 10:43:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
.... Fratilor, sunt cel mai prost bucatar din lume!
In afara de omleta, ceai si cafea - nu ma pricep sa fac nimic comestibil la aragaz sau in jurul lui...! Nici macar laptele fiert nu-mi iese; mereu ard oala iar cand n-o fac, totusi (urmare a unei vigilente extreme), sunt lac de sudoare si indispus pentru toata ziua...
Ce-i de facut?
M-am gandit ca, poate, or mai fi alti nefericiti ca mine sau, poate, ca unora dintre baietii de pe forum le-o placea sa gateasca; ori poate au experienta in mestesugul culinar si ar dori sa ajute un semen aflat la necaz...
Ati dori sa lasam deoparte, cand si cand, diferentele de opinie in cestiuni doctrinare sau de alta orientare filosofica si sa impartasim din ale gatitului?
Pe vremuri mai schimbam impresii pe tema asta (si chiar in privinta gradinaritului) cu Ovidiu si cu CristianR.
Astazi poate ca sunt si alti doritori!

P.S. As vrea sa termin, deocamdata, mancarea de gutui pe care am inceput-o acum o ora. Singurul rezultat pana acum e ca am rupt un cutit, am umplut de ulei aragazul (nu stiam ca gutuile proaspat spalate nu se pun direct pe uleiul incins...), am ars gutuile (in carte zicea sa fie "rumenite") si am murdarit juma de bucatarie... Mai mult, am spalat cana in care pusesem ulei peste gutuile din chiuveta si asta mi-a complicat serios munca: a trebuit sa separ clabucii de la samponul de vase de mireasma gutuilor...
Urmeaza partea cea mai grea: cum sa transform zaharul alb ca neaua, in caramel?...

P.P.S. E necesar sa cumpar prosoape noi? carpele de pe calorifer sunt deja inutilizabile...

P.P.P.S. Fetelor, nu ne lasati va rog! Iertati badaraniile noastre trecute (si viitoare) si dati-ne o manuta (delicata dar priceputa) de ajutor!

Cu multumiri,
un bucatar netalentat dar care nadajduieste inca.

Cu faina este chestie de...chimie :)
De fapt,cam toata bucatariseala este fizica si chimie organica, ce sa mai :)

Ca sa nu faca cocoloase,faina se amesteca NUMAI cu apa rece iar apa se pune treptat cu picatura.

-Caramelul este de dorit sa se faca cu unt ,altfel doar cu apa si zahar este casant,greu de manuit si sparge si dintii-atentie!

Despre mancarea de gogonele...chiar ???
Eu as gasi-o de-a dreptul otravitoare! Plantele astea din fam.solanacee sunt mai controversate ,unii nutritionisti nu le recomanda deloc,altii doar in masuri foarte moderate si in tot cazul foarte coapte,pt ca atunci cand sunt verzi,in crestere, contin solanina in cantitati periculoase.

http://sanatate.bzi.ro/cartofii-si-r...-pericol-10913

Da,veti spune dar toata lumea consuma gogonele murate...ei,asta-i alta treaba! Prin procesul natural de fermentare ,solanina este neutralizata.

Mancare de gutui? De ce? Cui ii place ? :))))
Mie nu mi-a placut nicioadata,mai ales cu carne cum faceau ai mei.Mai bine faceai gem pt iarna,este mult mai aromat si placut.

Tare mi-as fi dorit sa fim vecini ,sa te pot ajuta,am atata timp la indemana :)

Vecinii de aici,ma tin la mare respect pt ca sun la usa lor cu tot felul :)
Vecina din stanga chiar mi-a propus cu mare solemnitate ca ma angajeaza pt masa de sarbatori (trebuie sa gatesc pt o familie simandicoasa de 6+).
Mare scofala!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.10.2016 at 11:11:14.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.10.2016, 11:01:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
L-am fiert mult... Totusi nu a mers, iar acum ma tem ca a fost vorba si de calitatea prunelor. Daca au fost deja "ciupite", e posibil ca de aici sa fi venit pocinogul. Ce crezi?
P.S. Cata aspirina sa pun per borcan?
P.P.S. Pentru dr. Dragomir: Maestre, in loc de aspirina merge ... paracetamol?...:)
Zaharul este un bun conservant pe langa sare,otet,etc
De obicei se adauga zahar daca prunele nu sunt coapte indeajuns ,se fierbe mult la cuptor intre 6-8 ore dar si atentie: se spala foarte bine borcanele si capacele apoi se usuca in cuptor astfel incat sa nu existe picatura de apa sau murdarie="sterilizarea borcanelor".

Fructele si legumele alese pt conservare pe timp lung trebuie sa fie dinte cele mai bune calitatativ, fara semne de boala, putrefactie,mucegaiuri.

Chiar avand toate conditiile astea indeplinite, conservele daca nu sunt depozitate la loc intunecos si racoare nu vor rezista mai mult de 1-2 luni.
Aveti un beci?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.10.2016 at 11:12:59.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.11.2016, 01:40:42
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Bun. Mulțumesc frumos pentru risipa incântătoare de bune sfaturi.
Dar cu ...scovergile cum rămâne?
Uitați, am avut făină bună, drojdie proaspătă, ulei în regulă etc. Focul potrivit.
Aluatul a crescut așa bine că s-a revărsat peste marginile vasului...
Cu toate acestea, scovergile au ieșit... tari, ca o scoarță de copac. Crocante, înțeleg, dar nici așa să le tai cu ... laserul!...
Soția crede că e ceva în neregulă cu aluatul, totuși... (tipic pentru femeie, mereu vede ceva genetic în lucruri!...:))
Aveți idee despre ce o fi vorba?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare