Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2009, 20:15:22
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de janina Vezi mesajul
Sau pisipoancă
pițipoancă mie îmi place
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.04.2009, 21:06:11
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

In primul rand, temperamentul sau [COLOR=#0000ff]caracterul[/COLOR] unui organism viu, ne arată felul cum [COLOR=#0000ff]reacționează[/COLOR], sau cum se comportă în anumite situații de schimbare a unor elemente din mediul înconjurător.
In temperament nu trebuie sa crezi sau nu, nu e un idol sau o divinitate.
Psihologul roman Nicolae Margineanu a considerat ca temperamentul caracterizeaza forma manifestarilor noastre si, de aceea, l-a definit drept [COLOR=brown]aspectul formal al afectivitatii si reactivitatii motorii specifice unei persoane[/COLOR].
In cateva cuvinte, [COLOR=magenta]COLERICUL [/COLOR]e un om combatant, capabil, sigur pe sine, pozitiv, acctiv, tenace, lider, indraznet, productiv, insa poate fi si despotic, nepasator, incapatanat, certaret, lipsit de tact, poruncitor, manipulator, artagos, viclean. GENUL OMULUI CARUIA II PLACE SA CONDUCA, SA DEA INDICATII. E sociabil, destul de comunicativ.
[COLOR=magenta]SANGVINICUL[/COLOR] este animat, voios, sociabil, spontan, optimist, amuzant, vesel, antrenant, volubil, popular, dar si indisciplinat, obositor, neatent, naiv, flecar, dezorganizat, increzut. GENUL OMULUI CARUIA II PLACE SA ISI FACA PRIETENI, SE PLICTISESTE REPEDE, II PLACE SA VORBEASCA MULT.
[COLOR=magenta]FLEGMATICUL [/COLOR][COLOR=black]este pasnic, adaptabil, autocontrolat, rezervat, rabdator, diplomat, inofensiv, pacificator, bun ascultator, dar poate fi si inexpresiv, neimplicat, indiferent, lenes, las, sceptic. ESTE GENUL OMULUI "PAPA-LAPTE"(scuzati expresia) sau NU NEAPARAT. TOTUSI UN OM CALM, RABDATOR, UN OM PLACUT.[/COLOR]
[COLOR=magenta]MELANCOLICUL[/COLOR][COLOR=black] este un om analitic, altruist, amabil, respectiuos, sensibil, prevazator, idealist, cultivat, meticulos, profund, manierat, loial, meloman, perfectionist, decent, insa poate fi si sfios, temator, tipicar, pretentios, pesimist, stingher, depresiv, singuratic, suspicios, neincrezator, critic. ESTE GENUL OMULUI VISATOR( in special in perioada adolescentei), DORESTE O LUME MAI BUNA, ARE GUSTURI RAFINATE(dc are mediul prielnic), NU E COMUNICATIV, DOAR UNEORI, NU E SOCIABIL, placandu-i sa stea retras, singur, sa mediteze.[/COLOR]
In legatura cu definitia temperamentului:
temperamentul caracterizeaza forma manifestarilor noastre, adica, spre exemplu: fiind vorba de o cearta, colericul va incerca sa se impuna, sa se faca respectat, sa domine discutia; sangvinicul va face la fel, doar ca mai putin violent; flegmaticul va lasa de multe ori de la el de dragul de a fi pace si intelegere; melancolicul sau se va apara, sau se va inchide in sine.

TEmperamentul este sinonim cu [COLOR=blue]firea. Nu se poate sa nu fi auzit expresia "e......din fire". Sau cand spui ca asa esti tu, din fire.[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.04.2009, 21:12:41
Flow-rin Flow-rin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Despre temperamente vorbeste si parintele Arsenie Boca , e bine sa ne stim temperamentul, na ca sa ne consideram mai buni sau mai rai decat altii, dar ne ajuta mai bine la conosterea si stapanirea de sine, personal sunt melancolic, in clasa a-X-a am invatat , la psihologie, pot sa spun ca m-a ajutat faptul ca stiu ce temperamenet am.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2009, 23:14:40
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Cititi scrierile Sfintilor Parinti si urmati modul lor de viata,presarat cu darul smereniei,al rugaciunii,al iubirii de aproapele si multe altele daruri cu care sunt inzestrati Sfintii,bine placut inaintea Lui Dumnezeu.
Trebuie sa avem un temperament uman sa fim solidari cu cei din jurul nostru.Cum pot eu sa cer de la Dumnezeu sa ma iubeasca si sa ma ierte de pacate,daca eu nu sunt in stare sa fac acelasi lucru pentru aproepele meu.

Post usor si cu folos duhovnicesc!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.04.2009, 05:18:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Eu in general, sint o persoana calma, optimista, plina de energie, muncesc mult, ma rog mult ( as putea mai mult ) insa imi plac lucrurile neclare sa fie lamurite pe loc. Ca sa se evite discordia.

Incerc sa ajung la mantuirea sufletului, insa ca orice muritor de rind, gresesc mult.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2009, 10:13:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Temperamentele exista, oricat s-ar incerca negarea acestora. Unul este nervos in permanenta, iar altul doarme pe el in permanenta; unul este agitat tot timpul, iar altul este de un calm aproape ciudat.

Ceea ce este important insa, este faptul ca tocmai cele mai dificile temperamente se pot sfinti mai usor decat cei cu temperamente blande, calme si dorminde. Cei agitati, daca se pun in slujba binelui, pot lucru mai cu ravna, in timp ce pe cei prea calmi, cu greu ii ambitionezi sa lupte cu sau pentru ceva.

Cei mai mari sfinti sunt o parte dintre cei intorsi, care au avut mai inainte un temperament iute, nervos. Sfantul Apostol Pavel era foarte infierbantat de ceea ce facea, era iute si dintr-o bucata (spre deosebire de Sfantul Apostol Ioan). Sfanta Maria Egipteanca avea o aprindere a trupului rara, ajungand sa pacatuiasca numai si numai pentru placere, si nu pentru bani. Dar s-a intors.

Mania celui nervos poate devine o sfanta manie, daca e intoarsa spre ce trebuie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2009, 10:36:16
nutzy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile ce-i aia?

Citat:
În prealabil postat de janina Vezi mesajul
temperamentul meu-este de pițipoancă
ce-i aia pitipoanaca?:))
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.04.2009, 12:02:54
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pitipoanca=tineretul de astazi ce copie stilul de viata a unora dintre vedete si unele dintre aceste stiluri nu sunt tocmai morale si potrivite,dat fiind faptul ca aceasta asemanare sau transfomare a unora dintre tineri se intampla la o varsta frageda si are ca consecinta instrainarea de bunurile morale lasate de Dumnezeu.Rationamentul cu care am fost inzestrati, a fost daruit noua intocmai sa ne deosebim de animale si sa nu fim asisderea lor,cu toate ca unele dintre animale actioneaza intr-un mod mai prietenesc decat om facem unii dintre noi ce ne numim oameni.Nu pot tagadui aceasta manifestare pe scara sociala ce dezumanizeaza.
Rugaciune si smerenie pentru a avea ganduri bune si spori in fapte bune.Amin!


Post usor si cu folos duhovnicesc!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.04.2009, 15:00:21
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Imi cer scuze ieri m-am distrat un pic sint pitipoanca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.04.2009, 15:01:41
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de janina Vezi mesajul
Imi cer scuze ieri m-am distrat un pic nu sint pitipoanca
nu sint -nu eu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 18:08:47
Voi ce parere aveti? AndreiM Generalitati 12 06.10.2009 09:13:24
Aveti Acatistul....... pui Diverse Sarbatori 4 24.09.2008 09:56:11