Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.09.2011, 23:23:51
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am gasit un exemplu extraordinar al luptei cu saracia: o familie americana cu sase copii.
Desi atinsi de o saracie crancena, nu numai ca supravietuiesc (au stat luni intregi fara nici un venit), dar si-au organizat existenta astfel incat sa suplineasca neajunsurile, pe cat posibil.
Au o atitudine pozitiva, pragmatica si cauta solutii pe termen lung pt fiecare problema.
De ex., nu numai ca isi pregatesc mancarea in casa, cumparand numai strictul necesar pe care nu-l pot produce (zahar, pasta dinti etc), dar pana si faina o produc ei (cumpara cereale).
Au gradina proprie (f f mica) si fac troc cu vecinii (de ex. Dau salata pt ouale pe care nu-si permit sa le cumpere).

Hainele copiilor sunt facute de mama.. Si in general mama gaseste solutii la foarte multe probleme cotidiene.
Pe mine m-a impresionat mult povestea acestei femei:
http://theprudenthomemaker.com/Livin...odStorage.aspx

(site in engleza)


pai la noi in tara sunt multe astfel de cazuri..... eu cunosc cateva astfel de familii.... nu mi-e rusine ca si eu am trecut de multe ori prin astfel de greutati, impreuna cu familia mea.... plecam dimineata la scoala la ora sase, caci faceam naveta la liceu, si ajungeam la ora cinci dupa amiaza acasa, fara sa mananc nimic..... pentru ca aveam perioade cand tatal meu nu primea salariul cate 4-5 luni.... in clasa a Xi-a, imi amintesc ca la inceput de an scolar trebuia sa cumparam cartile, dar noi nu aveam nici un ban.... am cerut la bunici bani pentru o carte si ei mi-au dat 100 de lei.... am reusit sa cumpar 4 carti..... atat..... dar la ore, profesorii luau carti de la alti elevi si mi le puneau pe banca.... asta era raspunsul lor tacut la faptul ca eram printre cei mai buni din liceu...... am ratat atatea iesiri platite in alte tari, la concursuri pentru simplul fapt ca nu aveam bani de pasaport..... dar munca e rasplatita mereu de Dumnezeu..... doi ani am castigat bani din atatea lucrari de licente facute pentru studenti, desi eu eram un pusti de liceu.... stateam zile intregi in biblioteca pentru cativa banuti, stateam nopti intregi si scriam pentru altii care plecau si se distrau... am scris cateva lucrari gratis pentru prieteni care erau ca mine, fara bani.... la noi in tara sunt multe cazuri asemeni celui descris.... sunt sigur ca mai sunt multi pe forum care au intalnit astfel de cazuri...... Doamne ajuta.....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde