Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 13.08.2016, 22:04:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pune cartea pe foc sau ingroap-o in gradina. :)
Reply With Quote
  #792  
Vechi 13.08.2016, 22:06:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca se plange cineva ca discutia e off topic ii replicam ca discutam despre parintii care sunt impotriva sinodului din Creta. :)
Reply With Quote
  #793  
Vechi 13.08.2016, 22:41:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Păi da. Mă gândeam eu că este vorba despre niște părinți; care sunt împotrivă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #794  
Vechi 13.08.2016, 23:05:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca se plange cineva ca discutia e off topic ii replicam ca discutam despre parintii care sunt impotriva sinodului din Creta. :)
Iar asta ma impresioneaza pe mine(banuiesc ca si pe autoarea topicului) mai putin ca bucuria fratelui cel mare la intoarcerea fiului risipitor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.08.2016 at 23:38:56.
Reply With Quote
  #795  
Vechi 14.08.2016, 02:18:56
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit p

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pune cartea pe foc sau ingroap-o in gradina. :)
Mai bine o fac manifest si o dau mai departe! :)
Reply With Quote
  #796  
Vechi 14.08.2016, 23:21:13
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sau poate Nacu Simona imi mai face mie un pic de morala, ca eu nu ma supar. Mi s-a facut morala toata viata, sunt obisnuit. Daca oamenii ar fi de acord cu mine, m-as plictisi rapid.
Reply With Quote
  #797  
Vechi 15.08.2016, 00:41:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Stati mai frate a intrat femeia sa caute un raspuns si voi i-ati si bagat lampa in ochi, ca de ce a trait 8 ani cu ala fara sa se casatoreasca. Pai care e raspunsul, sa mai traiasca inca 8 ? Sa-l lase dupa ce a stat cu el 8 ani si sa-si caute altul cu care sa mai petreaca vreo 8 pana va constata ca mama domniei sale nu-i multumita nici cu el ? Adica acum cand pare ca s-a hoarat sa faca pasul firesc spre cununie, noi ii spargem capul ca e prea pacatoasa, nu-i sfanta ca noi. :)

Domnisoara, incercati sa vorbiti cu un preot dintr-o biserica din apropiere, ca sigur s-a mai confruntat cu situatii de astea. E mai bine decat sa intrati in mainile dreptilor de aici sau de aiurea. In rest, vorba cuiva :

https://www.youtube.com/watch?v=yi5jj2fkXx4

Din fericire,dintre atatia membri cat avem pe forum numai unul singur i-a bagat lampa in ochi!
Eu zic ca stam bine ,totusi :)


Este bun sfatul sa stea de vorba cu un preot,insa mai nimeni nu-si poate lua aceasta responsabiliate de a se substitui parintilor.
A mai fost un caz aici,pe forum din Cluj,in care tot mama nu-si lasa fiica sa se casatoreasca cu un om din cauza trecutului lui(fusese prin puscarie,parca).
Numai ca cei 2 erau adulti deja,pe la 30 de ani,lucrurile eram mai clare.
Cand parintii te tin in scoala,te si santaseaza extrem de mult,pur si simplu le datorezi o mana si un picior;nu mai esti stapan pe viata ta ,pe alegerile tale.

Ca parinte,nu este normal sa traiesti viata copilului tau si sa faci alegeri pt el,nu conteaza cat de mult il iubesti(intai de toate si chiar de familie,sa-L iubeasca pe Dumnezeu).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 15.08.2016, 01:13:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Buna ziua! Am nevoie de ajutor intr.o problema foarte serioasa. Sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 8 ani,dar parintii mei nu sunt de acord in special mama. Ei zic ca nu este de nivelul meu,ca nu imi va oferi nimic bun pe viitor,ca o sa am o viata plina de lipsuri si greutati. Eu sunt studenta la medicina,iar el are doar liceu,dar mereu a avut un job...castiga putin dar suficient cat sa isi plateasca ratele,utilitatile si sa supravietuiasca. Pe viitor vrea sa faca curse internationale pe tir,pt a putea castiga mai mult. Noi ne iubim reciproc cu defecte si calitati,desi el s.a schimbat putin in ultima perioada din cauza unei greseli de a mea de a.i reprosa ca nu e de nivelul meu,ca sunt diferente prea mari intre noi(m.am lasat influentata de mama mea,ca ce o sa zica lumea eu medic si el sofer). Va rog,am nevoie de un sfat.. Sa mergem mai departe luptand pt iubirea noastra sau sa punem punct acum pana nu e prea tarziu.
Dar parintii dvs,au amandoi titluri academice?In special mama dvs?
Sau este dupa modelul traditional,doar casnica ,cu o educatie mai modesta,ingrijind doar de copii si sot?

Intreb,deoarece se pare tot mai mult ca oamenii mai modesti si mai simpli,au tot felul de pretentii si de asteptari de la ceilalalti,din cauza neimplinirilor proprii.
Deocamdata dvs nu sunteti medic ci doar o studenta la medicina,este cam devreme sa va imaginati ce ar zice lumea despre cuplul format dintre o doctorita si un sofer...stati sa ajungeti acolo!

Daca tot ati trait ca un cuplu,traiti ca un cuplu si in fata Domnului.Un om bun,un familist si un prieten de nadejde nu se gaseste prin toate mediile; studiile superioare nu o sa faca pe nimeni, peste noapte un om responsabil sau cu frica de Dumnezeu.
Daca spuneti ca prezinta niste calitati morale ,nu cred ca este un aspect peste care sa treceti cu vederea.

De fapt nimeni nu poate sa va dea sfaturi,doar dvs stiti cum vedeti aceste lucruri si daca intradevar il socotiti inferior pt ca este numai sofer...
Depinde foarte mult si cum v-ati imaginat viitorul,familia,cariera,,finantele...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #799  
Vechi 15.08.2016, 10:59:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ai citit tot topicul sau ma rog, partile relevante pentru subiectul lui.
Nu parintii sunt adevarata problema.

Ma rog, in masura in care cazul real, ca indoieli exista destule.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #800  
Vechi 12.10.2016, 10:08:30
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Din mai multe motive, pe care(daca este nevoie) la timpul potrivit o sa le expun.


Pai atunci este o problema si mai mare: Cum sunteti voi cuplu, cand fiecare
sta la casa el( si cica sunteti de 8 ani).Asta indica ca va intalniti doar pt sex.

Ori din moment ce cauti doar sex, n-ai cum sa cauti iubire, familie, sunt chestii
divergente.
M-ai facut bucati cu raspunsul asta...

de undepana unde ai tras tu concluzia ca seintalnesc doar pentru sex? si ca ea cauta doar sex?

La fel am fost si eu cu al meu, insa daca vroiam doar sex, sigur nu ne casatoeam si faceam un copil. iti garantez asta.


pt cine a initiat topicul:
In primul rand tu trebuie sa aflii ce vrei si daca vrei sa iti intemeiezi o familie cu el.
Apoi, sacantaresti bine situatia si sa nu te lasi influentata de mam ta, desi deja ai facut-o si vezi bine ca incepi sa gandesti ca ea. Asta nu poateduce decat la esecul relatiei, tocmai pt ca deja nu il vezi nici tu la nivelul tau si aproape ii reprosezi asta.
Ai stiut dela bun inceput cum e el, cum de abia acum te-ai trezit si tu ca mam ta are dreptate? Brusc si dintr-o data tipul nu mai e de nivelul lui, ca nu are facutate si alte bla blauri chiar fara sens. Nu facultaea te face om si nu intotdeauna daca ai terminat o facultate, fie ea si medicina o sa fii de nivel superior.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde