Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.12.2008, 20:03:03
nafisa nafisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Mesaje: 22
Implicit

Sigur..o sa ma rog si pt asta :)
  #102  
Vechi 01.12.2008, 20:27:59
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nafisa Vezi mesajul
"De voieste Allah sa calauzeasca pe cineva, atunci ii deschide pieptul pentru Islam" (6:125)
si mai spune in continuare ca: " la cine nu vrea il face ingust si apasat"
Deci ca om nu ai nici o sansa! Dupa cum a hotarit Alah crezi sau nu (ca urmare a capacitatii date de el sa o faci sau nu) respectiv vei fi pedepsit de musulmani mai intii ca necredincios si pe urma de Alah!"
Nafisa daca-i asa de ce mai incerci tu sa ne convingi. Nu tine de tine lucru acesta ci de Alah!
  #103  
Vechi 15.05.2009, 22:24:50
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu pot scapa ocazia sa citez pe Andrei spunind ceva rau (indirect) de musulmani! Cine stie cind mai am ocazia!
[quote=andreicozia;138243
Citeva caracteristici crestine despre multi catolici( observat personal de mine, nu dat cu parerea):
Pun gitul la butuc in zonele de musulmani extremisti pentru a ajunge la oamenii necajiti[/quote]
  #104  
Vechi 03.06.2009, 21:00:55
anyhelwa anyhelwa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 2
Post bismillah !

Din pura intamplare iar am intrat aici pe site-ul acesta .. la acest topic .. si sincer am ramas cu un gust amar in urma unor afirmatii scrise de unii din voi ... daca intradevar v'a considerati buni credinciosi incetati cu afirmatiile neadevarate despre ISLAM !Majoritatea din voi care afirma anumite lucruri despre musulmani si despre aceasta religie nu au punctele elementare fixate , nu au o baza a notiunilor nu cunosc in esenta ...este trist ... ma simt total dezamagita v-as putea contrazice in multe lucruri despre islam deoarece eu am citit KORANUL in limba romana am multi prieteni musulmani stiu cum traiesc , stiu viata lor ... si nu in ultimul rand sunt musulmana ...!Dar din respect ptr. acest forum cu esenta religioasa nu vreau sa ma apuc la cearta cu marea majoritate ... cine a inteles mesajul meu stie in continuare ce are de facut cine nu .. da replica lipsita de argumente !Imi place sa cred ca suntem in primul rand oameni si n'e respectam ptr ca CEL de sus ne'a adunat sa convietuim impreuna ....desi nu credeti intre noi oamenii este o interdependenta ...!Si inca ceva : nu mai asociati musulmanii sau KORANUL cu teroristii sau terorismul .. cautati pe net etimilogia cuvantului ' terorist " informati-va ...apoi afirmati k de la niste oameni asa k voi exista probleme rasiale si conflicte .. toti 'luptati' ptr incetarea razboaielor , a rasismului si in fond tot voi le dati nastere!!!!!!!!!
  #105  
Vechi 03.06.2009, 21:03:10
anyhelwa anyhelwa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 2
Implicit !!!

*** etimologia am vrut sa scriu !ma scuzati !eram prea aprinsa sa-mi exprim parerea !
  #106  
Vechi 03.06.2009, 23:43:53
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anyhelwa Vezi mesajul
Din pura intamplare iar am intrat aici pe site-ul acesta .. la acest topic .. si sincer am ramas cu un gust amar in urma unor afirmatii scrise de unii din voi ... daca intradevar v'a considerati buni credinciosi incetati cu afirmatiile neadevarate despre ISLAM !Majoritatea din voi care afirma anumite lucruri despre musulmani si despre aceasta religie nu au punctele elementare fixate , nu au o baza a notiunilor nu cunosc in esenta ...este trist ... ma simt total dezamagita v-as putea contrazice in multe lucruri despre islam deoarece eu am citit KORANUL in limba romana am multi prieteni musulmani stiu cum traiesc , stiu viata lor ... si nu in ultimul rand sunt musulmana ...!Dar din respect ptr. acest forum cu esenta religioasa nu vreau sa ma apuc la cearta cu marea majoritate ... cine a inteles mesajul meu stie in continuare ce are de facut cine nu .. da replica lipsita de argumente !Imi place sa cred ca suntem in primul rand oameni si n'e respectam ptr ca CEL de sus ne'a adunat sa convietuim impreuna ....desi nu credeti intre noi oamenii este o interdependenta ...!Si inca ceva : nu mai asociati musulmanii sau KORANUL cu teroristii sau terorismul .. cautati pe net etimilogia cuvantului ' terorist " informati-va ...apoi afirmati k de la niste oameni asa k voi exista probleme rasiale si conflicte .. toti 'luptati' ptr incetarea razboaielor , a rasismului si in fond tot voi le dati nastere!!!!!!!!!
Stimata doamna,

Va sugerez sa le tineti predici despre respect si despre libera comunicare si fratilor dvs. musulmani care baneaza userii crestini intr-o veselie pe site-ul fundatiei Taiba. Iar banarile se produc (mare coincidenta!) tocmai in momentul in care le sunt aduse argumente f. solide privitoare la autenticitatea / valabilitatea / intentiile religiei dvs.
Dupa ce veti fi atentionat adminii de-acolo ca e inacceptabil ceea ce fac ei chiar in cadrul rubricii "Spune ce gandesti!" (asta chiar ca e gluma, a spune ce gandesti e ultimul lucru pe care esti incurajat sa-l faci!!), puteti reveni pe acest site si purta o discutie LIBERA despre aspectele "neadevarate" pe care le-ati depistat in mesajele de mai sus.

P.S. Precizez ca banarile s-au facut in urma unor discutii absolut pasnice, desfasurate fara agresivitati verbale dar care au deranjat prin forta argumentelor expuse.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #107  
Vechi 05.06.2009, 22:18:56
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

@coralina

Astfel de scursuri nici macar n-ar trebui luate in seama. Traiasca ORTODOXIA!
  #108  
Vechi 10.06.2009, 02:08:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de anyhelwa Vezi mesajul
... daca intradevar v'a considerati buni credinciosi incetati cu afirmatiile neadevarate despre ISLAM !
Cu ce autoritate le spuneți creștinilor ”încetați” ? Domnul nostru Iisus Hristos ne-a învățat să nu încetăm să-l iubim chiar și pe dușman ca pe noi înșine...

Biblia se citește cu sufletul, și parcurgând-o cătinel, cătinel veți simți că este cea mai adâncă probă de iubire!

Un coleg care se declară ateu mi-a spus că a citit despre toate religiile - Biblia, coranul, despre budiști, hinduși etc... A citit rațional, ca un cercetător, nu pentru a alege, ci pentru a cunoaște. L-a atras Biblia în mod deosebit pentru că, spune el, ”nu am găsit nicio contradicție”.
  #109  
Vechi 13.06.2009, 20:33:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Există și un "Încetați odată"! ( un "încetați al fărădelegilor noastre , al tuturor )

În Isaia 1 , 15-16 se spune :"Când ridicați mâinile voastre către Mine, Eui îmi întorc ochii în altă parte, și când înmulțiți rugăciunile voastre, nu le ascult. Mâinile voastre sunt pline de sânge ; spălați-vă, curățiți-vă ! Nu mai faceți rău înaintea ochilor Mei . Încetați odată ! "- Acest "Încetați odată" , este valabil pentru toți cei 6 miliarde și ceva de pe acest Pământ !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #110  
Vechi 14.06.2009, 19:40:22
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Mie mi se rupe inima cand vad o Europa de vest care uitand de fundamentul crestin vechi, primeste tot mai multi emigranti muslumani care aproape o inghit si o sufoca....facand copii multi, cerand ajutoare sociale, umbland murdari pe strada, afisandu-si ostentativ insemnele religioase pe un pamant pur european si crestin. Situatia e una trista...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19