Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.10.2017, 23:12:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
gruparea "cu adevarat drept credinciosilor".

Un fel de super-extra-plus.
Slatioara II.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.03.2018, 21:31:06
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cunosc vreo cîțiva oameni care după întîlnirea din Creta au considerat că trebuie să se desprindă de Biserica Ortodoxă, considerînd că doar ei sînt adevărații ortodocși. Printre ei sînt și preoți, foști călugări. Se întălnesc în diverse locuri pentru a se ruga împreună.

Ce aș putea să fac să-i conving să se întoarcă la ceea ce au fost înainte de a alege drumul ăsta? Vorbesc despre oameni foarte credincioși, serioși, dar care au fost tentați de duhovnici ca împreună cu ei să se desprindă de BOR ca să devină ”mărturisitori”. Au lăsat tot în urmă: serviciu, casă, părinți... ca să înceapă o altfel de viață, în altă localitate.
Nu pot fi convinsi. Religia in general nu se bazeaza pe argumente rationale. Daca au deviat de la o anumita credinta, raman deviati. Incercati sa lamuriti un stilist sa treaca la catolicism. Nicio sansa. Nici macar ortodox normal nu-l mai puteti face. Doar oamenii rationali pot fi convinsi prin mijloace rationale. Dar pentru ca s-au facut "marturisitori", probabil au avut intotdeauna o gandire fundamentalista, deci "it's over".

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le-am spus cît m-am priceput. Degeaba. Pentru ei cuvîntul duhovnicului este literă de lege, ”pînă la lepădarea de Hristos”.
Ba chiar cuvantul duhovnicului e cuvantul lui Hristos. Incercati sa-i explicati unui asemenea om ca guru (duhovnicul) pe care il urmeaza spune prostii. Nicio sansa. Nu zic, n-am nicio simpatie fata de Biserica Ortodoxa, dar mai bine niste popi betivi si nesatui, decat niste popi dementi ca acestia. Sa-i ia naiba pe dascalii care i-au trecut prin scoala! Scuzati, dar asta pentru mine inca nu se numeste injuratura.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până acum din 2 clerici anti-creta pe care i-am auzit în diferite conjuncturi, niciunul dintre ei nu a fost repetentul clasei, nu e vreun ignorant, grandoman, pietist, ori nesimțit de pleznește cu privire la învățătura de credință, nasol pentru cei care încearcă să-i portretizeze altfel decât sunt ei, la Judecata lui Dumnezeu nu vor avea cuvânt în ce-i privește pe aceștia doi.
Atunci ce ziceti de acest cowboy anti-creta?

http://adevarul.ro/locale/arad/cleop...ec2/index.html

Am impresia ca in secta acestor antiecumenisti s-au adunat cele mai retrograde si mai inculte elemente din BOR. E doar o impresie. Dar de obicei mirosul specific al fundamentalismului religios il simt de la mare distanta. Iar prima nuanta in acest miros e antiintelectualismul. Iar a doua, pierderea simtului realitatii.

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Mi se pare atat de stupid sa iti distrugi existenta pentru stupiditati abstracte...cele mai multe stuoiditati pentru care care oamenii se (auto)distrug sunt niste abstractiuni absolut ridicole. Ai o famikie, si un servici, si renunti la ele, doar pentru ca (ti se pare ca) dezideratele credintei tale intra cumva in conflict cu ele. Greu de imaginat ceva mai stupid, tragic si pagubos.
Asa e, oameni cu probleme la cap! Nu mai au familie, deci nu se mai inmultesc. Ar trebui sa le distribuim niste prezervative, sa fie si mai sigur.

Dar pana la urma nici ei nu fac altceva decat sa respecte niste dogme cu o strictete dusa pana in panzele albe. Si nu e vorba aici de niste dogme straine de ortodoxie. Daca ortodoxia ii numeste pe cei de alta confesiune eretici, e normal ca nu e in regula sa te rogi impreuna cu cei de alta confesiune. Nu e normal, dar sinodul din Creta permite, la fel cum face mai facila casatoria, care cica e taina, a unui ortodox cu un eretic, o incoerenta doctrinara care poate da nastere la tot felul de monstruozitati. Cine i-a pus pe ortodocsi sa elaboreze canoane atat de restrictive, pentru ca mai apoi sub presiunea unei societati in schimbare, sa trebuiasca sa le mai indulceasca? Mai bine nu zic cine! Dar consecintele se vad foarte limpede.

Si pentru ca lumea aceasta nu se opreste aici vom asista probabil in viitorii ani la fenomene si mai extraordinare decat explozia "nemarturisitorilor". Oricum, de fundamentalism nu vom scapa prea usor. Televiziunea ne tembelizeaza in mod constant, internetul e plin de toti ciudatii pamantului care s-au gasit sa ne dea lectii, iar la scoala omul nu se mai duce din curiozitatea de a invata lucruri noi, ci pentru a capata o diploma. Am uitat sa mai gandim echilibrat si deviem in tot soiul de extremisme. Am uitat pur si simplu de lucrurile simple: ca pentru a fi bun trebuie sa faci lucruri bune, ca pentru a fi intelept trebuie sa iti antrenezi mintea cu tot ce misca in lumea asta, ca e mai bine sa asculti decat sa vorbesti, iar daca vorbesti e bine sa cunosti lucrurile despre care vorbesti, precum si multe alte lucruri de bun simt pe care pana si polinezianul din insulele Tonga le cunoaste, numai ca ca romanii se pare ca le-au cam uitat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.03.2018, 01:25:32
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu pot fi convinsi. Religia in general nu se bazeaza pe argumente rationale. Daca au deviat de la o anumita credinta, raman deviati. Incercati sa lamuriti un stilist sa treaca la catolicism. Nicio sansa. Nici macar ortodox normal nu-l mai puteti face. Doar oamenii rationali pot fi convinsi prin mijloace rationale. Dar pentru ca s-au facut "marturisitori", probabil au avut intotdeauna o gandire fundamentalista, deci "it's over".



Ba chiar cuvantul duhovnicului e cuvantul lui Hristos. Incercati sa-i explicati unui asemenea om ca guru (duhovnicul) pe care il urmeaza spune prostii. Nicio sansa. Nu zic, n-am nicio simpatie fata de Biserica Ortodoxa, dar mai bine niste popi betivi si nesatui, decat niste popi dementi ca acestia. Sa-i ia naiba pe dascalii care i-au trecut prin scoala! Scuzati, dar asta pentru mine inca nu se numeste injuratura.



Atunci ce ziceti de acest cowboy anti-creta?

http://adevarul.ro/locale/arad/cleop...ec2/index.html

Am impresia ca in secta acestor antiecumenisti s-au adunat cele mai retrograde si mai inculte elemente din BOR. E doar o impresie. Dar de obicei mirosul specific al fundamentalismului religios il simt de la mare distanta. Iar prima nuanta in acest miros e antiintelectualismul. Iar a doua, pierderea simtului realitatii.



Asa e, oameni cu probleme la cap! Nu mai au familie, deci nu se mai inmultesc. Ar trebui sa le distribuim niste prezervative, sa fie si mai sigur.

Dar pana la urma nici ei nu fac altceva decat sa respecte niste dogme cu o strictete dusa pana in panzele albe. Si nu e vorba aici de niste dogme straine de ortodoxie. Daca ortodoxia ii numeste pe cei de alta confesiune eretici, e normal ca nu e in regula sa te rogi impreuna cu cei de alta confesiune. Nu e normal, dar sinodul din Creta permite, la fel cum face mai facila casatoria, care cica e taina, a unui ortodox cu un eretic, o incoerenta doctrinara care poate da nastere la tot felul de monstruozitati. Cine i-a pus pe ortodocsi sa elaboreze canoane atat de restrictive, pentru ca mai apoi sub presiunea unei societati in schimbare, sa trebuiasca sa le mai indulceasca? Mai bine nu zic cine! Dar consecintele se vad foarte limpede.

Si pentru ca lumea aceasta nu se opreste aici vom asista probabil in viitorii ani la fenomene si mai extraordinare decat explozia "nemarturisitorilor". Oricum, de fundamentalism nu vom scapa prea usor. Televiziunea ne tembelizeaza in mod constant, internetul e plin de toti ciudatii pamantului care s-au gasit sa ne dea lectii, iar la scoala omul nu se mai duce din curiozitatea de a invata lucruri noi, ci pentru a capata o diploma. Am uitat sa mai gandim echilibrat si deviem in tot soiul de extremisme. Am uitat pur si simplu de lucrurile simple: ca pentru a fi bun trebuie sa faci lucruri bune, ca pentru a fi intelept trebuie sa iti antrenezi mintea cu tot ce misca in lumea asta, ca e mai bine sa asculti decat sa vorbesti, iar daca vorbesti e bine sa cunosti lucrurile despre care vorbesti, precum si multe alte lucruri de bun simt pe care pana si polinezianul din insulele Tonga le cunoaste, numai ca ca romanii se pare ca le-au cam uitat.
Buna analiza. No, chestia este ca exista o extrema a conformismului "sinergiei bizantine" cu statul (tipica istoriei bisericii ortodoxe), de la care extrema rezulta deopotriva ecumenismul, filetismul si serghianismul (filetism si serghianism, daca politica este nationalista, respectiv ecumenism, daca politica este globalista). Aceasta extrema, a diplomatiei eclesiale, la cei care sint conformisti/arivisti, atrage cealalta extrema, la personanele cu tipologie de fanatici si razvratiti, anume extrema schismei/"marturisirii". Din gasca "marturisitorilor", singurii mai ok sint grupul lui Zisis (mai putin neanderthalul si ardeiul gras de popa Viclenescu Matei) si Silviu Chirila. In rest, ma abtin...
"Ascultatorii" cred ca toate basinile duhovnicilor lor, pe care ii venereaza precum neanderthalii pe samanii lor, purced (numai) de la duhul sfint, iar "conformistii" cred orice basina de ierarh pute a Bvlgari (tot de la sfintul duh, inutil de precizat, mno).
E de ris ce a ajuns eclezialitatea in autocefalia romana: simtul critic/obiectivitatea este "soldatul necunoscut" la al carui mormint nu plinge nimeni, desi el e singura victima in tot caftul aista. In rest, fie razvratire oarba, fie ascultare oarba. Adica aglutinare-sub-steag (ma rog, patrafir).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.03.2018, 22:41:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Un astfel de tembel nepomenitor si marturisitor scria ca...duhovnicul poate cere "ucenicului" sa...isi schimbe meseria, de pilda sa nu mai fie farmacist/a, pentru ca... (poate ca) vinde anticonceptionale!!!
Fatala mai e prostia la ciudatii astia! Sa ai obsesia sinodului din Creta si sa iti organizezi si, eventual, schimbi viata in functie de ce au zis sau de ce se interpeteaza ca au zis niste mosi nespalati in rasa neagra acum multe secole, e chiar ridicol. Astia aduc tulburare in viata ecleziala si deriziune si ridicol in cea sociala.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.03.2018, 00:14:34
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
B
E de ris ce a ajuns eclezialitatea in autocefalia romana: simtul critic/obiectivitatea este "soldatul necunoscut" la al carui mormint nu plinge nimeni, desi el e singura victima in tot caftul aista. In rest, fie razvratire oarba, fie ascultare oarba. Adica aglutinare-sub-steag (ma rog, patrafir).
Suslik a zis :Bla Bla Bla
Ce frumos, ne spui nimic. Generalitati si povesti.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2018, 18:08:10
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Acesti imbecili zelotisti au ajuns pina acolo, incit s-au destramat familii pe motivul stupid al credintei, anume pe "ingradirea de erezie"/"(ne)pomenirea ereticilor".
Sa iti modulezi si viata familiala pentru idiotenii abstracte si aiureli organizationale, iata o forma de sclavie a mintii, pe care putini o denunta ca atare.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare