Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2012, 23:41:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor?

Câți dintre cei ce s-au unit, iubindu-se, în Biserică, nu ajung, oare, după o vreme, uneori scurtă, alteori lungă, să aibă neînțelegeri, conflicte, ce pot ajunge la divorț (care poate însemna sfârșitul relației sau nu).

Să fie, oare, una din menirile tainei nunții tocmai acest război, purtat uneori pe viață și pe moarte (duhovnicească) cu cel pe care îl iubești, culmea, cu atât mai mult cu cât încleștarea e mai aprigă?

Ați constatat, cei care ați trecut prin focurile căsătoriei, o lămurire a aurului sufletului vostru sau al soțului? Ați simțit că fiecare luptă emoțională purtată cu celălalt e o provocare, uneori extrem de puternică, de a vă învinge propriul egoism sau din contră, de a vă apăra credința în fața atacurilor egoiste ale celuilalt?

Este, oare, normal în căsătorie acest război care vizează iubirea, în cele din urmă? Se poate trece, în urma unei lupte în doi de o viață, de la iubirea de sine la iubirea curată a celuilalt și la iubirea împreună, desăvârșită, a lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2012, 23:57:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De cati ani esti casatorit? :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2012, 00:10:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De mulți. 18.
Totuși, poate că postarea mea e cam personală, însă am lansat-o cu o intenție de generalizare. În toți anii ăștia, mai ales citind Filocalia, mi-am dorit să existe niște scrieri duhovnicești care să-i privească și pe cei căsătoriți. Vedeam că scrierile ascetice nu sunt potrivite căsătoriei decât parțial.
Pe de altă parte, lupta, atât cu sine cât și cu celălalt, începea să se intensifice, iar știință despre cum trebuie purtată, despre când trebuie să învingi și când să te lași învins, despre lucrurile la care trebuie să renunți și cele la care nu trebuie cu niciun chip să renunți nu aveam.
Cred că un schimb de experiență cu privire la aspectele astea despre care nu prea se vorbește ar putea fi multora de folos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2012, 00:26:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aoleu, ai omorat speranta in cei care credeau ca o data cu timpul lucrurile pot merge mai bine.

Sunt si scrieri "dedicate", dar cred ca oricine are o viata duhovniceasca ajunge in casnicie la concluzia si atitudinea frumos exprimate de tine mai sus.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2012, 00:38:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Păi și eu sper că vor merge mai bine cu timpul. Dar nu fără luptă. Care, într-adevăr, nu putem ști câți ani va dura, dacă nu cumva până la sfârșit, și nici nu știm dacă vom birui sau nu. Însă cred că niciodată, nici atunci când ai primit nenumărate lovituri, nici atunci când totul pare pierdut, nu trebuie să te socotești învins. Doar de Hristos să nu te desparți niciodată.
Numai că uneori e greu să distingi în propria viață care e voia lui Dumnezeu, ce trebuie să faci, ce să alegi, mai ales când în conștiința ta răsună într-un fel, iar în a soțului tău altceva e imperativ.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2012, 00:41:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu sunt foarte nedumerita.
Nu mi-as fi imaginat casatoria ca o lupta cu celalalt.

Citez: "Pe de altă parte, lupta, atât cu sine cât și cu celălalt, începea să se intensifice, iar știință despre cum trebuie purtată, despre când trebuie să învingi și când să te lași învins, despre lucrurile la care trebuie să renunți și cele la care nu trebuie cu niciun chip să renunți nu aveam. "

Cum adica sa invingi sau sa te lasi invins? Miza care este? Orgoliul?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2012, 01:03:22
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Numai că uneori e greu să distingi în propria viață care e voia lui Dumnezeu, ce trebuie să faci, ce să alegi, mai ales când în conștiința ta răsună într-un fel, iar în a soțului tău altceva e imperativ.
Frate, pentru asta există duhovnic. Și mai important decât atât, nu degeaba Cuviosul Părinte Paisie Aghioritul spune că "este bine ca întreaga familie, bărbatul, femeia și copiii, să aibă același duhovnic", pentru că ajută mult. Sunt sigur că știai lucrul ăsta. Iartă-mă, dacă găsești vorbele mele de prisos!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2012, 01:06:04
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Eu am o alta nedumerire.Ce faci daca sotul,sotia se pocaieste,adica isi schimba religia si nu se consulta cu tine?Mai poti sa ai speranta ca "totul va fi bine"?Ai tu voie sa mai zici ceva?Pana la urma este vorba despre suflet,si fiecare raspunde de al lui,nu?Asta dupa aproape 26 de ani.Cu siguranta sunt vremurile de pe urma.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2012, 02:42:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu sunt foarte nedumerita.
Nu mi-as fi imaginat casatoria ca o lupta cu celalalt.

Citez: "Pe de altă parte, lupta, atât cu sine cât și cu celălalt, începea să se intensifice, iar știință despre cum trebuie purtată, despre când trebuie să învingi și când să te lași învins, despre lucrurile la care trebuie să renunți și cele la care nu trebuie cu niciun chip să renunți nu aveam. "

Cum adica sa invingi sau sa te lasi invins? Miza care este? Orgoliul?
Cred ca vrea sa spuna cu partile negative din celalalt, nu trebuie sa-l lasi de izbeliste, mai ales cand afecteaza viata de familie.
Desigur, nici nu poti forta nota dar nici nu le poti lasa la voia intamplarii.

Miza sunt valorile spirituale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2012, 10:48:59
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Câți dintre cei ce s-au unit, iubindu-se, în Biserică, nu ajung, oare, după o vreme, uneori scurtă, alteori lungă, să aibă neînțelegeri, conflicte, ce pot ajunge la divorț (care poate însemna sfârșitul relației sau nu).

Să fie, oare, una din menirile tainei nunții tocmai acest război, purtat uneori pe viață și pe moarte (duhovnicească) cu cel pe care îl iubești, culmea, cu atât mai mult cu cât încleștarea e mai aprigă?

Ați constatat, cei care ați trecut prin focurile căsătoriei, o lămurire a aurului sufletului vostru sau al soțului? Ați simțit că fiecare luptă emoțională purtată cu celălalt e o provocare, uneori extrem de puternică, de a vă învinge propriul egoism sau din contră, de a vă apăra credința în fața atacurilor egoiste ale celuilalt?

Este, oare, normal în căsătorie acest război care vizează iubirea, în cele din urmă? Se poate trece, în urma unei lupte în doi de o viață, de la iubirea de sine la iubirea curată a celuilalt și la iubirea împreună, desăvârșită, a lui Dumnezeu?
Avem de dus o lupta cu noi insine si nu cu cei de langa noi. Ne sunt date incercari pentru a trage invataminte din acestea, chiar si prin casnicii nostrii uneori.
Nu se poate fara Cruce! De aceea cred ca nici nu exista 'suflet pereche', 'sot/sotie ideala'...ci doar Cruce, de care nu trebuie sa fugim...
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mataniile mirenilor in Biserica Dacian Reguli in Biserica 30 27.04.2012 18:15:11
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 23:15:41
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 17:19:22
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 10:49:11