Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2012, 01:31:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Miha-anca, cu mare parere de rau te vestesc, pe vremea cand nu erai pe forum eu am exersat la nesfarsit atitudinea pe care o recomanzi acum. Si am ajuns dupa vreo 1500 de postari succesive la concluzia ca nu are rost sa imi mai bat capul cu anumite persoane, cu anumite atitudini bine inradacinate in semeni. Tot incercind, cu bunavointa deplina, am ajuns doar la a ma necaji pe mine si pe altii. Eu nu practic o iubire autista, doar de la mine la semen, ci astept si o minima reciprocitate. Aceasta imi e optiunea.
Cand cineva doreste sa afle cu adevarat ceva, da semne clare in acest sens. Dar cand vine omul doar ca sa isi arate muschii, eu sunt hotarit de acum sa ma retrag si sa il las sa faca precum voieste. E nepotrivit sa intervin. Ce treaba am eu cu muschii omului musculos?
Iarta-ma, dar asta m-au invatat unii oameni de pe forum sa fac aici pe forum.
In alte locuri si cu alti oameni inca mai procedez, slava Domnului, precum spuneai.
Deci pe acest topic nu mai intervin. Atmosfera s-a degradat deja, din punctul meu de vedere, prin interventia obisnuita a oamenilor binecunoscuti pentru aceasta. E meseria lor.
Nu doresc sa imi stric mie si sa stric si altora Postul acesta frumos, in polemici absurde.
Doar o mica perioada nu am fost pe forum; in rest am fost in mod constant din 2006. Stiu deci cam care e atmosfera pe acest forum si nu spun ca e intotdeauna cea mai buna.
Dar de aici si pana la a nu participa la o discutie, doar pentru ca mai e cineva, care ma deranjeaza... e cale lunga.
In general imi spun parerea, am si simt civic; deci imi e greu sa inteleg ca cineva se sperie doar dintr-atata. Iti este frica? Nu e bine!
Ai ceva de spus si crezi ca merita sa fie spus? Atunci, spune!
Daca nu ai nimic de spus, atunci citeste ce scriu altii, dar sa nu te plangi, ca nimeni nu stie cu adevarat raspunsul, devreme ce tu ai decis sa nu iti spui parerea.
Dealtfel nici eu nu am cea mai buna parere despre hipnoza, si asta pentru ca sunt, dupa cum am mai spus, multi neaveniti, care o practica, fara a se gandi la repercusiuni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.11.2012, 01:42:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

DESPRE HIPNOZA SI ALTE RATACIRI

https://carteromaneasca.wordpress.co...alte-rataciri/


Hipnoza este una din metodele de „spălare și întunecare a minții” și de pregătire a ei pentru implantul sugestiilor și duhurilor demonice.„Toți dracii se luptă să întunece mintea noastră, apoi îi insuflă cele plăcute lor.


Faptul că hipnoza a apărut tocmai în medicină nu înseamnă încă faptul că ea se deosebește de vechile practici ale descântătorilor și făcătorilor de vrăji, sau de tehnici utilizate mai recent de către vindecători ori hipnotizatori oculți. Weldon și Levitt spun că chiar și “o dezbatere strict științifică a fenomenelor oculte nu oferă o protecție suficientă în fața influenței demonilor. Judecata lui Dumnezeu nu face nici o deosebire între preocuparea științifică și neștiințifică cu forțe care sunt contra Lui”.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.11.2012, 01:42:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Iarta-ma, dar asta m-au invatat unii oameni de pe forum sa fac aici pe forum.
In felul acesta esti cu constiinta impacata.
Eu dupa atata timp m-am calit; nu ma mai impresioneaza mai nimic.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.11.2012, 01:44:54
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ai ceva de spus si crezi ca merita sa fie spus? Atunci, spune!
Daca nu ai nimic de spus, atunci citeste ce scriu altii, dar sa nu te plangi, ca nimeni nu stie cu adevarat raspunsul, devreme ce tu ai decis sa nu iti spui parerea.
.
corect
-vrem sa auzim parerea unui psiholog,normal ca stie mai multe decat noi despre hipnoza stiintifica,medicala...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.11.2012, 01:45:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
DESPRE HIPNOZA SI ALTE RATACIRI

https://carteromaneasca.wordpress.co...alte-rataciri/


Hipnoza este una din metodele de „spălare și întunecare a minții” și de pregătire a ei pentru implantul sugestiilor și duhurilor demonice.„Toți dracii se luptă să întunece mintea noastră, apoi îi insuflă cele plăcute lor.


Faptul că hipnoza a apărut tocmai în medicină nu înseamnă încă faptul că ea se deosebește de vechile practici ale descântătorilor și făcătorilor de vrăji, sau de tehnici utilizate mai recent de către vindecători ori hipnotizatori oculți. Weldon și Levitt spun că chiar și “o dezbatere strict științifică a fenomenelor oculte nu oferă o protecție suficientă în fața influenței demonilor. Judecata lui Dumnezeu nu face nici o deosebire între preocuparea științifică și neștiințifică cu forțe care sunt contra Lui”.
De la ceea ce spui, antiecumenism, si pana la "vindecarea memoriei", nu mai e cale lunga.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.11.2012, 01:47:07
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
De la ceea ce spui, antiecumenism, si pana la "vindecarea memoriei", nu mai e cale lunga.
la ce te referi prin vindecarea memoriei?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2012, 01:49:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
la ce te referi prin vindecarea memoriei?
Am avut noi o discutie mai lunga despre acest subiect pe topicul despre "Ecumenism". Orwell. Ai postat o carte si acolo scrie despre vindecarea memoriei.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.11.2012, 01:51:47
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am avut noi o discutie mai lunga despre acest subiect pe topicul despre "Ecumenism". Orwell. Ai postat o carte si acolo scrie despre vindecarea memoriei.
-"vindecarea memoriei" in sens negativ sa inteleg? adica spalarea pe creier ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.11.2012, 01:51:48
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Nu orice subiect se preteaza la politeturi, dupa cum nici la mizerii. Pentru mine, chestiunile care tin de credinta si de profesia mea (care e una foarte grava, poate cea mai grava dupa Teologie) nu sunt abordabile in tonul politeturilor lumesti sau al fleacurilor. Nu sporovaiesc la nesfarsit pe subiecte care nu sunt potrivite pentru asta. Despre moda sau mai stiu eu ce nimicuri sunt de acord sa fac baloane de guma, sa crosetez, sa fiu baiat salon etc. Pot fi un individ foarte agreabil cand am chef sa tai frunza la caini in compania semenilor, motiv pentru care am multi amici in lume, poate mult prea multi... Insa in chestiunile de mare importanta (credinta, poezia, dragostea, educatia pruncilor, psihologia, arta) sunt de-a dreptul fioros uneori, atat cu altii cat si cu mine insumi.
Ce vrei, sunt o fire pasionala si sunt crescut la tara, banuiesc ca se vede. Oamenii din satul meu stiu bine cand e de glumit si cand nu este. Insa pe aici se ia cam totul in raspar, vorba unui om pe care il cita Mateiu Caragiale: nous sommes ici, au cote de l/Orient, ou tout est pret a la legere... Si mie nu imi place asta. Ma iertati!...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2012, 01:52:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E prea tarziu sa mai continui. Va spun: Noapte buna!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Ierarh adevarat- mai exista la noi asa ceva aurel1211 Mari Duhovnici si predicile lor 24 04.03.2013 19:26:09
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10
Psihologie sau Ortodoxism C-tin Teologie si Stiinta 93 10.04.2008 13:58:36