Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2010, 12:54:53
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Mihaela observ ca tu tratezi discutia din punct de vedere religios intr-un mod superficial si asta deoarece pe tine nu te intereseaza subiectul religie ci subiectul OM, faci analiza comportamentala a oamenilor care nu are legatura cu religia in care s-au nascut....ceea ce spui tu vei intalni la fiecare natie....dar cu siguranta acest tip de comportament nu-l vei intalni la cei ce-si urmeaza si respecta credinta cu adevarat, inclusiv la crestinii ortodocsi...insa ca sa observi asta va trebui sa ai o gandire obiectiva si o cunoastere a invataturilor religiei respective...
Dar pana la urma nu asta e problema....ci, ceea ce m-a surprins este ca la un moment dat vorbesti despre oameni la persoana a 2-a ca si cum tu nu faci parte din aceasta categorie:
"Oamenii sunt ca niste roboti influentati prost prin propria credinta, asta s-a dorit, dar ei mai sunt inzestrati si cu discernamant si intelepciune dar calitatile astea au mucegait pe undeva in fiinta lor....Nu se folosesc de ele... E mai simplu ghidati si indrumati de alti "intelepti"... "...am avut tendinta sa te intreb tu din ce regn animal faci parte, sau de pe ce planeta esti? dar nu te mai intreb asta ca sa nu zici ca sunt ironica.

Din pacate eu asta am inteles din postarile tale, nu faci decat sa-i critici pe altii, tu excluzandu-te de pe planeta Pamant si atentionand in aceasi masura ca "nu era o provocare caci unde cearta nu e o cautam noi cumva"...deci, cu alte cuvinte nici pe mine nu ma intereseaza polemica, adica si tu ai zis, si eu am zis...si nu mai terminam.

Altfel mai spui ca "Suntem suprasaturati de ortodoxismul asta!"...adica, te-ai razgandit, nu mai vorbesti la persoana 2-a plural, acum vorbesti la persoana 1-a plural (adica te-ai inclus si pe tine) sau nu esti o persoana cu nick-name-ul MihaelaC....ci esti mai multe persoane sub acest nick-name?....in fine tu stii ce vrei sa zici...nu caut sa inteleg ce nu-mi este de folos.

Concluzia mea, asa la o usoara lectura a postarilor tale, este ca tu nu te-ai saturat de ortodoxie deoarece nici nu o cunosti....in realitate tu esti satula de tine si de lumea care te inconjoara...iar la acest capitol subscriu si eu cu brio...si eu sunt satula de multe din lumea asta dar inca n-am reusit sa ma satur de Hristos, de Maica Domnului, de biserica si vorbirea cu Dumnezeu....inca n-am reusit sa ma satur de ORTODOXIE si-i multumesc lui Dumnezeu si-n culcare si-n sculare ca mi-a dat ocazia sa o cunosc si sa o traiesc....ceea ce-ti doresc si tie din toata inima.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.09.2010, 09:42:36
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul

Daca sustineti ca sunteti credinciosi de ce cautati cearta cu Martorii pe o discutie aberanta? Credinta indiferent de religie nu insiga la ura!
De ce mă caută Martorii pe acasă o dată pe săptămână? Dacă îi spui unui om că nu te interesează marfa lui și nici măcar ce gândește el, de ce îți mai bate la ușă?

Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul
Nu-s de nici un fel de religie, dar caut pe Dzeu sub o forma placuta, intre oameni senini si buni si nu in icoane sinistre, intre patrafirele marsave ale preotului care isi urmeaza jobul platit si caile de a ne inlatura de la adevarata fata a lui dzeu cel drept, intelept si iubitor.
"icoane sinistre" ? E adevărat că nu ești de religie creștin ortodoxă, dar ești de aceeași religie cu acei "oameni senini si buni", care oameni senini și buni se întâlnesc și la Armata Salvării și dacă cauți bine, vei întâlni oameni buni și senini și prin bordeluri.

"patrafirele marsave ale preotului"? Prin ce este patrafirul mârșav?

Jobul bine plătit? Mă îndoiesc că știi mare lucru despre plata celor mai mulți preoți din România. Cât despre căile de a înlătura oamenii de la un "dzeu", scris astfel, sunt de acord cu orice preot sau orice om.

Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul
Si-i admir pe martori caci chiar au respect fata de Biblie, urmeaza cele scrise acolo si nu aberatii scrise de oameni , nu-s deloc tristi si diferiti, sunt veseli si cu umor, stiu sa fie mult mai buni decat noi pt ca ei merg pe calea dreapta si buna in fiecare secunda a vietii fiind buni, fiind oameni care nu fac sa injure in trafic ca nu merge cel din fata un metru mai incolo sau iese si-i da una-n parpriz, nu incalca bunul simt omenesc, cel pe care ortodoxul il incalca zi de zi fara nici un resentiment....
Acum vor sari la harta, caci asta fac "crestinii ortodoxi", din asta traiesc zi de zi acesti religiosi piosi!
Martorii nu au nici un respect față de Biblie pe care au tradus-o după cum au dictat interesele Societății Watch Tower, ba chiar și titlul unor versiuni ale Bibliei (vezi "Scripturile grecești. Traducerea Lumii Noi" care este doar o mostră "de respect" a Sfintelor Scripturi).

Martorii urmează, e drept, multe dintre "regulile" Vechiului Testament, dar din perspectiva tematicii înfățișate în Turnul de Veghe(re), autoritatea lor supremă, supunându-se orbește prescripțiilor Societății Watch Tower. Turnul de veghe(re) este materialul care stă la baza programului de duminică (sau din alte zile) din congregațiile lor.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.10.2010, 19:04:45
MihaelaC MihaelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 8
Implicit

Pai Isus a spus: in Ioan 17:18 "Cum m-ai trimis Tu pe Mine in lume, asa ii trimit si Eu in lume"; si-n Matei 24:14, 28:19 "Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile.." Va amintiti ca Isus ii indemna pe apostolii Lui sa mearga si sa le vorbeasca oamenilor tot ce ii invatase, cum sa duca un mod corect de viata, cum sa recunoasca ce ii face placere Lui Dzeu si nu se poate spune ca nu stim care ar fi acele cerinte pt ca avem Biblia si gasim raspuns acolo cum sa ne comportam si traim ... este documentul Lui Dzeu pt noi.

"Rastalmacesc multe din Biblie...si gresesc...Se considera drepti la mantuire numai ei...."
Nu fac decat sa se increada in Biblie care este adevaratul etalon dupa care se poate evalua o religie.
"si nu cred in Maica Domnului ca e sfanta..." (nu cred ei nici ca ar fi sfinti)" Dupa cum stim deasemeni din Biblie, Maria este logodnica lui Iosif, a fost fecioara, Dzeu alegand-o pentru a a da corp uman Fiului sau. Maria nu s-a inaltat la cer, ea a continuat apoi sa aiba copii cu sotul ei continuandu-si viata pe pamant. Isus venise cu un scop precis, luand forma umana, ca a noastra, acum simtea asemeni noua semnimente precum frig, foame, durere, .....dar prin acest corp omenesc dispus slabiciunilor de zi cu zi ne arata ca putem fi in armonie cu Dzeu si ca putem duce o viata curata. Ganditi-va ca daca ar fi venit precum era alaturi de Tatal Sau, in acea forma nepamanteasca, am fi zis ca Ii este usor sa ne spuna si sa traiasca exemplar deoarece are alt corp care-i permite sa fie perfect, dar El a trait precum noi aratand zi de zi ca se poate. Ce este foarte important este ca venise sa ne dea inca o sansa sa capatam ceea ce pierdusem la Adam, viata vesnica, care s-a platit scump.

(nu cred ei nici ca ar fi sfinti)" Daca prin Adam s-a transmis pacatul in fiecare fiinta pamanteasca...care ar fi Sfintii?? Isus cui se ruga tot timpul? Lui Dzeu! Si apoi apostolii Lui, pe cre-i consideram Sfinti, indemnau deasemeni in Romani 15:30 " Va indemn fratilor, .....in rugaciunile voastre catre Dzeu..." (prescurtez sa nu scriu mult dar puteti citi direct in Biblie. Ei nu ne-au indemnat niciodata sa ne rugam lor sau altcuiva, decat lui Dzeu, Singurul! Si Isus cerea ajutorul lui Dzeu chiar daca era Fiul Lui.

