Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.01.2011, 20:38:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mie mi-a spus acest lucru, parintele Teofil Paraian,pentru ca l-am intrebat in mod special.Cu ceva timp inainte mi l-a spus parintele Gherontie Puiu de la Manastirea Caraiman si cu ceva mai mult timp inainte, mi l-a spus staretul Manastirii Lainici, care acum nu-mi mai amintesc cum il chema.
Dar daca tu si catolicii stiti mai bine, eu nu am ce sa mai zic..
Poate s-au referit doar la ortodocsi. E adevarat, la catolici apritiile si-au spus la Lourdes "Neprihanita zamislire (imacultata conceptie)", la Fatima au numit-o "Doamna de lumina (in alb)", iar la Medjugorje " Gospa". Ortodocsii nu cred in aceste aparitii (in sensul ca sunt de origine divina) si pentru simplul motiv pentru ca la Lourdes aparitia a spus de dogma imaculatei conceptii, iar la Fatima de Purgatoriu, iar noi spunem ca acestea sunt invaturi gresite, erori, iar Fecioara sau un inger nu poate spune neadevaruri.

Dar exista si la catolici aparitii despre care au presupus ca sunt ale Fecioarei Maria si s-au dovedit a fi ale unui inger cazut. Am gasit acum pe net despre falsele apariții de la Cossitano, Italia, din anii 1950. Și acolo, patru copii afirmau că o văd pe Sfânta Fecioară. Dar într-o zi, relatează istoricul Joachim Bouflet în cartea „Il diavolo“, câteva femei curioase s-au dus la biserică pentru a se lămuri despre ce este vorba:
„Cinci tinere femei de la Acțiunea Catolică s-au dus la Cossitano pentru a studia fără prejudecăți ce se petrece acolo. Aveau cu ele apă sfințită și au aruncat discret câteva picături în direcția în care câțiva copii plângeau și spuneau că o văd pe Sfânta Fecioară. S-a declanșat atunci un spectacol înfricoșător: bieții copii au început să scoată strigăte oribile, contorsionându-se la pământ și încercând în van să fugă. Când și-au revenit, copiii au declarat că la un moment anume, exact acela în care tinerele au aruncat cu apă sfințită (ceea ce ei nu remarcaseră, de altfel), figura Fecioarei, care le apărea sub forma de la Lourdes, se transformase într-un monstru hidos, amenințând și răgând, înconjurat de flăcări, zbătându-se în convulsii înfricoșătoare.“

Infricosator, cu adevarat.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.01.2011, 22:00:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mie mi-a spus acest lucru, parintele Teofil Paraian,pentru ca l-am intrebat in mod special.Cu ceva timp inainte mi l-a spus parintele Gherontie Puiu de la Manastirea Caraiman si cu ceva mai mult timp inainte, mi l-a spus staretul Manastirii Lainici, care acum nu-mi mai amintesc cum il chema.
Dar daca tu si catolicii stiti mai bine, eu nu am ce sa mai zic..
Parintele Ioachim Parvulescu Ce anume ti-a spus? Ai fost pe la Lainici?


EDIT: de Desanca Nicolai a auzit cineva? Daca da putem purta niste discutii?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.01.2011, 23:27:16
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din moment ce am facut si eu Reiki stiu ce sunt acelea chakre. Dar sunt niste aiureli hinduse, fara nicio legatura cu realitatea sau cu crestinismul. Shiva care este pomenit aici e un zeu hindus. Exista cel mult glandele endocrine, unele din ele au aceeasi pozitionare ca si chakrele.


Usor...usor...Reiki are origine tibetana reiki usui tibetan...Mikao Usui...si au perfecta legatura cu realitatea...Daca vrei, le poti numi centri energetici subtili....Nu sunt aiureli, chiar exista....Sigur as putea continua dar nu vreau sa ofensez pe nimeni....Scoala de medicina chineza este extrem de veche si a folosit acesti centri...si...si...ar fi multe de zis....Insa ma abtin, doar ca nu recomand sa se dea cu pietre in ceva ce nu se intelege...

ps. nu sunt de acord cu sarlatanii....cu cei ce isi aloca singuri anumite inzestrari...si mai cer si bani....
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.01.2011, 23:30:02
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Talking

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Parintele Ioachim Parvulescu Ce anume ti-a spus? Ai fost pe la Lainici?


