Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2009, 00:14:39
Meritoriu Meritoriu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Doneaza sange !

Donand sange poti salva chiar si trei vieti
Din cantitatea de sange donata o singura data se pot extrage elementele care pot salva vietile a trei pacienti.

Celulele rosii (hematiile)– se pot pastra 35 zile si se folosesc in special la pacientii din salile de operatii si reanimare.

Trombocitele – se pot pastra maxim 5 zile si sunt de mare ajutor bolnavilor de cancer si leucemie.

Plasma – poate fi congelata si rezista pana la un an, este folosita in principal in tratamentele accidentatilor si bolnavilor cu arsuri.

Fiecare unitate de sange – luata ca intreg – este testata contra bolilor inainte de a fi trimisa spre separare.

Donarea de sange este sigura si usoara.

Nu se pot contracta SIDA sau alte boli infectioase in timpul donarii.

Se utilizeaza un ac steril si de unica folosinta pentru fiecare donare.

Senzatia de lesin sau oboseala dupa donare este foarte rar intalnita.

Puteti dona doar daca starea de sanatate va permite si va simtiti bine.

Vi se vor pune cateva intrebari legate de starea de sanatate si vi se va face un mic examen medical – temperatura, puls, tensiune.

Rezultatele testelor raman confidentiale.

Pentru a beneficia de o experienta placuta in urma donarii, donatorii sunt rugati sa stea cateva minute dupa donare; sa evite exercitiile ori ridicarea de greutati in urmatoarele 5 ore de la donare.

Calitatea sangelui. Asigurarea calitatii rezervelor de sange se face printr-un proces ce presupune testari riguroase, procesare atenta, etichetare, stocare si un atent control al calitatii.

Despre procedura : dureaza 8-12 minute, timp in care cineva te va asista. Cantitatea preluata este de 410 ml.

In plus : vei beneficia de apa, cafea sau suc, dar si mancare in caz ca ai nevoie; ti se vor stabili tensiunea arteriala si pulsul iar apoi ti se vor face analize pentru determinarea grupei sangvine si un set complet pentru principalele virusuri si boli ( SIDA, hepatite etc. ) iar rezultatele iti vor fi comunicate ulterior;vei primi un carnet de donator care iti va facilita urmatoarele donatii ; vei primi la sfarsit bonuri de masa in valoare de aproximativ 50 RON, un carnet de cupoane de reduceri la mai multe magazine si restaurante si la cerere ti se pot elibera adeverinte pentru transport sau pentru a solicita zile libere de la serviciu/scoala.

Alte informatii :

- în România 2% din populație donează sânge periodic, iar în Europa 7 %

- sunt necesare 500.000 unități de sânge anual, la nivel național

- în București necesarul zilnic este de 1000 unitǎți

- anul trecut doar 66% din cerere a fost acoperită

- pentru o operație pot fi folosite de la o unitate sânge până la 40-60 unități în cazul unui transplant de ficat, de exemplu

- studii recente au demonstrat că donarea de sânge reduce cu 30% riscurile apariției bolilor cardiovasculare prin scăderea tensiunii arteriale, iar donatorii de sânge trăiesc mai mult decât media populației

- cea mai rară și mai căutată grupă este 0 I, Rh negativ

- perioada optimă între două donări este de 70 de zile

- printre studenții donatori la diferite campanii s-au depistat 3-4/150 cazuri de sifilis, cifră îngrijorătoare și motiv pentru a-ți face analize

- 400 ml. (cantitatea medie a unei donații) reprezintă 5 % din sângele organismului. Aceasta este refăcută cantitativ în primele 2 ore după donare și calitativ în 2 săptămâni .
Mai multe informatii gasiti aici : http://www.doneazasange.ro/
__________________
" Somnul ratiunii naste monstri " - Francisco de Goya
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2010, 21:00:17
cris3369 cris3369 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Mesaje: 8
Smile donat sange

pot sa va spun ca atunci cand m-am decis sa donez sange nu am vrut sa stiu cui,dupa...a fost un senti,ment atat de placut ca nu pot sa descriu in cuvinte...poate nu m-am simtit nicicand mai bine,trebuie sa fii f convins de ce poti infaptui cu un mic asa zis chin,sa ne uitam in jur si sa vedem cum se chinuiesc multi oameni suferinzi,noi habar nu avem,sa multumim ca sintem sanatosi si ca putem dona un strop din marea de nevoie...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2010, 01:35:32
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Sincer eu as dona. Dar is atat de slab din fire ca numai cand vad centrifuga cu eprubetele sanguine, din dotarea laboratorelor mi se face rau. Ultima oara cand am fost la analize au trebuit sa-mi faca calciu intravenos ca sa ma aduca in simtiri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.03.2010, 15:59:16
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

frumos scris mai sus..dar sa va povestesc ce am patit cand am vrut sa donez sange..Sunt din Bucuresti iar acum vre-o doi ani..in urma unui anunt umanitar de la tv. si pentru ca pur si simplu nu stiam ce grupa de sange am ,m-am prezentat la un centru mai precis la cel de pe bld.Ion Mihalache..este un spital acolo..cred ca Sfanta Maria se numeste...mi-au luat buletinul si m-au pus sa astept..intr-o sala..si am tot asteptat vre-o ora si jumatate..pana m-am dus sa intreb la ghiseu ce se intampla..mi-au spus sec ca mai dureaza..si pe un ton de parca eu asi fi avut nevoie de ei..nu ei de mine..dupa alta jumatate de ora..am spus ca nu mai pot sta..si m-am dus sa-mi recuperez buletinul..dar mi-au spus ca nu se poate..pentru ca deja au facut formularul si trebuie sa donez..iar daca eram nehotarat trebuia sa ma gandesc inainte..le-am explicat ca dureaza mult prea mult(deja asteptam de doua ore)..si mi-au spus ca mai trebuie sa am rabdare..in fine am mai asteptat vre-o 20 min..dupa care m-au indrumat spre cateva cabinete din spital pentru "analize"..intr-unul mi-au luat tensiunea..in altul mi-au luat o picatura de sange din deget pentru a detremina grupa..si curios..in alt cabinet..s-au uitat la mine si mi-au spus ca par sanatos...intrebandu-ma daca nu am hiv..sau o alta afectiune grava..am raspuns ca nu cunosc..sa am vre-o asemenea boala..si au continuat ca nu cred nici ei"pentru ca arat sanatos"..oare astea sa fie analizele gratuite????.dupa plimbarea prin cabinete..a trebuit sa astept sa-mi recolteze efectiv sangele operatiune ce a decurs relativ repede..mi-au luat 400 ml..si mi-au dat un bon care puteam sa-l prezint pentru a cumpara un abonament la jumatate de pret pe transportul in comun..o scutire de o zi de la serviciu si un bon valoric de vre-o 20 de lei parca..dar totul a durat de la ora 9 dimineatza pana la 13 si jumatate cu totul..iar atitudinea lor..sub orice critica..parca eram pedepsit..sau vinovat de ceva..cel putin..si in plus ai mai si deranjam venind acolo..am jurat ca nu mai merg nici-odata..daca asa considera ei ca trebuie sa se poarte cu cei care incearca sa-si ajute semenii..
am inteles ca merg oameni saraci motivati de putinul financiar oferit..si cei care chiar trebuie sa doneze sange..din cauza unor probleme..sau rude..dar in rest..cei care merg din simt filantropic sunt putini..iar eu am spus unul din motive
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.03.2010, 17:19:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Meritoriu Vezi mesajul
Donand sange poti salva chiar si trei vieti
Din cantitatea de sange donata o singura data se pot extrage elementele care pot salva vietile a trei pacienti.

Celulele rosii (hematiile)– se pot pastra 35 zile si se folosesc in special la pacientii din salile de operatii si reanimare.

Trombocitele – se pot pastra maxim 5 zile si sunt de mare ajutor bolnavilor de cancer si leucemie.

Plasma – poate fi congelata si rezista pana la un an, este folosita in principal in tratamentele accidentatilor si bolnavilor cu arsuri.

Fiecare unitate de sange – luata ca intreg – este testata contra bolilor inainte de a fi trimisa spre separare.

Donarea de sange este sigura si usoara.

Nu se pot contracta SIDA sau alte boli infectioase in timpul donarii.

Se utilizeaza un ac steril si de unica folosinta pentru fiecare donare.

Senzatia de lesin sau oboseala dupa donare este foarte rar intalnita.

Puteti dona doar daca starea de sanatate va permite si va simtiti bine.

Vi se vor pune cateva intrebari legate de starea de sanatate si vi se va face un mic examen medical – temperatura, puls, tensiune.

Rezultatele testelor raman confidentiale.

Pentru a beneficia de o experienta placuta in urma donarii, donatorii sunt rugati sa stea cateva minute dupa donare; sa evite exercitiile ori ridicarea de greutati in urmatoarele 5 ore de la donare.

Calitatea sangelui. Asigurarea calitatii rezervelor de sange se face printr-un proces ce presupune testari riguroase, procesare atenta, etichetare, stocare si un atent control al calitatii.

Despre procedura : dureaza 8-12 minute, timp in care cineva te va asista. Cantitatea preluata este de 410 ml.

In plus : vei beneficia de apa, cafea sau suc, dar si mancare in caz ca ai nevoie; ti se vor stabili tensiunea arteriala si pulsul iar apoi ti se vor face analize pentru determinarea grupei sangvine si un set complet pentru principalele virusuri si boli ( SIDA, hepatite etc. ) iar rezultatele iti vor fi comunicate ulterior;vei primi un carnet de donator care iti va facilita urmatoarele donatii ; vei primi la sfarsit bonuri de masa in valoare de aproximativ 50 RON, un carnet de cupoane de reduceri la mai multe magazine si restaurante si la cerere ti se pot elibera adeverinte pentru transport sau pentru a solicita zile libere de la serviciu/scoala.

Alte informatii :

- în România 2% din populație donează sânge periodic, iar în Europa 7 %

- sunt necesare 500.000 unități de sânge anual, la nivel național

- în București necesarul zilnic este de 1000 unitǎți

- anul trecut doar 66% din cerere a fost acoperită

- pentru o operație pot fi folosite de la o unitate sânge până la 40-60 unități în cazul unui transplant de ficat, de exemplu

- studii recente au demonstrat că donarea de sânge reduce cu 30% riscurile apariției bolilor cardiovasculare prin scăderea tensiunii arteriale, iar donatorii de sânge trăiesc mai mult decât media populației

- cea mai rară și mai căutată grupă este 0 I, Rh negativ

- perioada optimă între două donări este de 70 de zile

- printre studenții donatori la diferite campanii s-au depistat 3-4/150 cazuri de sifilis, cifră îngrijorătoare și motiv pentru a-ți face analize

- 400 ml. (cantitatea medie a unei donații) reprezintă 5 % din sângele organismului. Aceasta este refăcută cantitativ în primele 2 ore după donare și calitativ în 2 săptămâni .
Mai multe informatii gasiti aici : http://www.doneazasange.ro/
Desi acest thread este unul inedit in atmosfera acestui siteu il consider absolut bine venit si ca este o reamintire eleganta a faptului de a salva o viata pe orice cale , cu atit mai mult donind singe .
Consider donarea onorifica de singe un gest profund ortodox , nu ca origine, ci ca manifestare .
Sa ne ajute D.zeu sa ne mobilizam o data catre tot lucrul bun si folositor parasind indiferenta si aminarea .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2010, 18:31:34
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Va invit

Eu vineri 21 mai am donat din nou sange,va invit pe cei din bucuresti la inceputu lui august adica peste 70 de zile la o donare de sange.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2010, 12:35:33
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

tot auzind la radio campania pt donat sange m-am gandit ca as putea sa fac si eu o astfel de fapta buna fara sa fiu nevoita sa cheltui bani{eram studenta}. zis si facut. Am ajuns la clinica care se ocupa cu asa ceva cu mana intinsa: nu pt a cere ceva si pt a da...de acasa vocea care facea indemnul sa mergi sa donezi sange te facea sa crezi ca e nevoie de tine si ca au sa fie bucurosi sa te vada acolo dornic de donat sange. Sa nu fiu rea-ei se bucura cand mergi pe acolo doar ca nu stiu sa se manifeste. Am trecut de procedura standard cu intrebarile,luatul tensiunii si au zis ca totul e bine sa merg in sala de donatie. Acolo doamna asistenta care se ocupa de mine ma intreaba: "puisor am inteles ca esti studenta. parintii nu mai au bani sa iti trimita pt mancare?" :-/ Am simtit mila si compasiune de parca eu eram aia bolnava care avea nevoie de ajutor. Spre finalul procedurii am inteles si de ce: se dadeau niste cupoane valorice, 100mii parca, cu care puteai merge la anumite magazine sa cumperi de mancare. Datorita acestor cupoane majoritatea donatorilor erau oameni saraci care aveau nevoie de alimente pt familie dar multi,f multi betivi care pt un ciubuc dat vanzatoarei isi cumparau tigari si bautura.
In tara noastra campania ar avea un f mare succes dc ar sta scris asa: "Dai 400ml sange, primesti 3sticle votca si un pachet de tigari".
Am mai mers si a 2a oara la donat cu cateva colege si poate mai mergeam dc nu afla mama...nu vreau sa generalizez spunand ca printre romani, dar printre cunoscutii mei informatia despre donatul sangelui e mult distorsionata, si ca o imagine de ansamblu oamenii au impresia ca se creaza o dependenta de acest procedeu ca si cum ai fi dependent de droguri. Au si eu dreptate in felul lor pt ca sentimentul de a fi facut ceva bun, sentimentul ca poate punga aia de sange pe care tu ai dat-o a ajuns in corpul cuiva si ca poate ai salvat o viata de la moarte cu atat de putin efort, sentimentul acesta iti da dependenta.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 11:53:24
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

foarte bun thread. Cred ca o sa ma duc si eu sa donez sange cat de curand.
Am observat ca scrie acolo la un moment dat: "cea mai rară și mai căutată grupă este 0 I, Rh negativ" ... eu am grupa asta 0 I , dar cum pot afla daca am si Rh-ul negativ ?
(asta avand in vedere faptul ca habar n-am ce Rh au parintii mei)

:D
__________________
-= Pocăința ridică, iar plânsul bate la ușa cerului, smerenia însă, deschide. =-
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2010, 12:25:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stioph Vezi mesajul
foarte bun thread. Cred ca o sa ma duc si eu sa donez sange cat de curand.
Am observat ca scrie acolo la un moment dat: "cea mai rară și mai căutată grupă este 0 I, Rh negativ" ... eu am grupa asta 0 I , dar cum pot afla daca am si Rh-ul negativ ?
(asta avand in vedere faptul ca habar n-am ce Rh au parintii mei)

:D
Iti fac ei si rh-ul cand donezi :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2010, 12:34:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cineva imi spunea ca la noi cei ce doneaza cel mai mult sunt oamenii strazii - vor o masa. NU stiu cat adevar este in ceea ce mi-a spus, dar observ ca donarea e cu adevarat o raritate. Noi donam in cel mai fericit caz, doar in situatiile in care avem o ruda internata si are nevoie de sange. Foarte trist.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre transfuzia de sange Mirela0110 Generalitati 29 02.10.2016 11:52:19
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 09:04:10
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza si tu din putinul tau pentru Cristina! Tudor Umanitare 14 17.03.2010 09:08:53