"nu cred in nemurirea sufletului(ceea ce oricare alta religie stipuleaza)..." Ecleziastul 12:7, versetul arata ca la moarte spiritul/sufletul nu calatoreste pana la Dzeu, ci trasmite ideea ca speranta de viata a acelei persoane depinde de Dzeu. Ni s-a promis viata vesnica si o putem avea, dar cum? Prin credinta sincera datorita sansei pe care o avem din nou datorita rascumpararii noastre prin Fiul Lui Dzeu. Cred ca este destul de clar ca prin credinta primim viata vesnica "iar plata pacatului este moartea" adica incetarea acelei sperante ca mai contiuam dupa moarte pe undeva...., incetam sa existam.
"Asta este ceea ce stiu eu in rezumat despre ei....Si mai stiu ca prefera studiul pe reviste si publicatii..."
..si toate au trimiteri la versetele Bibliei! Sunt materiale care sa sustina mereu treaza credinta, sa ne tina activi cu Cuvantul lui Dzeu, sa ne trimita mereu la citirea ei. Ajuta sa intelegem anumite pasaje. 2 Timotei 3:16,17 "Toata Scriptura este insuflata de dzeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune...''

"Nu se spovedesc..." Ba da! Lui Dzeu! Daca are puterea sa ne asculte pe toti pe pamant, sa ne vada, sa ne ierte, nu aducem inatea Lui greselile noastre de zi cu zi cerandu-ne iertare si sa ne dea intelepciunea de a decide corect in orice situatie? daca eu ma "spovedesc" unui om ca si mine are el puterea si puritatea sa faca asta in locul lui Dzeu?
Dar in rest sunt oameni asezati...familisti.... Corect! :)
"Nu celebreaza Invierea..." Isus a spus in Luca 22:19, la ultima cina "sa faceti lucrul acesta spre pomenirea mea", adica sa ne amintim cu respect jerta Lui pentru noi nu prin modul pe care-l cunoastem noi cu multa mancare si bautura.
"apoi ei nu cred ca sufletul nu moare odata cu noi..." am spus mai sus.....

"Si mai spun ca sarbatorirea Craciunului si a Pastelui e numai traditie....[/quote]" iarasi Biblia mentioneaza ca nasterea Isus s-a produs pe cand pastorii pasteau oile pe camp...Evangheliile nu mentioneaza data exacta...Pastele se tinea ca si Craciunul ca niste sarbatori pagane si Isus a fost prins atunci in preajma Pastelui si amintesc ca isus a dorit sa ne amintim pt ce a venit. Cred ca asta este important, pentru ce a venit Fiul lui Dzeu printre noi, carei lucru trebuie sa acordam importanta. celelalte nu se accentuau ca importante.
Sunt imoprtante pt oameni pt ca avem liber de la servici, pentru ca ne facem cadouri, pentru ca ajutam cresterea veniturilor pietei si de asemeni celelalte sarbatori....
Cred ca orice intrebari avem si ne punem gasim raspuns unde trebuie, in Biblie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2011, 10:45:51
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul
Pai Isus a spus: in Ioan 17:18 "Cum m-ai trimis Tu pe Mine in lume, asa ii trimit si Eu in lume"; si-n Matei 24:14, 28:19 "Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile.."
Daca si noi suntem la masura apostolilor poate ca asa ar trebui sa facem.
Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul
Dupa cum stim deasemeni din Biblie, Maria este logodnica lui Iosif, a fost fecioara, Dzeu alegand-o pentru a a da corp uman Fiului sau. Maria nu s-a inaltat la cer, ea a continuat apoi sa aiba copii cu sotul ei continuandu-si viata pe pamant.
A ales-o cat era inca fecioara sau dupa? Daca a ales-o cat era inca fecioara, crezi ca dupa ce il porti pe Dumnezeu in tine iti mai arde de impreunare trupeasca?
Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul
Daca prin Adam s-a transmis pacatul in fiecare fiinta pamanteasca...care ar fi Sfintii?? Isus cui se ruga tot timpul? Lui Dzeu! Si apoi apostolii Lui, pe cre-i consideram Sfinti, indemnau deasemeni in Romani 15:30 " Va indemn fratilor, .....in rugaciunile voastre catre Dzeu..." (prescurtez sa nu scriu mult dar puteti citi direct in Biblie. Ei nu ne-au indemnat niciodata sa ne rugam lor sau altcuiva, decat lui Dzeu, Singurul! Si Isus cerea ajutorul lui Dzeu chiar daca era Fiul Lui.
Nu poate creatorul sa se roage creatiei! Nu era numai Fiul Lui era si el Dumnezeu (martorii nu-L considera Dumnezeu pe Iisus Hristos??)! Vezi la rugaciunea cui a transformat apa in vin... Si cine le-a spus oamenilor: "Faceti precum va spune" si o sa sti pe cine ai intermediar intre tine si Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul
Ecleziastul 12:7, versetul arata ca la moarte spiritul/sufletul nu calatoreste pana la Dzeu, ci trasmite ideea ca speranta de viata a acelei persoane depinde de Dzeu. Ni s-a promis viata vesnica si o putem avea, dar cum? Prin credinta sincera datorita sansei pe care o avem din nou datorita rascumpararii noastre prin Fiul Lui Dzeu. Cred ca este destul de clar ca prin credinta primim viata vesnica "iar plata pacatului este moartea" adica incetarea acelei sperante ca mai contiuam dupa moarte pe undeva...., incetam sa existam.
Aici sunt putin in ceata... Sa inteleg ca martorii lui Iehova considera ca daca ai murit ai fost pacatos? Si ca daca esti drept vei trai nemuritor? Si cum se face ca toti martorii mor?
Citat:
În prealabil postat de MihaelaC Vezi mesajul
"Nu se spovedesc..." Ba da! Lui Dzeu! Daca are puterea sa ne asculte pe toti pe pamant, sa ne vada, sa ne ierte, nu aducem inatea Lui greselile noastre de zi cu zi cerandu-ne iertare si sa ne dea intelepciunea de a decide corect in orice situatie? daca eu ma "spovedesc" unui om ca si mine are el puterea si puritatea sa faca asta in locul lui Dzeu?
Omul nu are puterea de a te curata de pacate, ci asa cum ziceai de studiu, omul te poate ajuta sa vezi ceva ce nu observi. Spovedania este si un exercitiu prin care noi ne antrenam sa ne vedem pacatele. Daca omiti ceva la spovedanie inseamna ca acel pacat nu te-a marcat, nu l-ai sesizat ca fiind pacat si sigur il vei face din nou. Ieratrea vine de la Dumnezeu dupa recunoasterea pacatelor si cainta pentru acestea, si speranta ca de acum le vom vedea mai bine si le vom ocoli.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2011, 11:28:00
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu poate creatorul sa se roage creatiei! Nu era numai Fiul Lui era si el Dumnezeu (martorii nu-L considera Dumnezeu pe Iisus Hristos??)!
Nu, martorii nu cred ca Isus Cristos este Dumnezeu. Ei cred ca Isus este arhanghelul Mihail.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2011, 11:31:23
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, martorii nu cred ca Isus Cristos este Dumnezeu. Ei cred ca Isus este arhanghelul Mihail.
Ok, am inteles... E greu de crezut ca exista si parerea asta. Se pare ca multe nu stiu.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2011, 18:29:29
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ok, am inteles... E greu de crezut ca exista si parerea asta. Se pare ca multe nu stiu.
Dar nu este nimic nou, doar un arianism reloaded, ca sa zic asa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.04.2011, 18:46:00
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
In cele patru zile care au trecut de cand ai postat intrebarea ai fi avut timp sa faci o cautare de 5 minute pe google sau pe wikipedia sau chiar pe siturile Martorilor si sa gasesti raspunsul.

