Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2012, 03:54:07
florintoro florintoro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Mesaje: 5
Implicit minunile de azi

mi-a venit asa in gand ,dupa multa rugaciune si dupa ce am fost binecuvantat sa ma gaseasca Sfantul meu protector (SFANTUL ANTONIE CEL MARE),sa fac un topic unde sa impartasim experientele cu Dumnezeu,practic minunile din zilele noastre,cu sfintii,raspunsurile la cererile rugaciunilor noastre si sa le adunam pe toate intr-o carte(sunt sigur ca sunt numeroase)si sa le public pentru acei oameni care nu mai au nadejde in DUMNEZEU,care si-au pierdut firul credintei.Poate in acest fel dam si noi o mana de ajutor si daca intoarcem macar cateva persoane pe drumul cel bun atunci ne-am indeplini scopul.
O sa incep eu prin a relata o intamplare traita nu de mine ci de fratele meu in urma cu cativa ani.Fiind elev la seminarul teologic din Bucuresti fratele meu trebuia sa plece intr-o excursie in Italia.Evident ii trebuia un pasaport,pe care de altfel l-a avut dar il pierduse inainte cu doi ani.Bineinteles ca nu avea bani sa-si faca altul;,parintii nostri nu erau instariti,s-a gandit sa citeasca acatistul sfantului Mina sperand el ca-si va gasi pasaportul pierdut.Nu a trecut foarte mult timp si un taximetrist opreste in fata lui si cu pasaportul in mana l-a recunoscut pe fratele meu si i l-a inapoiat.Dupa doi ani de zile fratele meu a gasit pasaportul pierdut chiar inainte de plecarea in Italia.Trebuie doar sa avem incredere oarba in Dumnezeu si in Sfintii nostri protectori si vom realiza intotdeauna ceea ce dorim.Astfel de intamplari cu Sfantul Mina mai sunt.Sper sa reusesc sau sa reusim daca se mai ofera cineva sa adunam aceste intamplari si sa le transmitem mai departe.daca se mai aduna ceva mai cunosc o experienta cu Sfantul Mina care a dus la ridicarea unei biserici,dar trebuie mai intai sa intreb persoana in cauza daca pot sa povestesc intamplarea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.01.2012, 04:20:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Si eu am primit ajutor de la Sf Mina,in 13 Noembrie 2011 am avut accident de masina si am ramas fara masina, mi-am amintit de Sf Mina am inceput sa citesc acatistul si in doau saptamani am avut masina noua. Nu imi venea sa cred ca a s-a intamplat asa repede. I-am multumit Sf Mina si mai citesc inca acatistul cam o data pe saptamana.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 22.01.2012 at 15:06:04.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2013, 18:42:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunea Maicii Domnului din Siria


În decembrie 2004 un musulman din Arabia Saudită, s-a prezentat în fața mai multor agenții de presă pentru a relata un fapt incredibil pe care l-a trăit și care i-a schimbat viața (povestea a fost apărută la TV, pe Internet, radio și a circulat în ziare, reviste și fluturași peste tot în Arabia Saudită, Siria, Palestina și evident în țările vecine.


Cu câțiva ani în urmă acest bărbat s-a căsătorit cu o femeie musulmană foarte bogată dar sterilă. Anii treceau și în ciuda tuturor eforturilor și cheltuielilor remarcabile cu doctorii tot nu puteau avea copii. Părinții bărbatului i-au sugerat să-și ia o altă nevastă, păstrându-o și pe prima (întrucât legile locale permit patru căsătorii în același timp).
Obosit, supărat si deprimat, bărbatul nu a acceptat sfatul părinților ci mai degrabă a ales să plece în vacanță cu soția lui în Siria. Acolo au închiriat o limuzină cu șofer, care le servea și drept ghid pentru toate excursiile lor în Siria. Vacanța se derula în condiții bune însa șoferul a observat că cuplul din Arabia Saudita era plin de amărăciune, durere și supărare. Fiind de acum familiarizat cu acest cuplu, șoferul a întrebat cu precauție de ce par a fi atât de nefericiți, cumva pentru neîndemânarea lui de a conduce turul?
Cuplul a mărturisit șoferului că motivul nefericirii lor este incapacitatea de avea copii. Șoferul, la rândul său musulman, le-a spus că în Siria creștinii și anume creștinii ortodocși au o mănăstire numita Panaghia Saidnaya (în arabă însemnând Doamna Noastră) și că mulți oameni care nu pot avea copii se refugiază în fața icoanei făcătoare de minuni. Oamenii merg la mănăstire și li se dă să să mănânce mucul de lumânare de la candela care arde în fața icoanei miraculoase. Și atunci Maria creștinilor dăruiește, în funcție de credință, ceea ce își doresc.


Emoționați, cei doi i-au cerut șoferului sa-i ducă la mănăstirea Saidnaya a Doamnei creștinilor și au spus că dacă vor avea copii îi vor da șoferului suma de 20 000 USD iar mănăstirii vor face o donație de 80.000 USD. Astfel au plecat spre mănăstire si au făcut ceea ce li se spusese. Mai târziu s-au întors în țara lor și la scurt timp femeia a aflat că este însărcinată. După câteva luni a născut un băiat încântător. A fost cu adevărat o minune a Maicii Domnului Theothokos.


