Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.05.2021, 19:02:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Habarnist cu figuri care produce teorii in toate dimensiunile.

Asa cum ai produs dovada ereziei tale asa esti pe toata linia. Teoria ta e doar una din elucubratiile si iesirile tale in decor

Din nou nu stii ce vorbesti si scrii prostii si generalitati pe langa. Nu ai zis nimic mai sus... a 2a oara.

Hulele "e rele" si trebuie sa luptam cu hulele. Esti incoerent.

Zero biserica zero mistica zero ce zic sfintii zero referinte la invataturi doar "teorii din spatiul pacman3d" al unui habarnist. Ai nota 2 pt posturi sunt mediocre
Dispretuiesti si nimicesti ce am scris. Defapt continui dupa obiceiul tau, dupa repetarea la infinit a raului inchipuindu-ti ca nu se pune asa ca orice pui al baronului de Miunhauzen.

Dovedesti ca n-ai citit nimic. Trebuie sa luptam cu stolhul de hule astfel incat sa identificam hula care se repeta prea mult si prea des caci aia e patima si pe restul sa le ignoram cerandu-ne iertare pentru ele engross si sa lasam in urma caci razboiul gandurilor-hulicioase, ispitioare si teroriste nu se duce ca o o lupta lumeasca deoarece daca procedezi asa faci multe victime colaterale, distrugi neuroni, organe, apropiati, icoane... etc. Trebuie sa lupti doar cu patima si patima care te inrobeste si te tine sclav pacatului si ea se deosebeste dintre toate celelalte ganduri-hule prin faptul ca se repeta des pe termen lung. Pentru aia se merge la duhovnic si se cere sfat si se face ascultare si binecuvantare si se duce lupta cu ea pana se scapa din scalvia ei. Daca apar altele se procedeaza similar, se identifica patima-gandul-visul care se repeta des si pe termen lung si iar se lupta cu ea si se cauta sfat. Ce a iertat Domnul trebuie lasat in urma si socotit de parca nu s-a intamplat niciodata. Nu se rememoreaza si se pomenesc faptele, gandurile-visele-hulele iertate.

Ziceam ca o masura de a scapa de toate hulele e sa nu mai visezi caci visurile cu ochii deschisi sunt preluate de slava desarta, de placerea de a fi adulat de lume si punandu-ti semn satanic ai impresia ca poti face orice rau caci esti protejat de semnul lumesc viclean si desfranat, de hula superstitioasa ascunsa , care crezi tu ca fraierul ca te scapa de ghinion si de cei rai care te lasa in pace daca tu ca fraierul le faci treaba murdara asa cum te silesc ei sa te inchini lor si sa le slujesti intereselor si uneltirilor. Scapi de ei facandu-le treaba dar dai de ceva mai rau. Constati ca te lepezi si te razbuni pe Dumnezeu, ca faci rau aproapelui si practic ai cazut din lac in putz!

Lenea-putoarea duhovniceasca, ispita si terorismul parazitilor vicleni si desfranati e sursa hulelor. Pentru ele omul nu vrea cu Hristos-Cuvantul si vrea cu lumea si cu naravurile ei blestemate.

Trebuie sa lupti sa vrei cu Dumnezeu in contra tuturor vrajmasilor care te incanta la euri si la nepasare ca sa vrei cu lenea-putoarea duhovniceasca si cu lumea parazitilor si teroristilor ca sa fi si tu un mic profitor ce scapi de represalii caci colaborezi si te corcesti cu coruptii si periculosii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #112  
Vechi 12.05.2021, 19:37:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Da.. vorbeste Moroco, hulitorul Bisericii, hulitorul de pe forum, cel care s-a lepadat de Biserica si care a fost dat afara de 10 ori de pe forum.

Se pare ca 10 ani de "deja vu" nu te-au invatat nimic.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 12.05.2021, 19:41:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
inteleg f bine ce zici, mi se pare imposibil de trait duhovniceste f bine cu gandurile astea. Poate sa nu faci pacate, dar in capu tau e haos apocaliptic Nu cred ca stau mai bine ca tine, si n o zic din vreo paruta smerenie, pur si simplu asa ma simt, mai ticalos decat toti, practic lupt mental de cand ma trezesc si pana ma culc.

Mi-am pierdut pacea, orice rugaciune e o adevarata lupta, orice participare la Sf Liturghie, orice viata spirituala, etc. Am zile cand abia zic un Tatal Nostru si uneori aceste ganduri se simt atata de reale de parca le- as vrea, fapt ce ma duce la disperare maxima si la deznadejde. SI faza e ca dorinta sa traiesc duhovniceste, am.
Nu stiu cum ai putea trai duhovniceste cu astea... Practic Orice gand catre Dumnezeu sau cele sfinte e afectat, din motivul asta spun ca poate am dat si in ceva tulburare mentala.
Pentru mine, cea mai mare drama e sa "mi-l iei pe Dumnezeu" ca sa ma exprim asa ! Am incercat asa un exercitiu mental s-o las mai moale cu spiritualitatea.
Mi se pare imposibil de trait fara Dumnezeu. Adica mi se pare ca traiesti degeab, ca incerci sa negi o evidenta, practic Tatal te cheama la viata si tu te faci ca nu auzi. Groaznic, adica. Iti dai seama ce inseamna pentru mine razboiul asta sau ce e (boala, habar n am)

Nu ma vait ca o muiere cum ar parea dar pur si simplu nu concep sa traiesc fara intensitate spirituala iar aceasta de acum mi-a taiat o grav !
Am citit o gramada. Si despre tulburarea obsesiv compulsiva, daca dai " blasphemous toughts" pe net iti apar o gramada de exemple fix cu ce patim noi astia cu problema asta.

Am vorbit si cu alti preoti, toti mi-au zis sa fac ascultare de duhovnicul meu. E drept ca nu am mers la preoti imbunatatiti celebri ca sa zic asa. Eu cred ca Dumnezeu poate vorbi prin orice preot care are hirotonie canonica.

De ex cand m am spovedit prima data in 2018 mi-a zis ca si canon sa nu ratez nicio Sf Liturghie, eu habar nu aveam ce semnifica aceasta cu adevarat ma gandeam ca mi da sute de metanii, post mult etc.....

Am citit si din patristica si culmea sunt aceleasi simptome si aceleasi sfaturi ca si partea medicala. Adica nebagatu in seama. De la Ioan Scararul din sec VI si pana la Dr Phillipson considerat cel mai bun psihoterapeut in OCD, toti zic la fel. Ignoratul.
Faza e sa si poti.
Eu cred ca numai Dumnezeu te poate scapa de asa ceva.
Un adevarat blestem pentru cine vrea sa traiasca cu adevarat cu Hristos mereu in gand si inima

V-am salutat si Doamne ajuta
Domnul Iisus Hristos vorbeste despre fericitii cei curati cu inima.
Deci ar trebui sa te orientezi nu spre curatirea mintii de ganduri hulitoare care te duce spre semetia si trufia mintii ci mergi spre curatirea inimii. Acolo in ea vei gasi ganduri ale cruzimii, ale iubirii de sine egoiste, ale terorismului parazitar lacom si ale razbunarii taroriste. Acele neghine trebuie sa le dai afara din tine, din inima, toate gandurile murdare, poftele rele, ispitele patimase care tarasc inima si mintea in pacat ”bucurand” un suflet parazitar ce vrea sa se semeteasca si sa se laude cu o minte curata.

Orienteaza-ti atentia spre inima si fugi de gandurile din minte prin incercarea de a nu mai corecta nimic caci vrei sa-ti semetesti mintea, sa te lauzi ca esti curat cu mintea. Indoiala, necredinta si corectarea pentru slava desarta de sine face ca mereu sa vrei sa corectezi toate gandurile si astfel iti porti pasii pe drumul trufiei si semetiei mintii.

Nu mintea e problema ta ci patimile inimii! Din inima omului si a lumii ies toate relele si de acolo injura si blesteama omul, pentru a-si face voia sa.

Din inima ta scoate afara toate poftele rele si toate neghinele, toate gandurile ascunse si necurate si toata voirea eurilor care te tarasc in razboiul gandurilor. Nu-ti judeca gandurile mintii caci ele vin din patimile sufletului si ale inimii.

Deci cauta sa ai mila de altii, sa nu corectezi si sa nu judeci nimic si sa CREZI in Hristos-Cuvantul.

Necredinta si deznadejdea pe care o manifesti este o hula mai mare decat gandurile. Crezand si nadajduind ca Dumnezeu poate totul prin sfintii Sai si prin lucratorii Sai ai sa te linistesti.

Daca vrei mereu mai mult, mereu mai aproape de Domnul, mai multa curatenie in minte si in suflet si in inima atunci socoteste-te pacatos si roaga-te Preasfintei Maria si te va curata dar rabda hulele si desfranarile visurilor-gandurilor cu care o lovesti socotind-o pe ea vinovata pentru pacatul tau facut cu ea. Nu acuza pe nimeni si te vei imblanzi.

Firea-fireul uman-dracesc este sursa hulelor deci mancare-desfranarea-razbunarea pripita si mania-semetia-mandria este cea cu care trebuie sa lupti.
Firea umana decazuta, puturoasa duhovniceste asa ca un parazit ispititor terorist este cel mai mare dusman al tau. Lupta cu ea si cu puterea ei malefica. Orienteaza-te spre curatirea inimi si nu a mintii si in ea vegheaza ca sa ai dragoste si mila ca sa poti implini porunca iubirii.

In loc sa te lupti cu gandurile mai bine ai iubi mai mult dintr-o inima curata iar daca iti vin hule in fiecare clipa atunci tine aproape de o icoana a Domnului sau a psf. Fecioare Maria si spovedeste-te si spune ce hula ti-a trecut iar prin minte si cere-i iertare si te linisteste. Te iarta sigur si nu te judeca si nu te condamna. Spovedeste-te la fiecare hula, la fiecare gand hulicios icoanei pe care o porti la tine in buzunarul de la piept sau din portmoneu sau in icoana de pe perete pe care o ai acasa undeva. Spovedeste-te mereu la fiecare gand si apoi uita socotind ca ai facut ce ti se cere si reintoarce-te la lucru si la a implini porunca iubirii poruncita de Domnul Hristos-Cuvantul si asa arpopie-te mai mult de Dumnezeu. Nu fii habotnic si nici delasator si nu te teme de razboiul gandurilor caci ai puterea pocaintei si a iertarii lui Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.05.2021 at 20:04:55.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.05.2021, 19:49:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Da.. vorbeste Moroco, hulitorul Bisericii, hulitorul de pe forum, cel care s-a lepadat de Biserica si care a fost dat afara de 10 ori de pe forum.

Se pare ca 10 ani de "deja vu" nu te-au invatat nimic.
Puiule al baronului de Miunhauzen, visezi-minciuni-ganduri-hule si le repeti pe toate firele de discutie la fiecare postare a mea.

Nu hulesc ortodoxia din moment ce sunt mirean din poBOR si nu m-am lepadat de BOR, nici de cele7Tr.Ap. sau de Hristos-Cuvantul ci ti-am explicat ca tu imi esti vrajmas nu biserica si oricine poate constata urmarind discutiile dintre noi cat de mult poti sa minti... departandu-te astfel de Adevar spre iad caci satana e tatal minciunii!

Da, am fost dat afara mereu fara drept de aparare de teroristi si mincinosi exclusivisti asa ca tine, care s-au unit in haita si cereau in cor bannarea mea desi nu am hulit pe niciunul dintre ei. Stii pentru ce s-au asociat sa ”apere” ortodoxia? Pentru ca eu nu credeam in teoriile mincinoase ale lumii stiintifice pe care ei le propagau, ca nu credeam in pamantul glob si alte minciuni stiintifice si pentru ca credeam in Cele7Tr.Ap in timp ce ei batjocureau, huleau si condamnau mintind asa ca tine.

Sa stii ca nu mie imi faci rau ci pe tine te prigonesti... si mi-e mila de tine. Dar e libertatea ta. Eu te rabd si te iert si nu ma supar daca minti mult si des foarte urat insa suferinta se aduna in dreptul tau caci in dreptul tau scrie satana faptele tale.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.05.2021 at 20:10:07.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 12.05.2021, 23:33:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Da, am fost dat afara mereu fara drept de aparare de teroristi si mincinosi exclusivisti asa ca tine, care s-au unit in haita si cereau in cor bannarea mea desi nu am hulit pe niciunul dintre ei. Stii pentru ce s-au asociat sa ”apere” ortodoxia? Pentru ca eu nu credeam in teoriile mincinoase ale lumii stiintifice pe care ei le propagau, ca nu credeam in pamantul glob si alte minciuni stiintifice si pentru ca credeam in Cele7Tr.Ap in timp ce ei batjocureau, huleau si condamnau mintind asa ca tine.
Ai fost data afara pentru ca esti un sectar care nu doar face tulburare ci strica turma lui Hristos cu mizeriile lui.

Pe forum ai produs doar prozelitism, teorii, elucubratii, mediocritate, trambitari.

Scopul tau pe forum este prozelitism sectar infect. De asta ai fost dat afara.

Nu ca ai fi vreo poama ortodoxa reusita.

Esti o hiena sectara care musca din ortodoxie si din ortodocsi.

De asta ai fost dat afara, pentru comportament si teologie antiortodoxa.

Nu te mai poza in victima te milogesti de 10 ani de zile si spurci tot ce prinzi in jur.

De asta esti un sectar nerusinat care ai fost de atatea ori dovedit si alungat.


Nu ai fost banat ci alungat. Ceea ce este mult mai rau. Ar fi trebuit sa iti fie lectie de minte si de pocainta.

Esti acelasi sectar ca acum 10 ani de zile. Aceeasi poama rea si otravitaore.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.05.2021, 01:13:17
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
@Demetrius

inteleg f bine ce zici, mi se pare imposibil de trait duhovniceste f bine cu gandurile astea. Poate sa nu faci pacate, dar in capu tau e haos apocaliptic Nu cred ca stau mai bine ca tine, si n o zic din vreo paruta smerenie, pur si simplu asa ma simt, mai ticalos decat toti, practic lupt mental de cand ma trezesc si pana ma culc.

Mi-am pierdut pacea, orice rugaciune e o adevarata lupta, orice participare la Sf Liturghie, orice viata spirituala, etc. Am zile cand abia zic un Tatal Nostru si uneori aceste ganduri se simt atata de reale de parca le- as vrea, fapt ce ma duce la disperare maxima si la deznadejde. SI faza e ca dorinta sa traiesc duhovniceste, am.
Dar nu faci vointa.
Tu esti asemenea inchizitorilor. Tu vrei sa nu mai vina gandurile si punct. Tu vrei ce nu se poate si basta! Diferenta dintre tine si altul e ca el accepta si se conformeaza, dar tu nu.
Pe deasupra tu mai si exagerezi sa se faca voia ta ca altfel e haos apocaliptic(cum ai spus chiar tu).

Niciun sfant parinte n-a patit ce zici tu ca traiesti si nu-ti convine. Spui ca te duce la disperare maxima si la deznadejde, dar iti raspunde intelepciunea populara care zice: "De ce ti-e frica nu scapi", asa ca asta poate fi de-acum pentru tine o provocare.
E atat de simplu s-o rezolvi si depinde numai si numai de vointa ta.

S-au scris tone de lucrari duhovnicesti pe tema asta, care toate iti zic acelasi lucru, dar tu vrei ceva irealist. Ia gandeste-te ca s-ar face voia ta si n-ar mai veni nicun gand murdar( si de hula). Oare ce-ar urma? In situatia aia n-ai mai avea nevoia sa-L urmezi pe Hristos, El n-ar mai fi punctul cardinal pentru tine. Ce incercari de viata ai avea atunci, ce tentatii, pentru ce te-ai mai ruga? Ce ai mai avea de spovedit?

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
Am vorbit si cu alti preoti, toti mi-au zis sa fac ascultare de duhovnicul meu.

Am citit si din patristica si culmea sunt aceleasi simptome si aceleasi sfaturi ca si partea medicala. Adica nebagatu in seama. De la Ioan Scararul din sec VI si pana la Dr Phillipson considerat cel mai bun psihoterapeut in OCD, toti zic la fel. Ignoratul.
Faza e sa si poti.
Nici vorba, faza e sa vrei. Cine spune nu pot, spune, de fapt, nu vreau.
Asa cum vointa s-a infaptuit cand ai pacatuit, acum tot asa: ignori, daca vrei.
Daca tu nu vrei, inseamna ca nu faci ascultare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.05.2021 at 01:17:13.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.05.2021, 12:49:08
matador matador is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2020
Mesaje: 11
Implicit

Ai si tu dreptate frate Demetrius !


Daca as sti ca Dumnezeu e cu mine, mi-ar fi mai usor sa trec prin calvarul asta...
Asta ma roade cel mai rau, sentimentul ca nu e cruce spre mantuire si ca e pedeapsa pentru ceva si nu stiu acel ceva ca sa l remediez si din aceasta cauza si deznadejdea si disperarea...

Sunt disperat ca isi intoarce Dumnezeu fata de la mine din cauza acestor ganduri, ca i se va sfarsi rabdarea intr o zi... etc. Stiu ca poate par absurde aceste ganduri, dar mi se pare cel mai rau lucru care i se poate intampla unui om. Sa cada din mila ui Dumnezeu.

