Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2010, 19:35:37
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si astea?
  • Omorarea pruncilor de catre Irod (Ieremia 31:15; Matei 2:16-18
  • Se va aseza la dreapta lui Dumnezeu (Psalmul 110:1 ; Evrei 1:3)
Chestia cu "Omorarea pruncilor de catre Irod" nu prea are legatura.

"Se va aseza la dreapta lui Dumnezeu"

Totu' e bine, daca se termina cu bine.

ps" citeam undeva ca Yeshua stia ca va invia. Halal...!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.03.2010, 20:32:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Chestia cu "Omorarea pruncilor de catre Irod" nu prea are legatura.

"Se va aseza la dreapta lui Dumnezeu"

Totu' e bine, daca se termina cu bine.

ps" citeam undeva ca Yeshua stia ca va invia. Halal...!
Nu ai rspuns de cat la 2 din multele prorocii spuse de Doriana.
La restul de profetii ce raspunzi?
Si cum arata Biblia aia a ta,in care nu scrie aceste lucruri,sau le scrie in alt fel?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.03.2010, 20:35:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Chestia cu "Omorarea pruncilor de catre Irod" nu prea are legatura.

"Se va aseza la dreapta lui Dumnezeu"

Totu' e bine, daca se termina cu bine.
ok,astea nu iti plac; dar celelalte?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.03.2010, 21:44:50
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
ps" citeam undeva ca Yeshua stia ca va invia. Halal...!
Și care-i șpilul? Nu ti se pare normal ca MESIA sa stie totul?
Daca accepti ideea ca are putere asupra mortii, de ce nu accepti si faptul ca are cunoasterea mortii dinainte de moarte?

Last edited by zoridezi; 31.03.2010 at 22:08:16.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.03.2010, 22:58:43
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
ok,astea nu iti plac; dar celelalte?
Intrebarea e grea.
Eu prefer motivele din BIBLIE si parte nu-s de acolo sau traduse alandala.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2010, 23:00:23
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Și care-i șpilul? Nu ti se pare normal ca MESIA sa stie totul?
Daca accepti ideea ca are putere asupra mortii, de ce nu accepti si faptul ca are cunoasterea mortii dinainte de moarte?
Invatasem ca scitii erau viteji in razboaie caci credeau in reincarnare.
Sper ca m-am facut inteles.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.03.2010, 23:01:19
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu ai rspuns de cat la 2 din multele prorocii spuse de Doriana.
La restul de profetii ce raspunzi?
Si cum arata Biblia aia a ta,in care nu scrie aceste lucruri,sau le scrie in alt fel?
Am raspuns deja.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.03.2010, 23:06:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pai spune-ne si noua cum se poate traduce gresit:"in setea Mea
Mi-au dat sa beau otet" sau "30 de arginti,pretul celui pretuit"
Oare nu sunt acestea niste asemanari uluitoare,chiar daca litera cu litera nu se traduce asa.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.03.2010, 23:53:44
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit Traducerea masoretica

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
DOMNULE RELUCU;229970
Doamnelor si domnilor.
Vad ca aici e un apel dramatic de a fi lasat sa ma "exprimez". Se vorgheste de pret si parale, numa' ca io nu-s in bransa ghesefturilor.
Am nimerit aici dupa ce a mea povestire "David, Rege neinfrint prin voia Domnului" a fost copiata de undeva si pusa la ortodoxie fara aprobul meu. Nici nu sunt sigur ca am treaba aici, insa anunt ca pentru mine BIBLIA e cea a evreilor. Altele se numesc dupa cum alegeti, insa cu alti termeni.
Cit despre Mesia...
Stiu multe, insa pe scurt:
1) El va reconstrui Templul de la Ierusalim,
2) Va aduna toti evreii din lume in Israel.
3) Va scula din morti pe merituosi.
4) Va instaura pacea.

Mai sunt inca vreo 14 sarcini, dar aste patru sunt mai importante.

