Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.04.2012, 12:23:06
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
din cate stiu, Zamolxe a existat ca persoana reala, a devenit un lider spiritual dac(ceva intre profet dac si un fel de Budha, iar apoi a fost sacralizat dupa moartea lui.
ce legatura ar fi intre Zalmoxe si Christos, asta "Observator" nu a reusit sa ne lamureasca.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.04.2012, 13:36:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ca să înțeleagă toți: "Interfața" de care făceam vorbire, versiunea 2.0 a Fiarei apocaliptice nu are nici în clin nici în mânecă cu ortodoxia, ori cu Lumina de la Ierusalim. Și de fapt, am pus o întrebare, n-am dat cu paru'.
Probabil nu am inteles eu bine, tu de fapt prin "focul sacru" te refereai la aragaz. Spune si tu un singur exemplu de denumire "foc sacru" la care te putei referi, ca am vazut din ultimul pasaj ca nu stiai ca e o discutie despre o societate care vrea sa reinvie religia (sau traditia) dacilor.
Citat:
Nu-i așa (dacă tot ai abordat subiectul)! Revărsarea Duhului Sfânt la Pentecost a fost anticipată de pocăința ucenicilor și profunda lor cercetare lăuntrică. Numai în aceste condiții au putut ei primi Duhul Sfânt. Ce mai vedem noi din când în când (îmi închipui ce se întâmplă când nu sunt cameramani pe acolo) ca anticipare la pogorârea "luminii sfinte" la Sfântul Mormânt numai a "camera de sus" nu pare (nu e cazul să mai spun, Youtub-ul e plin de exemplificări)...
Nu stiu ce v-a tradus Cornilescu de spuneti altceva decat scrie in Sfanta Scriptura. Revarsarea Duhului Sfant a fost anticipata de la crearea lumii, era in planul de mantuire, nu a fost data pentru un merit al ucenicilor. La fel cum venirea Mantuitorului nu s-a datorat unor vrednicii ale oamenilor in acel moment. De altfel vedem ca dupa moartea Mantuitorului ucenicii au crezut ca s-a terminat, aveau indoieli chiar si dupa ce li se spusesera de mironosite ca a inviat. Mai mult, Sfantul Petru s-a dezis de El, iar apoi apostolii stateau ascunsi de frica iudeilor.
Pe de alta parte se pare ca nu stii prea multe despre minunea Sfintei Lumini de la Ierusalim, macar de curiozitate sa fi citit. Eu cred ca neoprotestantii repeta doar ce li s-a spus de cultul lor, de pastorii lor, nu stiu aproape nimic despre ortodoxie, despre istoria crestina dinainte de cultul lor. Sfanta Lumina apare dupa ce Patriarhul Ierusalimului se roaga cateva minute in Sfantul Mormant, cateodata dureaza mai mult rugaciunea pana apare Lumina, alteori mai putin. In plus, e o minune atestata clar inca din secolul XI, dar sunt referinte si inainte de aceasta. Luther se naste abia dupa 400-500 de ani, iar America nici macar nu era descoperita ca sa aiba de unde sa se nasca adventismul. Voi faceti parte din istoria moderna americana, cu tot felul de extravagante, mai ales in secolul XX.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.04.2012, 13:45:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
din cate stiu, Zamolxe a existat ca persoana reala, a devenit un lider spiritual dac(ceva intre profet dac si un fel de Budha, iar apoi a fost sacralizat dupa moartea lui.
Aceasta e ce scrie Herodot ca spuneau grecii din acele timpuri, ca ar fi fost un sclav al lui Pitagora care a devenit intelept si bogat, dar Herodot spune ca nu crede acesta, ci ca a trait mult inainte de Pitagora: http://istorie.e-altfel.ro/herodot-i...spre-zamolxis/
Inainte fiecare popor avea zeii lui si cauta sa arate ca sunt mai puternici decat ai altui popor, inclusiv prin defaimare. E posibil sa fi fost un om, nu se stie.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.04.2012, 13:52:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Subiectul era fundatia "Focul sacru" si ceea ce-si propune aceasta "scoala de spiritualitate". Pacat ca userul Observator n-a ramas mai mult pe forum sa ne lamureasca cu monoteismul geto-dacilor. Pe site-ul fundatiei apar tot felul de "sintagme zalmoxiene" (cica) si ma intreb pe ce se bazeaza ei; macar o referinta istorica si arheologica de-ar fi pus.
Se spune ca cercetari mai noi ar arata ca geto-dacii nu erau monoteisti, ci politeisti, ca ceilalti. Nu se stie, dar Herodot spune ca erau monoteisti.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.04.2012, 14:58:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apropo de semne și minuni legat de focul sacru, ce părere aveți:

"Și face semne mari, încât și foc face să se pogoare din cer, pe pământ, înaintea oamenilor," (Apoc.13,13 - versiunea Sinodală)

