Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.12.2011, 21:21:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mesajul REGELUI MIHAI I de Craciun !


„În anul 1940, după plecarea tatălui meu, am adresat primul mesaj de anul nou către voi. Aveam 19 ani, iar țara și continentul nostru se aflau în război.

În aceste zile, de la Săvârșin, vă transmit mesajul meu, după 70 de ani de tradiție aproape neîntreruptă. De la București, Sinaia, Versoix sau Săvârșin, cuvintele mele s-au îndreptat mereu către voi cu aceeași iubire, grijă, respect și speranță.

Trecerea anilor îți dă posibilitatea să vezi ce s-a schimbat în lume și ce anume a rămas. Un lucru neschimbat în viața romanilor este importanța pe care familia o acorda Crăciunului și Anului Nou.
Același fior al sărbătorilor, același îndemn la bunătate, la deschiderea sufletului și la minunea nașterii Domnului.
Ultimii zece ani la Săvârșin au adus familiei mele bucuria de a vedea tradițiile populare și entuziasmul familiilor de la țară aproape neschimbate.
Și astăzi, în 2011, ca și în anii copilăriei mele sau anii grei ai războiului, bunicii, părinții și copiii, alături de restul familiei, se aduna în jurul bradului, își oferă daruri, petrec la masa de Crăciun și se bucura de apropierea celui dragi.
În anul 2011 am avut multe întâlniri cu romani din toate colțurile țării și de pe multe meleaguri ale Europei.
Sărbătorirea jubileului de 90 de ani mi-a dat ocazia să primesc mii de oameni la Palatul Elisabeta și la Săvârșin, într-o sărbătoare care a cuprins întreaga suflare românească.
Aceasta dovadă de iubire și de prețuire, încununată de adresarea de la tribună Parlamentului către națiunea romana, a fost o alinare pentru toate suferințele și neajunsurile pe care a trebuit să le trecem cu toții în ultimele decenii.
Regina și cu mine suntem fericiți să avem alături familia noastră și să vedem cât de mult copiii și nepoții noștri fac pentru că rostul Casei Regale să continue, pentru binele României.
Nașterea Domnului Iisus Hristos este tot povestea unei familii. O familie aflată în împrejurări grele. O frumoasă lecție despre grija față de cei neînsemnați, despre cum noi, oamenii, suntem parte a unei mari familii. O lecție de umilință, dar și de mândrie, de durere, dar și înălțătoare umanitate. O lecție necesară în lumea de astăzi, în care atâția oameni se simt uitați, umiliți sau neînțeleși.
Se apropie un nou an, pe care vi-l doresc tuturor mai bun decât cel trecut! Sunt sigur că vor fi în continuare momente de cumpănă și ca multe aspecte din viața noastră vor lăsa încă de dorit.
Nu avem nicio șansă de a așterne un drum solid generațiilor viitoare dacă vom lăsa mereu pe ceilalți să rezolve ceea ce este răspunderea noastră.
Transmit gândul meu bun soldaților romani care își risca viața și fericirea familiei pentru binele țării. Totodată, gândurile mele se îndreaptă către toți cei care se simt singuri, neiubiți sau cei care sunt bolnavi.
Felicit pe românii care știu că au făcut ceva bun pentru că țara lor să meargă mai departe și dorescc tuturor romanilor, tineri și bătrâni, din țară și din afara hotarelor ei, Crăciun fericit, cu pace în suflet și la mulți ani pentru 2012, împreună cu cei dragi!
Așa să ne ajute Dumnezeu!"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2011, 04:05:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos mesaj! Foarte frumos!
Parca a trecut, o clipa, un aer proaspat de demnitate prin cerul batranei Romanii, prin cerul sufletului meu...
Bunul Dumnezeu sa ocroteasca pe Regele Romaniei si intreaga lui tara, tara noastra, fratilor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2011, 18:11:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Regele Mihai a fost un tradator de neam si tara! L-a omorat si pe Antonescu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2011, 21:27:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Regele Mihai a fost un tradator de neam si tara! L-a omorat si pe Antonescu!
si nu numai...si cei 170 000 de soldati romani luati prizonieri de armata rosie dupa lovitura de stat impotriva maresalului dintre care doar o parte s-au mai intors in tara abia dupa 1980, ii ureaza "majestatii sale" un calduros Craciun fericit! Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 25.12.2011 at 21:30:20.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.12.2011, 22:49:32
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Daca Regele Mihai a fost un tradator de tara si datorita lui au murit atitia soldati,cei care ne conduc de 20 ani si nu numai ce sunt?Macar sa aiba si cei ce sunt astazi la conducere putina credinta pe cit are Regele Mihai.Dar unii dintre noi nu prea cunosteam istoria neamului si judecam.Bravo draga Cristi ca ai postat mesajul regelui.Macar el mai are un pic de umanitate in el ca restul.... sa ne ierte bunul Dumnezeu nu mai au legatura cu credinta cu nimc.Am ajuns sa cred ca nici ei nu se mai inteleg pe ei .De aceea totul e dezechilibrat .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.12.2011, 23:52:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Remarcabil mesaj. Sunt exact cuvintele pe care un rege creștin se cuvine să le adreseze poporului său. Întâlnim aici: concizie, o limbă românească adevărată, învățătură, îmbărbătare, îndemn la unitate.

Măria Ta, îți mulțumesc !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.12.2011, 00:08:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
Daca Regele Mihai a fost un tradator de tara si datorita lui au murit atitia soldati,cei care ne conduc de 20 ani si nu numai ce sunt?Macar sa aiba si cei ce sunt astazi la conducere putina credinta pe cit are Regele Mihai.Dar unii dintre noi nu prea cunosteam istoria neamului si judecam.Bravo draga Cristi ca ai postat mesajul regelui.Macar el mai are un pic de umanitate in el ca restul.... sa ne ierte bunul Dumnezeu nu mai au legatura cu credinta cu nimc.Am ajuns sa cred ca nici ei nu se mai inteleg pe ei .De aceea totul e dezechilibrat .
si de unde stii tu ca eu nu cunosc istoria neamului? A zis cineva pe topicul acesta ca actualii conducatori sunt buni? Si ca sa fim corecti Mihae e FOSTUL REGE al Romaniei. A abdicat. Datorita lui am stat atatia ani sub comunism. El a deschis larg portile sovieticilor, dupa lovitura de stat impotriva lui Antonescu de la 23 august 1944, care au ajuns pana la Berlin. Asta o stiu si de la bunicul meu dupa mama si de la fratele bunicii dupa tata, ambii veterani de razboi, Dumnezeu sa-i ierte. Imediat după încheierea războiului, generalul Allen F. Brooke, șeful Statului Major Imperial al Armatei Britanice, avea să facă un adevărat reproș României: „Prin actul de la 23 august 1944, România a deschis rușilor larg porțile și a contribuit la ocuparea unei jumătăți din Europa de către ruși. Dacă România ar mai fi rezistat, Aliații anglo-americani ar fi putut înainta adânc spre răsăritul Europei“ (vezi Ioan Șuța, Geo Stroe,DREPTATE ROMÂNIEI!, Editura Tempus, ed. 2003, pag. 122; ed. 2007, pag. 180). Dupa mine, Mihai e un tradator. Prietenul Raoul are dreptate. Istoria o dovedeste.Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 26.12.2011 at 01:00:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.12.2011, 01:42:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stefan,ma bucur sa vad ca ai ceva cunostinte de istorie! Regele Mihai nu a avut atunci niciun gram sau pic de credinta din cat vrea sa arate acum! A fost un las si un fricos,ne-a omorat cel mai mare conducator pe care l-a avut tara! Sa-mi fie cu iertare,regret si plang moartea lui Antonescu mai mult decat 10 regi ca Mihai!!! Pacat de ceilalti care mai ca-l venereaza,in timp ce pe maresalul Antonescu nu dau doi bani! (caci daca ar face-o,nu l-ar mai ridica atat in slavi pe Mihai)!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2011, 02:01:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stefan,ma bucur sa vad ca ai ceva cunostinte de istorie! Regele Mihai nu a avut atunci niciun gram sau pic de credinta din cat vrea sa arate acum! A fost un las si un fricos,ne-a omorat cel mai mare conducator pe care l-a avut tara! Sa-mi fie cu iertare,regret si plang moartea lui Antonescu mai mult decat 10 regi ca Mihai!!! Pacat de ceilalti care mai ca-l venereaza,in timp ce pe maresalul Antonescu nu dau doi bani! (caci daca ar face-o,nu l-ar mai ridica atat in slavi pe Mihai)!
o mica corectura...se spune fostul rege Mihai. Acum avem presedinte si nu rege. A abdicat nu? A plecat din tara ca un las. Ce a facut el pt Iuliu Maniu cand a fost arestat? Nimic! Sau pt ceilalti politicieni artestati? Din nou NIMIC. De ce nu recunoate ca statul roman i-a platit anual o renta de 100 000 de dolari, care acum ar valora cam 5000000 de dolari, asta dupa ce a abdicat si a plecat din tara? Sau faptul ca a plecat cu tablouri. Practic, si-a targuit abdicarea si plecarea din tara.Nu a facut-o gratis, ci pe bani.El minte si acum cand zice ca nu a plecat din tara decat cu haine si atat. Astia au fost cei 30 de arginti pt care Mihai ne-a vandut comunistilor. Ce mare diferenta intre el si Brancoveanu! Iar acum sa-i zicem Majestate! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2011, 02:14:50
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Remarcabil mesaj. Sunt exact cuvintele pe care un rege creștin se cuvine să le adreseze poporului său. Întâlnim aici: concizie, o limbă românească adevărată, învățătură, îmbărbătare, îndemn la unitate.

Măria Ta, îți mulțumesc !
Da, Domnule doctor, limpede spuneti si strasnica observatia.
Numai ca... putini dintre locuitorii Romaniei de azi mai au cu adevarat nevoie de aceste "margaritare". Majoritatea se intorc si sfasie. Apoi striga dupa paine si circ (eventual in variante moderne autohtone, mult mai elaborate).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul regelui Nabucodonosor Apocalips Din Vechiul Testament 0 12.08.2011 01:16:55
Mesajul diavolului catre demoni annajanette Generalitati 9 14.03.2010 16:25:28
Mesajul PF Bartolomeu cu ocazia Zilei mondiale a mediului mihailt Stiri, actualitati, anunturi 3 10.06.2009 21:06:51
despre dreptul divin al regelui de a conduce mihailt Generalitati 1 04.04.2009 05:22:50
Pr. Arsenie Papacioc despre mesajul Pr. Iustin Parvu tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 33 19.01.2009 23:11:04