Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 22.02.2018, 17:28:54
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Colegiul Medicilor a trimis Camerei Deputatilor o adresa prin care solicita adoptarea cat mai curand a legii privind vaccinarea, imunizarea reprezentand masura profilactica cu cel mai mare succes din istoria medicinei, cu impact major in sanatatea publica prin prevenirea bolilor infectioase grave, a complicatiilor sau a deceselor produse de acestea, arata reprezentantii Colegiului Medicilor.

Colegiul Medicilor arata ca a urmarit cu atentie etapele parcurse de 'Legea privind vaccinarea persoanelor din Romania' si a transmis puncte de vedere constructive care sa ajute la adoptarea unui act normativ coerent, in acord cu principiile fundamentale precizate: "Aflat in procedura parlamentara la Camera Deputatilor, proiectul de lege se afla in situatia in care numeroase amendamente solicitate pot schimba semnificativ principiile care au stat la baza elaborarii acestuia si pot influenta negativ modul de aplicare a legii, ceea ce reprezinta o lovitura data sanatatii publice si responsabilitatii pe care trebuie sa o avem cu totii fata de sanatatea copiilor nostri."

Adresa trimisa catre Camera Deputatilor a fost semnata de Gheorghe Borcean, presedintele Colegiului Medicilor din Romania, Mircea Toma, presedintele Ordinului Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania, Rodica Tanasescu, presedintele Societatii Nationale de Medicina Familiei, Alexandru Rafila, presedintele Societatii Romane de Microbiologie, Anca Draganescu, presedintele Asociatiei Proimunizare, Marin Burlea, presedintele Societatii Romane de Pediatrie, Dr. Ruxandra Ulmeanu, presedintele Societatii Romane de Pneumologie, Victoria Arama, presedintele Societatii de Boli Infectioase si HIV/SIDA si Oana Falup Pecurariu, presedintele Societatii Nationale Romane de Boli Infectioase Pediatrice.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 22.02.2018, 17:31:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) recomandă efectuarea obligatorie a șapte vaccinuri, pentru difterie, pertusis, tetanos, rujeolă, rubeolă, oreion și poliomielită , atrăgând atenția că scăderea imunizării crește riscul apariției de epidemii.

Experții OMS au arătat, sâmbătă, la Conferința Națională Actualități în Vaccinologie - RoVaccin, organizată de Societatea Română de Microbiologie, că imunizarea nu ar trebui să scadă sub un "pachet de aur" de vaccinuri.

Astfel, er trebuie să fie obligatorie vaccinarea împotriva următoarelor boli difterie, pertusis, tetanos, rujeolă, rubeolă, oreion și poliomielită.

La aceste vaccinuri, s-ar putea adăuga cele pentru meningococ, pneumnococ, Haemophilus influenzae, Human Papilloma Virus (HPV), hepatită B și tuberculoză, în funcție de posibilitățile țării respective și de realitățile din teren.

OMS arată că scăderea imunizării duce la epidemii, precum au fost recent cele de rujeolă și rubeolă, cu consecințe grave, inclusiv decese printre copii. Rujeola și rubeola erau pe cale de a fi eradicate, dar nu s-a reușit tocmai din cauza refuzului de a vaccina copiii.

Potrivit OMS, specialiștii trebuie să comunice mai bine iar populația să caute surse credibile de infromare, nu doar să asculte vocile antivaccinare. Astfel, oamenii ar trebui să știe că vaccinurile sunt sigure, salvează vieți și previn suferințe inutile.

În prezent, sunt două urgențe majore de sănătate publică: epidemia de ebola și reapariția poliomielitei în Asia și pericolul ca boală să revină și pe continentul european.

În Europa, OMS urmărește creșterea acoperirii vaccinale la un nivel de peste 95 la sută, nivel considerat singurul care poate garanta eliminarea unor boli precum rujeola și rubeloa și menținerea zonei liberă de poliomielită, în vederea eradicării în următorii ani.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #363  
Vechi 22.02.2018, 17:34:19
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

România se numără printe codașele Europei la vaccinarea copiilor. Acest lucru a determinat ca, de ani buni, țara noastră să înregistreze cele mai multe cazuri de moarte infantilă de pe bătrânul continent.

Societatea Română de Pediatrie (SRPED) atrage atenția că rata de vaccinare a copiilor în țara noastră este sub recomandările internaționale.

Potrivit SRPED, rata vaccinărilor scade îngrijorător, în timp ce incidența bolilor crește.

România continuă să aibă, și în 2013, cea mai ridicată rată a mortalității infantile din Uniunea Europeană, la copii de până în 5 ani.

Cele mai recente date publicate în noiembrie 2012 arată că rata de vaccinare în România se situează mult sub pragul de 95%, recomandat la nivel internațional de Organizația Mondială a Sănătății (OMS). Astfel, vaccinarea în țara noastră a scăzut constant de la an la an, la toate tratamentele incluse în Programul Național de Imunizare.

Astfel, una dintre cele mai scăzute acoperiri vaccinale în 2011 a fost de numai 74,9% la vaccinul antirubeolă – oreion – rujeolă (ROR), iar în 2010, chiar mai mică, de 60%, cu mult sub pragul recomandat la nivel global. De asemenea, rata vaccinării a coborât la nivelul de 89% în cazul poliomielitei, o boală care poate duce la paralizie, difterie-tetanos-pertussis (tuse convulsivă) și Hib – o infecție care poate fi fatală la copiii de vârste mici sau care poate lăsa sechele severe.Societatea Română de Pediatrie, alături de Organizația Mondială a Sănătății, subliniază că bolile eradicate (cum este poliomielita în Europa) ori epidemiile ar putea reveni, dacă schemele de vaccinare se întrerup sau rămân incomplete.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 06.03.2018, 12:10:32
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

O decizie a Curții de Apel din Bordeaux, care recunoaște RESPONSABILITATEA laboratorului Sanofi pentru apariția sclerozei multiple, reaprinde dezbaterile privind vaccinarea obligatorie

https://www.activenews.ro/externe/O-...gatorie-149652
Reply With Quote
  #365  
Vechi 06.03.2018, 12:58:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

linkurile de mai sus imi dau posibilitatea sa cunosc persoane de toata stima, persoane puse la colt de situl "laic" citat.

sub titlul "După ce a refuzat să-i predea pe Eminescu sau Creangă, profesoara de română Cristina Tunegaru vine cu o nouă propunere controversată: Să renunțăm să mai studiem textele lui Sadoveanu, Negruzzi sau Slavici doar pentru că aceștia sunt scriitori canonici", vrand sa insinueze cine stie ce antiortodoxism iata ce scrie tanara profesoara:

"Dacă vrem ca elevii noștri să iubească literatura română, atunci trebuie să-i convingem să citească orice. Să alegem texte potrivite, indiferent de autor, texte care să genereze reacții, să stârnească imaginația, râsul, texte vii, actuale. Să renunțăm să mai studiem textele lui Sadoveanu, Negruzzi sau Slavici, doar pentru ca aceștia sunt scriitori canonici – deci obligatorii pentru un bun roman – și să admitem că prin impunerea lor nu formăm nimic, de fapt. Sunt activități în cel mai bun caz care au zero efect educativ pe termen lung. Dar alteori sădim oroarea de lectură, de carte, de învățare și copiii nu citesc acasă.

Ce este un bun roman? Cel care a silabisit cândva nuvelele lui Slavici și-a schimonosit în comentarii poeziile lui Eminescu ? Sau acela care folosește corect limba română, citește în mod curent, este preocupat de învațare și de cunoaștere, se documentează și cercetează și, prin inteligența lui cultivată în școală prin lectură, reușește lucruri extraordinare ?

Să privim cu atenție spre copiii pe care-i avem în față, să înțelegem că ei sunt altfel decât am fost noi, că e firesc să fie așa, sunt mai inteligenți decât toți cei de dinaintea lor, au cunoștinte mai bogate, acces neîngrădit la surse de informație, la tehnologie. Ei nu vor citi decât dacă sunt atrași, momiți spre lectură. Nu vom reuși cu texte prăfuite scrise într-o limbă arhaică, despre țărani din alte secole. Ei vor să afle despre lumea lor. Cu nuiaua, cu frica de note proaste și de pedeapsă nu vom crea cititori. Copiii noștri vor citi numai de drag, numai atunci când îi vom ajuta să dezvolte o relație intimă cu cartea, o comunicare unică cu o lume imaginară în care ei se descoperă și din care învață”, a spus Cristina Tunegaru pe Facebook."

cata dreptate are tanara si cat de bivoli sunt "activii" aia...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #366  
Vechi 06.03.2018, 13:29:26
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ți-am mai spus-o eu, cine se aseamănă se adună. Și încă ceva: concetrează-te pe subiectul discuției. Poți? Sau e prea greu de la atâta șunculiță?

Last edited by simpllu; 06.03.2018 at 13:37:43.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 06.03.2018, 13:46:40
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

sunt ok, daca am avut ceva sunculita pe mine nu mai am , am slabit vreo 10 kile in ultimul an, asa, incet incet, am eliminat complet mancarurile grase si prajelile, trebuie sa tin glicemia sub control si merg o data la 3 luni la o doctorita meseriasa
ergo, nu-s nici gras si nici nu halesc sunci si nici nu poftesc la asa ceva, pot sa spun chiar ca mi-e sila sa vad grasimea aia scurgandu-se...

ma gandesc ca tu esti cel care se gandeste la asa ceva, cred ca-ti curg balele, altfel n-ai pomeni de sunci in post!

cat despre vaccinuri, evident ca ai inteles si ai postat ce-ai vrut, acolo scrie si ca 90% dintre copiii francezi sunt vaccinati cu vaccinul ala in ultimii ani.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 06.03.2018, 13:51:56
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Am postat întreg articolul, nu doar ce am vrut.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 06.03.2018, 14:06:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

inseamna ca nu vad bine , eu vad titlul, interpretabil si insinuant, si linkul.

ps.cineva spunea la tv ca antivaccinistii sunt 99% fundamentalisti. eu neg procentul avansat, cred ca sunteti cam 85% interesant e altceva, ca va luati de mana fundamentalistii ortodocsi cu o gramada de neoprotestanti, cu iehovisti...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #370  
Vechi 06.03.2018, 14:33:50
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ascultă un medic: https://www.youtube.com/watch?v=yRt8VrJBOH0

Aici ai și explicația pentru hepatita B: https://www.youtube.com/watch?v=yRt8VrJBOH0&t=13m25s

Last edited by simpllu; 06.03.2018 at 19:50:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare