Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.05.2011, 22:57:41
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radianta Vezi mesajul
lumea ar fi mult mai perceptiva la comentariile dumneavoastra daca nu ati folosi amenintari
dragalase te rog sa ma ierti daca atentionarea, comentariilor mele te face sa crezi ca esti amenintata si nu iubita.eu doar ti-am spus ce zice scriptura nu am amenintat pe nimeni.sa fi iubita micuta, frumoasa,si dragalase ce esti ca nu amenint si nu urasc pe nimeni doar pe ala urit ce isi baga coada pe aici si incurca treburile.hai noapte buna.

Domnul sa te Binecuvinteze.Amin.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.05.2011, 23:11:30
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Live and let live

but...

nebunii trăiesc liniștiți, asistați și tolerați, dar dacă ar fi să-și aleagă ei înșiși leaderii din Consiliul de Administrație al vreunui spital de psihiatrie ar fi OK?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 23.05.2011, 06:09:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Da, poate sunteți datori să urâți păcatul! Dar nu și păcătoșii. E o mare diferență. Pentru că absolut niciunul din voi, nu e lipsit de păcat și dacă e să luăm lucrurile așa, atunci toți ar trebui să vă urâți între voi? Uite imperfecțiunea religiei voastre. O religie perfectă nu conține cuvântul "ură", în niciun context. Oare isus al vostru a urât pe cineva? Nu a ajutat el deopotrivă vameșii, femeile ce preacurveau și credincioșii, cei care credeau în el? Nu a propovăduit el iertarea și iubirea față de semeni?
Nu poți să înțelegi homosexualitatea? Nu poți să îi îndrepți? (Deși mă îndoiesc sincer că ai încercat cu adevărat). Atunci lasă-i în pace. Își vor primi pedeapsa cuvenită, la timpul cuvenit. Așa cum îi spuneam și dlui Mihăilă, hai să ne uităm în curtea noastră. Am avea destule păcate pentru care să cerem iertare. Tu, ca păcătos (și repet, TOȚI suntem păcătoși, deci nu o lua ca pe o insultă) nu ai dreptul să judeci și să condamni alți păcătoși. Tu trebuie să te rogi pentru mântuirea ta, să îți "rezervi" ție locul în cer. Când te vei simți fără de păcat, vei putea purcede întru mântuirea celorlalți. Dar asta nu se va întâmpla.
Cred ca ai observat ca eu am vorbit despre acest pacat, nu despre pacatosi... Am vorbit despre un pacat pe care unii vor sa-l considere ,,mai alb'' decat este in realitate si chiar sa-i gaseasca o cale de intrare pana si in biserica, daca se poate. Nu am vorbit in calitate de nepacatoasa, ci in calitate de om care isi da cu parerea pur si simplu. Ma aflu pe un forum ortodox, deci mi-am exprimat un punct de vedere ortodox in legatura cu acest pacat. Am chiar obligatia morala sa o fac, caci ,,a tacea si mortii stiu'', iar tacerea vinovata, adica nemarturisirea adevarului poate sa fie considerata un pacat. Despre pacatele mele discut cu duhovnicul meu.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 23.05.2011, 08:26:28
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
si chiar sa-i gaseasca o cale de intrare pana si in biserica, daca se poate.
Te rog nu o lua ca pe o insultă sau ca pe o ironie, dar poți, te rog să îmi scrii sau să mă trimiți la pasajul din biblie care interzice intrarea în biserică a cuiva, sub anumite condiții? Studiasem Biblia acu' ceva timp, dar nu îmi amintesc un astfel de amănunt. Poate e puțin off-topic, pentru că, sincer, nu mă interesează în mod deosebit soarta homosexualilor în raport cu biserica, ca instituție. E doar așa, pentru curiozitatea mea personală. Dacă nu ți-e cu supărare.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 23.05.2011, 08:53:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

@Lilith

Parerea mea este ca daca vrei cu adevarat sa intelegi si sa te apropii de crestinism,aceasta o vei face intelegand viata,sensul,misiunea si rolul pe care Iisus le-a reprezentat aici pe Pamant.
In rest,trebuie sa intelegi ca oamenii sunt de multe ori guvernati de teama,de orgolii,ca o practica religioasa nu semnifica musai si spiritualitate.
Desigur,uneori avem nevoie de informatii,de ghizi,insa experienta spirituala este unica pentru fiecare dintre noi,personala,este ceva ce se traieste la nivel de spirit,iar spiritul stie sa filtreze autenticul de fals.Da-i voie lui sa fie principalul tau ghid in aceasta calatorie interioara...
Fiecare are drumul sau aici,iar ceea ce doresti sa intelegi nu tine de domeniul rationalului,mintea galagioasa si neastamparata,hatisul gandurilor sunt de cele mai multe ori bariere in a ne lasa sa manifestam si sa percepem lumea si altfel,sa putem capata acea deschidere pe care ne-o dorim,sa ne dam voie sa traim si sa simtim cu adevarat,sa evoluam ca fiinte de lumina ce am fost creati.
Este o vorba care mie imi place mult :"Stop existing and start living!"
As putea adauga si: "Stop thinking (so much) and start feeling!" :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 23.05.2011 at 08:57:11.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 23.05.2011, 10:44:54
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cu toata dragostea pt.lilit.

daca avatarul este chear chipul tau esti o femeie frumoasa caruia nu ii sta bine sa nu aiba si un suflet pe masura, iar faptul ca il ti pe Dumnezeu la usa inimi tale,tot bate si nu ii deschizi, ca-sa cinati impreuna cina tainica datatoare de viata,poate este o chestiune de timp.te rog nu irosii timpul degeaba viata-i scurta si plina de primejdii.deschide usa inimi tale larg si primeste-l pe Hristos Domnul, si viata iti vei traii in deplinatate.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.05.2011, 13:26:41
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca avatarul este chear chipul tau esti o femeie frumoasa caruia nu ii sta bine sa nu aiba si un suflet pe masura, iar faptul ca il ti pe Dumnezeu la usa inimi tale,tot bate si nu ii deschizi, ca-sa cinati impreuna cina tainica datatoare de viata,poate este o chestiune de timp.te rog nu irosii timpul degeaba viata-i scurta si plina de primejdii.deschide usa inimi tale larg si primeste-l pe Hristos Domnul, si viata iti vei traii in deplinatate.
Dle Mihaila, vei fi, poate, surprins de ceea ce am sa spun, insa nu il tin pe dumnezeu la usa, niciodata nu l'am tinut. Si te rog nu imi spune ca sunt frumoasa, nu ma consider asa si nici nu ma vreau sa stiu cum ma vad altii. E mult prea usor sa aluneci spre vanitate daca lumea iti spune ca esti frumos/destept/minunat etc.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.05.2011, 16:16:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Te rog nu o lua ca pe o insultă sau ca pe o ironie, dar poți, te rog să îmi scrii sau să mă trimiți la pasajul din biblie care interzice intrarea în biserică a cuiva, sub anumite condiții? Studiasem Biblia acu' ceva timp, dar nu îmi amintesc un astfel de amănunt. Poate e puțin off-topic, pentru că, sincer, nu mă interesează în mod deosebit soarta homosexualilor în raport cu biserica, ca instituție. E doar așa, pentru curiozitatea mea personală. Dacă nu ți-e cu supărare.
In frantura de fraza urmatoare,
,,si chiar sa-i gaseasca o cale de intrare pana si in biserica, daca se poate.'', cuvantul ,,intrare'' are sens figurat.

Anormalitatea (homosexualitatea) daca ar fi recunoscuta ca normalitate, ar insemna sa beneficieze de servicii religioase corespunzatoare. Dar atunci in ce s-ar transforma Biserica lui Hristos? Nu, fratilor, nu e de joaca. Pai, maine-poimaine ne trezim ca-i obliga pe preotii nostri sa-i mai si cunune religios pe homosexuali!

Uraciunea pustiirii sa stea la locul ei si sa nu vina in bisericile noastre. Iar noi sa avem trezvie, caci vom da raspuns pentru fiecare sminteala pe care o semanam sau o acceptam.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.05.2011, 17:37:02
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In frantura de fraza urmatoare,
,,si chiar sa-i gaseasca o cale de intrare pana si in biserica, daca se poate.'', cuvantul ,,intrare'' are sens figurat.

Anormalitatea (homosexualitatea) daca ar fi recunoscuta ca normalitate, ar insemna sa beneficieze de servicii religioase corespunzatoare. Dar atunci in ce s-ar transforma Biserica lui Hristos? Nu, fratilor, nu e de joaca. Pai, maine-poimaine ne trezim ca-i obliga pe preotii nostri sa-i mai si cunune religios pe homosexuali!

Uraciunea pustiirii sa stea la locul ei si sa nu vina in bisericile noastre. Iar noi sa avem trezvie, caci vom da raspuns pentru fiecare sminteala pe care o semanam sau o acceptam.
Draga mea Antonia, părerea mea e că lupta împotriva "anormalității" e una zadarnică și pierdută, din start. În primul rând, normalitatea e ceva foarte relativ. Câte capete, atâtea păreri. În al doilea rând, o societate perfectă nu va exista niciodată. Pentru că și perfecțiunea e un termen la fel de relativ ca normalitatea.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 23.05.2011, 18:10:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Draga mea Antonia, părerea mea e că lupta împotriva "anormalității" e una zadarnică și pierdută, din start. În primul rând, normalitatea e ceva foarte relativ. Câte capete, atâtea păreri. În al doilea rând, o societate perfectă nu va exista niciodată. Pentru că și perfecțiunea e un termen la fel de relativ ca normalitatea.
Pentru un crestin normalitatea nu este relativa.
Pentru toti restul, da si pentru ca nu sunt crestini nu vor intelege si vor accepta niciodata altceva in afara de un sistem de valori relativ.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18