Focul ce se pogoară din cer de la Balaur (diavolul) prin interfața lui (Fiara), este privit de oameni ca "foc sacru", ori ca făcătură a Satanei? Lumea se minunează, ori fuge departe de acel "foc" strigând "ptiu drace!"?
Mai nou ortodocsii sunt "dracii", iar Lumina Sfanta e o "inselatorie" a "dracilor".
De ce li se permite acestor indivizi care nu aduc un plus nici spiritual, nici de cunoastere sa isi prolifereze jignirile la adresa ortodocsilor pe acest forum?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.04.2012, 16:38:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se spune ca cercetari mai noi ar arata ca geto-dacii nu erau monoteisti, ci politeisti, ca ceilalti. Nu se stie, dar Herodot spune ca erau monoteisti.
Toate popoarele indo-europene erau politeiste. Herodot nu spune ca dacii erau monoteisti, ci aminteste de cultul zamolxian. Acuma, sunt doua variante:
1. au fost monoteisti, insa ulterior sub influenta greco-romana au dezvoltat un sincretism religios, imprumutand si zeitati din panteonul acestora.
2. au fost henoteisti, adica adorau un singur zeu, insa recunosteau si existenta altor zei.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.04.2012, 19:29:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Toate popoarele indo-europene erau politeiste. Herodot nu spune ca dacii erau monoteisti, ci aminteste de cultul zamolxian. Acuma, sunt doua variante:
1. au fost monoteisti, insa ulterior sub influenta greco-romana au dezvoltat un sincretism religios, imprumutand si zeitati din panteonul acestora.
2. au fost henoteisti, adica adorau un singur zeu, insa recunosteau si existenta altor zei.
Sunt corecte cele doua puncte, am vrut sa scriu si eu ceva asemanator.
Despre ce a scris Herodot am dat un link mai sus, http://istorie.e-altfel.ro/herodot-i...spre-zamolxis/
El scrie: "dupa credinta lor, ei nu mor, ci acela ca piere se duce la Zamolxis, zeul lor".
Si mai evident: "deoarece ei nu recunosc alt zeu in afara de al lor."
Probabil dupa aceea au mai fost adoptati si alti zei.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.04.2012, 22:14:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit



Raman la parerea ca Zamolxis a fost venerat de catre daci ca invatator si model arhetipal, fiind un initiat in domeniul astronomiei,medicinii, reformator religios, legislator, iar dupa moartea sa a fost sacralizat, asa cum s-a intamplat si cu Zarathustra, zeificat in Iranul arhaic. Dupa obiceiurile antice, regii erau adesea zeificati, deci sigur Zamolxis a fost rege.

Last edited by ioanna; 30.04.2012 at 22:34:20.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.05.2012, 05:02:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Mai nou ortodocsii sunt "dracii", iar Lumina Sfanta e o "inselatorie" a "dracilor".
De ce li se permite acestor indivizi care nu aduc un plus nici spiritual, nici de cunoastere sa isi prolifereze jignirile la adresa ortodocsilor pe acest forum?
Ce aveți domnule cu "Lumina Sfântă" iară? Am scris eu ceva despre ea, ori despre ortodoxie? Bine că n-ați amintit și de White ca să fie completă impresia asta de psihoză în masă!
Era vorba de focul sacru, iar discuția ajunsese la "semne și minuni", asta e tot. Noroc că ați adus dumneavoastră "un plus spiritual" în dezvoltarea acestui subiect!

Ontopic: Sunt extrem de puține mărturii istorice cu privire la Zamolxe și religia geto-dacilor, deci putem cel mult să ne dăm cu părerea. Părerea mea personală e că dacii aveau o religie monoteistă, dar pe cine interesează?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.12.2012, 00:29:10
Mikael Mikael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Mesaje: 1
Implicit O parere

Despre fundatia focul sacru nu va pot spune decat ca propune rugaciune,unitate si indeamna lumea spre calea bisericii
Despre Zamolxe va pot spune din studiu si cercetare ca a fost un preot invatator care a starbatut lumea pentru a le preda invataturi despre matematica, spiritualitate, muzica...
taine (fundatia mai sus mentionata nu spune sa ne inchinam lui )
Acestea le afirma chiar Herodot ca in anul 1400 IH el preda in Egipt, unul din oameni care au invatat si au predat lumii cursurile preluate de la el a fost insusi Pitagora
Despre faptul ca cerea sacrificii nu se stie nimic solid pentru ca Dacii au inceput sa o faca dupa ce el nu mai se afla printre ei
Este ca si cum acum unul s-ar trezii invatat si ar spune ca Arsenie Boca i-a cerut sa faca sacrificiu ! Cat despre sfintii aparuti in vise trebuie sa baga-ti la cap ca sunt inselaciune din partea necuratului care apare deghizat ca inger de lumina, intreba-ti preotii
Asta asa ca o mica atentie
Iar Iisus spune ca multi vor fi cei ce vor vorbii in numele Lui in vremea de pe urma, dar nu spune ca vor mintii, ci ne avertizeaza ca a cam venit vremea !
OM ÎN RAI este o certitudine ( pe un picior de plai pe o gura de rai )
daca poporul acestei tarii seaca toata ura de la esenta ei vom traii in rai
cat timp ne batjocorim conducatorii si in facem in chip si fel, ei asta devin.
Sfatul meu si nu numai este sa ne rugam cu totii pentru ei si pentru smerenia lor altfel nu avem un viitor foarte stralucit
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Focul iadului Profetul de carton Secte si culte 500 29.12.2012 16:49:09
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 18:01:26
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59