Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1051  
Vechi 29.09.2012, 21:50:28
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Răspunsul meu e plin de argumente logice bazate chiar pe vorbele lui Dumnezeu [despre Avraam]! Și nu ți-am adus decât un singur verset biblic, nu 19! Nu mi-ai răspuns nici măcar la acesta. Repet: În ce constau

  1. poruncile,
  2. povețele,
  3. îndreptările și
  4. legile lui Dumnezeu?

conform Facerea 26,5. Îți poți argumenta răspunsul cu versete din versiunea ortodoxă, din Septuaginta, ori chiar originalul ebraic, după cum dorești...
Inca astept versetul ala in care Dumnezeu porunceste oamenenilor de dinainte de Moise sa pazeasca sabatul.
Te rog sa ma scutesti de argumentele bazate pe "logica" dumitale si sa postezi versetul solicitat in care Dumnezeu porunceste (cu subiect si predicat) pazirea sabatului pana la Moise.
Reply With Quote
  #1052  
Vechi 29.09.2012, 21:56:41
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Știți care e explicația? Sunt cuvintele Scripturii!

"Și Dumnezeu a binecuvântat ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că în ea s-a odihnit de la toată lucrarea pe care a creat-o atunci când a făcut-o." (Geneza 2,3 - versiunea catolică)
Cuvintele Scripturii indoite de interpretarea voastra sucita!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici nu ne dorim să avem "originalitatea" și "creativitatea" prințului întunericului - cel care a creat o "altă Evanghelie". Ne mulțumim cu Cuvântul lui Dumnezeu... știți... Sola Scriptura...
Pai tocmai ca sunteti originali in sens negativ in intepretarea Scripturii.
Sola Scriptura este fluturata in desert de foarte multe secte. Trebuie sa-i credem pe toti?
Nu va doriti originalitate, dar din pacate ati dobandit-o. Si nu prin fapte, ci prin vorbe fara rost.

Ia spune, 666, tu cum sfintesti ziua de odihna?
Cum poti sa-ti dai seama daca la sfarsitul zilei ai sfintit-o ori n-ai sfintit-o?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1053  
Vechi 29.09.2012, 22:31:25
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Și Dumnezeu a binecuvântat ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că în ea s-a odihnit de la toată lucrarea pe care a creat-o atunci când a făcut-o." (Geneza 2,3 - versiunea catolică)
"3.Pe când noi, cei ce am crezut, noi suntem cei ce intrăm întru odihnă, după cum s'a zis: Juratu-M'am întru mânia Mea: Întru odihna Mea nu vor intra!, cu toate că lucrurile erau încheiate încă de la întemeierea lumii,." Ce vrea sa spuna Sf.Ap.Pavel aici?
"..cu toate că lucrurile erau încheiate încă de la întemeierea lumii,.." Face o IDENTIFICARE intre odihna lui Dumnezeu de la Creatie si odihna la care ne chema Dumnezeu prin porunca a 4-a. Dar cum puteau evreii din vechime sa acceada la odihna lui Dumnezeu fara jertfa de rascumparare? Prin credinta, vei spune! Adevarat!
Dar atunci intrebarea mea este ce a adus Jertfa reala a Mantuitorului Hristos pe Sf.Cruce?
A adus posibilitatea accederii in Imparatie, gustarea cu adevarat a ODIHNEI!
Dar cei din vechime care au crezut in ziua de odihna, dar s-au stins neapucand sa guste din ODIHNA propriu-zisa?
Lor li s-a binevestit atunci cand Mantuitorul a coborat la cei tinuti in legaturile mortii!!
Si binevestindu-li-se, au putut si ei sa acceada la ODIHNA!

Si astfel, porunca a 4-a a fost doar un timp ante-liturgic care sa le atraga atentia vechilor evrei ca Jertfa datatoare de ODIHNA va veni cu siguranta. Era acest timp de asteptare "sabatica" a vechilor evrei o indreptatire din fapte - asa cum faceti voi astazi facandu-va de rusine prin tinerea sambetei - sau o indreptatire prin credinta?
Cu siguranta, o indreptatire prin credinta, pentru ca prin tinerea sambetei ei marturiseau despre Jertfa CE VA SA VINA.
Bun, dar cand Jertfa S-a savarsit? Ce mai este cu sambata? S-A CAM DESFIINTAT! Pentru ca acum timpul odihnei este ...tot timpul nostru inchinat lui Dumnezeu.
Intru odihna lui Dumnezeu SE INTRA PRIN CREDINTA!!!
Intru odihna in care Dumnezeu ne-a poruncit sa intram prin porunca a 4-a se intra prin CREDINTA!!

Cum se sfinteste ziua de odihna? In urma jertfei de rascumparare a Mantuitorului Hristos!

Unde este Sola Fide la voi? Cam pe nicaieri!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 29.09.2012 at 22:47:49.
Reply With Quote
  #1054  
Vechi 30.09.2012, 08:27:37
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Antihrist 666,
nu te-ai saturat sa tot fluturi lozinci si stindarde, iar faptele tale sa le infirme din greu ceea ce repeti ca pe o mantra: sola scriptura, sola fide, etc.?

Tocmai Sf.Scriptura confirma Sf.Traditia, cat despre sola fide, prin tinerea in continuare a sambetei asa cum exact la fel o fac si evreii astazi NEGATI JERTFA DE PE CRUCE A MANTUITORULUI. Pentru ca asta este consecinta imediata a tinerii sambetei.
Ce-ati facut cu sola fide? V-ati cam inecat cu lozincile astea!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1055  
Vechi 30.09.2012, 11:27:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Inca astept versetul ala in care Dumnezeu porunceste oamenenilor de dinainte de Moise sa pazeasca sabatul.
Așteaptă-l mult și bine! Scriptura nu consemnează ce dorim și mai ales unde dorim noi un anumit lucru. Dacă prin absurd, în Geneza s-ar găsi versetul "special pentru mihai07: Avraam a păzit sabatul", am mari dubii că ai crede acest lucru, deși este de neconceput ca un evreu numit "tatăl credincioșilor [evrei]" să fie călcător al sabatului. E ca și când ți-ai imagina un patriarh ortodox necinsitor al icoanelor.
Reply With Quote
  #1056  
Vechi 30.09.2012, 11:37:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
E ca și când ți-ai imagina un patriarh ortodox necinsitor al icoanelor.
Bine, din ăștia au fost destul de mulți. Lista patriarhilor eretici este impresionantă, ei excedându-i considerabil pe cei fideli învățăturii apostolice. Nu e amuzant că ortodocșii sunt convinși că lista patriarhilor eretici s-a terminat la anul 1054 și, de atunci, Dumnezeu ne-a "blagoslovit" (=binecuvântat) exclusiv cu patriarhi ortodocși ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1057  
Vechi 30.09.2012, 11:56:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine, din ăștia au fost destul de mulți. Lista patriarhilor eretici este impresionantă, ei excedându-i considerabil pe cei fideli învățăturii apostolice.
Recunosc, am greșit dând un exemplu insuficient de relevant. Rectific: cel mai credincios și fidel dintre toți patriarhii, "tatăl patriarhilor", "prietenul lui Dumnezeu" - ca să rămânem în aceeași zonă...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu e amuzant că ortodocșii sunt convinși că lista patriarhilor eretici s-a terminat la anul 1054 și, de atunci, Dumnezeu ne-a "blagoslovit" (=binecuvântat) exclusiv cu patriarhi ortodocși ?
O fi, nu vreau să intru în această polemică... tot ce știu este că Hristos n-a numit în Noul Așezământ patriarhi și papi.
Reply With Quote
  #1058  
Vechi 30.09.2012, 12:21:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
tot ce știu este că Hristos n-a numit în Noul Așezământ patriarhi și papi.
În timp ce este perfect adevărat că Domnul nu a numit patriarhi (ceea ce nu înseamnă că funcția ar fi ilegitimă, El lăsând Bisericii o anumită libertate de a se organiza, ca un Mire care își conduce mireasa fără să o sufoce) nu este adevărat că nu a numit papi. Nu a folosit termenul "papă", tot așa cum nu a folosit termenul "episcop". Dar, numai unuia dintre apostoli i-a spus, în mod individual: "paște oile mele". A spus-o de mai multe ori, în diferite feluri, prevăzând că adventiștilor la va intra greu în cap, ca și ortodocșilor. "Oile", "oițele", "mielușeii". Numai pentru unul dintre apostoli se roagă în mod deosebit și numai lui îi dă o poruncă specială, ceea ce numim "ministerul petrin", spunând: "întărește pe frații tăi!". Etc, etc. În total, sunt 50 de locuri în Biblie (ca să mă limitez la argumentele scripturistice) în care vedem că Domnul a numit un papă în Noul Așezământ. Cam tot așa cum îl numise și pe Moise, peste preoți, în Vechiul Așezământ.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1059  
Vechi 30.09.2012, 12:30:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În timp ce este perfect adevărat că Domnul nu a numit patriarhi (ceea ce nu înseamnă că funcția ar fi ilegitimă, El lăsând Bisericii o anumită libertate de a se organiza, ca un Mire care își conduce mireasa fără să o sufoce) nu este adevărat că nu a numit papi. Nu a folosit termenul "papă", tot așa cum nu a folosit termenul "episcop". Dar, numai unuia dintre apostoli i-a spus, în mod individual: "paște oile mele". A spus-o de mai multe ori, în diferite feluri, prevăzând că adventiștilor la va intra greu în cap, ca și ortodocșilor. "Oile", "oițele", "mielușeii". Numai pentru unul dintre apostoli se roagă în mod deosebit și numai lui îi dă o poruncă specială, ceea ce numim "ministerul petrin", spunând: "întărește pe frații tăi!". Etc, etc. În total, sunt 50 de locuri în Biblie (ca să mă limitez la argumentele scripturistice) în care vedem că Domnul a numit un papă în Noul Așezământ. Cam tot așa cum îl numise și pe Moise, peste preoți, în Vechiul Așezământ.
Am spus că nu vreau să mă contrazic cu dvs. pe acest subiect, e suficient că vă contraziceți singur și vă contrazic frații noștri ortodocși. În rest, să auzim numai de bine, o duminică plăcută!
Reply With Quote
  #1060  
Vechi 30.09.2012, 13:07:40
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așteaptă-l mult și bine! Scriptura nu consemnează ce dorim și mai ales unde dorim noi un anumit lucru. Dacă prin absurd, în Geneza s-ar găsi versetul "special pentru mihai07: Avraam a păzit sabatul", am mari dubii că ai crede acest lucru, deși este de neconceput ca un evreu numit "tatăl credincioșilor [evrei]" să fie călcător al sabatului. E ca și când ți-ai imagina un patriarh ortodox necinsitor al icoanelor.
E bine ca am lamurit un lucru: pana la Moise nici un om nu a primit porunca sa pazeasca sabatul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32