Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2014, 14:00:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Este Biserica Anglicana una protestanta?

Din cate stiu eu, Biserica Anglicana se asemana enorm de mult cu cea catolica, doar ca nu recunoaste Papa Romei. Biserica Ortodoxa ii recunoaste sucesiunea apostolica neintrerupta, asa ca de ce sa ii consideram protestanti? Ei bine, in sensul literal, au "protestat" catre Papa si s-au despartit, dar ii putem baga in aceeasi categorie cu ceilalti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2014, 14:30:38
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din cate stiu eu, Biserica Anglicana se asemana enorm de mult cu cea catolica, doar ca nu recunoaste Papa Romei. Biserica Ortodoxa ii recunoaste sucesiunea apostolica neintrerupta, asa ca de ce sa ii consideram protestanti? Ei bine, in sensul literal, au "protestat" catre Papa si s-au despartit, dar ii putem baga in aceeasi categorie cu ceilalti?
Anglicanii sunt o adunatura eretica, fie si prin faptul scarboasei prezente a femeilor si sodomitilor in cler. Da-ti seama, fratia ta: femeile nu au ce cauta in cler, aceasta e de la Domnul! Cu atit mai putin homosexualii.
{NU sunt pentru incriminarea penala a sodomiei. Cata vreme nu "adopta" copii, nu se "casatoresc" si nu fac parade, sunt absolut liberi, din pdv-ul meu, sa faca ce vor sub propria patura}.
Insa nu au ce cauta, daca nu se pocaiesc, nici printre laicii cuminecati, nici [horribile dictu] printre preoti/episcopi.
Asa ca anglicanii sunt eretici, indiferent ce spune ierarhia corupta din Fanar sau Vatican despre "succesiune apostolica" sau "comuniune imperfecta". Cind iti bati joc de Cristos, "succesiunea apostolica" devine vida de continut. O spune Sf. Vasile cel Mare, in modul cel mai explicit.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 31.12.2014 at 16:23:37.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2014, 16:50:31
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa ii recunoaste sucesiunea apostolica neintrerupta,
wow! de unde stii chestia asta? imi vine foarte greu sa cred...da-mi te rog o sursa, ceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2014, 21:14:06
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Am citit pe Wikipedia: http://es.wikipedia.org/wiki/Anglicanismo. Citez, din spaniola:

"4. Los anglicanos (episcopales) poseen sucesión apostólica ininterrumpida y reconocida por las iglesias ortodoxas y veterocatólicas."

Adica, anglicanii au descendenta apostolica neintrerupta si recunoscuta de bisericile ortodoxe si catolice vechi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2014, 21:41:30
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

iarta-ma, dar asta nu e sursa.nici macar nu scrie al cui e articolul.in general pe wikipedia poate scrie oricine aproape orice.
eu una ma indoiesc ca Biserica Ortodoxa recunoaste succesiunea apostolica a anglicanilor...adica protestantii "s-au rupt" de catolici,la greselile catolicismului au adaugat altele,s-au departat si mai mult de dreapta credinta.totusi,voi cauta ceva informatii,sunt curioasa.
pana atunci las un link-ul unui articol (foarte interesant) despre diferentele dintre Ortodoxie,catolicism si protestantism(implicit si anglicanism): http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...ci-protestanti


last edit: am gasit.deci Biserica Ortodoxa nu recunoaste aceasta succesiune a anglicanilor.existau "relatii" intre cele doua, incercari de recunoastere a succesiunii, dar acest lucru s-a dovedit imposibil atunci cand anglicanii au dat voie femeilor sa fie episcopi.
http://poruncaiubirii.agaton.ro/arti...episcopi-femei

Last edited by maria.15; 31.12.2014 at 22:06:40.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.01.2015, 00:09:40
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nu stiam daca era adevarata sau nu, spuneam doar ce citisem. Pe langa ca mi se pare o biserica foarte asemanatoare cu cea catolica, dar lucrurile noi instaurate de ei nici mie nu imi dau un "good vibe". Pana la urma cum ne dam seama ca Biserica Ortodoxa e cea adevarata? Uite prin toate mizeriile celorlalte, noi ramanem fermi in invatatura apostolilor cand celelalte se schimba doar ca sa placa lumii si ca sa fie corecte politic, insa Hristos spune ca cine cauta sa placa lumii nu il place pe El.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.01.2015, 12:17:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din cate stiu eu, Biserica Anglicana se asemana enorm de mult cu cea catolica, doar ca nu recunoaste Papa Romei. Biserica Ortodoxa ii recunoaste sucesiunea apostolica neintrerupta, asa ca de ce sa ii consideram protestanti? Ei bine, in sensul literal, au "protestat" catre Papa si s-au despartit, dar ii putem baga in aceeasi categorie cu ceilalti?
Dupa cum bine ati observat, anglicanismul a inceput ca schisma pura, pe cand protestantismul a inceput ca erezie pura. Ca regula generala, schismele au cauze politice, pe cand ereziile au cauze doctrinare.

Anglicanismul a avut cauze politice: refuzul Bisericii catolice de a casatori pe regele de atunci al Angliei, care era deja casatorit. Dar adesea se intampla ca ceea ce incepe ca schisma sa se termine ca erezie. Declararea Bisericii din Anglia ca autocefala, rupta de Episcopul Romei, va avea doar dupa cativa ani urmari pe care regele Henric al VIII-lea nu le-a prevazut: creearea unei brese favorabile protestantilor (si care va duce, in final, la inlaturarea sangeroasa a monarhiei). Acest lucru era favorizat si de prezenta tot mai masiva a calvinistilor in Anglia, unde gaseau refugiu. Trebuie mentionat, pentru mai usoara intelegere a lucrurilor pe care le citim in carti, ca in diferite locuri calvinistii erau numiti diferit: hughenoti in Franta, puritani in Anglia, reformati in Transilvania. Ei bine, dupa cateva decenii de la Schisma lui Henric al VIII-lea Biserica Anglicana se "puritanizeaza". Dar pendulul istoriei se intoarce partial si in secolul urmator se poate identifica o tendinta restaurationista, mai putin radical anti-catolica (cercetati dupa cuvantul cheie 'the Oxford Movement). Cele doua tendinte din anglicanism se vor cristaliza intr-o High-Church si o Low Church. Fiecare din aceste doua denumiri era atribuita, in deradere, de cealalta tabara.

Aceste doua tendinte pot fi recunoscute si astazi. Foarte recent, o parte din High Church (6 episcopi si cateva sute de preoti cu parohiile lor) au revenit la catolicism in urma documentului papal "Anglicanorum Coetibus" care prevede modalitatile practice. Iar Low Church isi urmeaza drumul propriu, pe aceleasi coordonate cu alte comunitati protestante.

Potrivit documentului Anglicanorum Coetibus, descendenta apostolica a episcopilor anglicani care vor sa revina la comuniunea cu scaunul petrin este examinata in fiecare caz in parte. Cei care au descendenta identificabila reintra, in cadrul Bisericii Anglo-Catolice, in calitatea lor de episcopi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.01.2015 at 12:19:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare