Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.11.2012, 17:05:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ai dreptate, Ekaterina. Vitaminele sunt recomandate. Din pacate, nu putem lua din alimentatie cantitatea necesara de vitamine si minerale, asta e...


A vazut cineva filmul "Toxic"? vad ca a fost scos de pe internet. - http://www.gandul.info/magazin/video...opschi-8843296
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.11.2012, 22:18:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ai dreptate, Ekaterina. Vitaminele sunt recomandate
Merele fac minuni , Ana Maria , dar sa fie romanesti , neumflate artificial , alea mai micute si patate din loc in loc , merele bunicilor nostri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.11.2012, 22:43:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Desi altfel mi-am imaginat evolutia acestui topic, pana la urma ma multumesc cu orice. Si ca sa continui in acelasi "decor", astazi am mers si am cumparat 70 de pomi (ideea era sa cumpar cel putin 120, dar cealalta parte am amanat-o pentru mai tarziu). Printre altele, am luat 30 de meri si 20 de peri, pe care de luni imi propun sa-i pun "in schema".
Fratilor, nu mi-o luati in tragic... Eu chiar sunt un "ciudat" daca stau bine sa ma gandesc, dar vreau sa am legumele mele, fructele mele, pasarile mele, cerealele mele, la dezvoltarea carora sa pun mult suflet. Nu merg extraordinar de bine... Am avut mari probleme fiindca nu prea tin cont de sfaturi. Pragmaticii ma sfatuiesc sa intervin cu substante chimice, iar eu staaaau si-mi storc creierii, ca sa fac cum e mai bine. Nu scot productii record, dar am acea satisfactie ca ceea ce mananc e sanatos, pur si simplu! Dar stiti ce e mai trist (iar asta nu o spun din statictici, ci din experienta). Ii pui omului pe masa rosii sanatoase si rosii hibrid (bineinteles, tot netratate). Dar el NU le alege pe cele sanatoase, ci pe cele hibrid, fiindca au aspect comercial si tin mai mult in frigider... Si-atunci, tu, daca vrei sa vinzi, trebuie sa le oferi ceea ce cer... Ma intreb, oare pentru asta trebuie sa ai constiinta incarcata ca le oferi otrava?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 03.11.2012 at 22:46:20.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.11.2012, 22:45:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Merele fac minuni , Ana Maria , dar sa fie romanesti , neumflate artificial , alea mai micute si patate din loc in loc , merele bunicilor nostri !
Sunt și mere de casă netratate, fără pată, dar care arată foarte bine, poate chiar mai bine decât cele tratate...depinde foarte mult și de legutura cultivatorului cu Dumnezeu și de cum tratează pomul care toamna îi va da roade.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.11.2012, 22:48:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu chiar sunt un "ciudat" daca stau bine sa ma gandesc, dar vreau sa am legumele mele, fructele mele, pasarile mele, cerealele mele, la dezvoltarea carora sa pun mult suflet. Nu merg extraordinar de bine...
Nu ești un ciudat după cum gândești, gâdești foarte bine...până la urmă nu părerea lumii contează...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.11.2012, 22:51:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ma intreb, oare pentru asta trebuie sa ai constiinta incarcata ca le oferi otrava?
Eu unul aleg acea legumă sau fruct care arată relativ bine, dar care se diferențiază de cele comerciale, adică se vede și se simte prin gust că e de casă. Oricum e greu în ziua de astazi să gasești produse netratate, chiar și cele de casă.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.11.2012, 22:57:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar el NU le alege pe cele sanatoase, ci pe cele hibrid, fiindca au aspect comercial si tin mai mult in frigider..
Ciudat, la noi prin piață când apar roșiile alea mari, imperfecte, cu tot felul de defecte, dar foarte gustose, se vând imediat.

ps: dar nu cred că și acestea nu sunt tratate...dar sămânța lor este una bună...

Last edited by ovidiu b.; 03.11.2012 at 23:02:52.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.11.2012, 23:12:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sunt și mere de casă netratate, fără pată, dar care arată foarte bine, poate chiar mai bine decât cele tratate...depinde foarte mult și de legutura cultivatorului cu Dumnezeu și de cum tratează pomul care toamna îi va da roade.
Corect , in ceea ce faci musai sa pui si oleaca de dragoste ! Am uitat , marul e bine sa-l mancam tot , doar codita sa ramana , caci semintele de mar sunt adevarate medicamente .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.11.2012, 01:15:10
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ciudat, la noi prin piață când apar roșiile alea mari, imperfecte, cu tot felul de defecte, dar foarte gustose, se vând imediat.

ps: dar nu cred că și acestea nu sunt tratate...dar sămânța lor este una bună...
Nu e nimic ciudat . :))

Asa cresc ele si sunt foarte gustoase, insa cer multa apa, tb udate des. O rosie poate ajunge la un kg si ceva. Sunt netrate. Insa cele mai gustoase sunt cele salbatice, cresc singure si arata ca si cele cherry.

http://rosii-ecologice.blogspot.de/2...la-bunica.html
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.11.2012, 20:54:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Puterile tamaduitoare ale Sofranului Indian si lupta impotriva cancerului

Proprietatile curative ale Sofranului Indian sunt cunoscute inca de acum 2500 de ani. Studii recente au scos la iveala capacitatea acestuia de a incetini multiplicarea si raspandirea celulelor canceroase. Descopera care sunt puterile tamaduitoare ale acestei plante.
Puterile tamaduitoare ale Sofranului Indian

Proprietatile sale curative au fost descoperite fi folosite inca de acum 2500 de ani in tratarea diverselor afectiuni.
Sofranul este cultivat in tari din sudul Asiei (India, China etc.) si nu numai. Aceasta planta nu se inmulteste prin seminte, ci prin rizomi. Acesti rizomi sunt recoltati, fierti, uscati in cupoate si macinati. Din ei este produsa o pudra galben-portocalie, ultizata ca ingredient in bucatarie, ca si colorant alimentar dar si in medicina. Proprietatile sale antibacteriene si antiinflamatoare au ajutat la tratarea sau ameliorarea unei varietati de boli.
Sofranul Indian este utilizat in tratarea unor afectiuni si are urmatoarele proprietati:
Sofranul combate cancerul
Este antitumoral: Incetineste proliferarea si raspandirea celulelor canceroase si induce apoptoza (moartea programata a celulelor canceroase). De asemenea, sofranul indian blocheaza Chinazele care sunt raspunzatoare pentru multiplicarea necontrolata a celulelor canceroase. El poate fi folosit in tumorile de san, de colon, ficat, piele, oase, plamani si in cazul pacientilor cu leucemie. Potrivit unor teste efectuate, sofranul a ajutat in cazul celor cu cancer de piele, facandu-l sa se autodistruga prin apoptoza.
Curcuminul protejeaza sistemul nervos
Sofranul Indian este neuroprotector: Previne sau incetineste Alzheimer, incetineste sau opreste evolutia Sclerozei multiple, protejeaza impotriva leziunilor oxidative si inflamatorii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22