Yeshua a venit pe cind Templul exista. Nu a avut ce sa construiasca acolo, in schimb Marcu scrie ca evreul a prezis ca Templul va fi distrus. Drept e ca Marcu a scris asta dupa ce Templul chiar a fost distrus si e f. amuzanta falsificarea asta simplista.
Poporul evreu, dupa rastignirea Mantuitorului, si-a trait credinta intr-o totala ratacire datorita falsificarii textului original al Bibliei vetero-testamentare de catre masoreti.
Cum Revelatia se termina in Iisus Hristos cel ce nu a fost primit de poporul evreu, numaidecat trebuia sa dispara din textul masoretic (biblia evreilor) tot ce conducea catre HRISTOS.
Unicul text de incredere al Sfintei Scripturi vetero-testamentarede de care Biserica Ortodoxa se foloseste de la inceputuri si pana astazi este traducerea greceasca numita Septuaginta.
Sf Ioan Gura de Aur marturiseste:
"Sfantul Duh a randuit ca sfintele carti sa fie traduse de 70 de talmacitori...A venit Iisus Uristos si i-a primit. Iar apostolii le-au rapandit pretutindeni".
Sau :
"Cei 70 de talmacitori merita mai multa incredere decat toti ceilalti. Acestia din urma au facut talmacirea dupa venirea lui Hristos, ramanand iudei; de aceea se poate banui ca ei au spus astfel mai mult din ura si intentionat au pus in umbra prorocirile.."
La Sinoadele Ecumenice s-a folosit de asemenea traducerea celor 70, recunoscandu-se ca fiind inspirata de Dumnezeu.
Sfantul episcop Ioan Zavoratul, critic consecvent al textului masoretric alterat exemplifica:
"Nici vei da pe cel cuvios al Tau sa vada stricaciune" (Ps 15:10)
Iata si textul masoretic : "Nu vei da pe sfintii Tai (la plural) sa vada mormantul". No coment.
In traducerea celor 70 la proorocul Isaia (7.14) citim: "Iata Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel".
In traducerea masoretica insa, "FECIOARA" (talita) este inlocuita cu "alma", care inseamna "tanara femeie", de obicei casatorita.
O alta prorocire mesianica din Ps.39;9 in versiunea Septuagintei :
"Jertfa si prinosul nu ai voit, iar trupul mi-ai savarsit".
In traducerea masoretica cuvintele "iar trupul mi-ai savarsit" sunt inlocuite cu o expresie stranie : "mi-ai strapuns urechile" (!)
Din nefericire astazi se impune agresiv de catre C.E.B. traducerea masoretica a Vechiului Testament.
Traducerea masoretica este un text falsificat, deformat, inexact, care nu corespunde textului original al Bibliei, este o tentativa nelegiuita a iudeo-masonilor de a lipsi de sens Noul Testament, separand proorocirile mesianice de implinirea lor nou-testamentara in Persoana Dumnezeului-OM, Domnul nostru IISUS HRISTOS.
Iudeii din Evul Mediu au fost dusmani inversunati ai lui Hristos, iar actualii biblisti evrei sunt in majoritate masoni si discipoli fideli ai masoretilor si tamudistilor.
Este oare ingaduit sa apeleze crestinismul la explicarea unor pasaje dificile din Sfanta Scriptura la talmacitorii evrei, stiind ca ei sunt aceia care au pregatit ecumenismul masonic de azi !?
Urmarind ingrozitoarele abateri de la adevar ce se promoveaza fatis, sa ne amintim spusele unui influent ecumenist occidental :
"Catre sfarsitul secolului XX, crestinii vor citi de acum o noua biblie" !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.04.2010, 00:58:58
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Poporul evreu, dupa rastignirea Mantuitorului, si-a trait credinta intr-o totala ratacire datorita falsificarii textului original al Bibliei vetero-testamentare de catre masoreti.
Cum Revelatia se termina in Iisus Hristos cel ce nu a fost primit de poporul evreu, numaidecat trebuia sa dispara din textul masoretic (biblia evreilor) tot ce conducea catre HRISTOS
DOMNULE RELUCU
In locul dv. as pune mina p-o carte.
Stiti la ce data au fost scrise sulurile Qumran-ului?
Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Unicul text de incredere al Sfintei Scripturi vetero-testamentarede de care Biserica Ortodoxa se foloseste de la inceputuri si pana astazi este traducerea greceasca numita Septuaginta
Greseala, DOMNULE RELUCU.
Toate traducerile au fost "preparate" de toata lumea. Matei, Luca si Ioan s-au bagat in evanghelia lui Marcu, regele James s-a bagat in toti, scrierile istoricilor de acum 2000 de ani au fost falsificate si pentru a nu te lasa in intuneric, propum studierea Codex Sinaiticus-ului.
Da-i bataie!
Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul

"Cei 70 de talmacitori merita mai multa incredere decat toti ceilalti. Acestia din urma au facut talmacirea dupa venirea lui Hristos,
Asta e prea de tot. Habar nu ai de nimic.
Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
"Catre sfarsitul secolului XX, crestinii vor citi de acum o noua biblie" !
Foarte ghine. Poate ca papistasii nu se vor mai bate cu catolicii, aia cu ortidocsii, voi cu adventistii, toti cu mormonii si va fi vesel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
Despre sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului mihailt Generalitati 11 16.04.2012 00:10:35
Steaua lui David - Scutul lui David olaru stefan Intrebari utilizatori 6 20.02.2012 09:47:02
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21