Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.04.2013, 22:13:33
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Marturisesc eu ca notiunea este cam neclara si ar trebui sa definiti ce numiti voi beletristica ortodoxa:
- lucrari cu subiect religios, scrise de autori laici in spirit literar
- lucrari literare care sunt scrise in spirit ortodox (cuminti)

Ca sa exemplificam:
Tocmai citesc Creanga de Aur a lui Sadoveanu. O consider beletristica ortodoxa pentru ca are continut religios ortodox, fara insa a fi scriere bisericeasca.
Mai exista scrierile despre Bizant ale lui Charles Diehl (Teodora, imparateasa Bizantului, Figuri bizantine).
Sadoveanu mai are lucrari cu elemente religioase. Imi scapa acum.
Agarbiceanu a scris povestiri cu caracter religios ortodox.
Când am scris "beletristică ortodoxă"( cred că nu am ales un nume foarte inspirat pt. scopul ce mi l-am propus) nu am intenționat să afirm o nouă specie literară sau ceva de genul acesta, ci doar am vrut să o delimitez de foarte bogata ( numeric ) literatură neoprotestantă. Ceea ce m-a determinat să inițiez acest topic este de fapt, o neputință : trăim într-o societate atât de îndepărtată de valorile creștine, încât este greu și să îți imaginezi ce este un creștin, sau cum ar trebui să fie un creștin în epoca noastră . De multe ori mi-am pus întrebarea : Cum este un șofer, un bucătar, un medic creștin ( sau cum ar trebui să fie ) în sec. XXI ? Pentru că din nefericire, în general, un creștin este înțeles astăzi ca fiind un om ca oricare altul, care "practică" duminica un ritual. În situațiile concrete ale vieții însă, el reacționează ca oricare alt om, fiind cel mult un personaj moral. Și dacă ar fi să mă exprim în categoriile literare mă interesa beletristica de tip realist, nu romantic ( personaje excepționale în împrejurări excepționale ), adică omul "obișnuit" așa cum este el, cu neputințe, slăbiciuni, egoisme... dar și cu biruințe ... În sensul acesta mi s-a părut că există un gol în literatura noastră.

Last edited by STEPHAN; 09.04.2013 at 18:41:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 10:38:39
gradinita ortodoxa lore86 Stiri, actualitati, anunturi 83 08.01.2014 00:16:47
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 14:19:47
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 23:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 20:33:10