Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.02.2019, 08:47:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
La fel se întâmplă și cu majoritatra clerului ortodox/catolic....Primesc preoția dar se pregătesc oare pentru aceasta corespunzător,renunță la obiceiurile păcătoase sau simt oare nevoia sa o faca?....Chiar din contră.O preoție fără dumnezeu ce e atunci?E ușor să arătăm cu degetul pe alții ca sunt înșelați,căci cam asta fac majoritatea ortodocșilor înfocați dar un curtea lor nu văd mizeria in care înoată.
apa circula si prin tevi ruginite
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.02.2019, 12:37:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
La fel se întâmplă și cu majoritatra clerului ortodox/catolic....
Înțeleg, aici ai vrut să ajungi, să poți să areți cu degetul spre ortodocși, restul sunt în adevăr sau într-o ”parte de adevăr” (aici este și diferența de înțelegere - adevărul este peste tot, iar minciuna și înșelarea lipsesc cu desăvârșire).

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Primesc preoția dar se pregătesc oare pentru aceasta corespunzător,renunță la obiceiurile păcătoase sau simt oare nevoia sa o faca?....Chiar din contră.O preoție fără dumnezeu ce e atunci?E ușor să arătăm cu degetul pe alții ca sunt înșelați,căci cam asta fac majoritatea ortodocșilor înfocați dar un curtea lor nu văd mizeria in care înoată.
O altă problemă de înțelegere și înșelarea de care îți vorbeam. Pădure fără uscături nu există, dar asta nu înseamnă că adevărul se schimbă. Ortodocșii duc o luptă continuă cu păcatul, desăvârșiți (”imaculați”) sunt foarte puțini în viață, pe când, în așa-zisa mișcare ”harismatică”, toți sunt ”imaculați” după ”botezul cu Duhul”, fără niciun efort ascetic sau de pocăință. Mai mult, ei nici nu simt nevoia de așa ceva, din moment ce ”pacea”, ”râsul Duhului”, ”vorbirea în limbi”, ”minunile” și ”proorociile” sunt ”daruri” permanente în această mișcare. Adică îți ține dracu mintea și simțurile ocupate încât nici nu mai simți nevoia de pocăință.

P.S. Preoții ortodocși sunt oameni și nu ”imaculați” cum le place unora să creadă.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.02.2019, 14:57:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dacă mergem pe principiul ca orice nu este ortodox(creștin) e "înșelare diavolească" atunci nici 1% din populația planetei nu este in "adevăr"....Si ajungem la concluzia ca de fapt toți trăim în iluzie si minciună,că-i destul de evident ca nici "ortodocșii" nu-și prea traiesc "adevărul"
Un adevar este absolut, adica respinge toate celelalte afirmatii despre acel lucru. Se stie ce este un rododendron, nu are importanta ce parere au unii, e un adevar absolut. Adevarul relativ apare in religiile asiatice si in new-age si altele ce tin de paganism. Conform adevarului relativ fiecare vede un adevar potrivit unghiului sau de vedere. Dar adevarul este absolut, un calculator nu poate fi un elefant daca cineva il vede astfel.

Adevarul trebuie sa il afli, sa te informezi, nu-l poti afla doar pe baza ratiunii (se poate prin revelatie, dar la cei ce au sfintenie). Daca tu nu stii nimic despre ortodoxie si citesti ce spun altii despre ortodoxie in mod sigur vei crede ceea ce spun altii, pentur ca iti lipsesc cunostintele de baza si crezi orice auzi prima data.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.02.2019, 19:28:28
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Un adevar este absolut, adica respinge toate celelalte afirmatii despre acel lucru. Se stie ce este un rododendron, nu are importanta ce parere au unii, e un adevar absolut. Adevarul relativ apare in religiile asiatice si in new-age si altele ce tin de paganism. Conform adevarului relativ fiecare vede un adevar potrivit unghiului sau de vedere. Dar adevarul este absolut, un calculator nu poate fi un elefant daca cineva il vede astfel.

Adevarul trebuie sa il afli, sa te informezi, nu-l poti afla doar pe baza ratiunii (se poate prin revelatie, dar la cei ce au sfintenie). Daca tu nu stii nimic despre ortodoxie si citesti ce spun altii despre ortodoxie in mod sigur vei crede ceea ce spun altii, pentur ca iti lipsesc cunostintele de baza si crezi orice auzi prima data.
Demonstrează in maxim 3 fraze ca ortodoxia este sau deține adevărul absolut,in asa fel încât chiar si unul care nu stie nimic despre ea să poată înțelege.Ca poate intr-o lume plină de calculatoare unii mai vad si elefanți.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 12.02.2019 at 19:30:48.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.02.2019, 15:57:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Demonstrează in maxim 3 fraze ca ortodoxia este sau deține adevărul absolut,in asa fel încât chiar si unul care nu stie nimic despre ea să poată înțelege.Ca poate intr-o lume plină de calculatoare unii mai vad si elefanți.
Nu stiu, nu mi se pare prea potrivit cum o spui, pare ca un fel de porunca spusa cu superioritate. In ortodoxie nu se pune pret pe a face cat mai multi aderenti, ca la neoprotestanti. Interesul e al tau sa afli adevarul, nu al meu sa-ti demonstrez ceva.
Legat de ceea ce ai intrebat, e suficient si un singur argument, cel mai important. Acest argument a fost folosit intotdeauna ca sa se arate adevarul, in toata Sfanta Scriptura, l-am dat si eu de fiecare data: minunile arata unde este adevarul, nu demostratiile filozofice. Explicatiile legate de minuni sunt o alta discutie, am detaliat acest subiect pana acum pe forum. Pe scurt: evreii dupa venirea lui Hristos nu au mai avut nici minuni, nici profeti, desi aveau pana atunci; necalcedonienii nu am auzit sa mai aiba minuni sau sfinte moaste, desi au trecut sute de ani de cand s-au despartit de Biserica; catolicii aua vut minuni care se regasesc in paganism si nu in crestinism etc. Exista mult mai multe exemple, nu am de gand sa detaliez.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.02.2019, 22:16:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar ce statut asa privilegiat pot avea unii de nu avem voie să ii judecăm?De ce este ok sa judecăm si sa condamnăm tot ce nu este de aceeași părere cu noi,orice alt comportament diferit de al nostru,orice alte idei contrare nouă....Normal ca dacă rămânem la mentalitatea unei oi de turmă orice altceva pare un lup gata sa ne inhate.
Eu personal cand imi vad pacatele (si purtarea de grija a lui Dumnezeu in viata mea ) nu indraznesc sa judec pe multi ,cu atat mai putin pe preoti.
Intreaba-l pe duhovnicul tau :"E bine sa judec preoti care nu sunt un model demn de urmat?"
Dar nu stiu ce avantaj, ce castig ai avea daca ai putea sa ii judeci? Cu ce te-ar ajuta asta?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.02.2019, 22:34:12
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu, nu mi se pare prea potrivit cum o spui, pare ca un fel de porunca spusa cu superioritate. In ortodoxie nu se pune pret pe a face cat mai multi aderenti, ca la neoprotestanti. Interesul e al tau sa afli adevarul, nu al meu sa-ti demonstrez ceva.
Legat de ceea ce ai intrebat, e suficient si un singur argument, cel mai important. Acest argument a fost folosit intotdeauna ca sa se arate adevarul, in toata Sfanta Scriptura, l-am dat si eu de fiecare data: minunile arata unde este adevarul, nu demostratiile filozofice. Explicatiile legate de minuni sunt o alta discutie, am detaliat acest subiect pana acum pe forum. Pe scurt: evreii dupa venirea lui Hristos nu au mai avut nici minuni, nici profeti, desi aveau pana atunci; necalcedonienii nu am auzit sa mai aiba minuni sau sfinte moaste, desi au trecut sute de ani de cand s-au despartit de Biserica; catolicii aua vut minuni care se regasesc in paganism si nu in crestinism etc. Exista mult mai multe exemple, nu am de gand sa detaliez.
Nu am de gand sa intru in polemica cu tine,chiar daca raspunsul tau mi se pare....Mda..Esti unul dintre membrii acestui forum fata de care simt respect si simpatie.Asa ca imi dau singur un raspuns:))

Da o sa incerc o scurta conexiune intre ortodoxie si un adevar absolut sau o conexiune a acesteia cu acesta.De ce ortodoxia ar fi superioara celorlalte religii?Pai hai sa vedem....S-a nascut intr-un mediu mozaic ,cu elemente de filosofie greaco-romana si influente orientale.Din aceste 3 directii isi imprumuta ritualurile,doctrinele,arhitectura,credintele etc,cu exceptia faptului ca toate acestea vor gravita in jurul unui nou personaj zeificat,adica Hristos.Si cine este curios poate verifica similitudini intre actualele elemente de doctrina,pictura,ritual,vestimentatie,etc....Intre BO si religiile orientale cat si cele precrestine.Hai sa dau si cateva exemple...Dar mai bine voi face un alt topic despre asta.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.02.2019, 22:39:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Eu personal cand imi vad pacatele (si purtarea de grija a lui Dumnezeu in viata mea ) nu indraznesc sa judec pe multi ,cu atat mai putin pe preoti.
Intreaba-l pe duhovnicul tau :"E bine sa judec preoti care nu sunt un model demn de urmat?"
Dar nu stiu ce avantaj, ce castig ai avea daca ai putea sa ii judeci? Cu ce te-ar ajuta asta?
Nu e vorba de a judeca pe altii,fiecare e liber sa faca ce vrea sa si creada ce vrea.Dar atata timp cat cineva vorbeste in numele altcuiva si are influenta asupra maselor...Nu mi se pare corect sa tac.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.02.2019, 23:12:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Mie mi se pare corect sa fac. Sa-mi arat interiorul fara rezerve la spovedanie. Sa arat exact unde sunt , nu altundeva.
Eu cand auzeam ,lasa ba ca preotul cutare a destrabalat. Eu ma gandeam asa:" El a destrabalat, eu am destrabalat cu mintea, cum pot face sa pun mana pe un program sa am liniste sa nu fiu in aceeasi oala ca sunt casatorit." Unul necasatorit are justificare, dar eu ce justificare aveam? Si asa am incercat SA FAC.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.02.2019, 04:10:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
.De ce ortodoxia ar fi superioara celorlalte religii?Pai hai sa vedem....S-a nascut intr-un mediu mozaic ,cu elemente de filosofie greaco-romana si influente orientale.Din aceste 3 directii isi imprumuta ritualurile,doctrinele,arhitectura,credintele etc,cu exceptia faptului ca toate acestea vor gravita in jurul unui nou personaj zeificat,adica Hristos.Si cine este curios poate verifica similitudini intre actualele elemente de doctrina,pictura,ritual,vestimentatie,etc....Intre BO si religiile orientale cat si cele precrestine.Hai sa dau si cateva exemple...Dar mai bine voi face un alt topic despre asta.
Da niste exemple de "similitudini".Surse si citate.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare