Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.08.2015, 14:29:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darth Ludicus Vezi mesajul
Iar obsesiiile tale, drga ovis noncogitor? cu secerisul, romania teocratica (fereasca Cerul), tot felul de sudarsinghisme ortodoxismatizate cosmetic pentru halitorii de bloguri neofiletiste...majoritatea suntem imuni la genul asta de aglutinare sub tricolorul manjit de simboluri reactionare si legionare.
N-am nici o treaba cu astia, mai ales cu legionari si alte chestii din astea.
Nu frate, eu iti spun ce observ.Nu-s nici fixisme nici sudarsinghe...wtf=)) si
nici ortoxismatizata , =))
Fii atena putin:
Cel care este afara n-o sa poata sa vine niciodata in Romania inapoi deoarece:

1.Daca vine inapoi in tzara ca sa munceasca aici , in ruptul capului nu va
accepta salariu de aici fatza de salariu de acolo.Mai are si familie, end of story.Va avea de ales intre a ramane aici cu veniturile taiate peste 70% (
in cel mai fericit caz) sau sa plece inapoi.Din momentul ce scopul plecarii
in afara nu a fost misionarismul spre a impartasii celorlalti ortodoxia ci banul
ghici ce va alege.Stim cu toti.Se va intoarce inapoi.De fapt majoritatea stiu
lucrul asta si stiu ca nu se vor mai intoarce niciodata.(pe acest fapt se
bazeaza si strainii care au inceput sa cumpere ca intr-o veselie pamanturile
lasate de ei aici).

2.Daca vine inapoi in tzara ca sa-si traiasca batranetile aici, cum ii va plati
statul roman pensia ? Pt ca el a cotizat in alta tzara la alt buget si nu aici

3.Cei care vor sa plece.Nu mai au unde.Deja in strainatate romanii de acolo
se saboteaza intre ei pt acelasi job.Se duc la patronul strain si ii propun sa-l
dea afara pe conationalul lui pt ca el poate lucra de 2 ori mai eftin.

Si uite asa incepe sa apara scrasnirea din dinti.

Cat despre seceris ? Si coasa ? Vezi ca Turcia a intrat in conflict militar cu ISIS. O sa-ti pice parul cand o sa vezi ca "hocus-pocus" ca Turcia va deveni
garnizoana ISIS.SI in momentul ala vei pleca la razboi domnu.Si asta pt ca
doar romanii si bulgarii vor mai sta in calea lor.(Bine si Europa.Dar Europa se
preface pt ca 70 % din Europa este a musulmanilor).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.08.2015, 14:40:44
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Da, as putea spune ca Apusul este cam ignorant si prost in privinta noastra. Cu exceptia preotilor si a unor mai rasariti nimeni nu stie ce este biserica Ortodoxa si nimeni nu ne cunoaste mesajul.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.08.2015, 14:46:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Da, as putea spune ca Apusul este cam ignorant si prost in privinta noastra.
Nu este.Apusul este mult mai destept si mult mai viclean.Habar n-ai tu
ca din timpul Lui Stefan cel Mare apusul te joaca pe degete.

Citat:
Cu exceptia preotilor si a unor mai rasariti nimeni nu stie ce este biserica Ortodoxa si nimeni nu ne cunoaste mesajul.
Apusul nu este ignorant.Din contra Apusul este mai cunoascator de multe
ori decat esticii in sine.De fapt pe nimeni din apus nu-l intereseaza Ortodoxia
ca, virgula cale spre mantuire, tocmai pt ca stiu ca acolo este adevaratul
Dumnezeu.Ori Apusul il uraste pe Dumnezeu.Ba mai este si hulitor.Pt ei
Ortodoxia ca virgula cale de mantuire este cea mai mare primejdie.

Insa , tot pt ei Ortodoxia poate fi interesanta daca prin intermediul ei
se poate distruge odata si pt totdeauna credinta Ortodoxa din est, astfel
incat sa nu-i mai impiedice nimeni in realizare de super-mega profituri banesti.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.08.2015, 14:49:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
In sfarsit cineva realist. Eu am trait in Spania toata copilaria mea, 9 ani din viata, aproape 10, am studiat intr-o scoala católica condusa de Opus Dei si tot un m-am convertit si tot doresc sa ma fac preot ortodox, asta pentru ca cunosc superioritatea Ortodoxiei si stiu care este credinta adevarata, nu m-as putea converti niciodata pentru ca as stii ca plec de la credinta adevarata la o minciuna, deci un se pune problema influentei.
Felicitări, dacă așa stau treburile.
Sincere felicitări și mult belșug de har să-ți de-a Dumnezeu. Ca să te poți feri de ecumenism. Că vine crâncen, acerb și psihic violent, acest ecumenism.

O expunere frumoasă ai primit de la fratele Ioan Cezar.

Pot să vin să completez și eu, care am absolvit două facultăți de Teologie Ortodoxă: Didactică și Pastorală.

Din Facultate, dacă ești credincinos și râvnitor, ieși îmbunătățit, dacă ești doar credincios, și nu râvnitor, ieși ecumenist, iar dacă nu ești credincios, nici râvnitor, Teologia, te va lăsa așa cum ai intrat, îți va fi doar o facultate ca oricare alta.

Personal, eu în anii facultății, mi-am mărit numărul de cărți citite, considerabil. În seminarul ce a durat 5 ani, mi-am dezvoltat bazele, am citit undeva cam 100 de volume de scrieri ortodoxe, și vreo 5-6 volume de scrieri din alte credințe. În facultățile de Teologie, s-au făcut aproximativ 300 de teologie ortodoxă, și aproximativ 10-12 din alte credințe.

Să te îndrăgostești de citit. Dar să nu faci asta obligat, că atunci clachezi, faci blocaje ale creierului, nu vei mai putea citi, între 3 luni și 2-3 ani. Am avut așa un coleg în seminar, citea romanele obligatorii pentru bacalaureat, beletristică pură, îmi e tare antipatică, și a clacat, nu mai putea citi, îi fugeau literele de sub ochi. Dar a luat bacul și o pauză de 2 ani, nu a intrat la facultate și nu a mai citit nimic, nici un articol de revistă teologică. Deci să ai grijă.

Din seminar trebuie să ieși cu o bază solidă teologică.
În primul rând trebuie să cunoști cât mai bine cu putință, Biblia. Materiile: Noul și Vechiul Testament.
Apoi obligatoriu ca teolog, istorie. Deci I.B.O.R și I.B.U.
Urmat pe locul 3, (depinde, la mine a fost locul 2), precum Biblia este fundația și temelia, așa: Patristica. Ea sunt zidurile.
Apoi Dogmatică.
E grea.
Orientează-te pe empiric. Adică experiență. Am citit multă dogmatică în facultate. Am citită dogmaticile de la 8 dogmatiști și o licență de teologie din Patristică și o alta licență din Dogmatică.
Preferatele mele dogmatici, au devenit: părintele Ioannis Romanides - Dogmatica empirică (apărută anul trecut 2014), și părintele Dumitru Stăniloaie - Teologia Dogmatică Ortodoxă.
Nimic nu se ridică la Dogmatica Empirică (e experienței) a părintelui Ioannis Romanides.

Fratele Ioan Cezar, a exagerat puțin, cu tentă vizibil înfocat-psihologico-filologică.
Nu ai să întâlnești nebuni în facultățile de teologie. Vei întâlni cu greu un student, care să ia poziție, să ia atitudine, să aibe un cuvânt de spus. Fiindcă majoritatea au citit foarte puțin.
Pentru ca să poți să iei atitudine, trebuie să ai o bază solidă, câțiva metri cubi de cărți citite. Atunci iei poziție. Dar cu respect, ci discernământ, și obligatoriu cu versete biblice și cu citate patristice, sau canoane.

Îmi amintesc, la Timișoara, din 9 profesori, 5 erau ecumeniști, dintre care 2 declarați și unul ecumenist-evoluționist.
Era teroare.
Am avut chiar și materia "Ecumenism", unde părintele Florescu ne învăța ce bine este să fim prezenți, la consiliul mondial al Bisericilor.
Sigur, că nu am putut și i-am reproșat că Sfânta Biserică nu învață așa ceva și Sfinții Părinți, sunt categorici în privința ereziilor și combinării religiilor ca să dea ecumenismul și i-am adus ca să citească "Biserica Ortodoxă și Ecumenismul - de Sfântul Iustin Popovici".
La examen, oral, a căutat să fie foarte nemulțumit de răspuns, mi-a dat 5... :) Și m-am bucurat. Să arate în foaia matricolă că n-am fost bun la ecumenism :)

Deci ca să iei atitudine, trebuie să vi cu o bază solidă, și să respecți pe oameni, să ai discernământ. Să fi înțelept ca șarpele și blând ca porumbelul, spune Biblia.
Dar să fi înțelept, să fi ascuțit în gândire și răspunsuri. Și în același timp nevinovat. Să nu fi prefăcut, ci sincer, dar să nu menajezi, Sfinții Părinți nu au fost discreți, nici unul, ci au luat poziție, însă au și studiat cu de amănuntul ereziile, până să le combtă. Nu există discreție, când e vorba de adevărul mântuitor.

Eu mi-am axat studiile, foarte mult pe diferențele intercofesionale. Pe Patristică, Noul și Vechiul și Dogmatică.
Tu fă cum poți, cum simți și cum vrei.
Dar eu unul, această combinație: Noul Testament, Patristică și Dogmatică, am găsit-o mai dulce ca mierea, în Teologie.
Esența creștinismul și cheile ermineutice ale aproape tuturor ușilor de deschis cu ele, nu doar în teologie, dar și în toate domeniile.

Să nu numești pe niciun om nebun, niciodată, să iei doar ce-i bun de la Ioan_Cezar, și de la orice om cu care stai de vorbă.
Să respecți oamenii, pentru că toți poartă chipul lui Hristos, fie ei atei sau păgâni sau eretici.
Să-i iubești, să te jertfești pentru ei, oricine ar fi ei.
Iar dacă vor să vorbească teologie, să fi pregătit, să mărturisești pe Hristos, din Biserica Ortodoxă cea Adevărată creștinească.

Iar dacă nu ești pregătit, să nu îți fie rușine și să te retragi. Dacă nu poți birui, nu începe lupta. Că oricum o porți. Lupta. Cu tine însuți, cu lumea și cu demonii. O porți în fiecare minut.
Dar când aceastp triadă a luptei se concentrează întrun singur om, ca să biruiești, trebuie să ai în primul rând gândul la Hristos, neîncetat, să-L ai în inima ta. Dacă nu, măcar gândul la EL, să ai cunoștiințe biblice de necombătut și apoi cunoștiințe patristice, istorice și dogmatice.

Să nu te temi, e foarte important. Să nu te temi, fiindcă să știi că Dumnezeu Însuși va fi Acela care va pune cuvintele biruinței în gura ta. Tu doar să nu fi eretic, fiindcă atunci vei fi buruit de însăși demonii care îți controlează viața prin ereziile din mintea ta.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.08.2015, 14:50:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ca încheiere, uite, iartă-mă, îmi permit să-ți dau puțină bibliografie, ca să citești, să înțelegi defapt ce sunt și cine sunt "romano-catolicii", sau pe drept numiții "franco-latini" și mai ales ce este, cine este și unde este Sfânta Biserică, Creștinismul cel adevărat, ortodox, unul al jertfei și dragostei, aducător al Împărăției Cerurilor.

1. Canonul Ortodoxiei - Canonul Apostolic al primelor secole, dicon Ioan I. Ică jr., Editurile Deisis i Stavropoleos, 2008.
2. Dicionar al Noului Testament, Pr. Dr. Ioan Mircea, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1995.
3. Credina Ortodoxă, Catehism Ortodox, Editura Trinitas, Iai, 2005.
4. Concordană biblică tematică, Editura Trinitas, Iai, 2000.
5. Dicionar Filocalic, Editura Cavallioti, Bucureti, 2001.
6. Dicionar enciclopedic de literatură cretină din primul mileniu, Remus Rus, Editura Lidia, Bucureti, 2003.
7. Dicionar de Teologie Ortodoxă, A-Z, Pr. Prof. Dr. Ion Bria, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1981.
8. Despre credina ortodoxă i despre erezii, Florilegiu Patristic, Editura Basilica a Patriarhiei Române, Bucureti, 2010.
9. Despre cum s-a făcut papa pe sine împărat i dumnezeu, Editura Schitul Lacu, Sfântul Munte Athos, 2010.
10. Dreapta Credină în scrierile Sfinilor Părini, Volumele I-II, Editura Sophia, Bucureti, 2006.
11. Florilegiu Filocalic, Editura Herald, Bucureti, 2003.
12. Everghetinosul, Volumele I-IV, Editurile Egumenia i Cartea Ortodoxă, 2009.
13. Filocalia sfintelor nevoine ale desăvâririi, Volumele I-XII, editura Humanitas, Bucureti, 2009.
14. Filocalia de la Optina, volumele I-II, Editurile Egumenia i Cartea Ortodoxă, Galai, 2009.
15. Istoria cretină generală, Volumele I-II, Pr. Prof. Vasile Muntean, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 2008.
16. Mărgăritare - Cuvinte ale Sfântului Ioan Gură de Aur i ale multor Sfini Părini i Dascăli, Editurile Sophia i Cartea Ortodoxă, Bucureti, 2010.
17. Stâlpii Ortodoxiei, Sfântul Fotie cel Mare, Sfântul Marcu Evghenicul, Sfântul Grigorie Palama, Editurile Cartea Ortodoxă i Egumenia, Galai, 2008.
18. Opere, Volumele I-II, Ediie bilingvă, Sfântul Marcu Evghenicul, Colecia Părinii Bisericii, Editura Pateres, 2009, Vol. I i Editura Gândul Aprins 2014, Vol. II.
19. Scrieri, Volumele I-III, Sfântul Grigorie Palama, Editura Deisis, Sibiu, anii 2005-2009.

20. Anastasie Goopulos, Pr., Rugăciunea în comun cu ereticii - Abordare a practicii Canonice a Bisericii, Editura Predania, Bucureti, 2013.
21. Arsenie Vlianogoftis, Pr., Ereziile contemporane - o adevărată ameninare, Editura Evanghelismos, Bucureti, 2006.
22. Clark Carlton, Adevărul Ortodoxiei faă de Catolicism, Editura Ecclasiast, Sibiu, 2010.
23. Clark Carlton, Calea de la prostestantism la Ortodoxie, Editura Ecclasiast, Sibiu, 2010.
24. David Bradshaw, Metafizica energiilor divine i Schisma Bisericii, Editura Ecclesiast, Sibiu, 2010.
25. Sfântul Dionisie Areopagitul, Opere complete, Editura Paideia, Bucureti, 1996.
26. Sfântul Ioan Damaschin, Dogmatica, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 2005.

27. Ioannis Romanides, Pr., Prof. univ. Dr., Dogmatica Patristică Ortodoxă - o expunere concisă, Editura Ecclesiast, Sibiu, 2010.
28. Ioannis Romanides, Pr. Prof. Univ. Dr., Teologia Patristică, Editura Metafraze, Bucureti, 2011.
29. Mitropolitul Nefpaktosului, Ierotheos, Dogmatica Empirică, după învățăturile prin viu grai ale părintelui Ioannis Romanides, Vol. I, (vol. II, nu a apărut încă), Editura Doxologia, 2014 (cea mai bună carte de dogmatică scrisă vreodată)
30. Sfântul Iustin Popovici, Sfântul, Biserica Ortodoxă i Ecumenismul, Editura Fundaia Iustin Pârvu, Suceava, 2012.
31. Sfântul Fotie cel Mare al Constantinopolului, Sfântul, Mistagogia Duhului Sfânt i Exegeze la Evanghelii, Ediie bilingvă, Editura Polirom, 2013.
32. Sfântul Nectarie din Eghina, De ce s-au despărit papa i supuii lui de Biserica lui Hristos, Editura Evanghelismos, Bucureti, 2001.
33. Preasfinitul Photios, Arhimandritul Philarete, Părintele Patric, Noul Catehism Catolic contra Credinei Sfinilor Părini - un răspuns ortodox, Editura Deisis, Sibiu, 1994.
34. Vladimir Guetee, Papalitatea eretică, Editura Scara, Bucureti, 2010.
35. Vladimir Guetee, Papalitatea schismatică, Editura Scara, Bucureti, 2010.

Cele cu "bold", trebuie să le citești neaparat, până termini Facultatea, dacă vrei să rămâi ortodox și să fi mărturisitor, mai ales în situația ta din Spania. Cel mai bine ar fi să le citești toate acestea... Dar desigur... cât poți, după râvnă, capacitatea intelectuală, mai multe. Dumnezeu nu obligă. Dar și dacă vrei cu adevărat și te silești, să știi că primești din belșug.

Te rog, dacă vrei să te ajut cu orice, site-uri cu resurse, sau muzică bisericească, sau dacă ai drum la Timișoara, ne întâlnim personal, dacă nu mor :) sau aici pe forum, în topic sau mesaje private, te rog, spune-mi și te voi ajuta și îți voi sluji cu toată dragostea creștinească, ca unul care am fost și eu 2 ani în Londra, și știu cum e viața printre străini.
Și totuși am venit înapoi și aici vreau să rămân și să adorm în nădejdea învierii.
Mi-am înțeles chemarea și vreau să lucrez via Domnului, cea din România. Precum, poate și tu vrei. "Să ne pregătim inimile de ispită", cum spune Biblia.

Să fi receptiv față de alte credințe, să asculți zbuciumul și necazul omului, din alte credințe, dar să nu eziți să-i spui că adevărul mântuitor e cel ortodox, să-l chemi să vină acasă, în Biserica Mamă, Ortodoxia, Sfânta Mireasă a lui Hristos, ca să se mântuiască.

Să ajuți pe eretici și să primești ajutorul lor, fiindcă Dumnezeu lucrează prin orice om, căci astfel, dezvolți o relație de dialog cu ei și vei putea să arăți strălucirea Sfintei Ortodoxii și prin comparație, vei arăta superioritatea adevăratului creștinism, dar fără viclenie, ci cu inima curată și cu îndrăzneală sfințită de harul cel viu și lucrător, care doar tu ca ortodox, îl vei avea, dar trebuie să știi cum să lucrezi cu el, cum îl poți păstra și înmulți, iar asta, ca început bun, dacă citești.

"Sus să avem inimile", frățior drag.
Spre mântuire !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.08.2015 at 15:06:32.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.08.2015, 15:11:01
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Iti multumesc pentru postarile tale, Igor si pentru ca te-ai deranjat in a scrie atat, apreciez mult si titlurile pe care mi le-ai aratat si sper sa ma imbogateasca cultural facultatea si sa invat calea spre mantuire, pe langa ca eu nu am facut seminarul (desi am luat nota mult mai mare decat toti seminaristii la admitere, 9,75).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.08.2015, 15:11:54
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
N-am nici o treaba cu astia, mai ales cu legionari si alte chestii din astea.
Nu frate, eu iti spun ce observ.Nu-s nici fixisme nici sudarsinghe...wtf=)) si
nici ortoxismatizata , =))
Fii atena putin:
Cel care este afara n-o sa poata sa vine niciodata in Romania inapoi deoarece:

1.Daca vine inapoi in tzara ca sa munceasca aici , in ruptul capului nu va
accepta salariu de aici fatza de salariu de acolo.Mai are si familie, end of story.Va avea de ales intre a ramane aici cu veniturile taiate peste 70% (
in cel mai fericit caz) sau sa plece inapoi.Din momentul ce scopul plecarii
in afara nu a fost misionarismul spre a impartasii celorlalti ortodoxia ci banul
ghici ce va alege.Stim cu toti.Se va intoarce inapoi.De fapt majoritatea stiu
lucrul asta si stiu ca nu se vor mai intoarce niciodata.(pe acest fapt se
bazeaza si strainii care au inceput sa cumpere ca intr-o veselie pamanturile
lasate de ei aici).

2.Daca vine inapoi in tzara ca sa-si traiasca batranetile aici, cum ii va plati
statul roman pensia ? Pt ca el a cotizat in alta tzara la alt buget si nu aici

3.Cei care vor sa plece.Nu mai au unde.Deja in strainatate romanii de acolo
se saboteaza intre ei pt acelasi job.Se duc la patronul strain si ii propun sa-l
dea afara pe conationalul lui pt ca el poate lucra de 2 ori mai eftin.

Si uite asa incepe sa apara scrasnirea din dinti.

Cat despre seceris ? Si coasa ? Vezi ca Turcia a intrat in conflict militar cu ISIS. O sa-ti pice parul cand o sa vezi ca "hocus-pocus" ca Turcia va deveni
garnizoana ISIS.SI in momentul ala vei pleca la razboi domnu.Si asta pt ca
doar romanii si bulgarii vor mai sta in calea lor.(Bine si Europa.Dar Europa se
preface pt ca 70 % din Europa este a musulmanilor).
Crezi ca nu stiu ca "ISIS" este basina Mossadului si CIA? Ha! "Aceia" vor sa reformeze islamismul sunnit si sa reuneasca crestinismul oficial, pentru a avea legitimare dogmatica sa ridice un soi de palat-templu dumneshitului lor unic ranjitor in flacari ( NU Dumnezeului Preasfant al evreilor, numit "Cel Ce Este", nici vorba). Hashem a dat zece porunci care conserva viata normala si aduca mantuire. Porcul acela sulfuric cu respiratie radioactiva va da tot zece porunci, dar pe invers. Apoi se va aseza pe tucala din buda, pardon, pe tronul lui din porcaria aia de palat intesat cu tehnica psihotronica de ultima generatie. Si de fapt tipul va fi un haploid (adica neconceput de femeie si barbat), creat prin alchimie malefica si nanotehnologie tinut in staza de maestri pana ce credinta maselor ajunge virtualmente zero.
Te socheaza ce scriu? unul din lucrurile pe care le aprob la tine este ca esti realist in privinta amenintarii nanotehnologiei si transhumanismului. Asa ca daca iti spun ca SF-ul este mai mult un proogram decat o visare, mai mult o initiere decat literatura, nu o sa razi. Studies de mult problema si sunt capabil sa vad dincolode pasiunea mea ludica pentru SWTOR si altele de genul.
Omenirea e condusa de fapt de ceva "Dread Masters-like" (vezi SWTOR). Suna ridicol, dar e adevarat. La fel de ridicol era pe vremea lui Jules Verne.
Insa nu te aprob cu chestia Romania= viitoare teocratie. Uita-te in jur, la caracterul acestui popor. Atata iti spun.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.08.2015, 15:15:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Iti multumesc pentru postarile tale, Igor si pentru ca te-ai deranjat in a scrie atat, apreciez mult si titlurile pe care mi le-ai aratat si sper sa ma imbogateasca cultural facultatea si sa invat calea spre mantuire, pe langa ca eu nu am facut seminarul (desi am luat nota mult mai mare decat toti seminaristii la admitere, 9,75).
Felicitări încă odată.
Ai potențial. Nu îl irosi. Ai talanți. Înmulțește-i.

Citește cu atenție ce ți-am scris, dacă vrei, fiindcă ți-am scris sincer și deschis, poate găsești ceva de folos spre mântuire.
Și desigur, să citești cât mai multă teologie ortodoxă, ca să o înțelegi și să o trăiești.

Când ai nevoie de ajutor, te rog, nu ezita să mă cauți, ca un coleg al tău mai mare, sper din tot sufletul să te pot ajuta.

Să nu te lipsești de rugăciune nici un minut al vieții tale. Amin.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.08.2015, 07:11:11
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.................................................. ............. :)

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 05.08.2015 at 14:08:30.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.08.2015, 07:17:58
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
N-am nici o treaba cu astia, mai ales cu legionari si alte chestii din astea.
Nu frate, eu iti spun ce observ.Nu-s nici fixisme nici sudarsinghe...wtf=)) si
nici ortoxismatizata , =))
Fii atena putin:
Cel care este afara n-o sa poata sa vine niciodata in Romania inapoi deoarece:

1.Daca vine inapoi in tzara ca sa munceasca aici , in ruptul capului nu va
accepta salariu de aici fatza de salariu de acolo.Mai are si familie, end of story.Va avea de ales intre a ramane aici cu veniturile taiate peste 70% (
in cel mai fericit caz) sau sa plece inapoi.Din momentul ce scopul plecarii
in afara nu a fost misionarismul spre a impartasii celorlalti ortodoxia ci banul
ghici ce va alege.Stim cu toti.Se va intoarce inapoi.De fapt majoritatea stiu
lucrul asta si stiu ca nu se vor mai intoarce niciodata.(pe acest fapt se
bazeaza si strainii care au inceput sa cumpere ca intr-o veselie pamanturile
lasate de ei aici).

2.Daca vine inapoi in tzara ca sa-si traiasca batranetile aici, cum ii va plati
statul roman pensia ? Pt ca el a cotizat in alta tzara la alt buget si nu aici

3.Cei care vor sa plece.Nu mai au unde.Deja in strainatate romanii de acolo
se saboteaza intre ei pt acelasi job.Se duc la patronul strain si ii propun sa-l
dea afara pe conationalul lui pt ca el poate lucra de 2 ori mai eftin.

Si uite asa incepe sa apara scrasnirea din dinti.

Cat despre seceris ? Si coasa ? Vezi ca Turcia a intrat in conflict militar cu ISIS. O sa-ti pice parul cand o sa vezi ca "hocus-pocus" ca Turcia va deveni
garnizoana ISIS.SI in momentul ala vei pleca la razboi domnu.Si asta pt ca
doar romanii si bulgarii vor mai sta in calea lor.(Bine si Europa.Dar Europa se
preface pt ca 70 % din Europa este a musulmanilor).
Deci invazia araba va avea loc pana la urma. Ar fi tare sa fie conjugata cu una rusa si una chineza. O sa recit toti psalmii, zilnic, de bucurie, daca armata rusa si cea iraniana vor face jonctiunea la Paris sau Londra.
P. S. Faptul ca deocamdata, cei ce ne "conduc" sunt slugi, pardon aliati ai Uniunii Sovietice Americane nu ma obliga cu absolut nimic. Asta e optiunea lor, a mea e diferita. Si, inainte sa puna cineva placa cu supunerea, amintesc ca actualul "Cezar" si stapanii lui imperialisti au inceput sa scuipe cam pe fata in directia Familiei, Bisericii, si a altor "fleacuri" stabilite de Facatorul nostru, al Cerului si Pamantului. Asa ca trebuie sa ne rezervam dreptul de a ridica degetul medius la adresa Cezarului, daca lumeasca organizare ridica pumnul la adresa lui Dumnezeu.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 05.08.2015 at 14:03:55.
Reply With Quote
Răspunde