In esenta, Martorii nu sarbatoresc Craciunul pentru ca:
a. In Biblie nu se spune nimic despre sarbatorirea Craciunului
b. Singura celebrare care este mentionata in Biblie este cea a mortii lui Isus.
c. Martorii nu fac decat ceea ce scrie in Biblie (sau ceea ce aleg ei sa interpreteze ca scrie in Biblie).
Omul întrebase despre Înviere, nu despre Crăciun, dar, dacă tot veni vorba, aș mai adăuga și eu faptul că ei nu serbează Nașterea Domnului din pricină că, în opinia lor, a serba nașterea cuiva este un obicei păgân. (Pe asta am citit-o chiar din revistele lor, deci e o informație autentică). Dealtfel, o prietenă mi-a putut confirma că iehoviștii refuză să participe la aniversări atunci când sunt invitați.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.04.2011, 21:32:23
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

De rataciti ce sunt, de-aia nu sarbatoresc.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.04.2011, 17:04:45
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit martorii lui Iehova

dupa cum ai formulat intrebarile nu pare ca vrei sa te informezi despre credinta lor, mai mult ii tragi la raspundere. invata sa respecti celelalte religii, a intelege nu inseamna a fi de acord. "sa nu stie stanga ce face dreapta"...si referitor la atitudinea ta mai mediteaza asupra ei, adica de ce sa ii dai in cap unui om cand poti sa ii oferi o floare? :)
__________________
"Exista doua feluri de a imprastia lumina: sa fii lumanarea sau sa fii oglinda care o reflecta. "(Edith Wharton)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre Martorii lui Iehova andrewww Secte si culte 203 14.11.2016 02:43:30
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ipoteze care au negat Invierea lui Hristos costel Generalitati 9 24.04.2009 08:45:23