EDIT: de Desanca Nicolai a auzit cineva? Daca da putem purta niste discutii?
Iooaii d-na fosta Desanca....si fiul ei..."ales"....Dumnezeule, ce iti veni?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.01.2011, 23:41:33
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Usor...usor...Reiki are origine tibetana reiki usui tibetan...Mikao Usui...si au perfecta legatura cu realitatea...Daca vrei, le poti numi centri energetici subtili....Nu sunt aiureli, chiar exista....Sigur as putea continua dar nu vreau sa ofensez pe nimeni....Scoala de medicina chineza este extrem de veche si a folosit acesti centri...si...si...ar fi multe de zis....Insa ma abtin, doar ca nu recomand sa se dea cu pietre in ceva ce nu se intelege...

ps. nu sunt de acord cu sarlatanii....cu cei ce isi aloca singuri anumite inzestrari...si mai cer si bani....
Iar le amestecam si le zapacim...
Simplu: cand reiki afirma ca este mai intai o cale spirituala si apoi tehnica medicala s-a terminat balciul! Nici un fel de compatibilitate cu crestinul! Nu exista alta cale decat prin Iisus Hristos!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.01.2011, 23:52:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Iooaii d-na fosta Desanca....si fiul ei..."ales"....Dumnezeule, ce iti veni?
Nimic,imi cer scuze ca am deschis subiectul. Aveam doar unele semne de intrebare! Eu am o icoana de la doamna si niste carti. Ciudat... nu m-au indepartat de Dumnezeu,dimpotriva. Totusi,am anumite retineri. Nu vreau sa dau cu pietre,nici sa judec,nici sa cad in inselare.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.01.2011, 23:55:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Iar le amestecam si le zapacim...
Simplu: cand reiki afirma ca este mai intai o cale spirituala si apoi tehnica medicala s-a terminat balciul! Nici un fel de compatibilitate cu crestinul! Nu exista alta cale decat prin Iisus Hristos!
Doamne tu dragul meu ....prin reiki chiar se obtin vindecari ! stii tu oare ca la vecinii nostri vestici demult se preda ca disciplina in unele scoli? Si eu mi-am vindecat o afectiune a unui genunchi ....Iar daca pretinzi ca ai urmat un curs de reiki(te pot intreba ce scoala??) stii ff bine ca nu daca practici au ba reiki, cristaloterapie, magnetoterapie etc esti crestin....Iarta-ma! Sau bioterapeutii autentici, nu sunt crestini? Si chiar nu iti impune reikiul sa te izolezi de Dumnezeu....Oare nu Doamne Doamne a deschis omului ochii ca sa descopere si sa invete? Si nu EL a conferit capacitati terapeutice unora? Sau...trebuie sa gandim ca acum 2-300 de ani? Fara sa vreau sa ofensez pe cineva, va doresc pace, iubire si lumina in Hristos...

daca ai facut realmente mai mult de 2-3 grade de reiki iti zic un salut fff frumos..NAMASTE ! Cred ca il stii traduce, nu?!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.01.2011, 23:59:43
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Doamne tu dragul meu ....prin reiki chiar se obtin vindecari !
Si diavolul face minuni... dar cu ce folos??
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.01.2011, 00:11:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si diavolul face minuni... dar cu ce folos??
Dragul meu , cine priveste un pic mai incolo de nasuc, stie ca nu e nimic gresit in genul acesta de tratament....Insa asa e....racila unei parti din lume , condamna ca fiind diavolesc ceva ce nu pot ori nu vor sa accepte, iar cand viata demonstreaza contrariul....NU scrie nicaieri in BIBLIE ca asa ceva este gresit...sa ma ierti....si numai cine nu citeste si nu studiaza , aplicandu-si voit ochelarii de "cal", afirma aiureli...Cred in Dumnezeu, cred ca EL m-a ajutat sa ma vindec(si jur ca nu am cornite)...

ps. sa inteleg ca "ingerilor" le plac musculosii pe un site crestin?!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.01.2011, 00:36:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Parintele Ioachim Parvulescu Ce anume ti-a spus? Ai fost pe la Lainici?
Mi-a spus ca diavolul nu poate lua chipul Maicii Domnului....in rest,poate lua orice infatisare ca sa insele omul ...
Am fost deseori la Lainici..
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul

de Desanca Nicolai a auzit cineva? Daca da putem purta niste discutii?
Asta cine mai e??? Eu n-am auzit...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 19:19:13
cine vorbeste romaneste The_Fallen Generalitati 13 06.06.2012 21:22:13
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
Un zambet de dincolo de moarte!/ In bratele Tatalui Ceresc Annijo Mari Duhovnici si predicile lor 2 20.11.2010 18:04:10
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15