Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2012, 22:40:36
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Invit crestinii la discutie cu un ateu

Pe un topic cineva a facut o referire la atei si am considerat ca sunt unele neintelegeri in privinta ateilor.

Citat:
În prealabil postat de nu conteaza cine a zis asta Vezi mesajul
Te comporti ca un ateu veritabil, care desi afirma ca el nu crede in Dumnezeu, incearca cat poate intr-un mod chiar violent sa-si impuna opiniile si celor care mai au o umbra de credinta.
Eu sunt ateu-agnostic... Tolerez religia. Merg la biserica... de obicei la ortodocsi, uneori la baptisti si penticostali (la adventisti nu ma duc... simt o oarecare frica fata de ei... si nu ironizez adventistii prin asta). Ma rog in biserica, ma rog si acasa chiar daca sunt convins ca nu exista Dumnezeu si daca exista, sunt convins ca nu ii pasa de mine (care nu sunt decat atomi si grupare de celule). Merg la colindat cu ocazia sarbatorilor de iarna. Atata timp cat nici ateii si nici credinciosii nu au putut dovedi ca nu exista sau ca exista Dumnezeu si atata timp cat predispozitia spre religie e o caracteristica a omului (a fost avantajos din punct de vedere evolutiv) nu voi intoarce cu totul spatele religiei.

De multe ori merg la conferinte. Unele dintre ele sunt organizate crestini... si de multe ori se intampla ca ateii sa fie facuti in toate felurile! Uneori intreb vorbitorul ce are cu ateii sau cu ce sunt mai rai decat crestinii.

Am inregistrat chiar azi cu reportofonul o conferinta de felul asta... Nu o sa fac publica inregistrarea fiindca ar iesi un scandal furtuna in societate (iar ateii sunt sensibili... minoritatile sunt intotdeauna vulnerabile dar unite). De asemenea nu postez inregistrarea si pentru ca parerea ateilor fata de crestini nu este mai buna! Inregistrarea vreau sa o folosesc intr-o discutie privata cu un oficial al bisericii deoarece un dialog credinciosi-necredinciosi este necesar si, cumva trebuie sa traim impreuna.

Am tras urmatoarea concluzie... noi ateii suntem de doua ori vinovati in fata societatii:
1. suntem vinovati pentru greselile pe care le facem (pana aici suntem la egalitate cu crestinii)
2. avem vina de a fi atei by default! suntem acuzati pentru toate lucrurile pe care le-am putea face doar pentru ca suntem atei

M-am obisnuit cu situatia... Initial imi era frica de crestini. Mergeam la biserica doar de forma... asa ca sa ma pierd in decor printre crestini... nu spuneam ce gandesc (sa am si eu o religie ca orice om). Dar fiindca eram atacat cu remarci la adresa ateismului am inceput sa protetestez la adresa credintei. Initial am devenit ateu fiindca am fost impins de religie spre ateism apoi am inceput sa prostestez la adresa religiei cand am inceput sa aud parerile credinciosilor despre atei...

Ca sa intelegeti ce vreau sa zic, va dau un exemplu concret. Crestinii tin uneori conferinte in salile unor facultati ale statului. La conferinte reclama este facuta uneori pe strada si pe internet. Toate indiciile arata ca este o conferinta publica, intr-o sala a unei institutii publice. Desi conferinta este crestina, nu gasesc nici un motiv ca sa consider ca ateii nu au ce cauta acolo. De multe ori se intampla ca un preot si chiar un laic sa pomeneasca in mod negativ despre atei (la inceput ma enerva treaba asta dar acum imi e indiferenta sau chiar ma amuza). No acum ce vreti? Nu este naturala reactia ateilor manifestata prin a provoca crestinii chiar pe forumurile lor in conditiile in care crestinii ii provoaca pe atei (prin ore de religie impuse, conferinte, si chiar la TV) in institutiile ale unui stat care nu este o teocratie?

Religia a avut probleme in perioada comunismului... iar toata vina este pusa pe seama ateilor (desi atunci nu erau mai multi atei decat acum). E vina voastra, a crestinilor ca nu ati fost in stare sa stati impotriva unui regim care nu va convine. (Din cate vad nu va place nici democratia!) De asemenea erau si atei impotriva comunismului. In tarile din vest unde sunt cei mai multi atei este democratie. Nu puneti in carca ateilor comunismul...

Ateii sunt o minoritate discriminata reactionara... Suntem in jur de 0.2% atei in Romania dar e suficient sa auzim o singura remarca rautacioasa sau sa remarcam un singur gest de impunere a unei idei religioase (chiar daca nu ne este adresat noua) si sa reactionam. Ne este frica de voi oamenii religiosi.

(Nu as fi postat asta dar ai adus in discutie ateii.)
:)

P.S.
Chiar daca situatia este cum este, nu voi intoarce spatele religiei... (ieri am mai terminat de citit o carte de la o editura ortodoxa si cu ceva timp in urma o carte scrisa de un baptist).

Last edited by UNNOOM; 02.12.2012 at 22:50:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2012, 22:51:08
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si inca ceva...
La ultima conferinta la care am fost (cea de azi) sa mai afirmat (pe langa "rautatea potentiala" la care pot ajunge) ca ateii sunt materialisti. Eu sunt ateu si nu sunt materialist (desi mi-ar placea sa castig mai bine). Este ilogic sa fiu materialist. Nu sunt decat un amestec de atomi grupati sub forma de celule si alte chestii! Nu sunt decat o maimutza cu constiinta de sine care candva va face Shut Down!

Am testat in urma cu ceva timp ceea ce ma poate face fericit si am descoperit ca ceea ce conteaza are a face cu relatiile cu semenii.

Probabil ca unii atei sunt materialisti... dar asta nu este valabil pentru toti ateii... Cunosc mai multi crestini materialisti decat atei materialisti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2012, 22:58:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu-agnostic... Tolerez religia. Merg la biserica... de obicei la ortodocsi, uneori la baptisti si penticostali (la adventisti nu ma duc... simt o oarecare frica fata de ei... si nu ironizez adventistii prin asta). Ma rog in biserica, ma rog si acasa chiar daca sunt convins ca nu exista Dumnezeu si daca exista, sunt convins ca nu ii pasa de mine (care nu sunt decat atomi si grupare de celule).
Pana la discutie, am o intrebare. Exista 3 tipuri de atitudine fata de religie (indiferent care ar fi asta):
1. Cei care cred. Si aici intra atat practicantii, cat si cei care spun "eu cred in sinea mea si nu am nevoie de intermediari pentru a ajunge la Dumnezeu". In categoria asta intra atat oameni cu o cultura rudinentara cat si savanti.
2. Cei care cred, dar sunt fatis impotriva lui Dumnezeu pentru ca ei considera ca merita (in baza a ce ei nu se intreaba, dar asta e alta discutie) si nu primesc de la Dumnezeu. Si in categoria asta intra atat oameni cu o cultura rudinentara cat si savanti.
3. Ateii, cei care nu cred. Aici de obicei nivelul de "cultura si cunostinte" este ceva mai ridicat. Exista si exceptii, dar in general asa este. Asa ca de la un ateu te astepti sa fi ajuns cumva rational (daca se poate spune asa ceva) la concluzia ca nu exista Dumnezeu. Ca un ateu se poate cununa la biserica, ca un ateu poate merge cu colingul, ca in virtutea unei traditii merge cu familia de Pasti la biserica, pot intelege. Dar cum se impaca faptul ca nu crezi in Dumnezeu cu a merge cu o anumita regularitate la biserica si cu a face un gest inutil (conform convingerilor unui ateu) ca a te ruga acasa? De fapt asta e marea intrebare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2012, 23:00:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu sunt decat un amestec de atomi grupati sub forma de celule si alte chestii!
E o singura problema cu afirmatia asta. Doar una. Doar ca problema asta rastoarna tot: Cum au constiinta de sine atomii astia grupati?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2012, 23:34:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Eu sunt ateu.
Propozitia asta mi se pare tare pe dos. Eu nu reusesc sa vad ateul din tine si nici nu cred ca esti ateu. Deci faptul ca vorbesti in numele ateilor imi pare tare ciudat. My bad!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2012, 23:45:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Propozitia asta mi se pare tare pe dos. Eu nu reusesc sa vad ateul din tine si nici nu cred ca esti ateu. Deci faptul ca vorbesti in numele ateilor imi pare tare ciudat. My bad!
Subscriu.
Nu este un ateu tipic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2012, 23:46:31
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post

pe langa faptul ca din mesaje se desprinde detasat o revolta muta impotriva neputintei (citeste necredinta), sincer, n-am mai ras de mult timp atat de copios!! :)
daca te ajuta cumva, sa stii ca si eu am intalnit destui atei credinciosi (mai mult rusinati, ca stiindu-se "altfel", ezitau sa riposteze), vizavi de multi crestini care luati de valul traiului de zi cu zi, si-au neglijat credinta.... chipul lui Dumnezeu in om!!
Parintele Arsenie Boca are multe sfaturi inaltatoare in duh! in lupta omului cu propriile-i patimi (razboiul nevazut) sufera zilnic ispite si infrangeri, iar din pricina nerespectarii poruncilor lui Dumnezeu comit greseli dupa greseli.. si precizeaza Parintele Boca: Daca in sufletele dreptilor odihneste Dumnezeu, inchipuiti-va cat se chinuieste in sufletul pacatosilor! Cat se chinuieste Dumnezeu intr-o daramatura de om!! la cata umilinta supun oamenii chipul si asemanarea lui Dumnezeu!!
e de prisos mentiunea ca si ateii poarta in ei.... chipul lui Dumnezeu!! si odata ajunsi aici, atat crestinii pacatosi cat si ateii amabili sunt cam la fel, as indrazni sa spun! egalitate!
problema apare cand crestinul pacatos aude in el vocea lui Dumnezeu (constiinta) si hotaraste indreptarea, iar cazul ateului se suspenda (el ignorand cu desavarsire glasul lui Dumnezeu)!

ateul este exact ca orbul din Ierihon din Evanghelia de azi!! cu deosebirea ca in vreme de cu ochii trupesti vede extrem de bine, ochii duhovnicesti sunt in bezna cea mai neagra!! si de aici repulsia...

Parintele Cleopa identifica cel mai bine in talcuirea Evangheliei de azi, felurile credintei si le clasifica astfel:
Este credință cunoscătoare pe care o au și diavolii, căci ei, cunoscînd puterea lui Dumnezeu, cred și se cutremură (Iacob 2, 19). Este credință lucrătoare, adică acea credință care este urmată de fapte bune sau, altfel spus, credință care lucrează prin dragoste (Galateni 5, 6). Este credință îndoielnică sau puțină, pentru care a zis Mîntuitorul lui Petru: Puțin credinciosule, pentru ce te-ai îndoit? (Matei 14, 31). Este credință fățarnică pe care Mîntuitorul nostru de atîtea ori a mustrat-o în fața cărturarilor și a fariseilor (Matei 23, 13-29; I Timotei 1, 5). Este credință bigotă (bolnavă, fanatică), mai bine zis nelămurită (II Timotei 3, 8). Este credință superstițioasă a celor ce cred în visuri, vedenii false, descîntece, ghicitori și vrăjitorii (Înțelepciune lui Isus Sirah 34, 1-7). Este credință strîmbă și rătăcită de la adevăr pe care o au sectarii și toți ereticii (I Timotei 1, 3; 1, 19-20; 4, 1-2; 6, 14; 6, 21). Este credință păgînă care nu are nimic din adevăr, a popoarelor care nu cred în Evanghelie și în Hristos Mîntuitorul lumii (II Timotei 3, 8).

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...iedica-binele/

stii deja pilda cu fiul risipitor... vezi deci, ca din tine striga o voce sublima, te cheama, te-mbie!! toti am prefera sa avem mereu in vizor indicatoare, nu? "calea Binelui" si "calea Raului" si a viram din inertie la "bine"!! astfel am avea succesul garantat! or, credinta nu are polita de asigurare!! Hristos a aratat o iubire fara margini pentru sufletele ranite de patimile omenesti, vindecandu-le cu balsamul scos din propriile-I rani. Nu i-a spus EL Mariei Magdalena: multe iti vor fi iertate, fiindca ai iubit mult!! Sublima iertare ce avea sa trezeasca o credinta sublima!! pentru oricine altcineva, ea era o nimeni, dar Domnul i-a aratat valoarea, pentru ca si copilul este mic, nu? dar in el este cuprins omul, creierul este stramt, dar adapstete cugetarea, ochiul nu este decat un punct, dar imbratiseaza spatii imense!!
Iar in Ceruri e bucurie mare pentru intoarcerea la Dumnezeu a unui pacatos (fie el si ateu) decat pentru o suta de drepti din lume!!
Sa incercam sa bucuram Cerurile!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2012, 23:46:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu poti condamna parerea crestinilor despre atei atat timp cat nu spui despre ce pareri e vorba.

Adevarul este ca un ateu este extrem de manipulabil.
Rational vorbind - pentru ca el se declara slujitorul ratiunii, poate fi convins sa faca orice lucru imoral.

Daca nu o face, cu toate ca i se ofera argumente pro, atunci este irational.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2012, 00:02:43
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Lightbulb

mai ales ca ai lansat suspansul cu inregistrarea aceea la conferinta... ce s-ar fi putut declara de catre organizatori ca ateii "sa fie facuti in toate felurile"!!! n-ai niste indicii? e foarte ciudat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2012, 08:09:28
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
mai ales ca ai lansat suspansul cu inregistrarea aceea la conferinta... ce s-ar fi putut declara de catre organizatori ca ateii "sa fie facuti in toate felurile"!!! n-ai niste indicii? e foarte ciudat!
Ce a iesit cu ASUR si manualele scolare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discutie din cealalta lume NEYRA 383 Intrebari utilizatori 8 19.08.2010 19:08:55
Diferenta intre spovedanie si discutie cu preotul sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 37 06.03.2010 15:46:44
Maturitatea cu care alegem un subiect de discutie. LERIM Biserica Ortodoxa Romana 9 07.07.2007 14:00:44