Imediat ce femeia a născut, bărbatul a vrut să se întoarcă în Siria să-și respecte promisiunea făcută. La sosire l-a sunat pe același șofer și i-a cerut sa-l ia de la aeroportul din Damasc. Șoferul însă era viclean și ticălos și a convins doi dintre prietenii săi să meargă împreună cu el la aeroport pentru a-l aștepta pe bogătaș, sa-i ia toți banii și să-l omoare. Astfel l-au luat de la aeroport și bărbatul din Arabia Saudită, în timp ce mergeau, fără să realizeze că aceștia au plănuit să-l omoare, Ie-a spus prietenilor șoferului că le va da și lor câte 10.000 USD fiecăruia.


Acești oameni în continuare nesatisfăcuți, au deviat de la drumul spre mănăstire și s-au dus într-un loc deșert și l-au omorât, i-au tăiat capul și alte parți (mâini și picioare) ale corpului în bucăți. Orbiți de patimă și covârșiți de fapta îngrozitoare pe care tocmai o comiseseră, în loc să lase rămășițele omului în acel loc le-au pus în portbagajul mașinii. După ce i-au luat banii, ceasul și tot ceea ce avea, au început să caute un alt loc unde să arunce rămășițele.


Apoi în mijlocul autostrăzii naționale, mașina s-a oprit brusc. Cei trei bărbați au ieșit sa vadă de ce motorul se oprise. Apoi un trecător s-a oprit sa-i ajute dar ei, temându-se că actul lor teribil ar putea fi descoperit, au pretins că nu au nevoie de ajutor. În timp ce trecătorul pleca, el a observat că curgea sânge din spatele mașinii și a anunțat poliția pentru a investiga cazul deoarece scena și cei trei bărbați par a fi suspicioși. Poliția a venit și văzând sânge sub mașină și pe pavaj au cerut sa fie deschis portbagajul.


Când au deschis portbagajul și au privit, bărbatul din Arabia Saudită s-a ridicat, uluitor de viu și sănătos, spunându-le: tocmai acum această PANAGHIA a terminat de cusut gâtul meu chiar aici (arătându-le zona mărului lui Adam), după ce mai intâi mi-a cusut toate părțile trupului. Văzând asta, cei trei criminali imediat și-au pierdut mințile devenind nebuni. Poliția i-a arestat și în timp ce erau duși spre spitalul de nebuni, criminalii au început să aiureze că nu este posibil să trăiască bărbatul din Arabia Saudită, pe care ei l-au decapitat și l-au tăiat în bucăți.


Bărbatul din Arabia Saudită a fost supus unui examen medical și doctorii au confirmat că cusătura (aici se foloseste de fapt expresia copca chirurgicală ) a fost făcuta de curând, prin aceasta validând miracolul petrecut. Cusăturile au fost și încă sunt evidente. Când omul din Arabia Saudită a ieșit din portbagaj arăta ca un om care tocmai fusese reconstruit (pus bucată peste bucată) și mărturisea continuu că această PANAGHIA l-a readus în trup și l-a înviat cu ajutorul Fiului Său.
Imediat după aceasta, omul din Arabia Saudită și-a chemat rudele să vină în Siria și au mers cu toții la mănăstirea Maicii Domnului Saidnaya și s-au rugat, au adus slavă lui Dumnezeu și în loc de darul inițial în sumă de 80.000 USD (care fusese promis) el a oferit maicii Domnului Theothokos suma de 600.000 USD.
Astăzi când omul relatează detaliile acestei minuni covârșitoare, el începe prin a spune când eram eu musulman mi s-a întâmplat aceasta indicând astfel faptul că nu mai este musulman, nici el nici familia lui.


Această minune a uimit întreaga națiune Arabă / Musulmană și întreg Orientul Mijlociu. (Frăția Sfântului Mormânt, Patriarhia Ierusalimului).


http://www.ortodoxia.md/articole-pre...ului-din-siria
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2016, 22:10:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

APARIȚIA SFINTEI CRUCI PE CER ÎN RUSIA. MERITĂ VĂZUT!
https://youtu.be/Pv0PU0Xm5hM
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2016, 22:11:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

ÎNTOARCEREA IORDANULUI
https://youtu.be/leE-fg6j6S4
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2021, 22:43:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Femeia care s-a întors din cealaltă viață

O foarte interesanta intamplare reala petrecuta pe vremea comunistilor in Rusia:
https://www.youtube.com/watch?v=CupybdDbKY4
Femeia care s-a întors din cealaltă viață: „Diavolii alergau în jurul meu și îmi arătau păcatele”
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2021, 01:03:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit Minune cu icoana care n-a ars

În urma incendiului din sectorul 5 care a afectat 24 de apartamente, primarul sectorului Cristian Popescu Piedone descoperă o icoană cu Maica Domnului cu 7 săgeți (care oprește duhurile răutății) care a rămas nevătămată deși geamul pe care era sprijinită s-a făcut scrum, proprietarul o avea din Serbia de la o mănăstire :

https://youtu.be/VpmtvDm7gd4?t=301
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 13:29:14
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
minunile Sfantului Nicolae steliana-steli Generalitati 12 03.08.2014 20:17:37
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33
Din minunile Maici Domnului Laurentiu Generalitati 11 12.02.2007 00:50:39