Adica sa ma trezesc intr o zi ca nu mai vreau sa ma pocaiesc, sa ma infranez de la pacat, etc.
Stiu ca sunt obsesii astea, frici, datorita acestor ganduri, imi fac N scenarii bla bla..s-au dezvoltat cu timpul astea din cauza ca problema se agrava si astea mi le-am facut eu singur, combinatii de "N luate cate K"

Pana una alta ma lupt cat pot cu aceste ganduri, cer iertare Domnului, incerc sa nu ma las biruit de deznadejde si .fac rabdare.

Recunosc: cu rabdarea stau f prost, am temperament f coleric, sunt iute la manie si nu stau prea confortabil cand rabd ceva ce nu mi place, desi dorinta sa fac acestea o am.

Cu simtirea e mai greu !
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.05.2021, 16:08:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Da, am fost dat afara mereu fara drept de aparare de teroristi si mincinosi exclusivisti asa ca tine, care s-au unit in haita si cereau in cor bannarea mea desi nu am hulit pe niciunul dintre ei. Stii pentru ce s-au asociat sa ”apere” ortodoxia? Pentru ca eu nu credeam in teoriile mincinoase ale lumii stiintifice pe care ei le propagau, ca nu credeam in pamantul glob si alte minciuni stiintifice si pentru ca credeam in Cele7Tr.Ap in timp ce ei batjocureau, huleau si condamnau mintind asa ca tine.
Ai fost data afara pentru ca esti un sectar care nu doar face tulburare ci strica turma lui Hristos cu mizeriile lui.
Exact asa mintea cualitia puilor baronului de Miunhauzen.

Citat:
Pe forum ai produs doar prozelitism, teorii, elucubratii, mediocritate, trambitari.
Iar visezi-minti-facirau-hulesti-rulezi acelasi program din reflex si esti exemplul hulei la adresa lui Dumnezeu (Cele 7Tr.Ap. si a celor din BOR care sunt nevoiti sa-ti reciteasca la infinit desertaciunile cu care lovesti exact in centru)

Citat:
Scopul tau pe forum este prozelitism sectar infect. De asta ai fost dat afara.
Ma confunzi iar si iar cu Ewald Frankenstain, despre el niciun cuvintel, deci e clar rulezi acelasi program antiortodox si antiromanesc si nu poti sa iesi din el decat la final de program executat, prin maxima hula-rautate.

Am fost dat afara pentru ca unii au pus botul la gogoritele haitei puilor baronului de Miunhauzen. Cand vine un fane-bolovanul, garcea-teroristul in balta toate broastele micute si naive cred ca a venit un greu, un om de valoare care apara ”ortodoxia”, de fapt a venit idolul naivilor pripiti pe care il cred orbeste pentru ca atunci cand vorbeste se erijeaza de vorbeste in numele BOR si al sfintilor cu tupeu maxim instigand la razbunare, bucuria nebunilor.

Citat:
Nu ca ai fi vreo poama ortodoxa reusita.
Esti o hiena sectara care musca din ortodoxie si din ortodocsi.
Repeti programul-visul-memoriacolectiva confuziva, nu sunt Ewald Frankenstain oricat ai repeta. Nu musc din ortodoxie ci tu musti din bunul simt, din evidenta incercand sa te dai victima, sa victimizezi ortodoxia si implicit forumistii sa se creada victime. Ti se pare ca i-am facut rau cuiva? Vad ca de cateva luni tu-mi faci rau pe toate firele de discutie la fiecare postare de a mea. Cele 7 Tr.Ar. si manastirile intemeiate de ei nu sunt neo protestante! Deci esti un Confuzius-budai care vrei sa faci ordine pe dos.

Citat:
De asta ai fost dat afara, pentru comportament si teologie antiortodoxa.
Pui in dreptul meu vina ta? E real ce spui doar ca e minciuna. E reasl ca exista pe aici un comportament si o teologie antiortodoxa, doar ca nu e a mea ci a ta.

Citat:
Nu te mai poza in victima te milogesti de 10 ani de zile si spurci tot ce prinzi in jur.
Vise-minciuni-hule-program din care nu poti iesi decat dupa ce spurci totul la maxim. N-am venit sa cer mila ci in general fac mila.

Citat:
De asta esti un sectar nerusinat care ai fost de atatea ori dovedit si alungat.
Sunt mirean din poBOR insa tu crezi ca prin vise-minciuni-hule-repetare de minciuni poti baga in memoria colectiva minciuna ca un adevar. Incearca poate iti iese. Fraieri gasesti... de fiecare data s-au gasit destui care sa apere ortodoxia si forumul ortodox de... de... de Domnul Iisus Hristos, vezi Cele 7 Tr.Ap. ale Domnului Hristos-Cuvantul! Necredinta,minciuna si hula da bine la public, pare semnul superstitios pe care dacva il ai atunci oricate minciuni, rautati si hule ai face si ai aduce nu patesti nimic. E atractiv pentru oricine, toti vor un astfel de semn care sa-i ajute sa scape de.... ADEVAR.

Citat:
Nu ai fost banat ci alungat. Ceea ce este mult mai rau. Ar fi trebuit sa iti fie lectie de minte si de pocainta.
Exat doar ca nu pentru mine ci pentru cei ce au facut asta!!!
Rusine lor, rusine lor, rusine teroristilor!

Citat:
Esti acelasi sectar ca acum 10 ani de zile. Aceeasi poama rea si otravitaore.
Iar ma confunzi cu Ewald Frankenstain. Sunt mirean din poBOR si sunt poama buna, tu nu ajungi la ea. Asa spun toate vulpile care nu ajung la strugurii copti: sunt acri, rai si otravitori.

Nu ajungi la struguri pentru ca singur te-ai inchis afara atunci cand ai ales sa fi pui insemnat al baronului de Miunhauzen. Pacat de tine. Te rog sa continui vise-minciuni-hule-program cu un singu exit fatal, pe toate firele de discutie si dupa fiecare postare a mea sa-ti dai drumul la cate 3-4 postari. Poate reusesti sa-i zapacesti pe toti sa te creada ca eu am fost si ca sunt de vina... pentru ce faci tu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.05.2021 at 16:35:13.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.05.2021, 17:01:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
Ai si tu dreptate frate Demetrius !
Are, spui ca nu poti si el spune ca nu vrei. Daca vrei cu adevarat poti!
”Aveti mila de neputinta omeneasca”. (Arsenie Boca)

Citat:
Daca as sti ca Dumnezeu e cu mine, mi-ar fi mai usor sa trec prin calvarul asta...
Pai te-ai spovedit si impartasit destul de des, deci stii ca Dumnezeu e cu tine.
(Ceri cumva semne si minuni ca sa crezi?)

Citat:
Asta ma roade cel mai rau, sentimentul ca nu e cruce spre mantuire si ca e pedeapsa pentru ceva si nu stiu acel ceva ca sa l remediez si din aceasta cauza si deznadejdea si disperarea...
Adica sa inteleg ca tu spui ca te-ai spovedit de toate relele si ai cautat tot istoric si launtric si n-ai mai gasit nimic dar iata platesti ca un nevinovat care nu poate stii ce pacat a facut si pe nedrept trebuie sa sufere un calvar ingrozitor ca o victima care s-ar pocai dar nu e lasata, are urechile si ochii tinuti. Dragul meu, daca te-ai spovedit si te-ai impartasit totul raul a fost sters si a trecut. Suferi ca te apuca mai mari rele ce ies din tine? Vise-ganduri-hule-program cu exit hula-iute-scurta-maxima? Se poate intampla oricui. Vezi-le, deschide-ti ochii si le priveste, lasa-le sa se stranga o saptamana si apoi Duminica la liturghie cere-ti iertare pentru ele vreunui sfant sau lui Iisus. Saptamana urmatoare fa la fel dar lasa-le sa se stranga fara sa-ti judeci gandurile, fara sa-ti judeci iutimea, lasa-le sa se stranga. Nu opri, nu corecta. Apoi mergi la Hristos cu cosul, cu caldarea, cu ciubarul, cu galeata plina de pacate. Ti-e rusine? Si mie mi-e rusine dar daca asta se intampla. Nu trebuie decat sa recunoasti ca sunt ale tale toate hulele si crimele si blestemele ce se strang.

Citat:
Sunt disperat ca isi intoarce Dumnezeu fata de la mine din cauza acestor ganduri, ca i se va sfarsi rabdarea intr o zi... etc. Stiu ca poate par absurde aceste ganduri, dar mi se pare cel mai rau lucru care i se poate intampla unui om. Sa cada din mila ui Dumnezeu.
Spui ca e vina lui Dumnezeu ca omul cade? Dumnezeu nu-si intoarce fata ci omul ii intoarce dosul, pleaca, il leapada. Daca tu vrei sa fii cu Dumnezeu atunci sigur si El vrea sa fie cu tine. Daca nici tu nu poti sta cu pacatul atunci esti pe calea cea buna caci nici Dumnezeu nu poate sta cu pacatul. Faci bine, vrei sa te desparti de hule pentru a te apropia de Dumnezeu. Sper ca nu vrei sa pastrezi hulele si sa stai cu Dumnezeu.

Citat:
Adica sa ma trezesc intr o zi ca nu mai vreau sa ma pocaiesc, sa ma infranez de la pacat, etc.
Daca astazi stai in stare de umilinta, pocainta, infranare, stai sub vina si nu o arunci pe altii atunci poti spera ca si maine va fi la fel, daca astazi te mandresti si te lepezi si hulesti atunci ai sanse mari ca si maine sa se petreaca lucrurile cam la fel. Ai griji si frici desarte. Pai daca mergi in viitor cu stresul, cu grija, cu frica atunci mergi cu totul in viitor, in vis, in film caci daca mergi doar asa pe jumate, atunci o sa fii acolo cu visul, cu ideea dar o sa fii si in prezent dar nu o sa poti face nimic din prezent pentru ca in viitor prezentul e defat precut. O sa suporti toata neputinta in viitorul acela care are mainile si limba legata in trecut.

Citat:
Stiu ca sunt obsesii astea, frici, datorita acestor ganduri, imi fac N scenarii bla bla..s-au dezvoltat cu timpul astea din cauza ca problema se agrava si astea mi le-am facut eu singur, combinatii de "N luate cate K"
Scenariile sunt inutile pentru ca in viitorul acela mergi doar pe jumate. Ca sa fie valabile trebuie sa mergi cu totul in viitor. Nu merge sa-ti spui ce o sa faci caci nu o sa poti sa faci ce-ti inchipui ca o sa faci asa ca du-te in viitor cu totul, du-te cu totul in scenariul respectiv si te comporta acolo asa cum crezi ca e bine.

Citat:
Pana una alta ma lupt cat pot cu aceste ganduri, cer iertare Domnului, incerc sa nu ma las biruit de deznadejde si .fac rabdare.
Te lauzi cu gandurile? In mod normal omul ar trebui sa n-aiba niciun gand din moment ce Hristos e capul Barbatului. Gandeste seful si rezolva toate problemele. Barbatul doar sa se laude cu baraba lunga si deasa!

Citat:
Recunosc: cu rabdarea stau f prost, am temperament f coleric, sunt iute la manie si nu stau prea confortabil cand rabd ceva ce nu mi place, desi dorinta sa fac acestea o am.
Da, executi un vis-hula-program iute iute in minte, vis, poate chiar in realitate. Solutia este sa deschizi ochii si nu sa-i inchizi! Deschide ochii, stai relaxat sa intre lumina.

Citat:
Cu simtirea e mai greu !
E greu sa simti mila in momentul in care acuzi, in care te dezvinovatesti ca sa invinovatesti pe altul. Mila vine din iubire de Dumnezeu si asta ar trebui sa vrei, pentru asta ar trebui sa vrei sa fii cu Domnul.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.05.2021, 18:34:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Are, spui ca nu poti si el spune ca nu vrei. Daca vrei cu adevarat poti!
”Aveti mila de neputinta omeneasca”. (Arsenie Boca)
Nu ai zis nimic...


Citat:
Pai te-ai spovedit si impartasit destul de des, deci stii ca Dumnezeu e cu tine.
(Ceri cumva semne si minuni ca sa crezi?)
Si ce vrei sa zici cu asta. Din nou nu ai zis nimic, doar vorbesti ca sa vorbesti si tu.

Citat:

Adica sa inteleg ca tu spui ca te-ai spovedit de toate relele si ai cautat tot istoric si launtric si n-ai mai gasit nimic dar iata platesti ca un nevinovat care nu poate stii ce pacat a facut si pe nedrept trebuie sa sufere un calvar ingrozitor ca o victima care s-ar pocai dar nu e lasata, are urechile si ochii tinuti. Dragul meu, daca te-ai spovedit si te-ai impartasit totul raul a fost sters si a trecut. Suferi ca te apuca mai mari rele ce ies din tine? Vise-ganduri-hule-program cu exit hula-iute-scurta-maxima? Se poate intampla oricui. Vezi-le, deschide-ti ochii si le priveste, lasa-le sa se stranga o saptamana si apoi Duminica la liturghie cere-ti iertare pentru ele vreunui sfant sau lui Iisus. Saptamana urmatoare fa la fel dar lasa-le sa se stranga fara sa-ti judeci gandurile, fara sa-ti judeci iutimea, lasa-le sa se stranga. Nu opri, nu corecta. Apoi mergi la Hristos cu cosul, cu caldarea, cu ciubarul, cu galeata plina de pacate. Ti-e rusine? Si mie mi-e rusine dar daca asta se intampla. Nu trebuie decat sa recunoasti ca sunt ale tale toate hulele si crimele si blestemele ce se strang.
Din nou visezi si vorbesti prostii. Nu ajuta cu nimic paragraful asta. Este in plus

Citat:

Spui ca e vina lui Dumnezeu ca omul cade? Dumnezeu nu-si intoarce fata ci omul ii intoarce dosul, pleaca, il leapada. Daca tu vrei sa fii cu Dumnezeu atunci sigur si El vrea sa fie cu tine. Daca nici tu nu poti sta cu pacatul atunci esti pe calea cea buna caci nici Dumnezeu nu poate sta cu pacatul. Faci bine, vrei sa te desparti de hule pentru a te apropia de Dumnezeu. Sper ca nu vrei sa pastrezi hulele si sa stai cu Dumnezeu.
Si cu ce il ajuta? Ii zici sa se desparta de hule. In sfarsit ai inteles ca vrea sa se desparta de hule... Cam putin la al 5-lea paragraf.
Din nou, nu ajuta cu nimic paragraful

Citat:
Daca astazi stai in stare de umilinta, pocainta, infranare, stai sub vina si nu o arunci pe altii atunci poti spera ca si maine va fi la fel, daca astazi te mandresti si te lepezi si hulesti atunci ai sanse mari ca si maine sa se petreaca lucrurile cam la fel. Ai griji si frici desarte. Pai daca mergi in viitor cu stresul, cu grija, cu frica atunci mergi cu totul in viitor, in vis, in film caci daca mergi doar asa pe jumate, atunci o sa fii acolo cu visul, cu ideea dar o sa fii si in prezent dar nu o sa poti face nimic din prezent pentru ca in viitor prezentul e defat precut. O sa suporti toata neputinta in viitorul acela care are mainile si limba legata in trecut.
Din nou, nu ai o solutie, dar vorbesti si tu ca sa vorbesti.
Le-a facut pe taote, nu merge. Exact ce a gresit.
Din nou esti prin sant.


Citat:
Scenariile sunt inutile pentru ca in viitorul acela mergi doar pe jumate. Ca sa fie valabile trebuie sa mergi cu totul in viitor. Nu merge sa-ti spui ce o sa faci caci nu o sa poti sa faci ce-ti inchipui ca o sa faci asa ca du-te in viitor cu totul, du-te cu totul in scenariul respectiv si te comporta acolo asa cum crezi ca e bine.
Si cu ce ajuta ce zici mai sus?

Citat:
Te lauzi cu gandurile? In mod normal omul ar trebui sa n-aiba niciun gand din moment ce Hristos e capul Barbatului. Gandeste seful si rezolva toate problemele. Barbatul doar sa se laude cu baraba lunga si deasa!
Nu ai inteles care e problema, doar iti dai cu parerea. Barbologie fara legatura cu subiectul


Citat:
Da, executi un vis-hula-program iute iute in minte, vis, poate chiar in realitate. Solutia este sa deschizi ochii si nu sa-i inchizi! Deschide ochii, stai relaxat sa intre lumina.
Tu stii ce se itnampla cu omul ala?
Elucubrezi solutii care nu au sens? Ce inseamna prostia asta "deschide ochii stai relaxat sa intre lumina"? Asta invatati la NIP meditatie?



Citat:
E greu sa simti mila in momentul in care acuzi, in care te dezvinovatesti ca sa invinovatesti pe altul. Mila vine din iubire de Dumnezeu si asta ar trebui sa vrei, pentru asta ar trebui sa vrei sa fii cu Domnul.
Si cu ce ajuta cuvintele astea? Pe cine acuza omul asta? Ce legatura are invinovatirea cu mila si cu restul????


Ce e cu postul asta din care 9/10 sunt pe langa si un singur paragraf intelege despre ce e vorba?

Ti-am zis clar ca 80% din posturile tale sunt junk.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare