Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2008, 00:25:13
bobby bobby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2006
Mesaje: 7
Implicit

as dori shi eu nishte sfaturi dak se poate.am intalnit o fata dragutza care pot sa zic k imi place dar am auzit nishte lucruri nu tocmai ok despre ea...cum ca ar fi cam bagaboanta daca ma intelegeti.oare ar trebui sa continui sau sa o las balta shi sa caut o fata cuminte care mi s-ar potrivii mai bine.
astept parerile dumneavoastra.DOAMNE ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2008, 08:30:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bobby
as dori shi eu nishte sfaturi dak se poate.am intalnit o fata dragutza care pot sa zic k imi place dar am auzit nishte lucruri nu tocmai ok despre ea...cum ca ar fi cam bagaboanta daca ma intelegeti.oare ar trebui sa continui sau sa o las balta shi sa caut o fata cuminte care mi s-ar potrivii mai bine.
astept parerile dumneavoastra.DOAMNE ajuta!
Nu prea este bine sa te iei dupa gura lumii, mai ales cand vrei sa infiripi o prietenie cu cineva si pe deasupra te anima si sentimentele iubirii. Singur trebuie sa constati si deduci niste aspecte legate de prietena ta. Nu conteaza in cea mai mare masura aspectul ei fizic, pentru ca o prietenie solida nu se intemeiaza numai din considerente trupesti, ci pe acele sentimente pure si durabile, izvorate din launtrul vostru. Simpla atractie trupeasca duce incet si sigur la patima desfranarii, ori nu este de dorit asa ceva. Tu singur trebuie sa descoperi daca prietena ta, are si alte calitati in afara de un trup atragator. Fa o estimare si pune rezultatele in balanta mintii, ca doar Dumnezeu ne-a inzestrat cu minte si intelepciune. Acum nu stiu ce ai prefera tu, ce fel de relatie cu ea. O simpla prietenie si atat, sau o prietenie durabila, bazata pe morala crestina. Pentru varianta a doua trebuie ca amandoi sa fiti intru crediinta si sa manifestati cumpatare si intelepciune in tot ceea ce simtiti si veti face.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2008, 10:41:18
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Asa este nu trebuie sa te iei dupa gura lumii DAR am intalnit o situatie in care fata era pe fata f cuminte f credincioasa,dar in realitate....:dozingoff: baiatul nestiin nici in ziua de azi cu cine are de a face tocmai pt k nimeni nu a vrut sa se bage intre ei si...in plus fata e o maestra in arta disimularii..o disimulare...de nu-si poate inchipui cineva...in fine pana la urma tot ce le putem dori e sa fie fericiti...dar nu stiu daca fericirea poate exista in minciuna...???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2008, 11:05:17
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da e un risc totul....trebuie precautie....sunt multe tipe interesate in romania...trebuie atentie....a si disperate.....trebuie atentie...tu tre sa te convingi....sa adoptati o perioada de proba...sa fie si la locul ei...bafta....;)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2008, 12:23:29
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bobby
ar fi cam bagaboanta
convinge-te singur cum este si daca ceea ce ai auzit este adevarat gaseste o fata cu care sa te potrivesti la modul de a gandi. Daca ai cel mai mic dubiu, renunta la ea. Nici o relatie nu se poate intemeia pe neincredere.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2008, 17:05:08
mihaela24 mihaela24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 26
Implicit

...eu nu prea ma pricep la relatii, dar cred ca sa iubesti este cel mai frumos lucru...si mi-e imi place cineva si nu am ocazia sa vorbesc cu el, deci... ce ar trebuie sa fac? sa astept? oricum, daca va puteti intalni si vorbi e un bun incept, nu? succes!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2008, 20:24:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela24
...eu nu prea ma pricep la relatii, dar cred ca sa iubesti este cel mai frumos lucru...si mi-e imi place cineva si nu am ocazia sa vorbesc cu el, deci... ce ar trebuie sa fac? sa astept? oricum, daca va puteti intalni si vorbi e un bun incept, nu? succes!!!
Toate la timpul lor. Iubirea curata izvorata din inima are unicitatea ei pentru fiecare in parte. Totul este sa nu fortezi nota pentruca sentimentele intretinute artificial nu duc la nimic bun in viitor ci din potriva .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2008, 21:12:29
bobby bobby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2006
Mesaje: 7
Implicit

da ma gandesc shi eu ca e bine ca oamenii sa aiba cam aceleasi ganduri......numai ma gandeam???oare dak am fii impreuna mai mult timp nu s-ar schimba shi ea in bine?sau mai mult m-as tulbura eu????nu stiu.DOAMNE ISUSE,miluieste-ma.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2008, 21:20:44
bobby bobby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2006
Mesaje: 7
Implicit

ce ce cel mai probabil????sa ma tulbur eu sau sau sa se schimbe ea?????astept pareri.DOAMNE ISUSE,miluieste-ma.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2008, 10:24:14
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Zice o vorba din batrani:"naravul din fire n-are lecuire". Daca a prins gustul pacatului mai de mult timp, cine crezi ca esti ca sa o dezveti tu? Depinde foarte mult de cat de sanatos este mediul in care a crescut, in care traieste, ce gandesc cei apropiati ai ei. Uita-te la copii strazii; unii au avut ocazia sa fie luati in camine sa li se dea masa calda; au preferat sa plece iar in strada ca asa s-au invatat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii de prietenie intre rude de gradul 7? e_rainbow_love Intrebari utilizatori 0 29.01.2012 12:17:54
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 18:14:41
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 09:59:24
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 11:17:39