Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2011, 12:50:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit De unde stiti voi precis ce si cum vrea Dumnezeu la situatii concrete de viata?

Nu stiu exact la ce categorie din forum se incadreaza mai bine intrebarea. Daca Adminul are alta parere poate sa mute subiectul, dar undeva unde sa poata ramane mai mult timp in discutie (la "Generale" de ex. ar disparea repede)

De cand tot citesc pe internet si vad intrebari si raspunsuri la probleme lumesti concrete, nu reusesc sa inteleg de unde stiu multi dintre voi atat de sigur raspunsul la intrebarea data. Si sar in sus si afirma sus si tare ca asa este, in mod sigur si asa a spus si vrea Dumnezeu.
Avocatii, judecatorii, etc. cand dau un raspuns, sau o sentinta, pun acolo: legea nr. din Codul...paragraf, etc.
Oamenii de stiinta spun: din teorema sau formula, sau dupa legea x, y, z.
Ei toti sunt siguri si te trimit acolo und scrie si esti lamurit.
Si totusi nici acolo nu raspund oamenii cu atat siguranta, pentru ca mai exista exceptii, solutii speciale, etc.

Ei bine, in religie, tocmai acolo unde nimic nu este scris concret, la obiect, toata lumea stie in mod sigur.
"Asa a spus Iisus!"
De unde stiti voi asta? Unde scrie?
Lamuriti-ne si pe noi ceilalti, ca sa se termine odata cu discutiile astea interminabile si fara raspuns si cu cearta de pe forumuri!
Ca daca ar fi asa simplu precum spuneti si stiti, ar trebui sa le stim toti si sa fie aceleasi raspunsuri si sa fie totul clar.
Ori nu este asa, pentru ca nici teologii, monahii si preotii nu au aceeasi pareri si aceleasi invataturi.

Sa discut acum pe concret:
1. Duminica este prima sau ultima zi a saptamanii (ca eu acum nu mai stiu, m-ati zapacit de tot).
Cum este si unde scrie concret?: cartea, capitolul, pagina.
Eu stiu de ex. asa: In V.T/Geneza scrie ca Dumnezeu a facut lumea, in fiecare zi cate ceva, iar in a saptea zi s-a odihnit, etc.
In N.T scrie ca "in ziua aceea de dupa ..." (nici nu se dau nume concrete unor zile, ca poate nu se stiau, sau erau alte nume), s-a intamplat asa si asa asa si Iisus a inviat. Si de aceea luam duminica zi a Lui Dumnezeu (nici prima si nici ultima). Repet: N.T, sau mai precis din Sf. Evanghelie (la deniile din Saptamana Mare), daca nu gresesc joi si vineri se citeste asta.

2. Sa nu facem duminica nu stiu ce. Iisus a facut minuni si in ziua de Sabat (adica sarbatoarea lor, cand nu aveau voie sa faca nimic) si a spus o anumita invatatura. Este pilda cu paraliticul sau cu orbul, nu mai stiu bine. L-a vindecat in zi de Sabat, de s-au revoltat toti iudeii.

3. Sa dam copilului un singur nume. Nu stiu unde a spus Iisus asta si motivul.

4. Planificarea familiala (cati copii, cand, cum, alte amanunte din viata de cuplu). Unde scrie exact?

5. Postul si Sf.Impartasanie: cum (alimente interzise/permise, in ce zile/cate, cum, etc., Sf.Impartasanie cum, cat de des, conditii etc.).

etc.
Va rog ca la fiecare raspuns pe care il stiti sigur si precis, sa puneti si sursa originala (adica de la Iisus citire, nu de la alti autori).
Cartea, capitolul, etc.

Nu puneti citate de prin cartile altor autori si nu aruncati "din Sf. Parinti", macar scrieti care anume si in ce lucrare, dar e de preferat sa va referiti la sursa originala (adica Iisus).
Discutiile sa ramana la obiect si clar, nu sa ratacim prin balarii.

Si atunci de fiecare data cand vine cineva nou si intreaba, sa putem da mereu aceleasi indicatii, sa lamurim lumea si nu s-o trimetem de izbeliste.

Va rog in final, pe cei care nu reusesc sa dea astfel de indicatii concrete, sa se abtina la a raspunde. Stiu ei cine sunt.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2011, 12:59:18
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

A face teologie este unul din cele mai proaste obiceiuri de pe forum.
Trebuie sa intelegem ca in ortodoxie invatatura nu o face fiecare dupa cum il duce capul,ci trebuie sa existe o autoritate duhovniceasca care sa invete.
Stiu ca in aceste vremuri aceasta autoritate lipseste,insa asta nu inseamna ca nu trebuie sa avem aceeasi atitudine de smerenie in fata invataturilor teologice.

Stim foarte multi istorisirea din Pateric,cand la un avva a venit un episcop sa discute probleme teologice inalte,si acela nu i-a raspuns.Dar dupa ce s-a smerit si a inceput sa dezvaluie din propriile neputinte,acel avva i-a raspuns cu bucurie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2011, 12:59:59
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Tema asta este fundamentala. Dar problema se pune cu totul altfel. Scriptura este doar o indrumare, fiecare trebuie sa inteleaga singur cu mintea lui ce e bine de facut si cum in toate aspectele vietii sale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2011, 13:03:46
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Trebuie sa intelegem ca in ortodoxie invatatura nu o face fiecare dupa cum il duce capul,ci trebuie sa existe o autoritate duhovniceasca care sa invete.
E bine daca gasesti pe cineva care deja intelege o parte din lucruri sa te indrume. Problema este ca nu exista mai nimeni... Majoritatea cunosc dogma, si intelegere aproape ioc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2011, 13:14:34
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Stim foarte multi istorisirea din Pateric,cand la un avva a venit un episcop sa discute probleme teologice inalte,si acela nu i-a raspuns.Dar dupa ce s-a smerit si a inceput sa dezvaluie din propriile neputinte,acel avva i-a raspuns cu bucurie.
Atentie! Smerenie nu inseamna "lipsa de demnitate". Fiecare om trebuie sa fie demn, sa se respecte pe sine, pe ceilalti, si in primul rand pe Dumnezeu. Asta inseamna de fapt!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2011, 13:17:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Tema asta este fundamentala. Dar problema se pune cu totul altfel. Scriptura este doar o indrumare, fiecare trebuie sa inteleaga singur cu mintea lui ce e bine de facut si cum in toate aspectele vietii sale.
Ar fi bine sa fie asa cum spui tu dar:
Tocmai ca nu este asa. Majoritatea credinciosilor sustin ca scripturile sunt legi obligatorii si drastice si de aici intervin discutiile. Se revolta daca unul nu intelege, nu stie, nu poate fix asa si te eticheteaza ca pacatos, sau "caldicel" (in sens negativ aici).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2011, 13:19:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Atentie! Smerenie nu inseamna "lipsa de demnitate". Fiecare om trebuie sa fie demn, sa se respecte pe sine, pe ceilalti, si in primul rand pe Dumnezeu. Asta inseamna de fapt!
Exact. Aici se face de obicei o mare confuzie. Ar trebui gasita si delimitata si definitia asta undeva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2011, 13:21:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu spun sa inlocuim randuielile Bisericii cu regulile forumistilor ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2011, 13:29:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu spun sa inlocuim randuielile Bisericii cu regulile forumistilor ...
Tocmai asta se intampla acum, deja si asta trebuie impiedicat.
E vorba de legile lui Dumnezeu aici. Ele trebuie stiute si respectate si atunci nu mai pot veni altii sa inventeze legi noi.
Nu stiu la care biserica te referi. Biserica institutie/ierarhie are anumite legi ale ei (am inteles ca se cheama "traditie bisericeasca" sau asa ceva) si nu se refera neparat la dogme, sau scripturi, ci la mod de organizare, functionare, personal, alcatuire a slujbelor, invatamant teologic, etc.)
Nu stiu daca exista adunate undeva precum legile din justitie, ca sa poata fie consultate de tot omul. Tare as vrea sa le vad si eu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2011, 13:35:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Draga mea ,eu am invatat de la Parintele Cleopa regulile de baza si mi-a fost suficient.Ma mir ca tu nu te-ai dumirit inca....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Dumnezeu vrea sa omoram oameni? rightful8912 Din Vechiul Testament 52 22.11.2010 08:20:23
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22
Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? tigerAvalo9 Generalitati 12 08.11.2008 13:13:18