Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.11.2012, 16:51:37
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
În ceea ce privește opiniile dumnealui, mi se par bine susținute, documentate și pertinente, spre deosebire de ale tale.
Iarta-ma... stiu ca esti catolic... Nu prea poti intelege un aspect esential:
Vezi tu, noi in Ortodoxie nu prea ne permitem sa-i terfelim pe Sfintii Parinti dupa vreun "Papa" (fie el de la Vatican sau - mai ales - din spatele unui calculator).

Cine are de facut afirmatii para-teologice proprii, sa-si faca secta si sa plece la plimbare. Altminteri va trebui sa adopte Ortodoxia de la Sfintii Parinti. Alte variante nu exista.

Domnul Eugen7 are prea putin de-a face cu Sfintii Parinti, iar maniera de scris este ceva mai aproape de Freud, Spinoza sau Friedrich Nietzsche.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #22  
Vechi 27.11.2012, 16:53:24
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu, nu e posibil. neica nimeni 1, neica nimeni 2, neica nimeni țâșpe și MihailLg sunt în mod evident aceeași persoană. Ceea ce, după cum am mai spus, e de domeniul patologicului.
Am trait s-o aud si p-asta =)) ...

Orbitai pe langa Pamant cand ai scris asta?

Iarta-ma... vreau si eu sa fac o afirmatie mai interesanta:
MihaiG si LgMihail (eu) sunt/suntem aceasi persoana. De ce? Seamana numele. Nu e suficient?
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #23  
Vechi 27.11.2012, 16:56:43
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu, nu e posibil. neica nimeni 1, neica nimeni 2, neica nimeni țâșpe și MihailLg sunt în mod evident aceeași persoană. Ceea ce, după cum am mai spus, e de domeniul patologicului.
Nu vreau sa te jignesc, dar se pare ca tu asa vezi lucrurile, daca nu poti mai mult ... asta e. Sa fii sanatos !
Cu "patologicul" ce ai, incerci cumva sa ma jignesti indirect sau ai facut o gluma, esti cumva spiritual sau un pic ironic ?

Nota:
neica_nimeni (banat acum 1 an pentru ca si-a permis sa recomande cuiva sa puna mana pe niste "almanahe") este "acelasi" cu
neica_nimeni_altul, dar nu mai mult de atat ... restul speculatiilor sunt doar vedeniile unora de pe acest forum

Last edited by neica_nimeni_altul; 27.11.2012 at 17:02:42.
  #24  
Vechi 27.11.2012, 17:05:22
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit @MihaiG

Stai linistit. Si eu - cand eram mai prunc la minte -, mi-am luat astfel de tepe. E rau sa fi speculativ asa... te trezesti rusinat de multe ori. Stiu cum e...
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #25  
Vechi 27.11.2012, 17:17:57
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking subiectul topicului

Putem invia mortii?

Revin, care este concordanta dintre Teoria M (fosta Big-Bang) si invatatura Sf Ioan Damaschin ?
Astept explicatii detaliate de la cel care a postulat acesta teorie proprie, inginerul Eugen7 Gantolea !
  #26  
Vechi 27.11.2012, 17:35:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Cu "patologicul" ce ai, incerci cumva sa ma jignesti indirect sau ai facut o gluma, esti cumva spiritual sau un pic ironic ?
Nu încerc să te jignesc, încerc să te ajut. Faptul de a-ți crea mai multe identități virtuale, cu scopul de a se aplauda reciproc, denotă existența unor probleme reale - și dă o nouă dimensiune zicerii populare "el centrează, el dă cu capul". Îl avem aici pe forum pe domnul Ioan Cezar, de profesie psiholog - poți încerca să i te adresezi.
  #27  
Vechi 27.11.2012, 18:02:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Putem invia mortii?

Revin, care este concordanta dintre Teoria M (fosta Big-Bang) si invatatura Sf Ioan Damaschin ?
Astept explicatii detaliate de la cel care a postulat acesta teorie proprie, inginerul Eugen7 Gantolea !
Domnu' Lemnaru mai lasati-l pe Eugen in pace.
Mai bine ne spuneti varsta la care v-ati spovedit prima data.
Ce ziceti, aveti curaj?

Apropo, mai faceti Tai Chi?
  #28  
Vechi 27.11.2012, 18:15:07
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Domnu' Lemnaru mai lasati-l pe Eugen in pace.
Mai bine ne spuneti varsta la care v-ati spovedit prima data.
Ce ziceti, aveti curaj?

Apropo, mai faceti Tai Chi?
Nu vad de ce l-ar lasa in pace. Ceea ce ii cere neica_nimeni_altul are directa legatura cu topicul. Ceea ce faci tu miroase a securism.

Nu ti-am vazut afisata orientarea religioasa. Nu ai ? Nu te incadrezi pe niciunde? Hm?
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #29  
Vechi 27.11.2012, 18:17:44
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doua pagini de "atacuri la persoana"! Pentru cine sunt relevante si la ce sunt utile din moment ce suntem aproape niste anonimi...!?
  #30  
Vechi 27.11.2012, 18:23:50
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Doua pagini de "atacuri la persoana"! Pentru cine sunt relevante si la ce sunt utile din moment ce suntem aproape niste anonimi...!?
Subscriu. As prefera ca AlinB sa inceteze in masura in care aici - in absenta sa - se vorbea On Topic!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 18:34:53
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Anuntul mortii Ioan-Victor Generalitati 16 26.09.2010 07:24:20
Mortii rafella Generalitati 146 22.06.2010 17:18:45
Inaintea mortii mara2008 Generalitati 9 25.08.2008 12:23:15